Niemieckie hełmy stalowe 1916 - 1945

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Niemieckie hełmy stalowe 1916 - 1945

Post autor: inf.rgt149 »

Zaczynając nowy temat postaram się w miarę ciekawie opisać historię niemieckich hełmów stalowych, wraz z ich modyfikacjami i ciekawostkami.

STAHLHELM M16 - Pierwszy niemiecki hełm bojowy (nie licząc stalowej pikelhaube, jednej z ostatnich wersji bez żadnych odporności balistycznych) wykonany ze stali, wyparł w 1916 roku przestarzałą wersję bojową pikelhaube, nowy model hełmu miał za zadanie przede wszystkim zapewnić żołnierzowi lepszą ochronę przed odłamkami, także przed kulami, hełm potrafił rykoszetować kule przy trafieniu w dość mocno rozwartym kącie. Bezpośrednie trafienie pod kątem prostym kosztowało w stu procentach życie żołnierza.

Obrazek

Dlatego rozpoczęto poszukiwanie środka wzmacniającego:

CZOŁOWA PŁYTA PANCERNA do hełmów stalowych M16, M17, M18.
Zanim opiszę samą płytę, należy zastanowić się nad samą budową hełmu. Na początek "rogi" - spełniały rolę wywietrznika oraz właśnie zaczepu do płyty pancernej. Rogi montowano w trzech typach, ściśle uzależnionych o rozmiaru dzwonu hełmu. Ponieważ płyty produkowano w jednym rozmiarze, trzeba było dystansować odległość od dzwonu, bolcem (rogiem) z tzw. progiem. Do najmniejszych hełmów stosowano bolce z szerokim progiem (dwustopniowy), do hełmów średniego rozmiaru z wąskim progiem (dwustopniowy), do największych rozmiarów stosowano bolce bez progu (jednostopniowe) czyli kształtu zwykłych rurek.

Obrazek

Płyta wykonana z żeliwa, nasadzana była na bolce, opierając się na daszku i spinana była z tyłu hełmu regulowanym pasem skórzanym.

Obrazek Obrazek

Płyta wytrzymywała nawet bezpośrednie trafienie kulą karabinową, często przy tym pękając. Skutkiem ubocznym były przypadki śmierci lub kalectwa żołnierza w skutek uszkodzeń kręgosłupa, kiedy kula przy trafieniu bezpośrednim gwałtownie odrzucała głowę z hełmem i ciężką płytą do tyłu.

Płyta nie była wykorzystywana masowo, podejrzewa się, że oprócz egzemplarzy prototypowych i próbnych nigdy nie trafiła na front w większych ilościach.

REFLEKTOR OKOPOWY - kolejna rzecz która się niezbyt sprawdziła, lecz mimo tego sporadycznie wykorzystywano ją na froncie. Duży, bateryjny reflektor (bagatela wielkości samego hełmu!) mocowany podobnie jak płyta pancerna, tylko w troszkę większej odległości (reflektor "troszkę" się nagrzewał) z motowaną wewnętrznie lub z boku albo tyłu hełmu baterią, był skonstruowany głównie z myślą o wartownikach i obroną przed nocnymi atakami na pozycje. Konstruktorzy mieli prawdopodobnie na celu oślepienie przeciwnika. Nie wzięto jednak pod uwagę tego, że oślepiony może mieć kolegów :). Największą wadą było to, że wystarczyło wystrzelić w sam reflektor lub ciut poniżej by zgaśić nie tylko światło, ale i "zgasić" żonierza. Na drugim miejscu była nieporęczność, waga reflektora przy gwałtowniejszych ruchach, ściągała hełm na oczy.



HEŁMY STALOWE M16, M17, M18 - RÓŻNICE

Zasadniczo dzwony hełmów niemieckich nie różniły się bardzo od siebie. Rozróżniał je od siebie głównie sposób zamocowania podpinki czyli paska pod brodę.

