Dekomunizacja w Pile

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Tom »

Czy Pilscy Radni nie mają poważniejszych problemów?
A likwidacja pilskich przedszkoli przez poprzednie Rządy, w których potworzyli swoje prywatne firmy adwokackie czy banki, to też podlegało dekomunizacji ze wzgl. że to było państwowe?

Pamiętam jak likwidowano przedszkole chyba nr 1 miało nazwę, na rogu ul.Sikorskiego/Kilińskiego, starą dużą poniemiecką willę. Chciałem złożyć ofertę kupna, ode mnie zażądano pokazania konta bankowego, bez tego dokumentów nie przyjęli. A później okazało się, że oddano ją za "przysłowiową złotówkę" na biura radców prawnych.

W Wiedniu jest osiedle Karola Marxa, plac Fridricha Engelsa, filozofów komunistycznych i nikomu to nie przeszkadza.

14-lutego, 9-Maja, Boh. Stalingradu, stały się solą w oku, bo nazwę nadali ludzie, którzy przeżyli i wiedzą co to była wojna. A dziś radni siedzą i bawią się przy komputerach i myślą co mają wymyśleć, bo już nic innego sensownego nie potrafią wymyśleć, to próbują zmienić bieg historii.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: MaksLen »

Niestety Tom, radni robią to co im każde ustawa. Inna sprawa to to że ustawę przyjęli zgodnie partia rządząca i główna partia opozycyjna.
W przedszkolu na Sikorskiego nie ma kancelarii radców prawnych ale była kancelaria notarialna (nota bene byłego posła), a teraz jest bank.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: maritim »

Tom pisze:W Wiedniu jest osiedle Karola Marxa, plac Fridricha Engelsa, filozofów komunistycznych i nikomu to nie przeszkadza.
To może i Adolf Hitler Strasse i Hermann Goering Platz też jeszcze są...?
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: tomcio1 »

Skoro w Pile ma być ulica spacerowa, to niezłe jaja będą jak za jakiś czas się okaże że był kiedyś jakiś rusek Spacerow co to enkawudzistom był lub innym "zuchem".
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Wojewoda chce zmienić nazwę ulicy 14 lutego w Pile

Wojewoda Wielkopolski wydał zarządzenie zastępcze, w myśl którego ulica 14 lutego w Pile powinna zmienić nazwę. Sprawa ma związek dekomunizacją. Prezydent Piły mówi o nieporozumieniu i liczy, że Wojewoda wycofa się z tej decyzji.

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann podsumował dotychczasowe działania w sprawie ustawy dekomunizacyjnej i zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące prac nad zmianami nazw ulic. - Zweryfikowaliśmy prawie 30 tysięcy wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw - tłumaczył wojewoda.

Jak się okazuje Wojewoda miał zastrzeżenia co do ulicy 14 lutego w Pile. Przypomnijmy - pilska Rada Miasta chcąc zachować dotychczasową nazwę ulicy zmieniła tylko jej patrona. Dotychczasowa nazwa związana była z datą Powrotu Piły do Macierzy. Decyzją Rady Miasta - w związku z dekomunizacją - nowym patronem ulicy został Święty Walenty.

Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze, w myśl którego ulica 14 lutego w Pile powinna zmienić nazwę na ulicę kaprala Piotr Konieczki - żołnierza, który zginął w podpilskich Jeziorkach 1 września 1939 roku o godzinie 1.40.

Decyzja Wojewody nie ma jednak związku z wybiegiem Rady Miasta. Służby Wojewody tłumaczą to względami proceduralnymi. Jak dowiedział się portal Życie Piły w piśmie, które trafiło do Urzędu Miasta w Pile jest mowa o tym, że nazwa ulicy nie została zmieniona w ustawowym terminie. - To nie jest prawda, dotrzymaliśmy wszystkich terminów - mówi portalowi Życie Piły prezydent Piły, Piotr Głowski. - Wydaje mi się, że pracownicy Wojewody po prostu w tej kwestii pomylili się. Może to jest zwykłe niedopatrzenie. Z naszej strony wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - dodaje Piotr Głowski.

