Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Cześć
Są to pozostałości jakiegoś zbiornika. Może pozostałości domku stróża?
Nie wiązałbym tego z lotniskiem.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

1. Byłem w wilczym szańcu i niektóre budynki były takie same jak garaże pod lotniskiem, zwłaszcza jak zdjęli warstwę ziemi przy przebudowie tych garaży parę lat temu w Pile...
2. Moim zdaniem przez lata wszystko było źle szukane... A to dlatego, że w Pile jest jeszcze inne miejsce gdzie mogły by być tunele, podziemia a nawet chale produkcyjne...
3. Tym miejscem są bocznice kolejowe przy zakładach naprawy taboru kolejowego w Pile...
4. Jak się idzie w kierunku jeziora piaszystego w Pile to można zauważyć, że tam też jest stroma skarpa, a różnica w wysokości terenu jest spora i to na dużym obszarze...
5. Jak się sprawdzi stare mapy i układ kolejowy bocznic przy naprawie taboru kolejowego można zauważyć, że bocznice kolejowe są bezpośrednio przy wysokiej skarpie.
6. Moim zdaniem to tam powinno się robić poszukiwania z tego powodu, że miejsce to jest bardzo dobre na budowę podziemi z tego tytułu, że urobek z górotworu/skarpy był bardzo łatwo do wywiezienia bo bocznice kolejowe już tam były...
7. Obecnie nie ma śladu po tych bocznicach kolejowych bo zostały rozmontowane zwłaszcza po bankructwie naprawy taboru kolejowego w Pile...
Pozdrawiam 😉 😎
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Witam

W kwestii nieistniejących już garaży przy Chopina to zostały one wybudowane już po zakończeniu wony przez Ludowe Wojsko Polskie.
Powstały na potrzeby zapasowego stanowiska dowodzenia lotniska koło 1952 roku.
Co do bocznic to z grubsza masz rację. Mogły by prowadzić do jakiejś sztolni. Weź pod uwagę, że po zakończonych działaniach wojennych wiele obiektów kolejowych (np. 2 parowozownie wachlarzowe) zostało zniszczonych a tory zostały, lub je rozebrano. Torowisko po dawnej górce rozrządowej na wysokości Magu zarośnięte i zalane miejscami, istnieje do dnia dzisiejszego.
W temacie torowisk, nie istnieje żadna fotografia która by mogła potwierdzić istnienie sztolni. Natomiast w sprawie tuneli przy ul. Chopina są zdjęcia i zeznania wielu osób. Pozdrawiam
jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

Niemcy swoje pozabierali i już ręki na tym nie trzymają, jakiś czas temu lotnisko poszło w darowiznę, a nie dawno został odkryty fenomen, wejście na dół o którym i jeszcze innym było wiadomo już od lat, nawet było i jest, wiadomo o miejscu przy płycie lotniska, gdzie na 6 metrach znajduję się strop. Ale o spenetrowaniu nawet z historykiem zabytków było to niemożliwe, przy jednym panie pilaninie co miał wiedzę i możliwości a przede wszystkim zapał to przyszli panowie z życzeniami na święta dla całej rodziny "żeby się zaczął zajmować innym hobby, lepiej dla niego i całej rodziny ". I sobie poszli.
A teraz nic nie trzeba, wojsko lotnisko oddało, wejście się zaraz znalazło, wykopy ruszają pełną parą, pozdrawiam
jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

Bardziej bym się skupił nad Chopina.Tam kilka dobrych lat wstecz otworzył ktoś skup złomu, byłem w ciągu roku tam 3 razy (spacer) jak mieszkałem w piłe. To zmieniały się tylko kolory kontenera który przy garażu stał, a po złomie ani śladu, nawet wagi nie zauważyłem, godziny otwarcia to tylko były napisane bo nie zauważyłem ani nie słyszałem, że ten skup był w ogóle otwierany dla klientów. A czy sam skup jest jeszcze to się nie orientuje, bo kilka lat nie byłem w Pile. Popieram to co napisałeś, że swoje pozabierali a mieli czas na to, pozdrawiam
jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

Najlepiej to pokazuje filmik, "Podziemia III Rzeszy cz. 1", tylko, że chyba został zblokowany albo całkiem usunięty, bo nie mogę go znaleźć. Ten stopień tajności co miała Piła, Niemcy nie przyznawali jakiemuś tunelowi albo schronowi, na temat tamtych lat o Pile się nie dowie nikt nigdzie. Są trzy mapki sporządzone przez ludzi co weszli i zostali do końca, bo kto został do Piły przywieziony już z niej nie wyjechał. Co do lotniska to w 2004 roku była ostatnia wywrotka ziemi przywiezienia i równana pomiędzy domkiem lotnika a płytą lotniska, bo się korytarz zapadł.
jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

Na Chopina są dwa zbiorniki na wodę i paliwo.
jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

Teraz to będzie można zapomnieć o pilskim lotnisku, nie zdążysz dojechać a już cię ktoś, albo coś wyłapie, typu kamera czy odwrotnie. Będą mandaty walić, albo od razu przeganiać jak miasto to przejęło. Pokażą eksplorację jakiej nie było, szkoda że 10 lat temu nie można było tam wejść. Nie wiem czy ktoś wie, ale do Piły miał przyjechać Wołoszański, miał być tylko dogadany termin z tego co wiem, nie dojechał niestety bez wyjaśnienia.
jendrula82
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2023, 01:18

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jendrula82 »

Sam bym połaził szukać, lubię eksplorację, mam psa co dziurę zobaczy, on musi pierwszy, saper.
Po nowym roku wracam na tereny do Polski to będę na pewno gdzieś gdzie warto połazić, nawet jest miejsce już i nie daleko Piły. Teren duży, na około transzeje pokopane. Tory kolejowe były, punkt czerpania wody jest, dwa potężne mury na górze, chyba działo stało, jedno wejście odkryte przy jednej ze ścian.
Byłem tam to przespacerować osobiście, z ludźmi i wujami z okolic rozmawiałem, dwie rury z ziemi znalazłem wystające, jedna ma średnicę 60 cm, grubość co najmniej 1,5 cm a gwint na jednej jak by wczoraj był robiony, a to wszystko jest na górce co skarpa może 20/30 metrów ma wysokości, tory były tak położone, że pociąg jak tam wjechał to cały się chował w wąwozie, ktoś by był chętny coś poszukać bo sam nie staram się chodzić, to na wiosnę zapraszam można połazić. A i fajny zawał z góry widać, gdzie skarpa jest już łagodniejsza nie taka stroma, pozdrawiam
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Co do filmiku z YT. to powstał on na Prima Aprilis. Przemek wypadł przekonująco jak widać. Reszty nie komentuję, ale widać, że nie było Cię długo w Pile. Kolega Mirek jak się dowie, że nie prowadził skupu to chyba pęknie ze śmiechu. Pozdro.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się