Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

http://img220.imageshack.us/my.php?imag ... 0015yq.jpg
No to przesyłam dzisiejsze fotki Smile Tak to wygląda od strony drogi Piła-Leszków. Znalazłem nasyp prowadzący w kierunku Gwdy. Po przeciwnej stronie rzeki widać czerwonawy budynek Celmaru. W nasypie znalazłem pokrywę studzienki. Nasyp jest jakieś 300 m za mostem obwodnicy jadąc z Piły.
Byłem na tym moście z ojcem około 1989 roku i wtedy był już drewnianą ruiną z wielkimi dziurami. Muszę się pochwalić, że nawet chodziłem po barierkach. Nie wiem kiedy go zlikwidowano, ale musiało być to około 1990-93.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Czy ktoś zrobił zdjęcia wszystkich mostów i wiaduktów na trasie Wałcz-Złotów-Jastrowie. Niezła zabawa.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Jest jeszcze rozebrany wiadukt na trasie Piła- Jastrowie (podczas elektryfikacji lini), na niebieskim szlaku turystycznym do Zabrodzia.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Jadąc pociągiem w kierunku Jastrowia między Starą Łubianką a Płytnicą są ślady istnienia dwóch wiaduktów. Przynajmniej były jeszcze w zeszłym roku.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Dotarłem do nich jadąc niebieskim rowerowym szlakiem na odcinku łączącym drogi Krępsko-Stara Łubianka i Dobrzyca-Stara Łubianka. Początkowo szlak ten prowadzi starą, kamienną drogą, by później dotrzeć właśnie do tych fragmentów.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Możliwe, że tak. Ja ostatnio jechałem pociągiem tamtędy w styczniu lub w lutym 2006 roku. Niestety nigdy nie jechałem rowerowym szlakiem. Pamiętam tylko, że pierwszy licząc od strony Piły znajdował się między Starą Łubianką a drogą asfaltową przecinającą tory. Droga ta prowadzi ze Starej Łubianki do Krępska. Położenia drugiego nie jestem w stanie sprecyzować ponieważ spostrzegłem go tylko raz w przeciwieństwie do pierwszego. Pewny jestem tylko, że znajdował się za wcześniej wymienionym przejazdem.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czyli najprawdopodobniej ten pierwszy to właśnie ten na fotografiach. Położenia drugiego niestety nie znam.

Pozdrawiam.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Wczoraj jechałem pociągiem do Jastrowia i próbowałem zlokalizować pozostałości drugiego wiaduktu. I chyba je zobaczyłem. Były one po prawej stronie torów, gdzieś za mostem nad rzeczką, którą najprawdopodobniej była Piława. Cechą charakterystyczną tego mostu, było to że dzielił rzękę na dwie cześci tj. miał przęsło po jej środku. Miejsce to nie było też dalej niż przed Płytnicą i kolejnym mijanym mostem tj. tym nad Rurzycą. Patrząc na mapę to najbardziej jest prawodpodobny jeden punkt, gdzie przecina się droga leśna z torami:

Obrazek

Inny ciekawy obiekt zauważyłem jakieś 2-2,5 minuty przed Ptuszą. Była to budowla o podstawie prostopadłościanu (sześcianu), na którym w każdym rogu była kolumna, a na której był kolejny prostopadłościan. Natomiast kawałek dalej była jakby jakaś stara rampa rozładunkowa, tylko troche dziwne, że w środku lasu, może w pobliżu coś się kiedyś znajdowało?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zajrzyj pod "Sitowiec" - ta sama strona.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

ziolek pisze:Czyli najprawdopodobniej ten pierwszy to właśnie ten na fotografiach. (...)
Zgadza się. Też tam byłem parę lat temu. Niebieski szlak prowadzi starą drogą do Zabrodzia. Przy krzyżówce z asfaltem, blisko jeź. Łachotka jest stary kamień-drogowskaz. Od tego miejsca do Zabrodzia jedzie się rowerkiem całkiem przyjemnie. Kierunek do Piły, przez ten zwalony most, jest mało używany i w części ścieżka jest ledwo przetarta. Kiedyś słyszałem, że ten most przestał istnieć w latach powojennych. Pozdrówka.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Potwierdzam, acz z lekkim ubolewaniem ja, jak i osoba mi towarzysząca stwierdziłem (właśnie w tym miejscu, które opisał obserwator :) ), że znaczna część rowerzystów ogranicza się do wypadów w obrębie miasta. Na pozostałych szlakach częste pustki. A szkoda, bo okolice mamy naprawdę piękne.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Post autor: SA108 »

