Pilska przyroda

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Kanclerz »

A pamiętacie duże ilości wróbli np. na Śródmiejskiej, wtedy jeszcze Świerczewskiego? Nieraz trzeba było uważać, żeby nie nadepnąć wróbla który przyzwyczaił się do widoku człowieka. Obecnie nie ma ich prawie wcale, ale to problem całej Polski i nie tylko.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Eh. Dzięki za wyjaśnienia. Rzadko bywam w tych miejscach w Pile, o których piszesz, stąd moje poczucie niedosytu i zaskoczenie, że w innych miastach wron jest więcej.

Co do deptaka ja mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Wydaję mi się, że dawniej również sporo na nim było sierpówek.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Pilska przyroda

Post autor: hrabia »

W okresie zimowym zauważyłem idąc ul. Boh. Stalingradu i spoglądając w kierunku Szkoły Gastronomicznej na tamte drzewa, bardzo dużo na nich chyba wron albo gawronów (nie znam się na ornitologi i trudno mi jest zaszufladkować co to za gatunek), czasami podrywały się do lotu i na niebie była wtedy ich masa, czyżby miały tam swoje gniazda?
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Tak, na drzewach między ulicami Boh. Stalingradu i Okrzei znajduje się spora kolonia gniazdowa lecz nie wron, ale kawek i gawronów. Miejsce to, jesienią i zimą, stanowi jedno z większych noclegowisk tych ptaków w mieście. Wrony siwe również można zaobserwować w centrum Piły, ale nie w takich ilościach jak kawki i gawrony (o czym pisałem kilka postów wyżej). Z ptaków krukowatych w naszym mieście możemy najczęściej spotkać: wszędobylskie kawki, gawrony, sroki i sójki (kursujące jesienią z lasu do lasu, gromadząc zapasy na zimę). Większość ludzi myli gawrony z wronami czy krukami.
Wrona siwa, jak sama nazwa wskazuje, jest siwa na brzuchu i grzbiecie, więc jest dosyć łatwo ją odróżnić od gawrona.
Kruk jest naszym największym ptakiem krukowatym, znacznie większym od gawrona. Rzadko pojawia się w mieście, preferuje zwarte kompleksy leśne, zimą pojawia się na polach, gdzie wydziubuje ozimine i padlinę.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Pandion - a możesz wskazać takie noclegowiska w naszym mieście? Boh. Stalingradu, wieżowce przy Wojska Polskiego znam od lat. Niedawno zauważyłem, że ptaki te upodobały sobie też cmentarz na Powst. Wlkp. i wieżowce przy Kusocińskiego. Widywałem także o stałej porze dnia niewielkie stado przelatujące nad osiedlem Górne w kierunku zachodnim, ale nigdy nie udało mi się ustalić w jakie konkretne miejsce. Dawniej nocujące sroki widywałem na pilskiej wyspie, a szpaki na Placu Zwycięstwa.

Dodam jeszcze, że ptaki o których mowa różnią się nie tylko wyglądem, ale także odgłosem jaki wydają.

Gawron: http://www.ptaki.info/index_ptaki.php?d ... =26&art=98
Wrona: http://ptaki.info/index_ptaki.php?dzial ... 26&art=100
Kruk: http://www.ptaki.info/index_ptaki.php?d ... limit=0#a1
Kawka: http://www.ptaki.info/index_ptaki.php?d ... limit=0#a1

Po prawej stronie znajduje się odtwarzacz dźwięku.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Pilska przyroda

Post autor: hrabia »

Dużo gawronów i kawek ostatnio zauważyłem w parku po byłym cmentarzu na ul. Śniadeckich oraz w parku przy bulwarach na rzeką w okolicy Muzeum Okręgowego. Domyślam się że gdzie duże skupisko drzew tam te ptaki występują. A poza tym wiem już troszkę więcej po tym co napisałeś o ptakach - z podziękowaniem.
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Pandion pisze:na drzewach między ulicami Boh. Stalingradu i Okrzei znajduje się spora kolonia gniazdowa lecz nie wron, ale kawek i gawronów.
Tutaj popełniłem błąd.
W okresie lęgowym, kolonie na tych drzewach tworzą gawrony, kawki (dokładnie samce i niedojrzałe osobniki) zbierają się tam jedynie na nocleg.
Kawki są dziuplakami, pierwotnie gniazdowały w dziuplach drzew i niszach skalnych, dlatego w miastach tak chętnie zajmują otwory wentylacyjne, kominy i zakamarki w budynkach.

Duże noclegowisko kawek i gawronów jest również w Parku Miejskim, przy wyjściu na działki (ul. Jana Matejki).

