W 1929 r. w centralnym punkcie dawnego Starego Rynku przemianowanego w 1915 r. na plac Hindenburga stanął pomnik poświęcony bohaterom-zołnierzom poległym podczas I wojny światowej. Autorem projektu był miejski budowniczy Edward Bast. Pomnik miał kształt betonowej rotundy ustawionej na ośmiu słupach, na których znajdowały się krzyże i płaskorzeźby. Na fryzie u góry po zewnętrznej stronie umieszczono inskrypcję: "Ku przestrodze by chronić ojczyznę, wojna światowa 1914-1918", Monument przetrwał walki o Piłę w 1945 r. Po zakończeniu wojny skuto płaskorzeźby i inskrypcję. Pomnik rozebrano w drugiej połowie lat 60. XX w.
Inwestycje w Pile
Re: Inwestycje w Pile
Miejsce w którym znajdował się pomnik upamiętniono tablica informacyjną.
- Krzysztof Ju
- MODERATOR
- Posty: 3645
- Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
- Polubił: 6 razy
- Polubiono: 26 razy
Re: Inwestycje w Pile
asta24.pl pisze:
Osiedle leśne zamiast strzelnicy. Radni zadecydowali
Kolejny krok w kierunku powstania osiedla leśnego w Pile. Na sesji radni głosowali nad zmianami w planie zagospodarowania terenu po dawnej strzelnicy Tarcza.
- Ta uchwała to bardzo dobra wiadomość, kończąca pewien rozdział, który był obciążeniem finansowym dla gminy. Przypomnę tylko, że z tej strzelnicy, ponieważ ówczesny starosta nie dopuścił szkół średnich, korzystało około 100 strzelców miesięcznie - mówi Beata Dudzińska, prezydent miasta Piły.
Przez pięć lat od zamknięcia strzelnicy miasto wydało niemal dwa miliony złotych na utrzymanie pustego kompleksu.
- Dla mnie jest to karygodne. Strzelnica powinna istnieć, tym bardziej że pozyskiwano środki zewnętrzne na termomodernizację budynku. To ładny, zielony teren, który można wykorzystać w celach sportowych, rozrywkowych i kulturalnych - oznajmia Emilia Piechocka, radna RM Piły, Porozumienie Samorządowe.
Władze miasta chcą, aby powstało tu nowe osiedle mieszkaniowe. W dawnym budynku strzelnicy miasto planuje utworzyć Centrum Zarządzania Kryzysowego, połączone z siedzibą pilskiej straży miejskiej. W sąsiednim budynku miałoby powstać Centrum Organizacji Pozarządowych oraz kuchnia prowadzona przez niepełnosprawnych pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej.
- ZAZ już tam działa, ponieważ część pozwolenia na budowę na podstawie obowiązującego planu została wydana, a prace inwestycyjne trwają. Druga część, oparta na zmienionych ustaleniach dotyczących usług, pozwoli na uzupełnienie pozwolenia i kontynuowanie prac inwestycyjnych - informuje Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Trzeba było jednak zmienić plany zagospodarowania przestrzennego. Na sesji radni podjęli decyzję w tej sprawie. Uchwała przeszła, choć bez poparcia opozycji.
Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 28 listopada 2024
Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..
Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.
Utwórz konto
Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.