Prezydent Piły zapowiada, że sprawa wróci do Wojewody. - Błędy się zdarzają. Wojewoda będzie mógł wycofać się z tej decyzji - mówi Piotr Głowski. Jeśli Wojewoda jednak nie zmieni decyzji pilski Urząd Miasta najprawdopodobniej wniesie w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zmiany nazw ulic w całym kraju konieczne były w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną, czyli ustawą "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki".


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 13 grudnia 2017
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Co dalej z ulicą 14 Lutego?

Urząd Miasta w tym tygodniu wysłał odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na zarządzenie zastępcze wojewody wielkopolskiego zmieniające nazwę ulicy 14 lutego na ulicę kaprala Piotra Konieczki. Sprawie tej postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej.

Temat dekomunizacji ulic rozpoczął się na dobre w ubiegłym roku. Wtedy to zgodnie z ustawą zmieniono w Pile nazwy ulic kojarzących się z minionym systemem. Wątpliwości budziła ulica 14 lutego, której zmianę także zalecił wojewoda. Urząd Miasta chcąc zachować starą nazwę wyjaśnił, że jest ona związana nie z dniem wyzwolenia Piły przez sowietów, a świętem zakochanych.

– My te działania traktujemy jako działania pozorne i niejako stoimy na stanowisku, że ta uchwała nie spełnia wymagań ustawowych i wobec tej sytuacji wojewoda wydał zarządzenie zastępcze – mówi Piotr Sztube rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Nadając ulicy w centrum miasta imię kaprala Piotra Konieczki. Nazwa ta, została wybrana przez wojewodę przy pozytywnym zaakceptowaniu jej przez IPN. Kapral uważany jest za jedną z pierwszych ofiar II Wojny Światowej. Nie pochodził z tych terenów, a z Kaszub. Przed II wojną światową przeprowadził się do Brodnej niedaleko Śmiłowa i został strażnikiem granicznym w placówce Straży Granicznej w pobliskich Jeziorkach. Zginął 1 września 1939 roku około godz. 1.40 broniąc placówki przed niemieckimi grupami dywersyjnymi. Jego grób znajduje się w Śmiłowie. Jednak pilscy historycy zastanawiają się nad bardziej zasłużonymi dla miasta postaciami.

– On oddał rzecz najważniejszą, oddał życie za Polskę, ale przecież to nie była jedyna postać, która oddała swoje życie za Polskę, a mamy takie postacie w Pile np. Stefan Wojciechowski – tłumaczy Marek Fijałkowski historyk, Muzeum Okręgowe w Pile.

Lider Ruchu Polskiego, członek chóru Halka, aresztowany 1. września 1939 roku i pół roku później zamordowany w obozie koncentracyjnym.

– Przede wszystkim działaczy związanych ze Związkiem Polaków w Niemczech, z Towarzystwem Śpiewaczym Halka. Mam tutaj na myśli przede wszystkim Teofila Drozdowskiego, który był w okresie I wojny Światowej jednym z najaktywniejszych przedstawicielem miejscowej Polonii – mówi Maciej Usurski, historyk, Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Mieszkańcem Piły i sekretarzem Polskiej Rady Ludowej. Historyk wymienia także rycerza Marcina Ze Sławska, który był tak naprawdę założycielem Piły, nadając jej prawa miejskie magdeburskie. Był także zaufanym doradcą królów: Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka. Czy zasłużonego doktora Antoniego Drożyńskiego. Na jakąkolwiek zmianę nazwy na inną niż 14 lutego wciąż nie zgadza się UM Piły.

