"Wykopki"

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

"Wykopki"

Post autor: skinspila »

Witam!!!
Jeżeli chodzi o moje znaleziska wokół Festung Schneidemuhl to są naprawdę bogate, prócz setek łusek różnego kalibru oraz lotek od moździerzy to pozatym znalazłem, zacznę od mojego osiedla:
Las pomiędzy torami Piła - Kotuń (łyżki posrebrzane, granaty, kubek od manierki, guziki Pruskie, Rosyjskie, buteleczki po lekarstwach, monety fenigówki.
Piła - Piaszczyste jezioro,
- za mostem, na Ruskich pozycjach (łyżki, charmoszkę, opakowanie po niemieckiej prezerwatywie, guziki Ruskie)
- przed mostem, Niemieckie pozycje (kupe butelek po vódce, garnki żeliwne, pokrywe od pieca z napisem Schneidemuhl, ramę do roweru przedwojenną, monety (boratynkę 1664r), 200 marek i parę Wajmarskich guzików oraz kupę współczesnych kolejowych, porcelanki od granatów, pojemnik emaliowany na jakiś napój, nożyczki bardzo stare, nakładki odłamkowe na granaty, orzełka aluminiowego Wehrmachtu a obok skrzynkę po granatach już zbutwiałą i wiadro łusek od MG42).
Pila - Kalina, pozycje niemieckie na skarpach (guziki, chaki od pojemników do masek, łyżke, monety fenigówki).
Piła - Kaczory, przy torach gdzie stała chatka drużnika (porcelanki po piwie, magazynek od Pepeszy, resztki ładnych kieliszków, ciężarek mosiężny bardzo mały i ładny).
Piła - Bydgoszcz, nasyp kolejowy obok oczyszczalni ścieków ( porcelane dużo porcelany pobitej, kubeczki 2 sztuki ze stacji Pilskiej, mnustwo porcelanek po piwie , kapsli aluminiowych od piwa ze svastykami, butelki gliniane jak i szklane jedną mam w domu ładna z napisem JAN DŁUŻEWSKI BERLIN i coś tam jeszcze, łyżki, noże metal mocno skorodowany).
Piła - Bydgoszcz, była jednostka wojskowa (na terenie byłego obozu jenieckiego, setki guzików Pruskich, Francuskich, Belgijskich, Carskich, monety Włoskie i jakąś jakby Arabską , Pilską monete obozową o nominale 2 (Lagier Schneidemuhl) odsprzedałem ją Pavvlowi, klamry carskie, kubeczki emaliowane carskie skorodowane, monety fenigówki i jedną ze srebra 1796 jakaś część talara, medaliki, pierścienie zrobione przez jeńców, jednen posiadam jeszcze bo ma ładne napisy i zrobiony jest chyba ze śruby, porcelane potłuczoną i masę butelek (tyle tego było że nie jestem w stanie wszystkego spamiętać) a z tego co wiem to nie byłem tam sam z poszukiwaczy amatorów, nawet z Gdańska raz byli ze mną chłopaki.
Piła - Skórka, lewa strona od bunkra jak i za torami prawa strona niemieckie pozycje (po lewej stronie za rozbitym bunkrem natknąłem się na grób zrobiony już przez innego poszukiwacza niemieckiemu żołnierzowi, wchodzę w transzeje i pierwsze trafienie skrzynia z amunicją mocno skorodowana a na niej siekiera bez trzonka (korozja go wrąbała), siekierka była w skórzanym pokrowcu, idę dalej trafiam co chwilkę łuski od mauzera i emgola, na pozycji trafiam guziki od celty, 2 łuski od rakietnicy i pocisk tak zwany garłacz wylądował w rzece, resztki od pancerfausta, prawa strona za torami - papierośnice srebrną , kupę lotek od moździerza, na końcówcę okopu łopatę Rad-s i resztki masek.
Droga leśna na cmentarz Leśników (odznaczenie jakby żelazny krzyż ale datowane przed 1900 rokiem cynkowe, kupa guzików współczesnych jak i bardzo starych, głównie pruskie, monety III Rzesza, srebrną dużą łyżkę z inicjałami AH :D, kupę łusek).
Popisałbym wam jeszcze trochę ale już mnie paluchy bolą hehehehe a pozatym ciekawsze miejsca zostawiam do opisania na potem.
pozdrawiam :D
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

