Ulica Siemiradzkiego - Aleksandra czy Henryka?

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Kiedyś SIEMIRADZKI miał w Pile swoją ulicę!
Była to ulica? między prawą jezdnią (tą dalszą od "Rodła") do pl. Powstańców Wlkp. - wzdłuż budynku z Apteką.

Póżniej nie potrafię powiedzieć dlaczego, SIEMIRADZKIEGO "wyrzucono" z jego ulicą z centrum i nazwano tą nazwą odcinek od Poznańskiej do (bodajże) tablicy miejscowości? W kierunku na Trzciankę!

Czy dziś ma swoją ulicę?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Tak. Ma. Chyba, że i ja o czymś nie wiem. :)
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ma swoją ulicę, ma, to ta jak się jedzie do Szpitala, do Trzcianki.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jej patronem jest mjr gwardii Armii Czerwonej Aleksandr Antonowicz Siemiradzki wnuk polskiego powstańca styczniowego. Poległ przy zdobywaniu miasta 31 stycznia 1945 roku.

Nie mylić z

- Henryk Hektor Siemiradzki, malarz polski z przełomu XIX/XX wieku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Często na mapach Piły spotykałem się z ulicą "mjr Henryka Siemiradzkiego".
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jakiś "mądry w piśmie" zapisał takową bzdurę i pozostało.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Zdaje się, że nazwa tej ulicy nie jest taka jednoznaczna. Na stronie Urzędu Miasta jest nazywana po prostu "mjr. Siemiradzkiego". Z większości map z ostatnich lat wynika jednak, że jej patronem jest Henryk Siemiradzki. Tak jest też nazywana na dwóch internetowych planach miasta:
- http://plan.naszemiasto.pl/plan_pila.html
- http://mapapily.wlkp.com.pl/index.php/m/1010/w/1
Przyznam, że sam niewiele z tego rozumiem...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Na planie wydanym w 1994 bądź w 1995 (dokładnie nie wiem) widnieje H. Siemiradzkiego.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Parę lat temu, ale już za czasów III RP, sprawa ta została wyjaśniona w Urzedzie Miasta.
Rozmawiałem z osobą, która się tym zajmowała. Stąd uważam, iż moja wersja jest prawdziwa.

Pozdrawiam
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jakby na to nie patrzył, mamy swego rodzaju precedens!!! Ktoś z zarządzających forum (albo, któryś z Was mieszkańców Pily) powinien wystąpić do Rady Miasta by jednoznacznie wypowiedziała się jaka jest "prawidłowa" nazwa tej ulicy. Czyjego jest imienia? Czy malarza czy wojskowego (mówiąc "zgrubnie")???

Nie wiem jak Wam, ale mnie nie jest wszystko jedno?
Ja po prostu jestem pragmatyczny. Być może nie dosłownie z definicją - bo mój pragmatyzm polega na tym, że "złego" prawa należy przestrzegać ale równocześnie należy robić wszystko by to "złe" prawo zmienić.

A tu jeśli się nie mylę do tej ulicy mamy aż trzech pretendentów!!!
Bo oprócz tych dwóch (malarz i mjr CA-Armii Czerwonej) oraz Siemiradzki, który zginął w walkach o Piłę pod czy w okolicach Kaliny (nie mogę przypomnieć gdzie to czytałem, ale na którymś z wątków na pewno!!)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak już powyżej pisałem sprawa została już kilka lat temu wyjaśniona. Patronem owej ulicy jest mjr gwardii AR Aleksandr A. Siemiradzki, który poległ podczas zdobywania miasta 31 stycznia 1945 roku. W dniach 16 - 29 lipca 1964 przebywała w Pile na zaproszenie władz miejskich jego rodzina - matka, ojciec i syn.

Temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Niechciałbym być (mówiąc po poznańsku) upier... ale nie bardzo bym się z tym zgodził!!!
Jestem w posiadaniu planu (niestety nie mogę ustalić daty wydania ale ze względu na "szatę graficzną" - wielość reklam mogę być pewnym, że wydano go nie tylko po 1964 ale i po 1990 roku) gdzie mówiąc po poznańsku - stoi napisane: HENRYKA SIEMIRADZKIEGO!
Może na nowych planach jest już dobrze!!???
I wtedy dopiero dla mnie było by po sprawie!
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Na mapie z 2006 (wyd. Bik) również jest Henryka Siemiradzkiego.
Ale w Pile są również inne "dziwactwa", np. na mapach widnieje Juliusza Kossaka, a na budynkach przy tejże ulicy Wojciecha Kossaka.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Proponowałbym aby moderator przesunął posty od posty Jerzyka "że Siemiradzki też miał swoją ulicę w Pile" z tego wątku do innego o innym tytule, bo tutaj zgodnie z tytułem obecnego wątku zrobił się offtopic.
A mi też się wydaje że to mjr Henryka Siemiradzkiego
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Nasz klient, nasz pan ;)
A tak przy okazji, nie było kogoś takiego jak "mjr Henryk Siemiradzki". Ewentualne możliwości to ul. Henryka Siemiradzkiego albo ul. mjr. Aleksandra Siemiradzkiego.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Na planie z 1985 zamieszczono Henryka Siemiradzkiego.
Mistrz pisze:Na mapie z 2006 (wyd. Bik) również jest Henryka Siemiradzkiego.
Ale w Pile są również inne "dziwactwa", np. na mapach widnieje Juliusza Kossaka, a na budynkach przy tejże ulicy Wojciecha Kossaka.
Ten sam wydawca umieścił w planie nazwę H. Siemieradzkiego około 1994 roku.

Tak jak wcześniej SA108 napisał:
http://www.pila.pl/index_mapa.php - mjr Siemiradzkiego
http://plan.naszemiasto.pl/plan_pila.html - H. Siemiradzkiego
http://mapapily.wlkp.com.pl/index.php/m/1110/w/1 - H. Siemiradzkiego

Może jeden sugerował się drugim i stąd te błędy.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

SA108 pisze:A tak przy okazji, nie było kogoś takiego jak "mjr Henryk Siemiradzki". Ewentualne możliwości to ul. Henryka Siemiradzkiego albo ul. mjr. Aleksandra Siemiradzkiego.
Chciałem na początku napisać mjr Aleksandra Siemiradzkiego, ale potem skasowałem to i najwidoczniej nie dojechałem backspce'em do mjr i tak zostało. Przez moją nieuwagę.
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

Sprawdziłem w Urzędzie Miejskim. Patronem ulicy jest major Aleksander Siemiradzki. Kilka lat temu była uchwała Rady Miasta w tej sprawie. Niestety stare uchwały nie są dostepne w sieci. Postaram się do niej dotrzeć. To chyba jednoznacznie wyjaśni sprawę.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Czyli należy mieć więcej zaufania do wypowiedzi bliźnich.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Ulica Siemiradzkiego - Aleksandra czy Henryka?

Post autor: SA108 »

Związane z tematem
PIŁA - Dwóch Siemiradzkich na jedną ulicę
Henryk Siemiradzki pochowany jest w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce, Aleksander na cmentarzu wojennym w Pile-Leszkowie. Pierwszy zapisał się w historii europejskiego malarstwa, drugiemu przyznano pośmiertnie podwójny tytuł bohatera Związku Radzieckiego. Łączy ich nazwisko, a dzieli jedna z najdłuższych ulic w Pile.
O tym, kto jest patronem ich ulicy, nie wiedzą nawet sami jej mieszkańcy. Wiedzą tylko, że jeden Siemiradzki był malarzem a drugi wojskowym. Korespondencja, która trafia na ich adres, też jest dwojaka. Podobnie jest z adresami firm instytucji: niektóre mają swoją siedzibę przy ulicy Henryka Siemiradzkiego, inne - tylko przy Siemiradzkiego. Mylące są również mapy i spisy ulic; na większości z nich figuruje jednak Henryk Siemiradzki. Dodatkowe zamieszanie wprowadza fakt, iż w Pile w latach powojennych istniała ulica mjr Aleksandra Siemiradzkiego: biegła wzdłuż obecnego Placu Zwycięstwa. Zniknęła, gdy zburzono ostatnie stojące na niej ruiny pod budowę alei Piastów. Nie zniknęła jednak zupełnie: okazuje się bowiem, że w 1968 roku Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o zmianie nazwy ówczesnej ulicy Kresowej na ulicę mjr Siemiradzkiego. Stopień wojskowy wskazuje na Aleksandra; Henryk z wojskiem niewiele miał wspólnego, nawet nie malował scen batalistycznych.
Większym jednak problemem niż patron ulicy jest obecnie stan jej nawierzchni. Licząca 3,4 kilometry ulica przypomina bowiem szwajcarski ser.
źródło: http://pila.naszemiasto.pl/wydarzenia/923678.html
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Ulica Siemiradzkiego - Aleksandra czy Henryka?

Post autor: Waldek »

Trochę ją ostatnio połatali. Ale jej stan nadal pozostawia wiele do życzenia.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się