– Uważamy, że zostało to podjęte wbrew prawu, podjęliśmy jako miasto odpowiednie działania, tzn., została przygotowana propozycja, nastąpiła odpowiednia zmiana, nazwy ulicy uzasadnienia, do tej zmiany, a wojewoda w swoim dokumencie pisze tak jakby tego faktu w ogóle nie było – twierdzi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Dlatego też miasto w tym tygodniu wysłało w tej sprawie odwołanie do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Poznaniu. Być może błędem było przyjęte wcześniej uzasadnienie gdyż Kołobrzeg tak ważną dla siebie, podobną datę obronił tym tłumaczeniem…

– Ten 14 luty powinien być broniony z pozycji takiej, że Piła wróciła do Polski, w granice państwa polskiego a że zrobili to sowieci, no to nie mieliśmy na to, żadnego wpływu – dodaje Marek Fijałkowski historyk, Muzeum Okręgowe w Pile.

Jak i na pełne decydowanie o nazewnictwie ulic o czym wspomina radny niezależny Paweł Dahlke.

– Powinni o tym decydować mieszkańcy, a nie ktoś w Poznaniu czy w Warszawie – mówi Paweł Dahlke, niezależny Radny Miasta Piły.

I jego zdaniem najlepiej gdyby nazwa 14 lutego została.

– Ja się zastanawiam czy w takim przypadku gdy się okazuje, że 14 lutego to jest zła data, nie powinna się tak ulica nazywać. Jak traktować te wszystkie spotkania pod pomnikiem 14 lutego, który od wielu lat wszystkie opcje polityczne tak naprawdę gromadziły – dodaje radny.

Aby świętować powrót Piły do państwa polskiego. Decyzja wojewody wydaje się być ostateczną i nie zostanie zmieniona. Teraz wszystko zależeć będzie od decyzji sądu administracyjnego, do którego odwołuje się pilski magistrat.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 7 stycznia 2018
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: SA108 »

Prześledziłem dokładnie, jak wyglądała dekomunizacja ulic w latach 80. i 90.:

1. Uchwałą Nr X/52/89 Miejskiej Rady Narodowej w Pile z dnia 30 listopada 1989 r. zmieniono nazwy:
• Al. Ludowego Wojska Polskiego na Al. Wojska Polskiego
• ul. B. Bieruta na ul. 11-go Listopada
• ul. Dzierżyńskiego na ul. ks. Jerzego Popiełuszki
• ul. Marchlewskiego na ul. Ojca Maksymiliana Kolbe
• Pl. PPR na Pl. Konstytucji 3-go Maja
• ul. Pstrowskiego na ul. dr Franciszka Witaszka
2. Uchwałą Nr XXV/212/92 Rady Miejskiej w Pile z dnia 31 marca 1992 r. zmieniono nazwę mostu Ludwika Waryńskiego na most Bolesława Krzywoustego oraz „z uwagi na zmiany przestrzenne” zlikwidowano nazwy: Plac PKWN* i ul. Armii Czerwonej**.
3. Uchwałą Nr XLIV/401/93 Rady Miejskiej w Pile z dnia 7 grudnia 1993 r. zmieniono nazwy: ul. Karola Świerczewskiego na ul. Śródmiejską oraz ul. Janka Krasickiego na ul. Ceglaną, a nazwę Plac Konstytucji 3 Maja rozciągnięto na dotychczasową ul. Karola Marksa.
4. Uchwałą Nr LIV/583/98 Rady Miejskiej w Pile z dnia 17 czerwca 1998 r. zmieniono nazwę ul. Marcelego Nowotki na ul. Jana Brzechwy.

* skwer wokół tzw. pomnika Matwiejewa, między al. Niepodległości a ul. Kolbego
** tak jest w uchwale, ale właściwie był to plac-skwer przy skrzyżowaniu ul. Piekarskiej i Wodnej, dawny Stary Rynek

Warto tu zwrócić uwagę na sprawę mostu Waryńskiego. Według opinii IPN, który zwykle dość szeroko interpretuje przepisy obecnej ustawy dekomunizacyjnej:
Instytut Pamięci Narodowej nie widzi przesłanek aby dokonywać zmiany tej nazwy ulicy w oparciu o Ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744). Decyzja o pozostawieniu bądź zmianie tej nazwy należy do samorządu. Jeśli samorząd ją zmieni nie powinien w uchwale powoływać się na normy ustawy z 1 kwietnia 2016 r.