No to już wiem czemu nic ciekawego w Pile nie znalazlem - skinspila już wszystko wcześniej wykopał ;)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

hehe, nie jestem sam jest nas wielu ale dla takich jak ty zawsze się znajdą nieodkryte miejsca. pozdro :D
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

Wow to masz niezłą kolekcje.. Jedyną rzecz jaką ja wykopałem to kapsel porcelanowy od orenżady :oops:
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...pamiętaj kolego, kto szuka ten znajduje, pozdrawiam najmłodszego forumowicza.
KUKI1945
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2006, 14:05
Lokalizacja: Piła

Post autor: KUKI1945 »

Do użytkownika skinspila:
Dużo tych fantów naznajdywałeś jak na osobe bez wykrywacza:
(na terenie byłego obozu jenieckiego, setki guzików Pruskich, Francuskich, Belgijskich, Carskich, monety Włoskie i jakąś jakby Arabską , Pilską monetę obozową o nominale 2 (Lagier Schneidemuhl) odsprzedałem ją Pavvlowi, klamry carskie, kubeczki emaliowane carskie skorodowane, monety fenigówki i jedną ze srebra 1796 jakaś część talara, medaliki, pierścienie zrobione przez jeńców, jednen posiadam jeszcze bo ma ładne napisy i zrobiony jest chyba ze śruby
Ten cytat bawi mnie najbardziej setki guzików, klamry hehehehe chyba sprzedam wykrywacz zacznę szukać nogą albo łazić za kolegami z wykrywaczami którzy czasem odpalą jakiegoś smiecia bo widzę że ty dość dobrze na tym wychodzisz. A jeszcze jedno:
Droga leśna na cmentarz Leśników (odznaczenie jakby żelazny krzyż ale datowane przed 1900 rokiem cynkowe, kupa guzików współczesnych jak i bardzo starych, głównie pruskie, monety III Rzesza, srebrną dużą łyżkę z inicjałami AH , kupę łusek).
O tyle o ile się orientuje to te fanty znalazł twój kolega B.W a więc móglbyś nie wciskać kitów na forum i weź się do roboty bo takimi ściemami nie zrobisz na nikim wrażenia.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Tobie się kolego we łbie pomieszało, B.W dużo znajdował pewno a ja razem z nim. Więc co ty możesz wiedzieć o tym, możliwe że ty szczęcia nie miałeś ale my tak i inni np: zeta, gulon. Zresztą po was :D to wszystko było, zresztą z B.W to ja już kolego za bardzo kontaktu nie utrzymuje sam se śmigam i wyobraź sobie że z wykrywaczem :D
A tak przy okazji z tego co ja się orientuje to chodziłem sam lub z B.W bez ogona, więc co ty możesz o tym wiedzieć. A jeżeli chodzi o guziki to widocznie słabo szukałeś pod lasem, ostatnio gdzieś z 1,5 miesiąca temu byłem tam z kolegami z Gdańska i jakoś nie narzekali na brak fantów (3 klamry) to chyba niezły wynik, i tak przy okazji może właśnie powinieneś sprzedać wykrywacz komuś kto będzie bardziej z niego korzystał niż ty. A i zapraszam na dołek zrzutowy do dziś można tam fajne fanciki nogą znaleźć, wiesz gdzie on jest skoro tak dobrze orientujesz się co było tam na obozie znalezione, a o szczegóły możesz się żołnierzyka zapytać on nogą też dużo nakopał hahahaha, i nie sprzeczaj się ze mną czy kłamie czy nie, bo to nie twój interes.
Pozdrawiam cię serdecznie.

A niedowiarku, Bartłomiej W. on ci całą prawdę powie.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Powiem jedno że nie trzeba mieć wykrywacza, i nie tylko pod ziemią można znależć fajne fanty i nie trzeba należeć do Albatrosa by się wywyższać, wiem też od B.W że kolega KUKI1945 znalazł kupę fajnych fantów może się pochwali nam z chęcią poczytam, i sorki troszkę się uniosłem wypowiedzią kolego KUKI1945, w końcu on wie lepiej no nie. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Piszesz że nie trzeba mieć wykrywacza żeby znaleźć fajne fanty. Więc gdzie należy szukać, no i jak? Kopać na oślep czy kierować się mocą?

