Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Że tylko męty to bym się spierał. ;) Moja matka miewała w tym budynku lekcje katechezy, ale jeśli mnie pamięć nie myli mówiąc o tym miała na myśli lata 50-te.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że te lekcje odbywały się raczej budynku plebanii, sąsiadującym z kościołem.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A były w tym kościele jakieś podziemne pomieszczenia? A być może, że faktycznie chodziło o budynek plebani.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

W przewodniku Piła i okolice jest takie zdanie "Kościół będzie zabezpieczony jako tzw. trwała ruina" czyżby był jakiś projekt zostawienia ruin?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Z którego roku jest ten przewodnik i Kto go wydał, możesz ujawnić?
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

I to jest zagadka, wyrwana jest strona ze stopką redakcyjną. Jest to cienka książeczka koloru czarnego z narysowanym pomnikiem PPR na tle niebieskich prostokątów, pod spodem napis PIŁA i OKOLICE.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

MiReK pisze:W przewodniku Piła i okolice jest takie zdanie "Kościół będzie zabezpieczony jako tzw. trwała ruina" czyżby był jakiś projekt zostawienia ruin?
Owszem. Trochę jest o tym w artykule:
http://www.dawna.pila.pl/sw.Jan.html
Jan
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2007, 13:28
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: Jan »

Pamiętam, niestety istniała tablica zakazu fotografowania obiektu, pojawiła się w ostatnich latach istnienia kościoła Św. Jana Chrzciciela, który od lat czekał na odbudowę. Na realny zamiar jego odbudowy wskazywały również przygotowane konstrukcje stalowe nośne dachu, ustawione i oparte o stojące ściany boczne po lewej wewnętrznej stronie kościoła. Zaglądałem do środka, wcześniej również jako chłopiec ponieważ nieopodal do istniejącej plebani chodziłem na lekcje religii. Kościół ten pojawiał się wielokrotnie w moich snach i otaczający go mur i żaden inny.
Urodziłem się w Pile niemal po wojnie. Pamiętam wszystkie, kościoły ewangelickie i katolicki w ruinie. Do jednego z nich, stojącego w śródmieściu, obecnie Pl. Powstańców Wlkp., wszedłem pociągnięty przez dwóch starszych braci, szliśmy lewą nawą. Widziałem organy kościelne z bliska w niesamowitym chaosie powybijana i powykręcana klawiatura. pozbawiona już płytek kości słoniowej jeżeli taka była wcześniej? Ponieważ w domu było pianino, ten widok wywarł na mnie wrażenie. Najstarszy brat próbował coś jakby zagrać z chłopięcą fantazją, choć przecież nie był w stanie. Wzniósł się tylko ogromny szary pył. Prześwitujące promienie słońca, wzmogły ten efekt. Epizod utkwił mi w pamięci. Mam wrażenie, ze mogłem mieć nie więcej niż 3 lata. Kościół ewangelicki przy obecnej ul. Buczka i Okrzei. Był rok około 1957, byłem uczniem Szk. Podst. Nr1. Z okna sali lekcyjnej obserwowałem co dzieje się na zewnątrz wokół kościoła ewangelickiego pod wezwaniem św. Jana. Usiłowano go zburzyć. Wówczas użyto gąsienicowe pojazdy wojskowe, i podobnie jak później kościół katolicki św. Jana Chrzciciela w roku 1976 nad rzeką Gwdą, nie poddawał się, był niezwykle silny konstrukcyjnie... tak ten podobnie. Mury rozrywano po kawałku. Bolesnym aktem dla mnie, było zrównanie z ziemia kościoła Św. Jana Chrzciciela, ufundowanego przez Królowa Jadwigę. Miałem wówczas 29 lat i łatwo pojąć, że świadomość była dostatecznie wysoka, by zrozumieć, że dokonuje się haniebnego czynu, na oczach setek mieszkańców miasta stających w poczuciu bezsilności, na widok zaskakującego aktu. Ogólnie... dokończenie zniszczenia kościołów, było zawsze dla mnie nie zrozumiałe mimo panującego systemu politycznego. Te nietykalne obiekty, już choćby tylko ze względów kultowych, nie wnikając w inne walory który obejmowały je ochroną. Nasze miasto płonęło jeszcze po wyzwoleniu, podpalane, to znam z przekazu w rodzinie. Sami stracilibyśmy życie w płomieniach, gdyby nie alarm sąsiada z prostopadłej - obecnie ulicy Śródmiejskiej, do wówczas ul. Piramowicza, później 1 Maja. Obiekty jakie dostrzegamy na zdjęciach po wyzwoleniu, sugerują, że gdyby nie rozbierano na cegły, w obrębie śródmiejskim, miały szansę przetrwać do dziś. Wiele ulic zostało profesjonalnie sfotografowane przez mojego ojca, w pokaźnym formacie stykowym, negatywy odznaczały się dobra rozdzielczością, wykonywane w dużej mierze ze statywu.
Czy posiada ktoś zdjęcie z ujęciem organ w nieistniejącym już Kościele Śródmiejskim o którym wspomniałem. Interesowałoby mnie dobrze zeskanowane zdjęcie w formacie JPG. Jan
aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