[...]
W okresie PRL postać i działalność Ludwika Waryńskiego próbowała zawłaszczyć partia komunistyczna jako rzekomo tożsamą z programem realizowanym przez działaczy bolszewickich i komunistycznych w XX wieku.

Internacjonalistyczne i proletariackie poglądy Ludwika Waryńskiego, prezentowane przez niego w latach 70. i 80. XIX wieku, mogą wzbudzać kontrowersje i dyskusje. Jednakże trudno utożsamiać je z niosącym nową formę zniewolenia totalitarnym systemem komunistycznym, jaki w praktyce powstawał kilkadziesiąt lat po jego śmierci.

Jakiekolwiek spekulacje czy w dobie odzyskiwania niepodległości przez Polskę Waryński wspierałby Lenina i Dzierżyńskiego czy też – jak Kazimierz Dłuski, jego współtowarzysz z lat 70. XIX wieku – czynnie włączyłby się do działań na rzecz Legionów i w proces odbudowy niepodległego państwa u boku Piłsudskiego, byłyby działaniem ahistorycznym, oderwanym od faktów.

Instytut Pamięci Narodowej nigdy nie zwracał się do samorządów lokalnych z propozycjami aby Ludwika Waryńskiego czynić patronem nowych ulic i placów. Jednocześnie Instytut konsekwentnie zwraca się o potraktowanie tej postaci w zgodzie z faktami – bez ulegania stereotypom ukształtowanym przez wieloletni nacisk propagandy z okresu PRL.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: SA108 »

ziolek pisze:Na samym początku mej edukacji w podstawówce zakupiłem tarcze na ile pamiętam z napisem "Szkoła Podstawowa 7 im. Marcelego Nowotki", by kilka miesięcy później zakupić kolejną tym razem bez członu im. Marcelego Nowotki. Na samym początku mej edukacji w podstawówce widniała tablica z podobizną Marcelego Nowotki. Wkrótce została ona ukryta w szkolnej izbie pamięci, nie otwieranej z resztą uczniom. :) Izba ta była chociażby pozbawiona klamki. :) Nam dzieciom pozostawały domysły i widok przez otwór klamki przez który dostrzec można było ową tablicę. :)
Po 1989 r. zdekomunizowano nazwy szkół:
- Szkoła Podoficerska MO im. gen. Henryka Słabczyka
- Zespół Szkół Ekonomicznych im. Bolesława Bieruta
- Zespół Szkół Mechanicznych im. Pawła Findera
- Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Zygmunta Berlinga
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marcina Kasprzaka (za to na Podlasiu uchowała się ul. Kasprzaka)
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janka Krasickiego
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Marcelego Nowotki
- Szkoła Podstawowa nr 9 im. XX-lecia PRL
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

1:0 dla Piły w starciu o 14 lutego

Postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego do ponownego rozpoznania trafi odwołanie Gminy Piła ws. zmiany nazwy ulicy z 14 lutego na Piotra Konieczki.

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, Rada Miasta Piły uchwaliła nazwę ulicy 14 lutego - datę odnoszącą się wg uzasadnienia do dnia zakochanych. Wojewoda wydał jednak rozporządzenie zastępcze, którym zmienił nazwę ulicy. Uzasadnienie wskazuje na to, iż Wojewoda nie zapoznał się z treścią uchwały podjętej przez pilskich Radnych. Z uwagi na te okoliczności, Gmina Piła złożyła odwołanie do Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który sprawę umorzył. Teraz WSA został zobowiązany do rozpatrzenia skargi na zarządzenie Wojewody.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 14 czerwca 2018
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Tom »

Szkoła Podstawowa nr.9 nosiła nazwę :
Pomnik 1000 - lecia Państwa Polskiego
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty zagrożone

Już nie tylko nazwa ulicy 14 lutego miałaby zostać zmieniona przez Wojewodę, dołączyło do niej rondo 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty. Aktualizacja dotycząca postępowania ws. ulicy 14 lutego oraz informacja na temat zmiany nazwy ronda.

