Odbudowa kościoła św. Janów

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Odbudowa kościoła św. Janów

Post autor: Aragorn »

Ciekawy artykuł z Tygodnika Pilskiego nr. wyd. 44/258/1609 3 listopada 2009.
Obrazek
Inicjatywa ciekawa, tylko miejsce już nie te.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: skinspila »

Dokładnie, pomysł ok jak najbardziej, i tak jak piszesz miejsce już nie te, może gdyby nie te pomniki :smile3:
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: dizel »

Świetny pomysł, chociaż i tak najlepszy był oryginał :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: Bocian »

Pełna zgoda, że w Pile nie ma miejsca, z którym pilanie by się utożsamiali.
Mam jednak wiele wątpliwości co do tego pomysłu. W Pile znajduje się kilka ciekawych budynków, kilkanaście z jakąś ciekawsza historią i około 600 wpisanych do rejestru zabytków, bo pamiętających Schneidemuhl.
W większości przypadków są to wyrwane z kontekstu pojedyncze budynki, poprzedzielane blokami, budami z kebabem, arteriami komunikacyjnymi i lichą zielenią. To, czego Pile brakuje to normalnej tkanki miejskiej: ulic z zabudową obrzeżną (jak kamienice przy ulicy) i placów miejskich (plac Zwycięstwa nie jest placem miejskim). Postawienie zrekonstruowanego prezbiterium kościoła na megatrawniku między blokami, hotelem, najruchliwszym w mieście rondem i dwoma głównymi ulicami nie stworzy nam miasta czy czegoś, co miasto definiuje, tylko powieli obecną, patologiczną sytuację przestrzenną.

Argumentem za byłaby konieczność uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który poprawiłby błędy obecnie obowiązującego. Ja jednak widzę więcej negatywów:
Rekonstrukcje robi się w przypadku kiedy obiekt jest bardzo cenny i stary, a od jego wyburzenia minęło niewiele czasu i jest dośc dobra dokumentacja. Te warunki są mniej więcej spełnione, choć jak się zagłębimy w szczegóły, to już nie do końca.
Międzynarodowa Karta Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych
(Karta Wenecka)


Brzemienne duchową spuścizną przeszłości zabytkowe dzieła narodów pozostają w życiu współczesnym żywym świadectwem ich wiekowych tradycji. Ludzkość, z każdym dniem bardziej świadoma jednolitego charakteru wartości ogólnoludzkich, uważa je za dziedzictwo wspólne i uznaje swą solidarną odpowiedzialność za ich zachowanie wobec przyszłych pokoleń. Poczuwa się ona do przekazania im tychże wartości w całym bogactwie ich autentyzmu.
Jest zatem rzeczą istotną, ażeby zasady, jakimi ma się kierować konserwacja i restauracja zabytków, zostały ustalone wspólnie i sformułowane w płaszczyźnie międzynarodowej przy całkowitym pozostawieniu każdemu narodowi troski o zapewnienie ich zastosowania w ramach jego własnej kultury i rodzimej tradycji.
Nadając pierwszy kształt tym podstawowym zasadom, Karta Ateńska z 1931 r. przyczyniła się do rozwoju szerokiego ruchu międzynarodowego, który przejawił się zwłaszcza w dokumentach opracowanych przez poszczególne narody, w działalności UNESCO oraz COM-u i w utworzeniu przez ten ostatni Międzynarodowego Ośrodka Badań nad konserwacja i restauracją dóbr kulturalnych. Wyczulenie i zmysł krytyczny skierowały się na zagadnienia coraz bardziej złożone i zróżnicowane, wydaje się przeto, że nadeszła pora, ażeby przebadać zasady tejże Karty w celu ich pogłębienia i poszerzenia ich zasięgu przez opracowanie nowego dokumentu.
W wyniku powyższego II Międzynarodowy Kongres Architektów i Techników Zabytków, zgromadzony w Wenecji w dniach od 25 do 31 maja 1964 r., przyjął tekst następujący:

