Ślady bitwy pod Ujściem w 1655 r.

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Ślady bitwy pod Ujściem w 1655 r.

Post autor: SA108 »

Bitwa pod Ujściem miała miejsce w dniach 24-25 lipca 1655 r. Rozegrała się ona pomiędzy 17-tysięczną armią szwedzką dowodzoną przez marszałka Arwida Wittenberga a 15-tysięczną armią pospolitego ruszenia szlachty wielkopolskiej pod dowództwem wojewody poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego oraz wojewody kaliskiego Karola Grudzińskiego. Niestety, bitwa zakończyła się klęską słabo wyszkolonego wojska polskiego i kapitulacją, w wyniku której cała Wielkopolska znalazła się pod panowaniem szwedzkim. W okolicach Ujścia odnaleziono wiele śladów po tej bitwie (podaję za artykułem Marka Fijałkowskiego z "Kroniki Wielkopolski"):
Dziembówko:
- dębowe pale mostu na Noteci, przez który przeprawiała się armia szwedzka; ich wiek określono na XV-XIX w.
Dziembowo:
- w XIX w. podczas kopania torfu odnaleziono szkielet szwedzkiego oficera wraz z koniem, zbroją i hełmem
- w 1933 r. w okolicy cmentarza znaleziono szkielety ludzkie z bronią białą
- w czasie II wojny światowej podczas kopania torfu odkryto okutą metalem skrzynię
Rzadkowo:
- na wzgórzu zwanym "Śmiertną Górą" według legendy oddział szwedzki został napadnięty i wymordowany przez miejscowych chłopów
Ługi Ujskie:
- w latach 60tych znaleziono tu pałasz szwedzki (obecnie w zbiorach Muzeum Okręgowego w Pile)
- wśród łąk niedaleko szosy Piła-Ujście znajduje się sztuczny nasyp o regularnym kształcie, obsadzony starymi dębami
Ujście:
- w okolicach stacji kolejowej znajdowały się wały ziemne usypane przez wojska polskie w 1655 r., zwane "szwedzkimi okopami"; częściowo zniszczono je w 1912 r. podczas budowy linii kolejowej oraz budowy osiedla w okresie międzywojennym; ostatni, zachodni fragment wałów zniknął latem 1999 r.
Motylewo:
- w 1998 r. podczas budowy domu odkryto szkielety dwóch koni rasy Oldenburg
Piła:
- w okresie potopu szwedzkiego w Pile zmarł z ran oficer szwedzki; pochowano go na cmentarzu przy kościele św. Janów
Mirosław Ujski:
- na terenie majątku ziemskiego znajdowały się mogiły prawdopodobnie żołnierzy polskich poległych w bitwie; obecnie nie ma jednak po nich śladu.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Prawie jak zawsze pospolite ruszenie nawaliło. :evil:
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

W dziele Samuela Pufendorfa z roku 1696 " De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum libri septem" jest piękna litografia przedstawiająca rozmieszczenie wojsk szwedzkich i polskich pod Ujściem. Nie mogę jej namierzyć w necie, a mam ją w książce z bardzo słabym skanem. Widok z północy na południe (czyli Ujście na górze mapy). Jak zdobędę to wkleję.
W ostateczności ją zeskanuję.
A wracając do pospolitego ruszenia to nie ono nawaliło tylko jego dowódcy. Za namową Hieronima Radziejowskiego, wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Karol Andzrzej Grudziński poddali się bez walki.
Bez komentarza.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Ale szlachta też nie za bardzo paliła się do walki, ponieważ był to okres żniw.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Czyli jak uczy matka - historia, najwięcej muszą dla Ojczyzny ci najmniejsi. Pracowć dla Niej, bronić i umierać. Zawsze była, jest i będzie jakaś "szlachta", która uważa się za "stworzonych" do wyższych celów i ma Ojczyznę w .........
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Dodałem rzeczoną grafikę trzy posty powyżej (może ktoś nie zaglądał do tego postu od dawna).
piotr
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

bitwa pod Ujściem

Post autor: hose »

