Krąg kompensacyjny

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Krąg kompensacyjny

Post autor: czeslaw »

W dniu dzisiejszym przeprowadzono prace mające na celu odkopanie i zinwentaryzowanie tegoż unikalnego obiektu. Tego żmudnego zadania podjęli się Koledzy i Koleżanki z Pilskiego Muzeum Wojskowego. Oczywiście pozwolenia odpowiednich instancji zostały udzielone.
Po odkopaniu połowy obiektu (wypełnionego zresztą śmieciami) zostały wykonane pomiary oraz dokumentacja fotograficzna.
Poniżej kilka fotek:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: pavvlo »

No to i ja dorzucę swoje trzy grosze:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: pavvlo »

Jako uzupełnienie do zamieszczonych wcześniej postów:
faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Będą kopać na lotnisku

Obrazek

W sobotę 20 kwietnia od godziny 8.00 będziemy odkopywać na pilskim lotnisku ciekawy obiekt infrastruktury lotniskowej: krąg kompensacyjny – informuje Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji).

- Zamierzamy odkopać wnętrze kręgu, oczyścić i dokonać inwentaryzacji, niestety, po tych działaniach ze względu na brak możliwości zabezpieczenia obiektu o głębokości ok. 2 metrów zakopiemy wnętrze kręgu. Liczymy, że na jego dnie zachowały się jakieś ciekawe pozostałości - elementy drewnianej konstrukcji.

Obrazek
Fragment fotografii lotniczej wykonanej 6 sierpnia 1944 r. przedstawiającej Krąg kompensacyjny wraz z pasami dojazdowymi na pilskim lotnisku oraz stojący na niej niemiecki samolot rozpoznawczy Focke-Vulf Fw 189.

Jest to jeden z 3 tego typu obiektów zachowanych w Polsce i zaledwie kilku w Europie. Dzięki naszym działaniom pilski krąg w najbliższym czasie, jako pierwszy w Polsce, zostanie wpisany do rejestru zabytków. 27.12.2011 r. złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Pile o wszczęcie postępowania mającego na celu wpisanie do rejestru zabytków unikalnego obiektu.

Nie zachowała się do dzisiaj drewniana konstrukcja obrotowej platformy wypełniającej wnętrze kręgu o średnicy 12 m i głębokości ok. 2 m (brak dokładnych informacji, ponieważ wnętrze kręgu wypełnia prawie całkowicie ziemia). Do Kręgu kompensacyjnego prowadzą dobrze zachowane, dwa betonowe pasy długości ok. 150 m.

Obrazek
Samolot na obrotnicy (źródło Internet).

Krąg kompensacyjny służył do minimalizowania dewiacji stałej i półokrężnej busoli zamontowanej w samolocie poprzez porównanie jej wskazań ze znanymi kursami zaznaczonymi na obwodzie betonowego kręgu. Sama zasada działania busoli powoduje podatność na odchylenia (dewiacje) wywołane działaniem pól magnetycznych. Pola te mogą być wytwarzane przez czynniki naturalne i sztuczne. Czynniki naturalne to pole magnetyczne Ziemi i jego anomalie. Sztuczne natomiast są wywołane pracą urządzeń elektrycznych w samolocie i poza nim. I jedne i drugie powodują mniej lub bardziej trwałe namagnesowanie części stalowych konstrukcji.

Krąg kompensacyjny typu ND 12/20 lub ND 12/30 został wybudowany na wojskowym lotnisku w Pile w roku 1942-1943. W okresie II Wojny światowej służył do kompensacji przyrządów nawigacyjnych na pokładzie samolotów wojskowych. Niemcy w znajdujących się na lotnisku zakładach Ludwig Hansen & Co., Werke Schneidemuhl naprawiali uszkodzone podczas działań bojowych samoloty Me 210, Me 410, Fw 189 oraz naprawiali i składali odrzutowe Me 262 z dostarczonych części.


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 19 kwietnia 2013
martiii
Posty: 16
Rejestracja: 20 lut 2010, 00:09
Lokalizacja: Piła

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: martiii »

Brawo brawo Koledzy i Koleżanki... każdy gdzieś tam słyszał o tym ale nigdy nie wyobrażałem sobie że ma to taką konstrukcje... Oby tylko wciągnęli to w zabytek.
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: Stolper »

Pozostaje teraz znaleźć godny sposób upamiętnienia lotniczej tragedii sprzed lat, na której ślady nieoczekiwanie natrafiono podczas prowadzenia prac...

