Identyfikacja zdjęć

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re:

Post autor: sisman »

SA108 pisze:Z tego co udało mi się dowiedzieć wynika, że ten budynek rozebrano na przełomie lat 60. i 70. ze względu na budowę osiedla przy ul. Boh. Stalingradu. Po wojnie mieścił się w nim internat Zespołu Szkół Ekonomicznych. Podobno w latach 60. tej mozaiki już nie było.
O, znalazłem nawet zdjęcie z rozbiórki:

Obrazek
Tę mozaikę widziałem na początku lat 60-tych - było czynne "źródełko", ale czy było cała to nie pamiętam
Budynek rozebrano przed wybudowaniem internatu przy Okrzei (tak kojarzę), bo mówiło się, że w pewnym okresie przeniesiono uczennice LE do internatu garów.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: robert »

Uważam, że fotka przedstawia raczej rozbiórkę dawnego "starego" gimnazjum po dzisiejszej stronie "stokłosowej" /tak najoględniej/. W tle na drugim planie dawna sala gimnastyczna a z lewej obiekt należący do bodajże gminy ewangelickiej. Innymi słowy strona naprzeciw Physik - und Chemiehaus.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: SA108 »

Ja jednak nadal uważam, że zdjęcie przedstawia rozbiórkę internatu. Na pierwszym planie po prawej widać bramę, która znajdowała się między internatem a budynkiem sądu (a propos, kiedy rozebrano ruiny sądu? Ostatnio znalazłem zdjęcie z 1964 roku, na którym jeszcze je widać).

Obrazek Obrazek

Budynek widoczny po lewej w tle to wg mnie obecne Gimnazjum nr 4.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: mathias »

SA108 to moje okolice... mieszkam na miejscu sądu lub w bliskim jego położeniu. I tutaj nie ma żadnej fotki gim 4, to raczej ulica Sikorskiego.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: SA108 »

Może faktycznie dziwnie to wyszło, ale cały czas pisałem o tym zdjęciu:

Obrazek

Dwie fotki w moim poście zamieściłem tylko po to, aby było wiadomo o którą bramę chodzi.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: GaWroN »

Krzysiek! Gimnazjum nr 4 znajduje się na przeciwko parku miejskiego, a nie na Sikorskiego koło Gastronomika :mryellow: . Nie masz zapoznania z dzisiejszą mapą miasta :mryellow: . A ruiny ze zdjęcia są na terenach koło dzisiejszego Ekonomika :P
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Tom »

Uważam, że robert ma trafne spostrzeżenie, a ten budynek w prawym górnym rogu zdjęcia czy nie stoi do dziś? W którym to w latach 70-tych była Straż Pożarna, mnie się wydaje że tak.

Tom
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: robert »

"SA108" - popatrz jak się układają cienie na tej fotce.
Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: robert »

Ja jeszcze raz. Gdyby trzymać się widoku bramy /u dołu fotki z prawej strony/ o której mówi "SA108" to w tak szerokim stosunkowo planie widać powinno wieżę kościoła pw. Św. Rodziny, nieprawdaż? Nie dostrzegam jej. Osobiście na początku lat 60-tych często bywałem w tej bramie a konkretniej przy mozaice i nieczynnym tzw. źródełku. Wspólnie z kolegami wydłubywaliśmy szklane różnokolorowe kwadraciki, którymi owe źródełko było obudowane. A wracając do meritum to nadał uważam, że nie jest to miejsce o którym wspomina "SA108" /czyli jak zrozumiałem lewa strona dzisiejszej Boh. Stalingradu w kierunku samolotu /. Aczkolwiek i ja mam pewne obiekcje co do swojej tezy. Nie bardzo mi pasuje tak do końca ów budynek, który określiłem jako po byłej budowli ewangelickiej /przy Grunsstr./. Widoki do jakich dotarłem przedstawiają łącznik parterowy. A tu widać piętro. Chyba że w późniejszych latach /bliżej wojny/ dobudowano piętro. Do postawienia jednak przysłowiowej kropki trzeba by mieć chyba więcej materiałów i widoków z różnych perspektyw.
To by było na tyle.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Marek »

Nie trzeba się wiele wpatrywać aby zauważyć, że bramy przedstawione na wyżej zamieszczonych fotkch to dwie różne bramy. Obie fotografie przedstawiają ruiny, więc pochodzą ze zbliżonego okresu. Widać na pierwszy "rzut oka", że pionowe słupy różnią się diametralnie. Na fotografii kolorowej słupy poprzecinane są poziomymi bruzdami tworząc prostokąty. Na fotografii z ruinami budynku podpory są pionowo pokantowane.

Dla rozszyfrowania umiejscowienia tych ruin może posłużyć fasada budynku w tle oraz zarys dużego budynku na dalszym planie.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: SA108 »

Pozostaję przy swoim zdaniu. Na tym zdjęciu pozaznaczałem kilka obiektów:

Obrazek

1 - obecne gimnazjum nr 4 (szkoła podstawowa nr 9)
2 - sala gimnastyczna starego gimnazjum
3 - domy przy ul. Mieszka I
Oczywiście mogę się mylić.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: pavvlo »

Podzielam zadanie SA108, poniżej przedstawiam dwie fotki które być może przybliżą nas do rozwiązania tej zagadki.