BOGDAN pisze:Zgadza się. Powstał w latach 70-tych z tyłu dzisiejszej przesypowni cementu. Od ul. Przemysłowej jeszcze zachowała się droga z płyt prowadząca do tego mostu. Sam go pamiętam z tego okresu. Zbudowano go, aby służył przy budowie planowanego CHEMITEX-u. Jak to wyglada od strony ul. Walki Mlodych to nie wiem.
"W latach siedemdziesiątych przy okazji budowania w Pile sławetnych już zakładów CHEMITEX wojsko wzniosło prowizoryczną konstrukcję mostową z pali drewnianych, która przez jakiś czas była używana, ale w tej chwili jest absolutnie nieprzydatna dla ruchu kołowego, pieszego i u schyłku lata zostanie rozebrana. Stwierdzono bowiem daleko posunięte zniszczenia konstrukcji i zmiany statyczne. Trzeba będzie ponadto usunąć drewniane pale z dna Gwdy" - "Monitor Pilski" nr 14/1991
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Post autor: obserwator »

Mistrz pisze:Jak byłem przed dwoma miesiącami to jeszcze wisiał. :lol:
Zrobiłem sobie tam wczoraj wycieczkę - most koło Jastrowia wisi sobie dalej i raczej nic mu nie grozi. Konstrukcja metalowa, zupełnie przecież nie konserwowana, ma minimalne ślady rdzy. Ciekawe, że podkłady kolejowe na moście również wyglądają zdrowo.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnik
Posty: 43
Rejestracja: 10 maja 2006, 10:48
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Post autor: szkodnik »

obserwator pisze:Zrobiłem sobie tam wczoraj wycieczkę - most koło Jastrowia wisi sobie dalej i raczej nic mu nie grozi. Konstrukcja metalowa, zupełnie przecież nie konserwowana, ma minimalne ślady rdzy.
Trochę lat minie zanim go rdza zeżre... ;)
Ciekawe, że podkłady kolejowe na moście również wyglądają zdrowo.

Jak przyjdzie ciężka zima to miejscowi je sprywatyzują pewnie... ;)

Bylem tam jakos w kwietniu 2007 i widzę, że złomiarze ostro do roboty się wzięli... Podcięta została jedna strona mostu na przyczółku... Jak tak dalej pójdzie to spadnie do rzeki i stanie się to co z drugą częscią: na złom przez miejscowych... Moje fotki z kwietnia:

Obrazek Obrazek

Widać wyraźnie, że most został uszkodzony i wisi tylko na jednym mocowaniu na przyczólku.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Czy oby mówimy o tym samym moście? Ten "mój" jest na nie istniejącej już linii Jastrowie-Złotów. W taki krzywy sposób wisi już od dawna. Jego starsze fotki umieszczałem już w jednym z pierwszych postów w tym wątku. Wówczas też tak wisiał. Przyznam, że nie zauważyłem zmian od tamtego czasu. Na mapce zaznaczyłem miejsce mostu czerwoną kropką. Pozdrówka!

Obrazek
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Moim zdaniem most szkodnika znajduje się w Płytnicy i Jego fotki są zrobione od wschodniej strony Gwdy. Most ten posiada betonowy filar na środku swej długości. Część od zachodniego przyczółku do filaru leży w rzece, a w większości jest rozkradziona.
Most obserwatora nie posiada takiego filaru i jest przechylony niezmiennie od ponad 20 lat, co stwierdzam naocznie, gdyż wtedy byłem na nim pierwszy raz. Od kiedy wyglada tak jak teraz, tego nie wiem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szkodnik
Posty: 43
Rejestracja: 10 maja 2006, 10:48
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: szkodnik »

Upss... Faktycznie mój błąd, ja podałem zdjęcia mostu z okolic Płytnicy. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
zwierz
Posty: 11
Rejestracja: 12 sie 2010, 15:53

Re:Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Post autor: zwierz »

mlody1987 pisze:Witam, nie pamiętam dokładnie kiedy to było, ale z opowiadań podczas rejsu "Łokietkiem" po rzece Noteć (start w Ujściu --> Śluza w Nowym --> Ujście) dowiedziałem się, że na moście kolejowym (tym obok huty szkła) postawiono kiedyś lokomotywę, chciano ją wysadzić w powietrze na moście, tak aby doszczętnie go zniszczyć, jednak wynik był taki że parowiec spadł z mostu (nie uszkadzając go aż tak bardzo) i na długi czas sparaliżował żeglugę na Noteci. Wiem, że jedynym sposobem odblokowania szlaku było wysadzenie w powietrze parowozu w wodzie i usuwanie go kawałek po kawałku, kto wie może do dzisiaj leżą tam jego fragmenty.
Witam, pozwolę sobie wprowadzić poprawkę co do mostu kolejowego na Noteci przy HSU. Chociaż już trochę czasu minęło od wpisu, z opowiadań wiem że most został wysadzony i doszczętnie zniszczony, można jeszcze znaleźć w rzece przy moście łuski ale tylko wtedy gdy poziom wody na to pozwala, także i inne skarby.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Post autor: Aragorn »

Ciekawe fotografie dotyczące wysadzonych mostów na Gwdzie, ogólnie interesująca strona forum kolejowego.
http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtopic.php?t=493
http://www.ruciane-nida.org/kmk/search. ... d&start=45
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Re: Wysadzone mosty na Gwdzie i Noteci

Post autor: grzeb »

Zwalony most na Gwdzie koło Jastrowia » http://odkrywca.pl/zwalony-most-na-gwdz ... tml#693098
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się