Tama na Noteci

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Ikarus pisze:Śluzowy twierdził, że w wakacje był spory ruch turystyczny, nawet kilka jednostek dziennie.
Zobacz jak wygląda turystyka po Noteci na wielką skalę. Łodzie są chyba niemieckie. Pełen luksus. Nasza Noteć oferuje naprawdę piękne, zielone wczasy. Szkoda, że nas na to nie stać... Fotkę zrobiłem w lecie tego roku (2006) z dawnego mostu granicznego w Czarnkowie.
Obrazek

Obok w zatoczce stale cumuje łódka dość pancernej budowy. Podobno można z właścicielem się umówić na rejs wycieczkowy.
Obrazek Obrazek

A tak wygląda śluza Pianówka obok Czarnkowa. Łatwy dojazd rowerem od mostu na Noteci. Za stacją benzynową przy wylocie z Czarnkowa do Trzcianki wystarczy trzymać się blisko rzeki. Widoczne są rury do uzyskiwania energii elektrycznej. Na zdjęciu są podniesione, nie pracują.
Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

O gospodarczym i turystycznym wykorzystaniu rzek polskich uczono mnie sporo lat temu. Po upadku "komuny" ten temat jest już nieistotny. Szybszy transport samochodowy wyparł rzeczny. A, że jest o wiele droższy to nieważne. My jako klienci zapłacimy za to.
Turystyka wodna to niestety pieniądze. Kogo dzisiaj na to stać. Młodzi nie mają, emeryci też. Może nasi wnukowie.....

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

Można też stawiać na turystów z Niemiec i z Europy Zachodniej. To dzięki nim żyją z turystów Mazury, czy kanał Ostródzko-Elbląski. Dolina Noteci posiada nieskażoną przyrodę, całkiem sporej długości szlak żeglowny i do tego XIX wieczne śluzy, a ostatnio w Europie jest moda na zabytki techniki. Innym sposobem na przyciagnięcie turystów jest praktykowane we Francji wypożyczanie specjalnych barek mieszkalnych, na których można komfortowo podróżować rzekami i kanałami zwiedzając kraj.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Niestety pod tym względem jesteśmy bardzo spóźnieni. Może decydenci się w końcu obudzą i coś poczynią w tym temacie. Noteć na to zasługuje (i inne rzeki w Polsce też) !!!

Pozdrawiam
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Obrazek

Śluza drewniana Krostkowo dojazd od strony Lipiej Góry.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Nie widziałem jeszcze tej tamy. Poznaję znajome koszulki :-) (Leszek?). Ten rodzaj zapory umożliwia przepływ statków? O ile wiem Noteć jest żeglowana. Czy można przejść z rowerem na przeciwny brzeg?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Dziś też tam byłem. O tej porze roku (1 kwietnia) śluza ma swobodny przepływ. Drewniane zastawki nie zagradzały wody. Podobno tak jest całą zimę. Od strony Krostkowa można dojść do śluzy tylko przy niskim stanie wody. Łąki są tam dość podmokłe. Spokojnie można dojechać polniakiem od Lipiej Góry. Urzędowe tablice oczywiście straszą, ale miejscowy gospodarz bardzo miły. Nawet proponował pożyczenie lornetki (w oddali widzieliśmy dzikie gęsi).

Obrazek Obrazek Obrazek
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Ta śluza w Krostkowie, zwana iglicową (iglice to te drewniane pale długości ok. 2,8 metra i wagi ok 80 kg) jest unikalna na trasie Noteci - nigdzie indziej takiej nie ma. Dom śluzowego natomiast jest podpiwniczony tylko w połowie "dzięki" czemu gustownie siada z jednej strony - różnica poziomów jesienią roku ubiegłego wynosiła 0,5 m.
Przed paru laty dojechałem rowerem od strony Lipiej Góry, a następnie przeprawiłem się przez śluzę i dalej wodą, chaszczami aż do stacji w Krostkowie, skąd pojechałem do Piły pociągiem - przedzieranie się przez wodę, rowy i chaszcze to przeżycie niezapomniane.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

No to wiem w końcu jak się te "pale" nazywają - iglice. Tym razem leżały na brzegu (foto).

Obrazek

Muszę odwiedzić to miejsce w lecie. Ciekaw jestem jak duże spiętrzenie wody można tym sposobem uzyskać?
Czy może wiesz jak odbywa się opłata za śluzowanie? Czy holownik z barkami coś płaci? Jak to jest w przypadku ruchu turystycznego?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Aż tak dobry to nie jestem - nie mam pojęcia odnośnie opłat, a jeśli chodzi o spiętrzenie to przy opuszczonych iglicach woda swobodnie przepływa przez ten metalowy pomost - czasem parę -, czasem paręnaście centymetrów.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Skoro już mowa o Noteci to przy okazji zapytam.
Czy ktoś wie, obok której śluzy jest obecnie budowana elektrownia wodna?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Słyszałem, że w okolicach Romanowa.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ok. Dziękuję.
Ponoć takowych ma być więcej na Noteci, tymczasem obecnie realizowana ma sporo kłopotów finansowych.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Tama na Noteci