Definicje
Art. 1. Pojęcie zabytku obejmuje zarówno odosobnione dzieło architektoniczne, jak też zespoły miejskie i wiejskie, oraz miejsca, będące świadectwem poszczególnych cywilizacji, ewolucji o doniosłym znaczeniu, bądź wydarzenia historycznego. Rozciąga się ono nie tylko na wielkie dzieła, ale również na skromne obiekty, które z upływem czasu nabrały znaczenia kulturalnego.
Art. 2. Konserwacja i restauracja zabytków stanowią dyscyplinę, która odwołuje się do wszystkich gałęzi nauki i techniki, mogących wnieść wkład do badań i ochrony dziedzictwa zabytkowego.
Art. 3. Konserwacja i restauracja zabytków mają na celu zachowanie zarówno wszelkiego dzieła sztuki, jak też świadectwa historii.

Konserwacja.
Art. 4. Konserwacja zabytków zakłada przede wszystkim obowiązek ciągłości ich należytego utrzymania.
Art. 5. Konserwacji zabytków zawsze sprzyja ich użytkowanie na cele użyteczne społecznie; użytkowanie takie jest zatem pożądane, nie może wszakże pociągać za sobą zmian układu bądź wystroju budowli. Są to granice, w jakich należy pojmować i można dopuszczać zagospodarowanie, wymagane przez ewolucję zwyczajów i obyczajów.
Art. 6. Konserwacja zabytku zakłada konserwację otoczenia w jego skali. Jeżeli otoczenie dawne przetrwało, będzie ono podlegać ochronie i wszelka dobudowa, wszelka rozbiórka i wszelka przeróbka, która mogłaby zmienić stosunki brył i barw, zostanie zakazana.
Art. 7. Zabytek jest nierozdzielny od historii, której jest świadectwem, i od otoczenia, w którym jest położony. W wyniku powyższego przemieszczenie zabytku w całości lub części nie może być dopuszczalne, chyba że wymaga tego zachowanie zabytku lub usprawiedliwiają je względy na nadrzędny interes narodowy bądź międzynarodowy.
Art. 8. Elementy malarskie, rzeźbiarskie lub zdobnicze, które stanowią nieodłączną część zabytku, nie mogą być odeń oddzielone, chyba że jest to jedynym środkiem zdolnym zapewnić ich zachowanie.

Restauracja
Art. 9. Restauracja jest zabiegiem, który powinien zachować charakter wyjątkowy. Ma ona za cel zachowanie i ujawnienie estetycznych i historycznych wartości zabytku oraz polega na poszanowaniu dawnej substancji i elementów stanowiących autentyczne dokumenty przeszłości. Ustaje ona tam, gdzie zaczyna się domysł, poza tą granicą wszelkie, uznane za nieodzowne prace uzupełniające mają wywodzić się z kompozycji architektonicznej i będą nosić znamię naszych czasów. Restauracja będzie zawsze poprzedzona i będzie szła w parze z badaniami archeologicznymi i historycznymi zabytku.
Art. 10. Kiedy techniki tradycyjne okazują się niewydolne, wzmocnienie zabytku można zapewnić sięgając do wszelkich nowoczesnych technik konserwatorskich i budowlanych, których skuteczność wykazałyby dane naukowe i zapewniało doświadczenie.
Art. 11. Wartościowy wkład każdej epoki do dziejów budowy zabytku powinien zostać uszanowany, jako że jedność stylowa nie jest celem, do którego należałoby zmierzać w toku restauracji. Jeżeli budowla zawiera kilka faz nawarstwiających się, wydobycie fazy spodniej usprawiedliwione jest tylko w wyjątkowych okolicznościach i pod warunkiem, że usunięte elementy przedstawiają zaledwie przedmiot nikłego zainteresowania, że wydobyta na jaw kompozycja stanowi dokument o znacznej wartości historycznej, archeologicznej lub estetycznej i że jego stan zachowania zostanie oceniony jako zadawalający. Osąd co do wartości rzeczonych elementów i decyzja co do przeprowadzenia zamierzonych wyburzeń, nie mogą zależeć wyłącznie od autora projektu.
Art. 12. Elementy przeznaczone do zastąpienia części brakujących powinny harmonijnie włączać się do całości, odróżniając się zarazem od partii autentycznych, ażeby restauracja nie fałszowała dokumentu sztuki i historii.
Art. 13. Dobudowy mogą być dopuszczalne tylko o tyle, o ile mają wzgląd na poszanowanie wszystkich ważnych części budowli, jej dawnego otoczenia, równowagi kompozycyjnej i związków ze środowiskiem otaczającym.
Miejsca o wartości zabytkowej
Art. 14. Przedmiotem szczególnych starań powinny stać się miejsca o wartości zabytkowej celem zachowania ich integralności oraz zapewnienia ich uszanowania, ich zagospodarowania i ich waloryzacji. Wykonywane przy nich prace w zakresie konserwacji i restauracji powinny kierować się zasadami wyłożonymi w artykułach poprzedzających.