W hełmie M16 pasek mocowany był na przynitowanych do hełmu od wewnątrz zaczepach typu "zegarek" tzn. rurkowy bolec z wystającym trójkątnym ząbkiem i idealnie dopasowane do tego kontry - małe obręcze z wycięciem w kształcie ząbka, zakończone prostokątnym oczkiem na pasek podpinki. Obręcz nakładało się na bolec i przekęcało o 180 stopni a trójkątny ząbek nie pozwalał obręczy spaść z bolca.

W hełmie M17 zaczepy tego typu zastąpiono oczkiem drucianym przynitowanym na stałe do hełmu za pomocą blaszki. Generelnie zrezygnowano z mocowania pozwalającego na łatwy demontaż podpinki. Zaczepy były też przynitowywane troszkę wyżej niż we wzorze 16, bo nie na krawędzi boków, lecz prawie na lini załamania nakarczka.

W hełmie M18 zrezygnowano całkiem z mocowania podpinki do dzwonu hełmu i zamocowano "uszy" na obręczy wkładki. Wyposażenie wewnętrzne rogacza składało się z obręczy metalowej lub skórzanej, na krórej zamocowane były trzy płaty skóry, każdy zakończony dwoma językami z dziurkami przez które przechodził sznurek zciągający wkład. Każdy płat wkładu wyposażony był w torebkę (od wewnątrz) napchaną włosiem, ta miała na celu amortyzować potencjalne uderzenia i wstrząsy.

Obrazek

Rozmiary dzwonów:

Rozmiar:
60 - na głowę 50/52
62 - na głowę 52,5/54
64 - na głowę 54,5/56
66 - na głowę 56,5/58
68 - na głowę 58,5/60

MODYFIKACJA HEŁMU M18 - Czyli tajemnicze wycięcia na uszy.

Obrazek

Hełm M 18 z wycięciami na uszy, nazwany potocznie hełmem radiotelegrafisty. I tu zagadka, do czego służyły owe wycięcia. Jeśli ktoś ma ochotę pogłówkować, to zapraszam do zabawy. Tajemnicę wyjaśnię w przyszłym tygodniu, kiedy uzupełnię te wypociny o serwis fotograficzny.

Pozdrawiam.

BIBLIOGRAFIA:

"THE HISTORY OF GERMAN STEEL HELMET" Ludwig Baer 1985r.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Przydałby się mały zestaw fotografii i będzie całkiem konkretny pościk. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Coś z moich zbiorów:

Obrazek Obrazek Obrazek

Co to za typ?
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

To jest hełm stalowy model 40, pochodna hełmu wz 35. Różnica polega na zastosowaniu innych sposobów wzmacniania otworu wentylacyjnego, we wzorze 35 jest to drążony nit, we wzorze 40 wzmocnienie jest tłoczone. Trzy asymetryczne otwory służyły do montowania wkładki. Hełm w produkcji od 1940 roku, produkowany dla wszystkich formacji.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Hełmy bojowe okresu Niemiec hitlerowskich.

Post autor: inf.rgt149 »

W latach 30-tych rozpoczął sie okres poszukiwań nowego hełmu w miejsce tych pamiętających I wojnę światową. W 1931r opracowano wyposażenie wewnętrzne ( wz 31 ). Jego budowa umożliwiała demontaż i wymianę każdego udzkodzonego elementu wyposażenia, podpinka podbródkowa również demontowana.

Najbardziej znanym i najlepszym hełmem okresu II WW był na pewno hełm stalowy M35.

Obrazek

Przedstawiony na zdjęciu hełm ma zabite otwory wentylacyjne, jest to hełm M35 dla wermachtu.
Hełm ma charakterystyczne wzmocnienia otworów wentylacyjnych - nity rurkowe. Miały za zadanie wzmocnić osłabione miejsce (otwór) i utrudniać przebicie hełmu w okolicach wywietrznika.
Hełmy te produkowano w sześciu rozmiarach:

