Identyfikacja zdjęć

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Nie bawię się w zagadki. Wyjaśniłem dlaczego zamieściłem tę fotkę. Dla mnie nie zmieniało faktu, czy była ona z napisami takimi jak to widać na zamieszczonej reklamie, czy ich nie miała. Napisałem, że na podstawie nawet podpisów pod fotografią nie mogłem zidentyfikować miejsca. Chciałbym wytłumaczyć Tobie, że moim zdaniem nie identyfikuje się na tym forum fotografii jako rzeczy (np. skąd pochodzi, która to jest kopia i że podpisana jest czytelnie czy też nie lub czy pismo jest gotykiem czy też nie) co przy okazji innych Twoich wypowiedzi w innej części forum zauważyłem, że jest Twoim ,,konikiem". Myślę, że kluczową kwestią jest to co przedstawia dana fotografia. Jeżeli ktoś posiada takie samo ujęcie i wie co ono przedstawia lub posiada inne materiały mogące sprawę wyjaśnić to udziela odpowiedzi. Jeżeli nie wie zaś czego widok jest zawarty na danej fotografii to siedzi cicho i nie mąci. Czeka aż może ktoś kto posiada potwierdzoną wiedzę na ten temat sprawę wyjaśni.
Nie liczę na to, że wśród forumowiczów są osoby które pamiętają przedwojenną Piłe, więc przyjmuję iż wszelkie wyjaśnienia odbywają się na podstawie literatury lub innych materiałów. Uważam więc, że to miejsce jest właściwe do rozwiązywania takich spraw.
Pisząc o czepianiu się miałem na myśli naszą wymianę postów w innej części forum.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Hallo Marek !

Jeśli nie można umiejscowić gdzie znajdowało się "coś" na foto, a nie potrafiles podać napisanego zdania z widokówki to chyba najlepiej odczytac podpis co foto przedstawia chyba to Logiczne ? czy nie ?

Czyżybym popełnił błąd starając sie rozczytać niewyraźny gotycki druk ?
W takim razie jaka powinna być kolejność w identyfikacji ?

Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

KOŃCZĄC TEN BEZPRZEDMIOTOWY SPÓR chciałbym napisać, że nie wyciąłem specjalnie napisów ze skanu aby utrudnić identyfikację. Na codzień korzystałem w swoich zbiorach z samej fotki sali której wcześniej nie mogłem zidentyfikować. Dopiero jak naprowadził mnie ROBERT przypomniałem sobie, że kiedyś taką reklamę skanowałem z przedwojennej książki i przeszukałem stare płyty ze skanami gdzie ową reklamę znalazłem. Ale o tym też już wspominałem wyżej.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Znalazłem być może rozwiązanie tej zagadki.

Obrazek

Podpis pod rysunkiem - Projekt sali honorowej NSDAP na wystawie w Schneidemühl

Wystawa odbyła się w dniach 21.09 - 01.10.1939 roku

"W Schneidemühl odbyła się wystawa "Piękne Pomorze i jego twórczość". W prasie napisano m.in. " Ta wystawa ma dla Marchii Granicznej ważne zadanie do spełnienia. Skutkiem włączenia jej do Pomorza (Gau Pommern) powinna ludność tego nowo przyłączonego obszaru pokazać znaczenie i osiągnięcia tego okręgu. Największym ośrodkiem zainteresowania stała się niewątpliwie hala "Piękne Pomorze". Tutaj został pokazany obraz wielopostaciowości pomorskiej prowincji i jej miast, jak również kulturalnych i gospodarczych osiągnięć tego okręgu. W hali „Pomorski przemysł, handel, żegluga i komunikacja" udało się przedstawić sytuację ekonomiczną, a w szczególności handel hurtowy, import i eksport, handel detaliczny, żeglugę, towarzystwa okrętowe, pomorskie porty, rybołówstwo itp. Ta część została ukształtowana przez Izbę Gospodarczą Pomorza. Następna hala to "Pomorskie rzemiosło", w której prócz tego, wystawiono w ożywiony sposób walkę pomorskiego chłopstwa o możliwość wyżywienia naszego narodu. Dalej prezentował się Niemiecki Front Pracy (Deutsche Arbeitsfront) w swoim obszarze działania, publiczne instytucje jak kolej (Reichsbahn), poczta (Reichspost) itp. Całość zamykała hala "Powszechna wystawa gospodarcza", w której dano możliwość innym przedsiębiorstwom na pokazanie swoich wyrobów".