Wykopaliska
Art. 15. Prace wykopaliskowe powinny odbywać się zgodnie z normami naukowymi i z „Zaleceniem określającym międzynarodowe zasady do stosowania w sprawie wykopalisk archeologicznych”, przyjętych przez UNESCO w 1956 r. Zapewni się zagospodarowanie ruin oraz podejmie środki niezbędne dla zachowania i trwałej ochrony elementów architektonicznych i odkrytych obiektów. Ponadto zastana podjęte wszelkie kroki na rzecz ułatwienia zrozumienia zabytku i jego udostępnienia, bez wypaczania w jakimkolwiek wypadku jego znaczenia.
Wszelkie prace rekonstrukcyjne będą wszakże musiały być z góry wykluczone, można brać pod uwagę tylko sama anastylozę, to jest odtworzenie części istniejących, lecz rozproszonych. Elementy scalające będą zawsze rozpoznawalne i będą stanowić minimum niezbędne do zapewnienia warunków zachowania zabytku i przywrócenia ciągłości jego formy.

Upowszechnianie
Art. 16. Pracom z zakresu konserwacji, restauracji i wykopalisk zawsze będzie towarzyszyć powstanie dokładnej dokumentacji w postaci sprawozdań analitycznych i krytycznych, ilustrowanych rysunkami i fotografiami. Zostaną w niej zawarte wszystkie fazy prac odkrywkowych, zabezpieczających, rekonstrukcyjnych i scalających, jak również zidentyfikowanie w toku prac elementy konstrukcyjne i formalne. Dokumentacja ta będzie złożona w archiwum instytucji publicznych i udostępniona badaczom, zaleca się jej publikację.
Pojawia się kilka inych pytań:
Dlaczego tylko prezbiterium? Żeby było taniej?
W sumie to dość ważne, bo aby jakakolwiek rekonstrukcja miała sens, musi być możliwie dokładna, czyli bardzo droga. Nawet gdy jest droga, nie mamy gwarancji dobrego efektu. Tak było z barokowym kościołem w Berezweczu na Bialorusi, zrekonstruowanym w innym miejscu - w Białymstoku. Bryła straciła lekkość, detale jakoś dziwnie opuchły i straciły swoją wartość. Dlaczego? Nie mamy w Polsce wystrczającej ilości osób, które potrafiłyby taki detal wykonać.

Zatem: czy stać nas na stawianie takiej makiety, kiedy nie ma pieniędzy na ratowanie istniejących zabytków - choćby parowozowni? Czy efekt będzie choć trochę zadowalajacy, jeśli makietę postawimy między blokami?
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: sisman »

czy nie lepiej, zamiast tworzyć "historię" rozbudować, a w zasadzie, zbudować pawilon wystawowy poświęcony Dawnej Pile przy Muzeum Okręgowym, którego siedziba nie jest "muzealna" Owe odtworzenie mogło by być częścią pawilonu i nie raziło by swoją sztucznością. Tylko po co, żeby po wybudowaniu móc je zawłaszczyć?
PS. "muzealna" w sensie obsługi zwiedzających a nie wartości historycznej, trudno zapoznać się z eksponatami gdy grupa przekracza 10 osób.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: ziolek »