Post autor: obserwator »

jarek pisze:Słyszałem, że gdzieś za Ujściem na Noteci jest jakaś stara tama (zapora)? Ma ktoś jakieś informacje na ten temat. A także jak można dojechać do niej rowerem.
Noteć ma wiele śluz. Dla fachowca określenie tama, jaz, śluza to podobno duża różnica. Dość daleko za Ujściem, bo w okolicy Kosina przed Drezdenkiem jest ciekawy stary obiekt. Obok zlikwidowanej linii kolejowej Krzyż-Drezdenko, blisko mostu (nadal w bardzo dobrym stanie, wielki!) istnieją pozostałości starego jazu zbudowanego na potrzeby militarne. Więcej na ten temat jest na: http://www.fortress.hg.pl/pommernstellu ... zdrezd.htm
Parę fotek dla zachęty - warto zobaczyć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Przy okazji - na ostatniej fotce jest jakiś znak wmurowany w beton mostu stanowiącego przejazd pod nieużywanym nasypem kolejowym. Do czego on służy? Ktoś go pomalował odblaskową farbą.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Post autor: okiennica »

Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Jestem nieomal pewny, że to właśnie reper - już na naszym forum, w innym wątku była o reperach mowa.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tak, to reper, i to chyba używany skoro jest pomalowany farbą. W Pile jest sporo takich na ścianach budynków, a nawet na chodnikach, ale w większości bez napisów.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Ostatnie dwa takie nieduże (średnica ok. 3 cm) zlokalizowałem w chodniku w pobliżu sklepu MEZAR, róg Popiełuszki i Kolbego. Napis chyba głosił "punkt pomiarowy".
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Te w ścianach to są dokładnie repery z tego się wysokości terenu bierze, czasem trza przejść od jednego do drugiego kilka kilometrów robiąc postoje na pomiary co 50 kroków heh (nogi w tyłku) a te na Kolbe a Popiełuszki w chodniku (sam je nabijałem hehehe) to są tak zwane punkty pomiarowe, je się nabija w tych miejscach zamiast wkopywać kamienie graniczne, wiadoma sprawa :D :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Tama na Noteci

Post autor: ziolek »

Dziś podjąłem się próby dotarcia do tamy w Nowiu. Oto fotki zrobione na drodzę prowadzącej ze Stobna:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie dałem za wygraną więc udałem się do Mirosłowia Ujskiego.Oto fotka jak pamiętam polnej drogi którą zazwyczaj dojeżdżałem do tamy od strony Mirosławia:
Obrazek
Pozostało mi sprawdzić jeszcze jedną z możliwych dróg, która teraz sądząc po widocznym bieżniku możliwa jest do przejechania tylko przez traktor.

Proszę mi też wierzyć, ale (nie licząc tych największych zasp) miejscami grubość pokrywy śnieżnej sięgała mych kolan. Stąd pytanie co z mieszkańcami dwóch domów stojących przy tamie? Czy ktoś wie jak w tej chwili można dotrzeć do tamy w Nowiu?

A żeby oddać w pełni urok/"urok" obecnej zimy zamieszczam fotke zrobioną przed Mirosławiem Ujskim. W tle na fotografi widoczny jest pracujący spychacz.
Obrazek
Miejscami wysokość leżącego na poboczu śniegu sięgała wysokości samochodu.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Tama na Noteci

Post autor: obserwator »

Szacunek za wytrwałość w tym survivalu. Ładnie to wygląda ale czy tam da się żyć? Ciekaw jestem czy przy śluzie Nowe mają prąd? Chyba, że sami sobie ukręcili...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Tama na Noteci

Post autor: ziolek »

No i udało się! Wspólnie ze znajomymi dziś do śluzy dotarłem. :)

Wcześniej obrana droga prowadząca od Mirosławia była błędna. To co wcześniej zamieściłem na fotografii najprawdopodobniej jest tylko łąką. Niemniej pozostałe drogi w tamtejszych lasach choć doprawadzą do śluzy to są bardzo trudne do przebycia. Droga od strony Mirosławia, którą dziś przebyłem na odcinku las-zabudowania śluzy jest obecnie mocno zasypana śniegiem, więc nadal nie wiem jak docierają tam ludzie. Z wielkim trudem udało się nam przejść. Tym bardziej w zdziwienie wprawił nas widok chodzącego przy jednym z domów człowieka. Swoją drogą ciekawe co on o nas pomyślał. Nas wprawił w osłupienie. :)

Poniżej kilka fotek z tego miejsca z małym komentarzem.

Przyznaje, że tak małego stanu wody jeszcze w tym miejscu nie widziałem. Chyba możliwe maksymalnie obniżono poziom wody. Możliwe jest nawet zobaczenie dna.
Obrazek Obrazek Obrazek

Na jednym z urządzeń widoczna jest taka tabliczka:
Obrazek

A na jednej z części tego urzędzenia widnieje cyfra 1896. Z kolei na jednym z budynków cyfra 1897.
Obrazek

A z całego blisko 3,5-godzinnego spaceru pozostała porcja przyjemnego zmęczenia. Polecam. :)
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Tama na Noteci

Post autor: Jaśko »

Do śluzy Nowe najłatwiej dotrzeć od strony Stobna a dokładnie od szosy Stobno-Ługi Ujskie. Za zabudowaniami otoczonymi dużym betonowym ogrodzeniem odchodzi w prawo droga żużlowa. Trzeba nią jechać cały czas prosto. Mija się kilka zabudowań, jakąś dawną mieszalnie pasz czy coś takiego i nadal prosto przez nadnoteckie łęgi - ok.2,5 km do śluzy.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Tama na Noteci

Post autor: obserwator »

Masz rację - kiedyś tam jechałem w lecie. Droga prosta jak strzelił. Zimą to chyba wygląda znacznie trudniej.
Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Tama na Noteci

Post autor: ziolek »

Jaśko - pierwsze moje zimowe fotografie to właśnie droga, o której piszesz. :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się