05.05.1939
Trzy kina w Pile posiadają 2.000 miejsc siedzących.

Dane pochodzą z opracowania - Zeittafel zur Geschichte der Stadt Schneidemühl - Egon Lange

Czyli jakby nie patrząc nie jest to obiekt będący później kinem SOKÓŁ.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ciekawe gdzie ta sala się mieściła? I czy to był projekt sali jako budynku, czy projekt wystroju wnętrza tej sali na tę wystawę?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Niestety nie mam bliższych danych. Mogę jedynie snuć różne przypuszczenia. Np. przy Krojanker Str. (numeru nie znam) istniały wielkie hale. Między innym odbywały się w nich aukcje bydła zarodowego. Np. 27 października 1933 roku odbyła się 16-ta aukcja. Może wykorzystano te obiekty.

Pozdrawiam
toolpusher
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2006, 14:43
Lokalizacja: Centrum

Post autor: toolpusher »

Wracając do 3 zdjęć zamieszczonych przez Marka, na pierwszym z nich znajduje się prawdopodobnie dawny warsztat "Nafty" - MŁOT na ul. Walki Młodych.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Chodzi Ci o to zdjęcie?

Obrazek

Masz jakiś dowód na poparcie tej teorii? Na starych zdjęciach (niestety, mam tylko lotnicze i do tego ten teren jest na nich słabo widoczny - jeśli ktoś ma coś lepszego to proszę o zamieszczenie) nie widać takiego budynku jak na zdjęciu.

I jeszcze jedno - czy ktoś może wie co to za miejsce?

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek pisze:Ciekawe gdzie ta sala się mieściła? I czy to był projekt sali jako budynku, czy projekt wystroju wnętrza tej sali na tę wystawę?
Znalazłem takowy zapis. Może to dotyczy tej sali???

1938 - Przygotowanie hali germańskiej (Germanenhalle) przy Bergenhorst za 18 500 marek.

Bergenhorst to rejon mniej więcej dzisiejszej ul. Lutyckiej.
SA108 pisze:Czy ktoś może wie co to za miejsce?

Obrazek
Czyżby byłby to rejon dzisiejszej ul. Węglowej???
Dom w tle jest pokaźnej "postury".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Foto wyżej :

Niestety nie wiem gdzie ul. Węglowa.
Wydaje mi się, że to rejon: gdzieś - (Piła-Górne), niestety nie jestem pewien, a sprawdzić nie mogę.

Tom
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Weglowa

Post autor: Roto »

ul. Węglowa jest obok ul. Walki Młodych (za torami pierwszy zakręt w lewo).

Jeśli chodzi o ten dom to jest bardzo prawdopodobne. To byłby jeden dom koło zakładu bodajże "Zieleni Miejskiej" (byłego).
Pozdrawiam
ROTO~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

To raczej nie jest Węglowa. Owszem, na końcu tej ulicy stoi podobny dom, ale wyraźnie się różni od tego ze zdjęcia. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia budynku po lewej. Pod zdjęciem był podpis (po niemiecku): "Drużyny klasowe O III Wyższej Szkoły Realnej w Pile, 1936 r."
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:To raczej nie jest Węglowa. Owszem, na końcu tej ulicy stoi podobny dom, ale wyraźnie się różni od tego ze zdjęcia. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia budynku po lewej. Pod zdjęciem był podpis (po niemiecku): "Drużyny klasowe O III Wyższej Szkoły Realnej w Pile, 1936 r."
Pozdrawiam
Według danych z 1938 roku

Staatl. Oberschule für Jungen (Państwowa Szkoła Wyższa dla Chłopców) - Saarlandstr. 8-10
- odpowiednik dzisiejszego liceum ogólnokształcącego.

Dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Popiełuszki.

Można by jeszcze wziąć pod uwagę Gimnazjum przy Hantkestr. (dzisiejszy ogólniak przy ul. W. Pola).