Bocian pisze:[...] i około 600 wpisanych do rejestru zabytków[...]
Jesteś tego pewien?
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: skinspila »

zbytnio nie chciałem dyskutować na ten temat ale właśnie aż około 600 czy to nie przesada bo jeżeli zabytkiem ma być każdy dom powyżej 50-70 lat to chyba lekka przesada, pozatym w ostatnich latach chyba więcej tych naszych zabytków ( w moim mniemaniu a chodzi tu o wiele pojedyńczych budynków jak i kamienic przykłada Rokada itd) znikło z naszego krajobrazu, może masz posiadasz spis tych zabytków pytam tak z ciekawości :smile4:
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: sisman »

mam wykaz z 615 pozycjami, w tym wiele rozwiniętych
np:
35. ZESPÓŁ DWORCA PKP I WĘZEŁ PKP, ul. Zygmunta Starego:
a. dworzec PKP, mur., 1853-1876, przebud.,
b. dworzec PKP wejście od ul. Zygmunta Starego, mur., 1873-76,
c. budynek administracyjny, ob. Zakład Telekomunikacji Kolejowej, mur.,
ok.1900,
d. budynek administracyjny, ob. Poczta Polska, mur., 1902,
e. budynek administracyjny, ob. Sekcja Przewozów Pasażerskich, mur., ok.1900,
f. budynek administracyjny, ob. Sekcja Drogowo-Osobowa, mur., 1890,
g. budynek administracyjny, ob. Szkoła Społeczna, ul. Kwiatowa 15, mur., k.XIX,
h. parowozownia okrągła, mur., 1870-74,
i. magazyn przy parowozowni, mur., 1912,
j. wieża ciśnień, mur./drewno, 1874,
k. budynek mieszkalno-magazynowy, ul. Zygmunta Starego 8, mur., 1922,
l. budynek ekspedycji, mur., 1890,
ł. Budynek gospodarczy, mur., pocz.XX,
m. budynek magazynowy, ob. nieużytkowany, przy wiadukcie, mur., pocz.XX,
n. nastawnia, mur., 1890,
o. nastawnia, mur., pocz.XX,
p. nastawnia, mur., pocz.XX,
r. nastawnia i budynek administracyjny, mur., pocz.XX,
s. nastawnia i przystanek PKP Piła-Podlasie, ul. Kossaka, mur., pocz.XX,
t. nastawnia, Droga Kotuńska, mur., pocz.XX.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: skinspila »

połowy z tego już ni ma jako tako a gdzie reszta
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: Bocian »

Sugerowałem się tym spisem: http://www.dawna.pila.pl/Pliki/Spis.doc
W sumie nie wiem, jaki dokładnie jest status tych budynków.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: ziolek »

Eh Kamil Kamil. Namieszałeś, ale wybaczam. ;)

"Dzięki uprzejmości Miejskiego Konserwatora Zabytków możecie ściągnąć pełną listę obiektów zabytkowych znajdujących się w naszym mieście, a jest ich całkiem sporo bo 615. Obiekty podkreślone w spisie znajdują się w rejestrze zabytków. Za udostępnienie spisu serdecznie dziękujemy!"

Obiekty podkreślone, a Ty zasugerowałeś się pełną listą.Dla wyjaśnienia wszystkim pojęcie obiektu zabytkowego nie jest tożsame z pojęciem zabytku wpisanego do rejestru zabytków. Poza nielicznymi wyjątkami tylko w tym drugim przypadku mamy do czynienia z ochroną prawną.

Przy okazji uwaga do administratorów DP. Pan Roman Chwaliszewski jest tylko kierownikiem delegatury Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków.Nie jest Miejskim Konserwatorem Zabytków.W Pile takowego nie posiadamy.Acz jeśli było inaczej w chwili przekazywania materiałów to przepraszam. Mogło się od tego czasu coś zmienić.

