Pilska przyroda

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Kanclerz »

mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Re: Pilska przyroda

Post autor: mateusz »

Dzisiaj będąc nad rzeką zauważyłem kilka kormoranów, byłem w miejscu, które często odwiedzam latem gdzie też spotykam często Bobry a dzisiaj ku mojemu zdziwieniu pierwszy raz od dwóch lat zobaczyłem około 6 kormoranów, latały nad rzeką dość długo potem poleciały na drugą stronę rzeki i przysiadły gdzieś w gąszczu, coś wiecie jak wygląda sprawa z Kormoranami w Pile? Bo kiedyś rodzice opowiadali, że jakiś radny czy ktoś wprowadził ustawę i wybijali kormorany przez co ich liczba spadła i ciężko było je spotkać.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Kanclerz »

Z kormoranami sprawa podobna do bobrów. Swego czasu gatunek objęty ochroną, obecnie populacja znacząco wzrosła. Na tyle, że można podobno do nich strzelać w obrębie stawów hodowlanych, ponieważ są dość żarłoczne. Moim zdaniem widok ptaków w okolicy Piły to teraz nic nadzwyczajnego.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Być może i normą staje się to co widziałem niedawno, a mianowicie lis na ulicy Sikorskiego (swoją drogą niespecjalnie się spłoszył widokiem człowieka) i dziki grasujące w lasach przy osiedlu Górnym.
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Re: Pilska przyroda

Post autor: mateusz »

Kanclerz szczerze Ci powiem nigdy w tym miejscu nad Gwdą nie spotkałem Kormoranów... dlatego się ździwiłem mocno, zdawało mi się to dziwne troszke... w lato bywam w tym rejonie co pare dni i nigdy ich nie zauważyłem.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilska przyroda

Post autor: adam »

Obrazek
Sa woköl Pily urokliwe miejsca.
west
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2010, 00:44

Re: Pilska przyroda

Post autor: west »

Obrazek

adamie to jest ta para żurawi które ty uwieczniłeś na swojej fotce wcześniej, one co roku wiosną przylatują na moje pole obok domu, wychowują tu młode. Tak już wiesz pewnie gdzie mieszkam, zapraszam jak będziesz przejazdem.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilska przyroda

Post autor: adam »

Dziekuje za zaproszenie, jak tylko bede mogl to zajade.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilska przyroda

Post autor: adam »

W jednym z tematöw poruszalismy kwestie zagospodarowania wiaduktu kolejowego nad rzeka Rurzyca do celöw turystycznych. Okazuje sie, ze chyba turystyki jakiejkolwiek na Rurzycy i w jej dolinie nie bedzie, gdyz w ramach programu Natura 2000 teren ten ma byc calkowicie niedostepny dla ludzi. Ciekawi mnie wasza opinia na ten temat.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Kanclerz »

Zakaz ma dotyczyć również dojścia do jezior Krępsko Górne, Średnie, Dąb?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilska przyroda

Post autor: RR »

adam pisze:w ramach programu Natura 2000 teren ten ma byc calkowicie niedostepny dla ludzi
Żaden z obszarów Natura 2000 nie zakłada całkowitego ograniczania dostępności dla ludzi. Oprócz Natury Rurzyca jest objęta ochroną rezerwatową, która jest bardziej restrykcyjną formą ochrony przyrody. Ograniczenia mogą dotyczyć liczby kajaków spływających rzeką w ciągu jednego dnia i dostępności doliny poza szlakami turystycznymi w sezonie lęgowym ptaków.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilska przyroda

Post autor: adam »

Slyszalem, ze Rurzyca ma zostac calkowicie zamknieta dla kajakarzy i wedkarzy na calym swoim biegu czyli wraz z wystepujacymi na niej jeziorami przez caly rok. Natomiast Pilawa ma zostac na odcinku od Nadarzyc do Szwecji takze zamknieta dla splywöw kajakowych i wedkarzy caly okres, natomiast na innych odcinkach splywy kajakowe maja zostac ograniczone do 20 kajaköw dziennie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilska przyroda

Post autor: adam »

Skoro jestesmy przy sprawach ochrony srodowiska, to chcialem zapytac czy prawda jest , ze budowa obwodnicy waleckiej nie bedzie realizowana gdyz mialaby przebiegac przez teren legowy skowronka ?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilska przyroda

Post autor: RR »