Pozdrawiam!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Natknąłem się wczoraj na wronę lecącą na nocleg w kierunku cmentarza przy Powstańców Wlkp. Może rzadko bo rzadko ale jednak da się je spotkać w naszym mieście. :) Przy okazji zapytam ile jest innych gatunków, innych niż krukowate które na taką skalę lubią towarzystwo innych spokrewnionych ze sobą gatunków? Czy w przypadku jaskółek oknówek i dymówek można mówić o czymś podobnym? Bogatki z modraszkami to podobny przypadek? :)
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Myślę, że takich towarzyskich relacji międzygatunkowych wśród ptaków jest dużo, ale występują jedynie w pewnym okresie.
Skupiska wielogatunkowe wśród ptaków tworzą także np. blaszkodziobe (gęsi, kaczki pływające) czy siewkowce, wśród nich mewy. Podobna sytuacja jest w przypadku ptaków wróblowatych: wspomnianych sikor czy łuszczaków (np. zięby z jerami, czyże z czeczotkami). Takie zachowania spotykane są najczęściej w trakcie wędrówek i na zimowiskach a ich główną przyczyną jest poszukiwanie pokarmu, które w srogich warunkach najlepiej wychodzi grupowo. W grupie łatwiej jest także dostrzec drapieżnika.
Takie towarzyskie zachowanie zanika na wiosnę, wówczas ptaki konkurują o partnerów, miejsce gniazdowania czy pokarm. W tym okresie obserwowane mieszane stadka, wynikają przeważnie z podobnych upodobań w wyborze środowiska.

Ptaki krukowate są wyjątkowe, ponieważ tworzą mieszane skupiska w okresie lęgowym (ale jedynie podczas noclegów!). Warto wiedzieć, że wśród kawek i gawronów panuje hierarchia i nie wszystkie osobniki mają taki sam dostęp do zasobów. Ptaki stojące najwyżej w hierarchii zajmują najwyższe miejsca na drzewach, a "chłopstwo" musi zadowolić się miejscami niżej położonymi i strzec się drapieżników. "Klasę niższą" można rozpoznać po białych plamach kału na piórach, z wiadomych przyczyn.

W przypadku jaskółek: dymówki i oknówki ale też brzegówki, mamy do czynienia z koloniami lęgowymi w obrębie jednego gatunku. Oknówki, związane są z miastami, tworzą gniazda na zewnątrz budynków i pod mostami. Dymówki wolą obszary podmiejskie i wiejskie, gdzie preferują wnętrza budynków gospodarczych, natomiast brzegówki zakładają kolonie w skarpach nadrzecznych i wyrobiskowych. Rzeczywiście, oknówki i dymówki można spotkać podczas wspólnych łowów na niebie, ale także tutaj widoczne są odrębne upodobania, zaznaczające się w wyborze miejsca do zdobywania pokarmu. Oknówki łowią owady wyżej niż dymówki.
Czasem wśród nich możemy spotkać nasze miastowe, chociaż coraz mniej liczne jerzyki, które także tworzą kolonie lęgowe.

Pozdrawiam :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Później również mi do głowy przyszły kaczki i gęsi oraz mewy. A co do krukowatych to nie przypuszczałem, iż istnieje wsród nich taka wręcz bezwzględna hierarchia. Myślałem, że to towarzystwo bardziej demokratyczne. :)

Co do jaskółek to na podstawie obserwacji i z opisów zgadzam się z małym jednak zastrzeżeniem. Otóż nie jest do końca tak, że oknówki to jaskółki związane tylko z miastem. Widziałem kolonie również na wsiach, z tym że w gospodarstwie rolnym w jakim były oknówki nie było dymówek i odwrotnie. I przy okazji zapytam czy zwróciłeś uwagę na nasze pilskie oknówki na przestrzeni lat? :) Jeśli tak to pokuszę się o kolejne pytanie. :)
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

Powiem szczerze, że na oknówki w naszym mieście nie zwracałem uwagi, chociaż w tym roku obserwowałem sobie kilka par tych ptaków gniazdujących przy blokach na osiedlu Górnym i wieżowcach przy Śniadeckich.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilska przyroda

Post autor: RR »

Zapraszam zainteresowanych przyrodą.

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Mogę pozazdrościć uczestnikom, gdyż Noteć wraz z terenami przy niej leżącymi i krajobrazem jaki się nad nią rozpościera jest fascynująca. Cóż. Czasami organizm zatrzymuje w łóżko na dłuższą chwile niż byśmy tego chcieli. W każdym razie cieszę się, że są inicjatywy organizowania takich spotkań. :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Pandion pisze:Powiem szczerze, że na oknówki w naszym mieście nie zwracałem uwagi, chociaż w tym roku obserwowałem sobie kilka par tych ptaków gniazdujących przy blokach na osiedlu Górnym i wieżowcach przy Śniadeckich.
Rozumiem i przepraszam za dłuższą ciszę. Zastanawiał mnie fakt, iż w miejscach, w których można było je dawniej spotkać dziś ich już nie ma zupełnie. Czy to wynika z ogólnego spadku liczebności oknówek (kiedyś gdzieś o tym wyczytałem), czy też po prostu ze zwykłego poszukiwania dogodniejszych miejsc gniazdowania? W każdym razie miłośnikom tych ptaków polecam ciepłownie Piła Zachód.