Oto pilskie zabytki wpisane do rejestru zabytków.Pełną liste zabytków woj. wielkopolskiego można znaleźć na stronie WUOZ.
cmentarz choleryczny
cmentarz w Leszkowie (1914)
cmentarz wojenny w Leszkowie
cmentarzysko kurhanowe, stanowisko nr 92
dom ob. szkoła podstawowa nr 7
kościół p.w. św. Antoniego
kościół p.w. św. Antoniego - wyposażenie 1 obiekt
kościół p.w. św. Rodziny
kościół p.w. św. Rodziny - wyposażenie 89 obiektów
kościół p.w. św. Stanisława Kostki
park miejski
1 Maja 1 dom d. Arsenał
Al. Powstańców Wielkopolskich cmentarz katolicki
Asnyka cmentarz katolicki
Browarna dom
Browarna dom d. Kasyno
Browarna 18 dom Stanisława Staszica
Chopina 1 dom d. Dom Strzelecki
Niepodleglości budynek loży masońskiej
Powstańców Wlkp 63 kasyno oficerskie
Śniadeckich 46 dom - willa
Orla 29 kościół poewangelicki ob. par. p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: pavvlo »

Poczta DP (Dawnej Piły).
Z góry proszę o bardzo konstruktywną (sensowną) dyskusję na ten temat. Wszelkie opinie związane z tematem bardzo wskazane! Co o tym projekcie sądzicie?
Przyjmijmy że jest to forumowa debata na poniższy temat...
Szanowny Panie.
Wiadomo mi, że w tym roku mieszkanka Piły, Pani Małgorzata Czapiewska, złożyła w Radzie Miasta Piły wniosek obywatelski REKONSTRUKCJI na Placu Zwycięstwa (w załączeniu fotomontaż z wykorzystaniem zdjęcia z Państwa strony) nie zadaszonego prezbiterium kościoła Św. Janów (jako fundacji polskiej Królowej na terenie podległym na początku XVII wieku polskiemu królowi) po to, aby udokumentować polskość tych ziem w obliczu zakusów Ziomkostw i CDU/CSU. Obawiam się, że władze miasta są niestety bardzo nieprzychylne takiemu projektowi. Do tej pory sam rozmawiałem w tej sprawie z Proboszczem Parafii Św. Rodziny, do której ten teren należy, z Dyrektorem Budowlanki w sprawie wykonania modelu prezbiterium oraz z Panem Zarankiem w sprawie dokumentacji fotograficznej. Liczę na Państwa wsparcie projektu.

Obrazek

...

Przewiduję następujący, klasyczny rozwój
działań:

1. Nagłośnienie idei rekonstrukcji za pomocą portali internetowych (np. DAWNA PIŁA – tu widzę wielką Państwa rolę) oraz lokalnych gazet, większość Pilan nie wie bowiem o sprawie nic.
ODBUDUJMY NAJSTARSZY ZABYTEK W PILE – PREZBITERIUM KOŚCIOŁA ŚW. JANÓW z roku 1620. W ROKU 2010 PRZYPADA 35. ROCZNICA WYBURZENIA NASZEGO POLSKIEGO SERCA (SKAŁY, KORZENI) NAD GWDĄ. (Polish roots 1620 to naprawdę mocne i namacalne korzenie).

2. Pozyskanie z dostępnych źródeł państwowych, od obywateli, instytucji prywatnych w tym może od dawnych mieszkańców Piły wszelkich zdjęć obiektu, w szczególności jego prezbiterium także z pomocą portali internetowych (np. DAWNA PIŁA) oraz lokalnych gazet.

3. Wykonanie makiety-projektu wstępnego siłami przykładowo uczniów
Budowlanki.

4. Prezentacja makiety w kościele Św. Rodziny i na Placu Zwycięstwa w miejscu docelowej odbudowy.

5. Każdy zainteresowany mieszkaniec Piły, wspierający ideę, powiatu zakupi imienne jedną lub kilka cegieł budowlanych stosownej gramatury (klinkier), podpisze ją (darczyńca Jan Kowalski 2010 r.) i ofiaruje na budowę-rekonstrukcję – jest ona składowana na Placu obok miejsca rekonstrukcji – z nich powstanie DOWÓD POLSKOŚCI PIŁY.