Post autor: aliemus »

Dzisiaj patrząc na stare zdjęcia kościoła św. Janów możemy tylko powzdychać. Urodziłem się w 1974 i nie mogę pamiętać tej budowli ale jakoś w sercu trochę ściska że rodacy byli wtedy tacy bezmyślni.
Stał tyle lat pod niemieckim panowaniem i jakoś nikt nie wpadł na taki absurdalny pomysł mimo tego ze kościół zbudowali polacy i chęć taka byłaby bardziej dla nich kusząca. Dzisiaj żyjący jeszcze ludzie odpowiedzialni za pewne decyzje (łącznie z duchownymi) powinni odpowiadać w sądzie za zniszczenie dziedzictwa narodowego bo tak to można nazwać.
Jan
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2007, 13:28
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: Jan »

Aliemeus, ja myślę, że nie obwiniałbym społeczeństwo miasta a już w ogóle rodaków, innymi słowy siebie samych. Rodacy uczynili bardzo wiele w latach 1956, 1970, 1980... dla Kraju i Europy.
Są tacy, który chętnie by to tak widzieli, to jest wygodne i łatwo można przypisywać wszystkim nieudolność i brak wyobraźni, mieć okazje do szyderstw, nie wiem co jeszcze...?
Jednostki jak zwykle miały ogromny wpływ na decyzje. Nie pytały przeciętnego Kowalskiego o aprobatę - wdrażały własne wizje w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, który nie zawsze, jak się okazało, był dobry, a wręcz szkodliwy - mam tu na myśli unicestwienie świątyni średniowiecznej pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Sam jako mieszkaniec Piły byłem zaskoczony decyzja władz miasta.
To rodacy zostali pokrzywdzeni przez ludzi o których wspomniałeś i słusznie zauważyłeś, że: „ są jeszcze ludzie odpowiedzialni za pewne decyzje” a wiec mimo, że ocalał kościół, z pożogi wojennej, znalazł się ktoś, u którego zrodził się szatański pomysł by po 31 latach wyczekiwania na odbudowę, dokończyć dzieło zniszczenia. Ktoś je zaaprobował, przecież nad zabytkami, czuwają ludzie powołani, chyba nie można powiedzieć, że z dnia na dzień zmieniły się kryteria oceny wartości i nie wiedzieli co czynią. Ten skarb narodowy był bezcenny z wielu powodów.
Jeśli ktoś oglądał polski film pod tytułem: Poszukiwany poszukiwana, może pamięta scenę mniej więcej taką, w której to nie znający się na rzeczy minister oglądając makietę planu zagospodarowania i rozbudowy, swoim „widzi mi się”, dokonał kilka ruchów „klockami” przestawiając domki, bo tak uważał. Stojący obok z ekipy chyba projektantów, zareagował słowami: ”ależ ministrze, tu nie można postawić, tu jest jezioro. Minister na to: to przesunąć jezioro...
JLJ
aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

Post autor: aliemus »

TOMBORLEW napisał ze są pogłoski o osiadaniu hotelu Rodło.
Kilka lat temu miałem okazję wejść do hotelu od strony ''kuchennej'' i już wtedy w zawiłych korytarzykach widziałem (jeśli się teraz nie mylę) około 1cm szpary w ścianach i sufitach, więc można powiedzieć że może być to prawdą.
Jan
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2007, 13:28
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: Jan »

Miasto leży na dawnych terenach podmokłych, bynajmniej są takie miejsca, być może to wynik. Kościół, który tu stał to pikuś, w porównaniu z masą hotelu Rodło. Dla przykładu tereny za domem handlowym Merkury, około kilkaset metrów dalej, zasypywane były gruzem - pozostałościami z ruin budynków. Była tam olbrzymia zielona łąka z wijącym się strumieniem wody, a nad nim topole. Nic innego tam nie można było zrobić, teren podmokły. Wieżowce przy ul. Towarowej stoją na palach.
JLJ
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