14 lutego


Przypomnijmy Wojewoda Zarządzeniem zastępczym nadał ulicy 14 lutego nazwę Piotra Konieczki, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że Gminie Piła nie należy się tryb odwoławczy. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie 13 czerwca 2018 r. uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który wcześniej umorzył postępowanie w sprawie, ze skargi Gminy Piła.

Teraz zażalenie zostanie rozpatrzone przez WSA w Poznaniu. Sąd wyznaczył rozprawę na dzień 12 września 2018 r.

Rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty

16 sierpnia 2018 r. Gmina złożyła skargę na zarządzenie zastępcze Nr KN-I.4102.44.2018.5 Wojewody Wielkopolskiego z 17 lipca 2018 r. w sprawie nadania rondu 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty położonemu w miejscowości Piła nazwy Teofila Drozdowskiego (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 18 lipca 2018 r., poz. 5978).

Podejmując zarządzenie zastępcze Wojewoda Wielkopolski pominął zupełnie aspekt lokalny i personalny odnoszący się do działalności 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty na ziemi pilskiej. Popełnił również błąd proceduralny opierając swoje ustalenia na nazewnictwie ulic w miejscowości Święciechowa (powiat leszczyński) i nie uwzględniając treści uchwały Rady Miasta Piły Nr XLIX/640/14 z 31 lipca 2014 r. w sprawie nadania nazwy rondu.

Nazwa odnosząca się do 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty, nadana uchwałą Rady Miasta Piły Nr XLIX/640/14 z 31 lipca 2014 r., nie upamiętnia, nie symbolizuje, ani nie propaguje komunizmu (tym bardziej innego ustroju totalitarnego). Zgodnie z orzecznictwem sądowym nie symbolizują komunizmu osoby lub grupy osób, które pozostawały w różny sposób związane z tym systemem przez działania własne lub będąc wykorzystywane przez ówczesną władzę lecz nie są współcześnie rozpoznawalne - w powyższym kontekście - w kręgach społecznych szerszych niż znawcy historii (wyrok WSA w Gdańsku z 29 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Gd 127/18).

9. Zaodrzański Pułk Piechoty został przeniesiony do Piły w 1949 r., gdzie stacjonował w zachowanych do dziś koszarach przy ulicy Kossaka. Oprócz realizacji programu szkolenia wojskowego uczestniczył wówczas aktywnie w podnoszeniu Piły ze zgliszcz wojennych. W 1957 r. rozkazem Ministra Obrony Narodowej 9. Pułk Piechoty rozformowano, część kadry i żołnierzy przeniesiono do rezerwy, pozostałych skierowano do innych jednostek i instytucji, w tym także do funkcjonującej od 1948 r. Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz jednostek lotniczych.

W Pile do dziś mieszka grupa żołnierzy 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty z różnych okresów jego działalności, w tym Honorowy Obywatel Miasta Piły pułkownik Franciszek Leszczyszyn. W 2011 r. na pilskim cmentarzu został pochowany pułkownik dyplomowany Bolesław Bryś - były dowódca jednostki oraz wieloletni zastępca Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile.

To właśnie z uwagi na wyżej wymienione postacie oraz wkład 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty w odbudowę miasta i tworzenie nowej społeczności, upamiętniono ww. jednostkę wojskową. Należy również wskazać, że nadanie ww. nazwy nastąpiło na wniosek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który widział potrzebę uhonorowania 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty w obecnych realiach ustrojowych.


Autor: Miron Tadych, Kierownik Referatu Terenowo-Prawnego Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Urząd Miasta Piły
Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 21 sierpnia 2018
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Tom »

Ad: do SA108 Szkoła Podstawolwa nr.9 XX-Lecia PRL /wielki błąd/

odnalazłem dowód
Obrazek

Napis niestety niewyraźny
Szkoła, Pomnik, 1000 lecia, to były pierwsze tarsze szkolne.
Późniejsze w latach 70-tych były z pełną nazwą 1000-Lecia Państwa Polskiego
Gragika była trochę zmieniona. Orzeł na cokole, na którym była pelna nazwa.