6. Ogłoszenie konkursu, wykonanie projektu profesjonalnego.

7. Pozyskanie środków unijnych na rekonstrukcję.

8. Budowa, oświetlenie, tablice informacyjne ( j. polski, niemiecki, angielski, rosyjski).

Każdy zainteresowany może wnieść propozycję modyfikacji tego harmonogramu o ile działa z zamysłem doprowadzenia do pomyślnego finału.

....

W tym tygodniu ustaliłem w rozmowie z Konserwatorem Zabytków, bardzo przychylnym sprawie odbudowy, że w 1959 roku została wykonana pełna inwentaryzacja budowlana Kościoła Św. Janów i są wszystkie rysunki budowlane niezbędne do rekonstrukcji - trzy skany załączam.

....

Proszę o zapoznanie się z artykułem n/t odbudowy Kościoła św. Janów w ostatnim Tygodniku Pilskim.
Z artykułu niejednoznacznie wynika, że władze miasta są zdecydowanie contra.
A zatem:
1. wojewoda Śliwiński postąpił dobrze, że wyburzył w 1976 tę polską kościelną ruderę z 1628 roku
2. prezydent Kosmatka robi dobrze, że tej polskiej kościelnej ruiny z 1628 nie odbudowuje.
To oczywiście gorzka ironia. Liczę na Pana wsparcie idei.

Wojciech Mikołajczyk
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: ziolek »

Chrońmy to co już mamy, bo i z tym mamy ogromne kłopoty. Uważam, że w kwestii ochrony zabytków mamy spore zaległości. Najpierw je nadróbmy, później pomyślmy o nowych wyzwaniach.

Poza tym jestem zwolennikiem ścisłego przestrzegania zasady rozdziału państwa od kościoła. Fakt, że w przypadku obiektów sakralnych trudno państwu byc obojętnym. Istniejące obiekty sakralne, ich materialny substrakt stanowi element dziedzictwa narodowego, co przemawia za koniecznością ich ochrony. Za takim działaniem adm. publicznej powinna stać chęć zachowania uniwersalnego dziedzictwa narodowego, jego materialnej spuścizny, w swoisty sposób oderwanej od sprawowania kultu. Nie powinna to być sympatia wobec danego kościoła bądź związku wyznaniowego.

Sytauacja taka to swoisty kompromisu między zasadą rozdziału państwa od Kościoła, zasadą wolności sumienia a koniecznością ochrony materialnego dziedzictwa narodu. Kompromis ten o tyle jest zdrowy o ile tyczy się ochrony obiektów już istniejących. W przypadku odtwarzania obiektów już nie istniejących dochodzi do swoistego fundowania świątyń przez państwo. Napewno nie jest to przejawem zdrowego kompromisu, lecz ingerencją państwa w swobode sumienia.

Jeśli taki budynek miał by w przyszłości służyć sprawowaniu kultu religijnego to dla pomysłu jego odtworzenia mówie nie.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: skinspila »

po 1 tego placu nikt nie odda on już jest zagospodarowany kwestia czasu co do powstania aktywnego kościoła reko to jestem tak jak kolega na NIE a jeżeli by miało powstać na tym placu muzeum wspaniałych budowli co znikły z naszej wspaniałej Schneidemuhl to jestem za ale kto na to kase da i kto to utrzyma to ja już nie wiem niestety :smile4:
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: RR »

Ciekawe, że w Pile równie łatwo jest zdobyć zgodę na wyburzenie starego budynku - choćby Rokady, czy stacji kolejowej w Kalinie, co uzyskać przychylność Konserwatora odbudowie. Może jednak lepiej chronić zabytki, niż budować pseudo-zabytki? Argumentacja autora listu wydaje mi się dość karkołomna. Jeśli takimi potworkami (sądząc z załączonej wizualizacji) mamy udowadniać polskość Piły, to nie jest dobrze. I ta wizja mieszkańców składających cegły na placu... słabo to widzę.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: Bocian »

