Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

KJK
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2021, 13:08

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: KJK »

Czy ktoś z Państwa spotkał się z informacją, jakoby w budynku rejencji umieszczony był posąg Fryderyka II Wielkiego?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: Krzysztof Ju »

Informacja taka znalazła się w tekście Eugeniusza Gliwińskiego pt. "Bydgoskie pomniki w latach zaboru pruskiego" opublikowanym w Kalendarz Bydgoski na Rok 1996, s. 96-102. Na stronie 97 napisał:
W dawnym budynku pruskiej Rejencji Bydgoskiej przy ul. Jagiellońskiej 3 (obecnie siedziba Urzędu Wojewódzkiego), na pierwszym piętrze klatki schodowej stał na postumencie model posągu Fryderyka Wielkiego. Było to niezrealizowane dzieło Eduarda Uhlenhutha, tego samego rzeźbiarza, którego autorstwa pomnik w innej wersji postawiono na Starym Rynku. Model pomnika wywieziony został w lipcu 1919 roku do Piły i postawiony w tamtejszym budynku rejencji.
Pomnik Eduarda Uhlenhutha na bydgoskim Starym Rynku to pomnik Fryderyka Wielkiego, który w 1919 trafił do Piły i w latach 1923-1941 stał przy moście nad Gwdą.

Autor tekstu nie precyzuje w którym roku postawiony został posąg. Jeśli rzeczywiście model był w siedzibie pilskiej rejencji przy obecnym pl. Staszica, to nie od 1919 r. tylko najwcześniej w latach 1925-28, gdy zbudowano gmach dla władz rejencji i nadprezydenta prowincji (od 1922 do 1938 r. prowincja Marchia Graniczna Poznań-Prusy Zachodnie, w latach 1919-22 jej zalążkiem było Regierungsstelle Schneidemühl).

Co się działo z modelem posągu między 1919 a 1925-28? Jeśli nie trzymano go w magazynie, podobnie jak pomnik Fryderyka Wielkiego magazynowano między 1919 a 1923 rokiem, to mógł się znajdować w budynku zajmowanym przez władze przed przeprowadzką na Danziger Platz. Wspomniane władze po przeniesieniu się z Bydgoszczy urzędowały początkowo w starym budynku koszar obsługi sterowców przy al. Powstańców Wielkopolskich tj. w jednym z dwóch obecnie nieistniejących budynków naprzeciwko cmentarza.

Czy gdzieś jeszcze władze rejencji urzędowały w latach dwudziestych i trzydziestych? Nie wiem. W dodatku administracyjnie był jeszcze Zarząd Prowincji i gubernator oraz urzędy prowincji. Co najmniej do 1938 roku urzędowali oni w Landeshaus, czyli w zbudowanym w latach 1927-29 budynku obecnego Starostwa Powiatowego. Aktualnie nie potrafię powiedzieć czy parlament, urzędy i gubernator prowincji również należeli do władz rejencji, a tym samym czy po 1929 roku budynków rejencji było więcej niż ten przy ob. pl. Staszica. Być może pomocna będzie w tym książka Jana Wąsickiego pt. "Prowincja Grenzmark Posen-Westpreussen 1918-1933" z 1967 r.
KJK
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2021, 13:08

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: KJK »

Dokładnie, z tej samej publikacji zaczerpnąłem tę informację, jednak szukam jej potwierdzenia w źródłach pilskich okresu międzywojennego... A odnośnie samego pomnika Fryderyka Wielkiego nad Gwdą, to stał on w Pile do 1940 czy 1941 roku?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się