Komu przeszkadzała nazwa Pomik 1000- Lecia Państwa Polskiego ?
też do dekomunizacji ?

To dziwne, że dla dzisiejszych historyków to komunistyczne.
Tablica pamiątkowa została także usunięta.
Była na budynku szkoły i wewnątrz szkoły.

A takich szkół wybudowanyo w Polsce ponad 1000, w tej nazwie,
Kto się wstydzi tego ?
chyba ci którzy nie są w stanie czegoś podobnego zrobić dla dzieci.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Obrazek
fot. Julita Heller (Wilkowska). Źródło: https://nk.pl/szkola/62704/galeria?p=5
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Niewykluczone, że IPN dobierze się też do pomników-mieczy, skoro w ramach dekomunizacji chcą rozebrać miecze z rejonu Mirosławca.
asta24.pl pisze:Obrazek

Miecze do rozbiórki. IPN uznał że to propagowanie komuny

Burmistrz Mirosławca rozpoczyna akcję “ratowania” mieczy grunwaldzkich na ul. Wałeckiej. Decyzją Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać rozebrane. Według IPN-u propagują komunizm.

Są trzy takie miecze w zachodniopomorskim, jeden w Mirosławcu, drugi na trasie do Kalisza Pomorskiego i trzeci na odcinku Osieczno-Szczuczarz.

– Miecze mają formę nadaną przez prosowiecką Gwardię Ludową (…) Tym samym symbol ten był wytworem sił prosowieckich, które w sposób siłowy i w oparciu o Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich przejęły władze w Polsce tworząc tzw. władze ludową. (…) Wśród odznaczonych Krzyżem Grunwaldu były osoby tworzące Polskę Ludową m.in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Konstanty Rokossowski i Wanda Wasilewska. Dlatego w opinii IPN omawiane pomniki w sposób oczywisty kojarzą się z okresem Polski Ludowej – czytamy w uzasadnieniu IPN.

Burmistrz Mirosławca nie zgadza się z taką argumentacją i zamierza odwołać się od tego pisma.

– Przygotujemy pismo wyjaśniające i proponujące pozostawienie naszego pomnika na Wałeckiej. Mogę liczyć na wasze podpisy pod takim pismem do wojewody? – napisał na swoim facebooku Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 12 września 2018
W temacie ul. 14 Lutego: Wojewódzki Sąd Administracyjny, dnia 12 września 2018 r., uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody o zmianie nazwy ulicy na ul. Piotra Konieczki, czyli 14 Lutego zostaje.
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: abi »

Czegoś tu nie rozumiem - ul.14 Lutego czy P.Konieczki?
(z fb - Tętno Regionu -Gazeta Powiatowa)

Obrazek

I ze strony pilskietbs.pl http://pilskietbs.pl/downloads/ogloszen ... szenie.pdf
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Tom »

Dwa miecze Grunwaldzkie to : "propagowanie komunizmu" ?
To ja uważam że: herb - syrena warszawska to : sexsizm i zoofilia
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Koniec tematu wokół ulicy 14 Lutego jako ulicy święta zakochanych. Jak pisze pila.pl: Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, tym samym podtrzymał stanowisko Gminy Piła i nazwa ulicy 14 lutego ostatecznie wróciła do Piły.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Dekomunizacja w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Oznacza to, że stanowisko Gminy Piła zostało podtrzymane i rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty nie zmieni nazwy.

Nazwa odnosząca się do 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty, nadana uchwałą Rady Miasta Piły nie upamiętnia, nie symbolizuje, ani nie propaguje komunizmu.

O zagrożeniu dla nazwy ronda 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty pisaliśmy w ubiegłym roku >>> TUTAJ <<<


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 7 października 2019
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się