ROZMIAR HEŁMU ---------- ROZMIAR GŁOWY ----------- WAGA DZWONU

-------- 60 -------------------------- 53 ------------------------ 810-930 gr
-------- 62 -------------------------- 55 ------------------------ 880-1000 gr
-------- 64 -------------------------- 57 ------------------------ 920-1070 gr
-------- 66 -------------------------- 59 ------------------------ 1000-1125 gr
-------- 68 -------------------------- 61 ------------------------ 1025-1170 gr
-------- 70 -------------------------- 63 ------------------------ 1060-1230 gr

W 1940 roku do użytku wprowadzono nowy model hełmu, modyfikację hełmu M35 - Modell 1935/40 lub poprostu M40.
Rożnił się on przede wszystkim otworem wentylacyjnym, który w tym modelu został wzmocniony wytłoczeniem.

W M35 otwór wentylacyjny wyglądał w zbliżeniu tak:
Obrazek

W M35/40 tak:
http://img227.imageshack.us/img227/2695/tok---40fk2.jpg


Hełm M40 znaleziony na polu bitwy - w częściowo zachowanym tzw. kamuflarzu okopowym - farba mieszana z piachem itp. i nakladana ręcznie na hełm.

Obrazek


Hełm M40 w barwach LUFTWAFFE z zachowanymi resztkami orła lotnictwa, oraz zachowanym w 80% lakierem. Egzemplarz trafiony w trzech miejscach.

Obrazek


Przykłady oznakowania symbli literowych wewnątrz hełmów bojowych:

ET (potem ckl ) - Eisenhuttenwerke , Thale
NS - Vereinigte Deutsche Nickelwerke, Schwere
Q - Quist, Esslingen
SE - Sachsische Emaillier - und Stanzwerke, Lauter
FS lub EF - Emaillirwerk A.G., Fulda

Szacuje się liczbę hełmów wyprodukowanych w latach 1935 - 45, na zbliżoną do 25 milionów sztuk.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

W 1942 roku powstała kolejna modyfikacja: model 42. Kształtem nie odbiegał od swoich poprzedników, otwory wentylacyjne miał tłoczone jak w M35/40, ale brzeg hełmu nie był już zawalcowany do środka jak w M35 i M35/40. Brzeg M42 był wywinięty na zewnątrz i tworzył rozwarty kąt z nakarczkiem.

Obrazek
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

HEŁMY FORMACJI BOJOWYCH I ICH OZNACZENIA.

W 1934 r . weszło w życie rozporządzenie Ministra Reichswehry dotyczące oznakowania hełmów, które określało dokładnie wielkość, wygląd i formę, a także wymagania jakościowe.
Miały mieć formę kalkomanii i koniecznie być odporne na warunki pogodowe i ścieranie. Tak więc:
Srebrno-biały orzeł ze srebrno-szarymi cieniami stoi na swastyce na tle czarnej tarczy, głowa orła obrócona w prawo.
Wymiary tarczy 40mm/33mm
Wymiary orła 38mm/31mm

Hełmy marynarki ( wtedy jeszcze Reichsmarine ) nosiły takie same oznakowania jak Reichswehra, ale orzeł był koloru złotego.

Po prawej stronie hełmów noszono tarczę z barwami narodowymi. Tarcza o wymiarach 40/33mm, była podzielona na 3 ukośne pasy w kolorach : czarny/biały/czerwony ( schwartz/weiss/ rot ).

W helmach Luftwaffe użuwano wizerunku lecącego orła trzymającego swastykę w szponach po lewej stronie hełmu, po prawej tarcza z barwami narodowymi.

Orzeł był koloru szaro-srebrnego, lub złotego - dla generałów i urzędników ze stanowisk odpowiadajacych randze generalskiej.

Orły wykonywane były w dwóch wariantach tzw. pierwszym i drugim.
Pierwszy był mniejszy i bardziej "pękaty", oraz trzymał większą swastykę w szponach. Nazwany przez większość pasjonatów tematu: gołębiem. Drugi orzeł ma bardziej smukłą sylwetkę oraz większą rozpiętość skrzydeł.

Znany jest także wariant insygniów z pułku Luftwaffe podlegającego pod SA _ Standarte FELDHERRNHALLE
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się