Nie jest też wykluczone, iż mecz mógł być rozegrany nie na boisku szkolnym, ale w innym miejscu.
Aby pograć w piłkę nie tak trudno o wolny plac.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Chyba już udało mi się zidentyfikować to zdjęcie. Wg mnie ten dom to obecnie al. Niepodległości 32 (naprzeciwko stacji benzynowej). Dom ten stoi do dziś i wygląda tak samo, jak na zdjęciu. Porównywałem - jedyny szczegół, który się nie zgadza, to półokrągłe okienko w górnej części dachu (w tym miejscu jest teraz okno o innym kształcie). Część z oficyn widocznych po lewej stronie fotki również istnieje. Ze zdjęcia wynika, że "boisko" znajdowało się między tym domem a willą Wilhelma Bottke (obecnie Urząd Pracy). Na jego miejscu jest teraz ul. Różyckiego i dwa identyczne, zbudowane jeszcze przed wojną domy przy al. Niepodległości nr 26 i 28.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Zdjecie

Post autor: Roto »

Owe zdjecie ukazuje podwórze? Czy jest zrobione od strony rzeki? Tu chodzi o stację Orlen, nie daleko Urzędu Pracu? Jeśli tak to ja tą kamienicę widzę co parę dni jadąc na działkę.
Pozdrawiam
Roto
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tak, chodzi o stację kawałek za starostwem (obok salonu Renault). Fotka ukazuje kamienicę od strony podwórza.
SA108 pisze:3. Zbór gminy wyznaniowej "Entschiedenes Christentum" ("Zdecydowane Chrześcijaństwo") przy Grünstrasse 7 (Dzieci Polskich, w miejscu Gimnazjum nr 4) - pisałem już o nim w tym temacie, pojawił się nawet na zdjęciach lotniczych.
Zdjęcie tego budynku:
Obrazek

I lepsza wersja rysunku:
Obrazek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Czy ktoś z Forumowiczów może pomóc w ustaleniu miejsc gdzie wykonano poniższe fotki?

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Chciałbym wnieść korektę:
Budynek Gminy Chrześcijańskiej przy Grünstrasse nie stał w miejscu Gimnazium nr 4 lecz zaraz za obecnym płotem, od strony wieżowca. Po wojnie pozostala tylko tylnia parterowa część używana do połowy lat 70-tych.

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tom - jednak się mylisz. Parterowy budynek o którym piszesz to dawna sala gimnastyczna gimnazjum przy Friedrichstrasse, zbudowana w 1868 r.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek pisze:Czy ktoś z Forumowiczów może pomóc w ustaleniu miejsc gdzie wykonano poniższe fotki?

Obrazek Obrazek
Foto nr 1 - Licht-, Kraft- und Wasserwerke Schneidemühl GmbH, Kleine Kirchenstr. 11
Foto nr 2 - Podpis pod zdjęciem - Wybory Związków Zawowdowych 1927.
Tom pisze:Chciałbym wnieść korektę:
Budynek Gminy Chrześcijańskiej przy Grünstrasse nie stał w miejscu Gimnazium nr 4 lecz zaraz za obecnym płotem, od strony wieżowca. Po wojnie pozostala tylko tylnia parterowa część używana do połowy lat 70-tych.
Podtrzymuję opinię SA108.
Dla porównania zamieszczam foto owej "sali ginastycznej". Wystarczy przyjrzeć sie oknom i drzwiom wejściowym. A ponadto był dłuższy niż "część tylna" budynku Gminy "Zdecydowani chrześcijanie".

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Ok. Oparłem się na informacji mojego dziadka, musiał się pomylić.
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Co to za dom? Czy jeszcze istnieje? Wiem tylko, że to gdzieś w Motylewie.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Co to za dom nie wiem, ale już nie istnieje. Motylewo ma bardzo zwartą zabudowę więc wątpię, by tak duży budynek stał przy głównej ulicy. Jeżeli znajdował się w Motylewie, musiał znajdować się gdzieś "na uboczu".
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Co to za dom? Czy jeszcze istnieje? Wiem tylko, że to gdzieś w Motylewie.

Obrazek
Jedyne miejsce to tylko - Lehngut Küddowtal (majatek lenny Motylewo). Znajdował się mniej więcej naprzeciwko mostu w Kalinie.
Potem był tutaj PGR. Teraz chyba jakaś hurtownia???
Czy ten pałac jeszcze stoi nie mam pojęcia. Ale nie wykluczone.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Co to za miejsce?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się