Swoją drogą czy ktoś kiedyś zwrócił uwagę na jastrzębie (o ile dobrze rozpoznałem gatunek) w naszym mieście? :)
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: Mateusz 24 »



Kolejny pożar traw w Pile.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Dwa małe pytanka. :)

Czy komuś w Pile zdarza się spotykać tego ptaszka?



Dawniej, acz bardzo rzadko widywałem go. Po zmianie osiedla, na którym mieszkam niestety muszę zapytać o to czy ktoś tego ptaszka jeszcze w Pile widuje.

I jeszcze moje kolejne pytanie, na które może ktoś zna odpowiedź. Czym jest spowodowana tak wysoka aktywność mew śmieszek w naszym mieście w miesiącach marcu i kwietniu?
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Pilska przyroda

Post autor: lubianka »

W samej Pile skowronka nie widziałem, ale jeszcze można go posłuchać i zobaczyć w pobliżu miasta. Napisałem jeszcze ponieważ herbicydy, gospodarka wielkoobszarowa (brak miedz i ugorów) szybko i skutecznie wypierają tego wdzięcznego ptaszka z naszego otoczenia.

Co do aktywności mew to pachnie mi to Hitchcockiem :D
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Pilska przyroda

Post autor: MiReK »

Skowronek to nie Dzierlatka to są dwa różne ptaki.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Dzierlatkę można faktycznie pomylić ze skowronkiem, raz za sprawą podobieństwa, dwa za sprawą przynależności do tej samej rodziny nazywanej skowronkami i stąd może ta myląca nazwa w filmie "skowronek dzierlatka".
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Pilska przyroda

Post autor: MiReK »

Dzierlatkę można spotkać w mieście natomiast Skowronka tylko na polach uprawnych najczęściej wśród zbóż.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Pilska przyroda

Post autor: lubianka »

Porównałem te dwa ptaki i stwierdziłem, że podobieństwo naprawdę wielkie. Co do tego na filmiku to bardziej mi on wygląda jednak na skowronka. Dzierlatka ma bardziej brązowo nakrapiane pióra no i otoczenie na to wskazuje.
MiReK pisze:Skowronka tylko na polach uprawnych najczęściej wśród zbóż.
Ten ptak właśnie czegoś w zbożu szuka. Niestety znawcom ptaków nie jestem i mogę się mylić. Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilska przyroda

Post autor: ziolek »

Możę coś w tym jest o czym piszesz. Trzeba się temu przyglądnąć i być może się okażę, że rzekoma pomyłka nie była pomyłką. :)
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Pilska przyroda

Post autor: MiReK »

Różne ujęcia Dzierlatki.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Pilska przyroda

Post autor: lubianka »

To ja może bardziej z profilu te dwa ptaki pokaże.

Obrazek Obrazek
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Pilska przyroda

Post autor: Pandion »

lubianka pisze:Porównałem te dwa ptaki i stwierdziłem, że podobieństwo naprawdę wielkie. Co do tego na filmiku to bardziej mi on wygląda jednak na skowronka. Dzierlatka ma bardziej brązowo nakrapiane pióra no i otoczenie na to wskazuje.
MiReK pisze:Skowronka tylko na polach uprawnych najczęściej wśród zbóż.
Ten ptak właśnie czegoś w zbożu szuka. Niestety znawcom ptaków nie jestem i mogę się mylić. Pozdrawiam
Bohaterem filmiku jest dzierlatka. Od skowronka różni się przede wszystkim tym, że posiada spiczasty czubek na głowie, widoczny nawet po złożeniu. Dzierlatka jest nieznacznie większa od skowronka, ma większy dziób i szarawe, stonowane upierzenie. Cechy te mogą jednak sprawić trudności niedoświadczonemu ptasiarzowi, dlatego najbardziej pomocne w odróżnieniu tych dwóch gatunków jest głos i siedlisko w jakim żyją.

Dzierlatka - http://www.xeno-canto.org/46295
Skowronek - http://www.xeno-canto.org/77236
MiReK pisze:Dzierlatkę można spotkać w mieście natomiast Skowronka tylko na polach uprawnych najczęściej wśród zbóż.
W przypadku skowronka nie ma reguły, można go spotkać nie tylko na polach uprawnych (choć tam jest najliczniejszy) ale również na suchych łąkach, wrzosowiskach, terenach podmiejskich, poligonach. Dzierlatka lubi wszelkie miejsca ruderalne - podmiejskie łąki, obszary gospodarcze, nasypy kolejowe, zabudowę przemysłową.
W Pile oba gatunki można spotkać m.in na lotnisku (Zakopane), przy ciepłowni na Górnym. Warto też pokręcić się przy torach koło ZNTK.
Skowronek jest gatunkiem masowym i ma się dobrze w polskim krajobrazie rolniczym, dzierlatka natomiast jest nieliczna i jej liczebność spada.

Pozdrawiam,
Mateusz
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się