Ten list napisał człowiek, delikatnie mówiąc niezbyt świadomy w pewnych kwestiach:
Szanowny Panie.
Wiadomo mi, że w tym roku mieszkanka Piły, Pani Małgorzata Czapiewska, złożyła w Radzie Miasta Piły wniosek obywatelski REKONSTRUKCJI na Placu Zwycięstwa (w załączeniu fotomontaż z wykorzystaniem zdjęcia z Państwa strony) nie zadaszonego prezbiterium kościoła Św. Janów (jako fundacji polskiej Królowej na terenie podległym na początku XVII wieku polskiemu królowi) po to, aby udokumentować polskość tych ziem w obliczu zakusów Ziomkostw i CDU/CSU.
A wiec o to w tej całej zabawie chodzi... To ten sam sposób myślenia, który doprowadził do oszpecania pilskich, neogotyckich gmachów farbą.
Obawiam się, że władze miasta są niestety bardzo nieprzychylne takiemu projektowi. Do tej pory sam rozmawiałem w tej sprawie z Proboszczem Parafii Św. Rodziny, do której ten teren należy,
Czy ja czegoś nie wiem? Od kiedy właścicielem placu Zwyciestwa jest jakaś parafia, a nie świecki samorząd - konkretnie gmina Piła? Pan M. chyba nie wie, czym jest rozdział państwa od kościoła i wydaje mu się, że najwazniejszą personą w mieście jest proboszcz...
z Dyrektorem Budowlanki w sprawie wykonania modelu prezbiterium oraz z Panem Zarankiem w sprawie dokumentacji fotograficznej. Liczę na Państwa wsparcie projektu.
Czyli lecimy po kosztach - makietę zrobią uczniowie budowlanki... no tak... w sumie nic dziwnego. Architektowi trzebaby zapłacić. W sumie, gdyby to miało choć odrobinę sensu, zrobiłbym tę makietę panu M. za darmo... Tylko tutaj nic nie trzyma sie kupy:
Obrazek

...

Przewiduję następujący, klasyczny rozwój
działań:

1. Nagłośnienie idei rekonstrukcji za pomocą portali internetowych (np. DAWNA PIŁA – tu widzę wielką Państwa rolę) oraz lokalnych gazet, większość Pilan nie wie bowiem o sprawie nic.
ODBUDUJMY NAJSTARSZY ZABYTEK W PILE – PREZBITERIUM KOŚCIOŁA ŚW. JANÓW z roku 1620. W ROKU 2010 PRZYPADA 35. ROCZNICA WYBURZENIA NASZEGO POLSKIEGO SERCA (SKAŁY, KORZENI) NAD GWDĄ. (Polish roots 1620 to naprawdę mocne i namacalne korzenie).

2. Pozyskanie z dostępnych źródeł państwowych, od obywateli, instytucji prywatnych w tym może od dawnych mieszkańców Piły wszelkich zdjęć obiektu, w szczególności jego prezbiterium także z pomocą portali internetowych (np. DAWNA PIŁA) oraz lokalnych gazet.

3. Wykonanie makiety-projektu wstępnego siłami przykładowo uczniów
Budowlanki.

4. Prezentacja makiety w kościele Św. Rodziny i na Placu Zwycięstwa w miejscu docelowej odbudowy.

5. Każdy zainteresowany mieszkaniec Piły, wspierający ideę, powiatu zakupi imienne jedną lub kilka cegieł budowlanych stosownej gramatury (klinkier), podpisze ją (darczyńca Jan Kowalski 2010 r.) i ofiaruje na budowę-rekonstrukcję – jest ona składowana na Placu obok miejsca rekonstrukcji – z nich powstanie DOWÓD POLSKOŚCI PIŁY.

