W głębi lasu...

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

W głębi lasu...

Post autor: aliemus »

Mam do was małe pytanko. Parę lat temu wraz z kolegą wybraliśmy się na przechadzkę do lasu (weszliśmy do niego przed mostem na obwodnicy) chcąc iść wzdłuż rzeki w stronę Dobrzycy. Zaraz po wejściu znaleźliśmy porośnięte fundamenty(?) Po małym błądzeniu trafiliśmy na leśną drogę. Niby taka zwykła droga ale po paru kilometrach droga skręcała w prawo i... znaleźliśmy mały cmentarz. Wtedy nie przyglądałem się grobom ale było bardzo stare. Zaraz obok wydawało się że w krzakach coś jeszcze było ale jak na nastolatków to było dość przeżyć żeby jeszcze penetrować to miejsce. Dochodząc do Dobrzycy natknęliśmy się na drogę z kamienia(?) Czy ktoś wie co tam było? Czy są jakieś historyczne wzmianki o tej drodze? (dodam ze od strony Dobrzycy na tą drogę można wejść przez mostek przy tamie która tam stoi).
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

W okolicy tego cmentarza (obecnie nazywany jest cmentarzem leśników) znajduje się "gospodarstwo" pod nazwą Płociczno, na przed wojennej mapie jest nazwa Gonne, obecna ul. Śniadeckich nosiła nazwę Gonnerweg.
Z tego wynika że ta droga to przedłużenie ul. Śniadeckich aż do Płociczna. Tylko co tam było przed wojną?
Dlaczego nazwano tak ulice, tylko dlatego że to był kierunek drogi?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Wg mojej wiedzy (może niepełnej lub fałszywej) był to folwark zamieszkały przez pracowników leśnych; coś jak obecne osady leśne - tak w każdym razie sugerował p. Krauze, leśniczy z Dobrzycy.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Byłem dzisiaj na ruinach Eichbergu w jednym z pomieszczeń fundament kamieny jest na zwenątrz a od środka jest ściana z lanego betonu grubości ok 50 cm, myślałem że fundament był tylko kamieny.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się