Zdjęcie wzdłuż Alei Wojska Polskiego zrobione z kierunku centrum w kierunku parku. W tle po prawej stronie widać budynek z czerwonej cegły opisany przez SA108 jako "2 - sala gimnastyczna starego gimnazjum" a za nią "1 - obecne gimnazjum nr 4 (szkoła podstawowa nr 9)".
Obrazek

Podobne zdjęcie ale z bliższej perspektywy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 33
Rejestracja: 31 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: A skąd by inną: P.I.Ł.A.!
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Thomas »

Aż sobie wydrukuje to zdjęcie! Chyba pierwsze mojej ulicy!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Marek »

To ja się myliłem. Na pierwszy rzut oka myślałem, że obie fotografie są robione mniej więcej z tego samego miejsca. Teraz widzę, że prawdopodobnie jest to ta sama brama tylko z tym, że obie fotografie są robione w odwrotnych kierunkach. Kolorowa w kierunku ul. Sikorskiego a czarno-biała w kierunku al. Wojska Polskiego. Dlatego fasady słupów bramy różnią się. Podzielam zdanie SA108 i myślę, że prawidłowo zaznaczył obiekty w tle.
Prawdopodobnie to drugie zdjęcie wykonano z ruin budynku więzienia.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Karlsberg

Post autor: RR »

Zastanawiam się nad dokładną lokalizacją widoku z pocztówki:
Obrazek
Powinno być łatwo (widoczna nastawnia, komin na drugim planie), ale te wskazówki wcale nie pozwalają mi dokładnie umiejscowić obiektów ze zdjęcia. Może ktoś się już nad tym głowił i zechce się podzielić przemyśleniami?
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Caesar »

Słupki i alejka drzew po drugiej stornie torów niczym jak z ul. Stalowej.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

Dokładnie - to może być jedynie widok gdzieś z ZNTK w stronę ulicy Stalowej, Zatorskiej - ogólnie Staszyc na zachód od ulicy Siemiradzkiego.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: ziolek »

Ale skąd te pagórki w tle? O ile znam to osiedle to wiem, że za nim jest właśnie spad a nie pagórki.
pitersen
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2008, 17:07

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: pitersen »

ziolek pisze:Ale skąd te pagórki w tle?
Właśnie.Nie pasuje mi również komin w tle oraz widoczne domy po prawej stronie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: ziolek »

Podlasie? Ale najlepiej gdy wypowiedział się ktoś dobrze znający to osiedle bo i co do tego mam wątpliwości.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Caesar »

Podpis foty raczej z tamtych czasów a jednoznacznie wskazuje na osiedle(Siedelung) Staszyce (Karlsberg).
Tyle, zbyt wiele rzeczy tu nie pasuje :rolleyes:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

Wszystko pasuje. To, ze nie ma teraz komina, nie znaczy, że go nie było.

Zaznaczyłem na zdjęciu kilka najważniejszych punktów, które pozwalają zlokalizować fotografa:

Obrazek

1. Budynek (strażnica?) kolejowy. Widać, że za nim jest dużo torów i wagony towarowe. Przed budynkiem też jest jakiś tor.
2. Ulica Stalowa
3. wejście na nasyp ulicy Siemiradzkiego i skarpę przy ulicy Wysokiej
kreska czerwona - ulica Wysoka
kreska zielona - Wiosny Ludów
Oprócz tego: drzewa i ogród na pierwszym planie i brak zabudowań za torami.

Horyzont jest wysoko - fotograf znajduje się na wzniesieniu lub wysokim budynku.
Perspektywa jest ledwo zauważalna - zdjęcie jest na pewno robione z dużej odległości na dużej ogniskowej, mogło też być kadrowane.

Poniżej mapka, co prawda dużo późniejsza, ale najdokładniejsza, jaką mam. Zaznaczyłem charakterystyczne punkty i granice kadru dla dwóch przypadków:
czerwony - znajdujemy się na Wzgórzu Mewisa
niebieski - jesteśmy w budynku pod wzgórzem mewisa przy Ceglanej.

Obrazek

Wysokość horyzontu powyżej kalenic budynków an zdjeciu w oddali wskazuje na bardzo wysoki punkt, z którego robiono zdjęcie. Wiele wyjaśni kolejna mapka, tym razem już sprzed wojny:

Obrazek

W miejscu, które wytypowałem na Wzgórzu Mewisa stał budynek. Nasze zdjęcie zostało zrobione z tego budynku. Tylko ten punkt jest polożony dostatecznie wysoko.

Skąd wzgórza w tle zdjęcia?
Jeśli przedłużymy narysowane przeze mnie linie na mapie w mniejszej skali, zobaczymy, że wzniesienia te nie znajdują się na Staszycach, ale... w Kalinie.
Działa tutaj klasyczne złudzenie optyczne, które polega na tym, że ludzkie oko ma duże problemy z oceną odleglości obiektów, które są daleko. Wszystkie duże obiekty (np. wieżowce, wzgórza itp.), zawsze wydają się być znacznie bliżej niż są w rzeczywistości.
Jest to aldnie opisane w ksiażce Kazimierza Wejcherta Elementy kompozycji urbanistycznej.

Najbardziej oddalone wzniesienia - w lewym górnym rogu - to Wzgórza Morzewskie.

Wszystko się zgadza. :) Idziemy na piwo.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: ziolek »

To by oznaczało, że istatniała nastawnia której już nie ma. A co wzgórz to nie przypuszczałem że może dojść do takiego złudzenia. Przecież to wygląda jakby między wzgórzami a osiedlem była pusta przestrzeń nawet bez żadnego drzewa. :D

Może fotka była zrobiona z dawnej wieży ciśnień przy warsztatach kolejowych?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

ziolek pisze: Może fotka była zrobiona z dawnej wieży ciśnień przy warsztatach kolejowych?
ta wieża jest znacznie bardziej na zachód i jest zbyt niska.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: okiennica »

Bocian - kapitalna analiza :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się