Pozdrawiam,
MK
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: adam »

Stolper możesz proszę wyjaśnić o jakiej tragedii lotniczej napisałeś?
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: pneuma1977 »

W trakcie prac odkryliśmy dwa skrzydła samolotu Lim-6bis o numerze 1F-0109 z 6 PLM-Sz oraz elementy śmigłowca Mi-8 m.in. fragmenty wirnika. Lim jest egzemplarzem, który 4 kwietnia 1976 roku uderzył w powietrzu w radziecki śmigłowiec Mi-8 należący do Północnej Grupy Wojsk Radzieckich. Katastrofa miał miejsce w rejonie m. Krucz (około 40 km od Piły). Najprawdopodobniej odkryte elementy pochodzą z tej właśnie katastrofy. W szczątkach Lima zginął por. pil. Mieczysław Siuda natomiast w Mi-8 zgięło 5 osób. Elementy zostały zabezpieczone przez członków Pilskiego Muzeum Wojskowego. Pozdrawiam ks. Robert Kulczyński SDB
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: wojtaq »

Co prawda nie mam zbyt dokładnych informacji o zdarzeniu, lecz wieść gminna niosła wówczas o wysokim rangą oficerze radzieckim, który leciał z rodziną tym śmigłowcem. Lot rzekomo nie był zgłoszony do organów kontroli, gdyż wojska naszego sojusznika czuły się w Polsce nad wyraz swobodnie i często nie przestrzegały istotnych ustaleń. W efekcie nastąpiła katastrofa, a szczątki obu maszyn zabezpieczono na pilskim lotnisku. Potwierdził te okoliczności emerytowany wojskowy, który odbywał służbę zawodową w tamtejszej jednostce. Był zaskoczony, że doszło do tego odkrycia. Tak więc z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z artefaktami prawdziwej tragedii, jednej z wielu dotyczących powojennej historii Piły.
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: Stolper »

Do postu ks. Roberta wkradł się drobny błąd - katastrofa miała miejsce 4 sierpnia 1976 roku. Dodam jeszcze, że Lim-6 bis 1F-0109 był egzemplarzem przebudowanym z wersji Lim-5M. Była to jedna z czterech pierwszych maszyn tego typu dostarczonych do Piły.

Pozdrawiam,
MK
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: pneuma1977 »

Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka fotek z elementami Lima i Mi-8.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: wojtaq »

Oni to odkopali, a dawna.pila.pl była przy tym!

Obrazek
Szczepan
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2012, 17:51

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: Szczepan »

Wracając do odkopanego Lima nr seryjny 1F-0109 maszyna została wyprodukowana w połowie (prawdopodobnie maj) 1960 roku jako Lim-5M i trafiła do 6 plmsz w Pile 2 grudnia 1960 roku. Lecz w późniejszym czasie została przebudowana do wersji Lim-6 bis w LZR nr 4 podobnie jak reszta samolotów z 1; 2; i 3 serii produkcyjnej. Maszyna pochodziła z pierwszej serii produkcyjnej liczącej 10 sztuk od 1F-0101 do 1F-0110.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: dudi »

pneuma1977 pisze:Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka fotek z elementami Lima i Mi-8.
W latach 70-80 w skupie złomu na Poznańskiej znajdowałem sporo części od samolotów. Były tam również kadłuby do których wchodziłem. Może to któryś z nich. Jeden z kadłubów miał kolor jasnozielony a drugi jasnoniebieski.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: kolega »

Jak już coś było na poznańskiej na złomie, to nie wracało na lotnisko... Też pamiętam tam kadłuby samolotów...
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: dudi »

Chodziło mi o znalezione tam fragmenty i tych ze złomu czy należały do tych samych samolotów.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: kolega »

Rozumiem, ale nie mam pojęcia...
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 36
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:59
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn

Re: Krąg kompensacyjny

Post autor: Krzycho »

pavvlo pisze:No to i ja dorzucę swoje trzy grosze:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
A ja dorzucę kolejny grosz.

[/i]
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się