Pamiętam że kiedyś na forum były informacje i zdjęcia z miejsca gdzie był szwedzki most (przeprawa). Pamiętam, że jest zachowany jeszcze nasyp z obu stron rzeki. Ostatnio zainteresowałem się tym zagadnieniem, a bardziej eksploracją pól między os. MOtylewo, a Ujściem. Czy temat tej przeprawy został usunięty czy też ja nie mogę tego znaleźć. Proszę o odpowiedź, namiar lub coś w tym stylu. Z góry dziękuję i służę pomocą.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Pewnie chodzi Ci o ten post: http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?p=498#498
Zdjęć już nie ma, ale może Mistrz zamieści je jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Służę pomocą :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Przeprawa

Post autor: hose »

Czy to miejsce jest gdzieś w okolicach Byszek? Jest tam jakaś droga, którą można dojechać samochodem lub rowerem? Ja znalazłem taką mapkę, może z tej samej książki.

Obrazek
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

most szwedzki

Post autor: hose »

Ponawiam pytanie: Gdzie mniej więcej znajduje się ten nasyp po moście. Czy to na Gwdzie czy na Noteci?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: most szwedzki

Post autor: Mistrz »

Jest to na Noteci. Należy dojechać do Dziembówka tą szosą bardziej południową (jadąc od Dziembowa) i po przejechaniu przez przejazd kolejowy nie jechać w prawo asfaltem, ale pojechać prosto gruntową drogą, aż do Noteci. Na mapach topograficznych to miejsce jest dobrze widoczne, niestety, nie mam skanera.
ślimak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Ujście k. Piły

Post autor: ślimak »

Witam

Staram się zorientować w tej mapie zamieszczonej przez hose, ale nie mam pomysłu, początkowo myślałem że jest to widok ze wschodniego zbocza ujskiego wąwozu, widok w kierunku zachodnim (m.in. na ujście Gwdy do Noteci) .

W jakiej książce znaleźliście te ryciny?
zibi
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2007, 13:43
Lokalizacja: PILA

Post autor: zibi »

Witam

Muszę poprawić szanownego kolegę. Mianowicie nie jest to litografia (technika znana w XIX w), lecz miedzioryt. Przedstawia on sytuację z dnia 15 lipca 1655 (mam takowy w swoich zbiorach) jest on inaczej (odwrotnie) zorientowany aniżeli typowa mapa, północ jest na dole karty E. Dahlberg był inżynierem i kartografem (samoukiem choć bardzo zdolnym) przeszedł całą kampanię sporządzając szkice, a na podstawie nich zrobił tablice miedziorytowe.
Oczywiście Ujście to miedzioryt zamieszczony przez pana Piotra K
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Post autor: mateusz »

Hmm, czy jest szansa wykopania czegoś z owego roku w okolicach Ujścia i jak możecie to podajcie jakieś miejsca, wpisując ich nazwę i lokalizację, gdzie najszybciej coś znajdę THX:). Czy w okolicach Piły lub Ujścia ktoś z was znalazł coś związanego z husarią?
zibi
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2007, 13:43
Lokalizacja: PILA

Post autor: zibi »

Witam, tak ja znalazłem w 1980 r w okolicach Motylewa grot kopi husarskiej.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Bliżej Motylewa i Dziembowa to pewnie są jakieś szanse na znalezienie czegoś po Szwedach, ale im bliżej Ujścia tym gorzej bo to torfowiska, a torf ma to do siebie, że dobrze konserwuje, ale też wchłania fanty z biegiem czasu coraz głębiej. Tak jak napisał SA108 wszelkie znaleziska są zazwyczaj przypadkowe i to najczęściej podczas pozyskiwania torfu. Może kolega zibi pochwali się nam w jakich okolicznościach znalazł ten grot. Moja propozycja to "Śmiertna Góra" choć już eksplorowana, ale zawsze.
zibi
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2007, 13:43
Lokalizacja: PILA

