Hansen, Ludwig & Co.

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Hansen, Ludwig & Co.

Post autor: Ubi »

Czy ktoś posiada informacje na temat tych zakładów, dokładnej lokalizacji, zdjęć oraz liczby i nazwisk osób zatrudnionych tam?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Niestety niewiele wiem na ten temat. Zakłady noszące również nazwę "Hansen-Flugzeug-Reparatur-Werke" powstały w 1940 r. Jak wskazuje nazwa montowano i remontowano tu samoloty. Do zakładów należały budynki po dawnej fabryce "Albatros" przy ul. Lotniczej oraz hale roszarni przy ul. Długosza. Do testowania samolotów wykorzystywano pobliskie lotnisko. W 1944 r. w budynkach fabryki umieszczono także filię zakładów "Stille" z Münster. W obu zakładach pracowali m.in. więźniowie obozu pracy "Hansa Lager". Co do zdjęć - gdzieś na forum była fotka remizy strażackiej w zakładach Albatros. Sam mam zdjęcie osiedla przy pl. Lotnictwa z widocznymi w tle halami fabryki, ale najpierw muszę je zeskanować.
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Post autor: Ubi »

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Jeśli ma to związek z obiektami przy lotnisku i wspomnianą fabryką, to bardzo wiele wyjaśnia. Ma ona też bezpośredni związek z tym co znajduje się "pod" lotniskiem. Informacje choć szczątkowe to istotne znajdują się również w BundesArchiv. Myślę, że jest to dla wszystkich zainteresowanych tajemnicą lotniska temat istotny do zgłębienia...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Post autor: Ubi »

Witam,
Możesz powiedzieć skąd posiadasz takie informacje i czy jesteś to co napisałeś w stanie udokumentować w jakikolwiek sposób. Dane o rodzajach samolotów oraz ich liczbie. To naprawdę bardzo ciekawe co napisałeś. Jeśli możesz proszę o te informacje. P.s. dziwnym trafem kilka z moich odpowiedzi na niektóre tematy i maile zniknęło bez śladu z forum... błąd maszyny czy też inny powód...?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 785
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Ubi pisze:P.s. dziwnym trafem kilka z moich odpowiedzi na niektóre tematy i maile zniknęło bez śladu z forum... błąd maszyny czy też inny powód...?
Odpowiedź tutaj » viewtopic.php?p=8239#p8239
PG
Posty: 24
Rejestracja: 13 sie 2007, 12:39
Lokalizacja: Piła/Poznań

Re: Hansen, Ludwig & Co.

Post autor: PG »

Coś cisza w tym temacie, a jestem dość mocno zainteresowany działalnością Hansen-Flugzeug-Reparatur-Werke :smile4: Słyszałem że głównie Bf 109 tu naprawiano :?:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się