Gwardia przyboczna Hitlera SS-Stabswache w Pile?

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Gwardia przyboczna Hitlera SS-Stabswache w Pile?

Post autor: Ubi »

Z materiałów jakie kiedyś przeglądałem dowiedziałem sie że jeden ze 117 wyselekcjonowanych w marcu 1933 żołnierzy Gwardii Hitlera rezydował w Pile później dołączyli inni po rozbudowaniu oddziału. Czym zajmowała się tak wyselekcjonowana jednostka w Pile?

Co robili jedni z najbardziej znanych naukowców III Rzeszy w czasie wojny w Pile???, ewakuowani i wywiezieni przez aliantów do Australii w ramach programu ESTEA i otoczeni pełną ochrona wraz z ich rodzinami??

Co robiły Me 626 na pasie startowym lotniska w końcu 44 i na początku 1945 roku?? Lotnisko zarządzane było i dowodzone przez Luftflotte 6 która nie posiada takich maszyn??
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Już kiedyś pisałem na ten temat, ale trudno mi sobie przypomnieć w którym by to było dziale.

Mianowicie w latach 70-tych czytałem książkę - wspomnienia oficera radzieckiego, który podczas wojny pracował jako jeniec na terenie Zakładów Lotniczych w Pile - dzisiejsze b. lotnisko wojskowe. Słyszał on wówczas "dziwne" hałasy. Jednakże wtedy nie miał pojęcia co to może być. Dopiero po kilkunastu latach przypomniał sobie o tym gdy zaobserwował przelot samolotów odrzutowych. To był dźwięk silnika odrzutowego.
Dzisiaj nie pamiętam już ani tutułu, ani też autora owej książki. A szkoda...

Wiadomo jest, iż Piła nie była celem nalotów w okresie II wojny światowej. Tym samym mogli niemieccy naukowcy i inżynierowie spokojnie zajmować się badaniami nie tylko nad silnikiem odrzutowym czy też rakietowym. Nie wykluczone, iż zajmowano się też tutaj czymś innym. Ale to tylko moje luźne domniemania.

Rozmawiałem kiedyś na ten temat z lotnikami. Część z nich, szczególnie tych starszych, podzielała mój pogląd. Też o tym słyszeli.

Jeżeli chodzi o Leibstandarte SS "Adolf Hitler" to nigdy nie spotkałem się z danymi aby w Schneidemühl miał stacjonować jej pododział. Jednakże sprawa sama w sobie ciekawa...

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Me 262 to znany powszechnie model. Ale 626? Czy to tylko pomyłka?
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Post autor: Ubi »

To oczywiście literówka (pomyłka) 8) To, ze pracowali tu wybitni naukowcy i technicy jest rzeczą udokumentowaną i potwierdzoną. Sprawdzić to można przeglądając listę ok. 190 naukowców objętych programem ESTEA. Sam fakt nadania miastu Kodu Detlef i umieszczenia go na liście nie jest przypadkowy ani też bezpodstawny przecież.
Jako ciekawostkę proponuje porównanie znanego wszystkim wejścia przy garażach do bramy wjazdowej i kompleksu przemysłowego Richard, http://richard-1.com/stare/richard_stare_jk14.jpg oraz jego położenia i wyglądu. Na ich podstawie można wyciągnąć całkiem interesujące wnioski odnośnie wielkości i położenia obiektu.
Ciekawe jest również to ze samo lotnisko było terenem podległym całkiem innym formacjom, dowodzeniu niż pozostała część miasta, sądzę że nie bez powodu... Stacjonujące na pasie myśliwce są też faktem i potwierdzenie ma to w wielu publikacjach, książkach.
Zastanawia fakt iż w żadnych oficjalnych dokumentach oraz wzmiankach z lotów czy tez nr fabrycznych nie ma mowy o lotnisku, fabryce bądź też maszynach...
Wracając do SS Stabswache to również przy liście nazwisk z marca 1943 widnieją późniejsze miejsca rezydowania żołnierzy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Post autor: Ubi »

Dziś, przeglądając dokumenty BundesArchiv natrafiłem na coś takiego...

Generalstab der Luftwaffe 1. Abteilung

Kriegführung alle Fronten/
Verteidigung des Reiches-

Luftversorgung, Lufttransporte (Auszüge
aus dem KTB: Abschrift von Abschrift)
enthält:
Luftversorgung Budapest, Posen,
Schneidemühl, Elbing, Arnswalde, Datum 2.2.1945-24.4.1945
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W kwestii formalnej

1. Odbiegliśmy zanadto od tematu. Postuluję, aby założyć nowy.
2. Cytaty, napisy itp. w obcych językach zamieszczajmy wraz z tłumaczeniem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Na którymś forum w temacie dot. pilskiego lotniska znalazłem fotkę startującego Me262. Czy miało to miejsce w Pile, tego nie wiem, ale posiadam teraz 18s. film ze startującym Me262 i wydaje mi się, że fotka ta była jego kadrem.
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Post autor: Ubi »

Jeśli na polskim forum znalazłeś tą fotkę to na pewno nie była z naszego lotniska :) a fotki zamieszczane z Me na forum 'Odkrywcy' (podobno z Me z Piły) to 'śmiech na sali' :D

Jak możesz przyślij mi ten filmik na maila chętnie obejrzę.
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Post autor: Rekkeswind »

A może moglibyście wrzucić ten filmik na You Tube? Wtedy każdy będzie mieć do niego dostęp :wink:
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Tak Ubi, a śmiech to zdrowie. Film wywaliłem z kompa i nie pamiętam skąd go pobrałem. Przez pół roku nie było odzewu, więc dlatego tak uczyniłem jak napisałem.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się