Oleg Matwiejew - jak to było?

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: pavvlo »

No to dorzucę jeszcze jedną fotkę:

Obrazek
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Medard Konieczny tak wspomina ostatni lot Matwiejewa...

Na rozpoznanie poleciał Matwiejew na jaku-9 nr 86 z Gabisem, który miał jaka-9 nr 94. Wystartowali o godzinie 9.43. Około godziny 10.00 Matwiejew nadał meldunek, stwierdzający na zachodnich przedmieściach Piły koncentrację wojsk niemieckich. Rozpoznał liczne samochody i czołgi. O godzinie 11.03 w Bydgoszczy wylądował Gabis. Był zdenerwowany i roztrzęsiony. Stał oparty o kadłub samolotu, ocierał spocone czoło.
- Powiedz o się stało? - przerwał milczenie Tałdykin
- Polecieliśmy do Piły. Oleg nadał meldunek...
- Wiemy. Co dalej???
- Na lotnisku zobaczyliśmy samolot transportowy Ju-52. Zaatakowaliśmy go. Wystarczyło kilka serii i zapalił się. Szosą obok lotniska posuwała się niemiecka kolumna
- Piechoty???
- Była to mieszana kolumna. Ruszyliśmy do ataku. Strzelała małokalibrowa artyleria niemiecka. Wyszedłem nieco przed Olega. Gdy skończyłem atak, rozejrzałem się. Nie widziałem Matwiejewa. Myślałem, że poszedł do drugiego ataku. Wykonałem krąg i wtedy pomiędzy domami w śródmieściu zobaczyłem szczątki Jaka.

Matwiejew latał bardzo dobrze. Zginął w wieku 28 lat wykonując 46 lot bojowy.
Pod wieczór Piła została zajęta przez przez jednostki radzieckiej 47 armii. Odnalezione zwłoki Matwiejewa przywieziono na lotnisko. 15 lutego pułk miał przerwę w lotach. W południe odbył się pogrzeb kapitana Olega Matwiejewa. Pochowano go z honorami wojskowymi przy ulicy Żwirki i Wigury naprzeciwko lotniska. Po wojnie zwłoki przeniesiono na cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Bydgoszcz. Kapitan Oleg Matwiejew pośmiertnie odznaczony został Złotym Orderem Wielkiej Wojny Narodowej.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: pavvlo »

Ciekawostka dotycząca pomnika Matwiejewa:
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Kamienne płyty wróciły po ponad dwudziestu latach

Nowa „scena” przy altance w Parku Miejskim może wyglądać znajomo. Kamienne płyty, którymi ją wyłożono, pochodzą… spod rozebranego w 1991 r. pomnika Olega Matwiejewa.

Obrazek
Niewielka „scena” w Parku Miejskim została wyłożona płytami, które ponad 20 lat temu zostały zabrane spod pomnika Matwiejewa. Fot. Marcin Maziarz

Ciekawostka nieco historyczna. Pod koniec ubiegłego tygodnia w parku w pobliżu zabytkowej altany wyłożono kamiennymi płytami niewielki placyk i prowadzącą do niego ścieżkę. W niedzielę zagrała na nim harfistka Anna Faber, a do jesieni możemy spodziewać się kolejnych parkowych koncertów.

Ciekawostką są jednak same kamienne płyty. Jeżeli komuś wydaje się, że już gdzieś je widział, to… ma rację. To płyty, którymi wyłożony był plac dookoła pomnika Olega Matwiejewa przy Alei Niepodległości. Pomnik pilota zestrzelonego nad Piłą 14 lutego 1945 r. rozebrano w pierwszej połowie 1991 r. Piękne płyty na szczęście zmagazynowano, a po ponad dwudziestu latach doczekały się powrotu do przestrzeni publicznej. Zdjęcia z rozbiórki pomnika Olega Matwiejewa możecie obejrzeć na facebookowym profilu fotografa » Daniela Cichego.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 21 maja 2013
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: iru3 »

Mógłby mnie ktoś oświecić gdzie stał ten pomnik? Nie jestem z Piły i nie wiem czy dobrze kojarzę.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: wojtaq »

Na rogu ul. Piekarskiej i al. Niepodległości stoi budynek b. Loży Masońskiej 'Borussia' obecnie wykorzystywany przez tzw. Wyższą Szkołę Biznesu. Na jego zapleczu znajdował się niegdyś okazały park ciągnący się praktyczne wzdłuż al. Niepodległości na długości ok. 100 m. Jego pozostałością jest stary drrzewostan doskonale widoczny z ulicy. Mniej więcej w połowie parku, ale również bliżej al. Niepodległości wyrastała z kamiennego postumentu wysoka kolumna z samolotem na czubku i to właśnie był 'pomnik Matwiejewa'.

Jak możesz doczytać wcześniej, pomnik został rozebrany i kamienne płyty umocniły scenę w parku miejskim. Należy tylko dodać, że są to te same płyty, które kiedyś były nagrobkami na niemieckich cmentarzach, potem służyły za cokół pomnika Matwiejewa, a teraz 'odrodziły się' w parku i depczemy po nich równie barbarzyńsko, jak ruscy potraktowali groby swoich wrogów, tia...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: SA108 »

Podobno płytami z pomnika Matwiejewa jest też obłożony cokół popiersia Staszica w Parku Miejskim. Popiersie odsłonięto 3 maja 1991 r., czyli zaledwie kilka tygodni po rozbiórce pomnika.
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 36
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:59
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: Krzycho »

:D Witam serdecznie. Jestem na forum świeży. Dziś na Discovery Historia o godz. 10:00, w programie: "Zwarte szeregi, czyli z archiwum czołówki" ukazał się film p.t. JEDEN Z WIELU. Film z 1979 r. opowiada o historii lotnika radzieckiego, zestrzelonego nad Piłą - Olega Matwiejewa. W rolę Matwiejewa wcielił się Edward Lubaszenko. W filmie mamy też kilkanaście fajnych ujęć w kolorze, Piły z 1979 r. i kilka wypowiedzi mieszkańców miasta w temacie Matwiejewa. Przemyślenia po filmie wygłosił śp. Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Osobiście oceniam ten program, jako niezwykle interesujący i istotny dla pilskiej historii. Nie miałem pojęcia, że dziś emitowany był ten program, ale udało mi się nagrać jego drugą część (po przerwie reklamowej). Moje pytanie: czy ktoś z Szanownych Forumowiczów widział ten program lub ma namiary gdzie można obejrzeć go ponownie? Pozdr.
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 36
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:59
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: Krzycho »

Trochę poszperałem i znalazłem link do samego filmu.


Krzyżowiec
Posty: 25
Rejestracja: 30 cze 2011, 00:14

Re: Oleg Matwiejew - jak to było?

Post autor: Krzyżowiec »

Krótka relacja o śmierci kpt. Matwiejewa jest zawarta także w książeczce z popularnej kiedyś serii "Żółtego tygrysa" pt. "Uwaga Messerschmitty" Edwarda Chromego, pilota który wspólnie z Matwiejewem latali w pułku lotniczym. Wydana przez Ministerstwo Obrony Narodowej 1986.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się