Niech moc będzie z Wami! (przyda wam się do szukania bez wykrywacza).
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Z tego co wiem to ty butelki ze Schneidemuhl znajdujesz wykrywaczem czy bez, i to jeszcze blisko mnie. Daj namiar.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Znalazłem 2 butelki na stakwach niedlako mechanika :) oczywiście wywaliłem je do wody (czego żałuje było to 4 lata temu).
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

To jest oki, bo sam tam łaziłem pózniej z kolegami i też na dużym od drogi można było znależć haki od munduru z koroną , też trafiłem parę butelek ale zazwyczaj czystych, pare pfenigówek, kupę pobitej porcelany i na oko bez wykrywacza. :D
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Podobno niedaleko była też strzelnica. Moi koledzy znajdowali tam pełno łusek oraz naboi całych. Wiesz coś może na ten temat?
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Wiem napewno że tam była odkrywka gliny a znajomy co ma sklep antyczny mówił mi że na skarpie od strony domków jednorodzinnych było przejście pod ziemią na ZNTK ale na ile jest w tym prawdy to nie wiem, co prawda od ulicy Buczka na skarpie gdzie żeśmy się kiedyś bujali na linie też wpadło mi pare pocisków od MG-ola.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Dzięki za informację. :)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Nie ma sprawy.
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Jestem już po chrzcie bojowym.
W lesie za autodromem znalazłem 3 łuski od Mausera i 5 od PPSz.
Co prawda nie jest to nic nadzwyczajnego, ale teraz wiem jak posługiwać sie wykrywaczem.
Mam nadzieje że będzie coraz lepiej.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Luska zawsze łuska, też zdobycz. Popatrz czy na koło spłonki nie maja bić SS. Ja jak trafię łuske to się cieszę zawsze, to nie zmarnowany dzionek :D
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Zbieranie łusek może być całkiem ciekawą sprawą. Sam zaczynając nie bardzo kwapiłem się na zbieranie łusek od amunicji małokalibrowej, teraz zabieram ze sobą wszystko co można odczytać i jest w dostatecznym stanie. Łuski od Mausera czy Maschinengewehr są wykonane z materiałów wysokiej jakości, na wielu pociskach jest widoczna jeszcze zachowana farba różnego koloru czy bicia w postaci pierścienia oznaczającego łuskę z odzysku. Jeżeli chodzi o same bicia to z łuski na łuskę robi się coraz bardziej interesująco. Jest tego taka mnogość, ze nie wiem czy starczy czasu aby choć część tego udokumentować a mowa panowie tylko o amunicji niemieckiej kal. 7,92 mm. Chciałbym zachęcić wszystkich tych co zbierają graty aby choć trochę zainteresowali się łuskami, naprawdę warto. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

łuski

Post autor: hose »

No łusek na naszych terenach jest naprawdę od groma. Sam uzbierałem 5 litrowe wiadro i pół szuflady. Ostatnio znalazłem w pokładzie gliny idealnie zachowany nabój (39/N/67/). Po oczyszczeniu stał się "funkiel nówka" ;)
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

To już w nowym roku:

Obrazek Obrazek


No i skorupka z resztkami białego kamuflażu:

Obrazek
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Fajny ten medal.
Za co on jest? (jestem słaby z niemieckiego) :oops:
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Nie wiem z jakiej okazji wybito ten medal, ale w każdym razie pochodzi on z "Izby Rolniczej dla Marchii Granicznej Poznań-Prusy Zachodnie". Datę powstania medalu można zawęzić do 1922-1933 - w tych latach istniała owa Izba.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Przeanalizowałem Foto, są te same uszkodzenia co daje wniosek, że to ten sam medal czy go ponownie odnaleziono?

Ps : Tłumaczenia

"SEGEN.IST DER.MEHR PREIS" dosłownie "Błogosławieństwo jest większą ceną"
Ale jeżeli 2 litera w MEHER nie jest "E" tylko 2 połączone litery, co może oznaczać skrót jakiegoś słowa, którego niestety nie znam. Wtedy w znaczeniu słowa "większa" będzie zupełnie coś innego.
Może p. Bogdan pomoże.

Pozdrawiam
Tom
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się