Arsenał

Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Czy aby Arsenał był najstarszym budynkiem zachowanym do dzisiejszych czasów, chyba jednak nie. Fakt tak pisze w wielu opracowaniach powojennych. Moim jednak zdaniem najstarszym budynkiem jest jednak dawna Loża Masońska obecnie Wyższa Szkoła Biznesu przy zbiegu Piekarskiej i Niepodległości.
O to od jakiegoś czasu spierają się (w kuluarowych rozmowach) pilscy historycy. Sprawa jest chyba do wyjaśnienia, nie takie rzeczy się przecież robi. A widać, że przy zastosowaniu jednej z tańszych metod - dedukcji - wynika, że hipoteza o wieku budynku loży jest mocno wątpliwa. Szkoda, że żaden "zawodowiec" nie rozgryzł to tej pory tak podstawowej kwestii, jak wiek najstarszego zachowanego budynku w Pile...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Nie wiem w jakich latach wybudowano ten Budynek, ja szacuje na lata 1870-1890, dlatego, że w/w dokument mówi o ukonstytuowaniu Loży w roku 1893. Chyba, że odbywało się to co kilka lat, więc warto zajrzeć /szczególnie zainteresowani/ w te dokumenty, być może jest tam konkretna odpowiedź.
Według tego artykułu: viewtopic.php?p=986#986
loża "Borussia" (jako organizacja, nie budynek) powstała już w 1820 roku.
Poza tym dalszą dyskusję o loży proponuję przenieść do tego tematu: viewtopic.php?t=39
Budynek obok arsenału na rysunku Sismana to wspomniany przeze mnie w artykule hotel Hilla. Na jego miejscu później powstała Bismarckstr.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: mathias »

Mam pytanie do was, chciałbym wiedzieć czy ten arsenał był kiedykolwiek dokładnie sprawdzany przez saperów albo ludzi związanych z militariami, moim zdaniem kryje się tam niezły zbiór arsenału, dla tych co chcą poszukać polecam dach i krokwie w nim na bank musi być coś tam.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: skinspila »

Mathias, ty masz wyobraźnie... kurcze przecie przez tyle lat to niejednokrotnie było przerabiane, remontowane itd. i nic wielkiego tam nie było prócz tego ze kumpel znalazł pod podłogą (drewnianą) kilka fenysi :smile4:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: mathias »

Wiem, że mam ale gadałem z facetem z którym pracowałem i opowiadał jak kilka domów dalej znalazł ze szwagrem karabin niemiecki, naboje, i inne duperele. A to w końcu arsenał więc może coś tam jest?
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Arsenał

Post autor: okiennica »

Tak tylko przypominam, że:

Art. 263. § 2. kk
Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 5. (Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.)
1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa, zamek i komora zamkowa.
3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.



W związku z powyższym, mathias, mam nadzieję, że ów znajomy, którego znalezisko opisałeś na forum bądź co bądź publicznym, oddał je we właściwe łapki 8)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: skinspila »

Ej no okiennica ty to od razu z grubej...
Każdy zna ten art. i chyba niejednokrotnie się z nim przespał hehehe...
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Arsenał

Post autor: okiennica »

Ok, jeśli każdy go zna, to każdy decyduje, ale tutaj mathias upublicznia znalezisko kogoś innego :wink:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: mathias »

Ale on go zakopał koło domu... podobno był w niezłym stanie, mógł jeszcze strzelać bo był w smarach i szmacie...
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: skinspila »

Tak czy siak jego zas...ym obowiązkiem było to zgłosić Panom Niebieskim :smile4:
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Arsenał

Post autor: okiennica »

O to to właśnie, o to mi chodziło :twisted:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: mathias »

Nie wiem... pytajcie jego dlaczego tego nie zrobił. Wiem tylko, że mieszka gdzieś na Buczka w tych starych domach...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Arsenał

Post autor: SA108 »

Zeughausstr. (1 Maja) w 1916 roku:

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Arsenał

Post autor: pavvlo »

Dzisiejsza ul. 1 maja, po prawej Śródmiejska (tzw. deptak).

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się