Post autor: zibi »

Witam. Szczegóły znaleziska zatarły się w pamięci było to bowiem 27 lat temu. Ale coś tam jeszcze pamiętam chodziłem wtedy do zespołu szkół mechanicznych (dziś zdaje się ul Ceglana) z kolegą Andrzejem K. mieszkającym w Motylewie. Często bywałem u niego i właśnie podczas takich odwiedzin szwendaliśmy się po okolicy. I właśnie podczas jednej z takich ''wycieczek'' znaleźliśmy opisany grot, leżał ot tak sobie na wierzchu. Wtedy nie wiedziałem, że jest to grot kopi husarskiej w formie i kształcie był bardzo podobny do grotu należącego niegdyś do pana Feliksa Scibały (publikowany w wielu książkach) a który dziś jest własnością mego przyjaciela pana Macieja Dukowicza (z Poznania). Dziś dałbym za niego każde pieniądze.
Błędy młodości każdy je robi :wink:
pozdrawiam zibi
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Post autor: mateusz »

Hmm czy moglibyście opisać albo jakąś mapkę dać gdzie jest ta Śmiertna Góra?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

"Śmiertna Góra" znajduje się po prawej stronie drogi z Rzadkowa do Morzewa. Z tego co się właśnie dowiedziałem to jest to teren prywatny, porośnięty lasem i służy za lokalne śmietnisko. Kolega, który tam kiedyś kopał znalazł tylko parę monet z PRL-u, oczywiście poza śmieciami.
Powodzenia.
arturw89
Posty: 5
Rejestracja: 09 maja 2008, 21:48

Post autor: arturw89 »

wiem, ze minęło trochę czasu od ostatniego wpisu w tym temacie ale chciałbym. podać łatwiejszą drogę dojazdu do mostu, który był przeprawą szwedzką na Noteci w Ujściu. wystarczy dojechać z Piły do Ujścia i za ratuszem skręcić w lewo i jechać/iść cały czas prosto i dojdziemy/dojedziemy do pozostałości po moście. Droga w b. dobrym stanie często tam chodzę (jestem z Ujścia). Aaaa jeszcze chciałbym nawiązać do mapy zaprezentowanej wyżej. można ja zobaczyć przemalowana na ścianie w Ujskim Domu Kultury. Jest bardzo szczegółowo oddana. pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Ślady bitwy pod Ujściem w 1655 r.

Post autor: marasxt »

04.10.2008 w wąwozie schodzącym do Noteci znaleziono szwedzki srebrny solid Krystyny, bity w Rydze w roku 1653. :lol:
sęp
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:07

Re: Ślady bitwy pod Ujściem w 1655 r.

Post autor: sęp »

Witam, czy znajdę kogoś chętnego do wspólnego eksplorowania okolicy wykrywaczem?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
darek0878
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2010, 12:05

Re: Ślady bitwy pod Ujściem w 1655 r.

Post autor: darek0878 »

Polecam książki w temacie: "Tajemnicza Wielkopolska" Z. Rola, Kronika Wielkopolski nr 1, rok 2004 od str. 18 "Poszukiwania śladów bitwy pod Ujściem".
szopan
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2012, 15:54

Re: Ślady bitwy pod Ujściem w 1655 r.

Post autor: szopan »

Witam Wszystkich,
Temat stary, ale... mam pytanie.
Jestem nowym mieszkańcem Piły - byłem dzisiaj w okolicach Dziembówka przy Noteci i...
Znalazłem bardzo starą podkowę... Czy możliwe jest aby pochodziła z czasów Potopu? Można to w jakiś sposób doprecyzować?
Dodam, że nie wygląda to na wyrób współczesny lub sprzed jednego stulecia.
Pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się