6. Ogłoszenie konkursu, wykonanie projektu profesjonalnego.

7. Pozyskanie środków unijnych na rekonstrukcję.

8. Budowa, oświetlenie, tablice informacyjne ( j. polski, niemiecki, angielski, rosyjski).
W Pile nie ma tylu mieszkańców, aby starczyły cegły kupione przez nich. Zbiórki pieniędzy idą w Pile opornie, o czym przekonano się podczas sprowadzania "Tygryska". Na środki unijne nie ma co liczyć, bo pomysł jest po prostu głupi i nikt nie da pieniędzy na bzdurną manifestację polityczną, bo tym w istocie jest ten pomysł.
Każdy zainteresowany może wnieść propozycję modyfikacji tego harmonogramu o ile działa z zamysłem doprowadzenia do pomyślnego finału.
Pomyślny finał, to wyrzucenie tego chorego pomysłu do kosza.

W tym tygodniu ustaliłem w rozmowie z Konserwatorem Zabytków, bardzo przychylnym sprawie odbudowy, że w 1959 roku została wykonana pełna inwentaryzacja budowlana Kościoła Św. Janów i są wszystkie rysunki budowlane niezbędne do rekonstrukcji - trzy skany załączam.
pavvlo, udostępnisz gdzieś te skany? To musi być ciekawe.
Proszę o zapoznanie się z artykułem n/t odbudowy Kościoła św. Janów w ostatnim Tygodniku Pilskim.
Z artykułu niejednoznacznie wynika, że władze miasta są zdecydowanie contra.
A zatem:
1. wojewoda Śliwiński postąpił dobrze, że wyburzył w 1976 tę polską kościelną ruderę z 1628 roku
2. prezydent Kosmatka robi dobrze, że tej polskiej kościelnej ruiny z 1628 nie odbudowuje.
To oczywiście gorzka ironia. Liczę na Pana wsparcie idei.
A to już jest marna manipulacja... jak można uzywać takich argumentów, nawet ironicznie? Brak słów...
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: Jaśko »

Pomysł p. M. Czapiewskiej nagłośniony przez red. M. Nicponia i podparty listem przez p. Wojciecha M. - jest do kitu. Uważam, że nie warto strzępić języków na ten temat. Sugeruję zamknięcie wątku.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: marasxt »

Śmierdzi mi to za bardzo polityką, a nawet politycznym skandalem.
Może jeszce tak tablica pamiątkowa z inskrypcją o charakterze podobnym do tej z pomnika w Kalinie?
Jestem na NIE i swojej "cegiełki" nie dołożę.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: skinspila »

a może zamiast jednego postawić tam wszystkie zniszczone kościoły z Schneidemuhl co hahahaha ja jestem też na nie a pozatym są już plany zagospodarowania owego terenu niestety co mnie bardzo cieszy :smile4:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: Bocian »

Akurat plany zagospodarowania można zmienić. Trwa to około roku.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: skinspila »

pewno że można ale nie dla jakiegoś tam kościoła, a o odbudowie trzeba było pomyśleć jak jeszcze stały ruiny (bo Rodło jakoś ładnie się nie prezentuje) poza tym nie dba się o to co mamy to po cholerę nam jakaś replika mi się ten pomysł nie podoba i tyle czy to jasne :evil:
tak na marginesie pewno Bocian latasz co tydzień do kościoła co że ci jeszcze jeden jest potrzebny i do tego kopia hahaha
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: Bocian »

^^ Albo ja nie wyczułem ironii, albo Ty nie przeczytałeś moich wcześniejszych dwóch postów, w których wykazywałem idiotyzm pomysłu rekonstrukcji tego kościoła.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Pomysł z góry już przegrany.

Post autor: zgredek »

miło ze strony pana konserwatora że jest przychylny budowie hm... ATRAPY - według mnie-szkoda pieniędzy i czasu. A tak przy okazji się spytam -gdzie był pan konserwator kiedy kilka przedwojennych i ciekawych architektonicznie budynków równano z ziemią- i nie mówię o czasie komuny
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się