To, że ma przebiegać przez teren lęgowy skowronka na pewno nie jest przeciwwskazaniem do realizowania inwestycji.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Niedawno zauważyłem w naszym mieście obecność gatunku ptaków, jakiego nie miałem okazji tutaj spotkać. Na ile dobrze rozpoznałem tym gatunkiem jest mewa srebrzysta. Czy ktoś również zauważył jej obecność i czy była już ona spotykana w naszym mieście?
pasieka
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2011, 09:55

Re: Pilska przyroda

Post autor: pasieka »

Mewy srebrzyste pojawiały się w Pile. W jakim okresie była przez Ciebie obserwowana?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

O! I jest odzew! Miło. :)

Nigdy wcześniej nie miałem okazji zauważyć mewy srebrzystej. Mewę śmieszkę owszem. Zwłaszcza w pewnym okresie wiosny jest liczna.

A mewy srebrzyste zauważyłem przed 2 dniami. 3 osobniki na osiedlu Górnym.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Pozwolę sobie zapytać. :) Czy wśród użytkowników tego forum jest ktoś interesujący się ptakami zamieszkującymi nasze miasto?
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

ziolek pisze:Pozwolę sobie zapytać. :) Czy wśród użytkowników tego forum jest ktoś interesujący się ptakami zamieszkującymi nasze miasto?
Myślę, że na forum jest kilku miłośników pilskiej przyrody i nauk przyrodniczych, wśród nich jestem i ja. Wolny czas poświęcam na obserwacje ptaków w naszym mieście i regionie :)

Pozdrawiam,
Mateusz
Nieustające Towarzystwo Nauk Przyrodniczych
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Miło wiedzieć. :) I pytanko. Celem podzielenia się spostrzeżeniami preferuje Pan kontakt jawny czy też poprzez prywatne wiadomości? :)
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie aby prowadzić w tym wątku dyskusje na temat pilskiej przyrody i ciekawych obserwacji w naszym mieście, ja także chętnie się nimi podzielę. Może z wyjątkiem gatunków cennych, zagrożonych lub ich siedlisk, wówczas preferowałbym szczegółową wymianę informacji poprzez PW.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Pilska przyroda

Post autor: MiReK »

Jak to jest że paki wymienione w PTASIEJ DYREKTYWIE nie są chronione w pilskich miejscach NATURY 2000 oraz OBSZARZE CHRONIONEGO KRAJOBRAZU "DOLINA NOTECI" .
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Jakiś konkretny przykład?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

1 listopada będąc nieświadomym tego co w tej samej chwili dzieje się na warszawskim niebie i mam nadzieje, że zupełnie przypadkowo, widząc jedną z nich pomyślałem o pilskich wronach, a właściwie to chyba o ich braku. Nie chcąc być podejrzewanym, iż kpie z pilota Wrony i widząc w tym wątku inne wpisy zadam pytanie dopiero dzisiaj.

Czy ktoś obserwujący pilskie niebo, drzewa, dachy czy trawniki napotyka na obecność w naszym mieście wrony siwej? O ile na terenach gęsto zamieszkałych Wrocławia, Warszawy czy Poznania udało mi się natknąc na ich obecność, tak w Pile udało mi się je wypatrzyć tylko dwukrotnie i to na słabo zaludnionym obrzeżu w okolicy ogrodu działkowego Piła Kalinka, niedaleko stacji Dolaszewo.
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Wrona siwa jest dosyć pospolita w naszym mieście w okresie jesienno-zimowym, ponieważ do naszego kraju przylatują na zimowiska osobniki ze wschodu. Na jesień tworzą małe stada i stają się bardziej towarzyskie (wiadomo, w grupie łatwiej znaleźć pokarm), często można je zaobserwować w mieszanych stadach z gawronami i kawkami. Zimą preferują obrzeża wielkich miast, przebywając najczęściej w okolicach zbiorników wodnych i rzek, gdzie poszukują pokarmu. Tak jest i w Pile, wieksze stada obserwowałem w okolicach Zalewu Koszyckiego (na liniach energetycznych przy osiedlu K2), polecam też wybrać się na spacer wzdłuż miejskiego odcinka Gwdy (np. od Wyspy do Walki Młodych).
W okresie lęgowym wrony siwe preferują obrzeża lasów, śródpolne zadrzewienia, doliny rzek z wysokimi drzewami, na których zakładają gniazda, jednak od wielu lat obserwuje się szybki wzrost liczebności tego gatunku w miastach.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się