A czy ktoś wie który brzeg wyspy został umocniony z pozostałości po kościele? i czy jest możliwe żeby znaleźć kilka kawałków po nim?
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: makrok »

Część gruzów wrzucono do stawu na Podlasiu, przy poligonie. Dokładnie to od strony drogi, tam gdzie jest urwisty brzeg. Pamiętam długi czas leżał na brzegu duży, gruby fragment muru. Teraz wszystko jest w wodzie albo przysypane ziemią.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ja słyszałem, że gruzy z kościoła wywożono też na teren stadionu przy ul. Okrzei aby wzmocnić grunt pod przyszłe korty tenisowe.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

A czy ktoś wie gdzie można na 90% znaleźć w ziemi jakieś kawałki tego kościoła? zależy mi bo ciekawe to jest że wyrzucono to wszystko w takie miejsca...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: Bocian »

Prosiłbym o większą ostrożność w nazywaniu prezbiterium kościoła św. Janów gotyckim. Jedynym odległym echem gotyku w tej budowli są masywne przypory, przenoszące rozpór od sklepienia. Czerwona cegła o gotyckości nie świadczy. Okna sa zakończone półkoliście, a nie ostrołucznie.

Powiedziałbym raczej, że jest to przykład tzw. nurtu rodzimego - architektury prowincjonalnych miast i miasteczek, ale które nie mieszczą się w znanych z podręczników konwencjach.
Po prostu do małej mieściny na skraju Rzeczpospolitej nie docierały trendy z salonów i ze stolycy, a jeśli docierały, to albo były nieudolnie małpowane, albo odrzucane jako niezrozumiałe.
Pamiętajmy, że był już XVII wiek, kiedy to budowano i jeśli gotyk sie pojawiał, to tylko wtedy, kiedy chciano przywołać majestat tradycji i archetyp budowli skaralnej.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: tomcio1 »

Aragorn pisał w swoim poście że górnicy którzy wysadzali kościół, jak również wiielu innych mieszkańców Wapna, zamieszkali po katastrofie w tamtejszej kopalni w blokach przy Ludowej. Dla uściślenia dodam że rownież przy Chojnickiej i Roosvelta
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: RR »

Wzmianka o późnogotyckim charakterze prezbiterium i późnobarokowym charakterze nawy i wież pojawia się w katalogu zabytków sztuki w Polsce (tom V, zeszyt 18). W tej książeczce można znaleźć dość szczegółowy opis kościoła, na podstawie inwentaryzacji z lat 1955-56.

Co ciekawe, na nielicznych fotografiach widoczna jest pozostałość ryglowej ściany nawy zbudowanej w latach 1726-29, zastąpionej po pożarze z 1742 r. konstrukcją ceglaną (z wyjątkiem łącznika nawy i prezbiterium):
Obrazek

Przy okazji - wspominany wcześniej przewodnik "PIŁA i OKOLICE" był wydany w 1971 r. przez Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej w Poznaniu.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: adam »

Obrazek
Znalazlem jeszcze taka fotke omawianego kosciola.
puma
Posty: 15
Rejestracja: 07 sie 2007, 23:49
Lokalizacja: pomorze
Kontakt:

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: puma »

tomcio1 pisze:Aragorn pisał w swoim poście że górnicy którzy wysadzali kościół, jak również wielu innych mieszkańców Wapna, zamieszkali po katastrofie w tamtejszej kopalni w blokach przy Ludowej. Dla uściślenia dodam że również przy Chojnickiej i Roosevelta
Dużo rodzin ulokowano również w blokach przy ul. MICKIEWICZA.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: pavvlo »

W tle zrujnowany kościół św. Janów wraz z plebanią na tle dzisiejszego Placu Zwycięstwa:

Obrazek
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: Jaśko »

Rewelacyjna fotka. A już prawie nie pamiętałem jak to wyglądało.
Szym25
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2010, 15:05

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: Szym25 »

Zauważcie w prawym dolnym rogu jest znak "kierunek" Poznań, co w dzisiejszym spojrzeniu trochę odbiega od rzeczywistości bo kieruje na Górne :wink:
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zakaz fotografowania kościoła św. Jana Chrzciciela

Post autor: ziolek »

Szym25 -> drogowskaz kieruje na ulice Budowlanych, w kierunku zegara. Gdyby kierował na Górne ustawiony byłby po przeciwnej stronie skrzyżowania.
Patrząc uważnie na zdjęcie widać, że rondo pod obecnym hotelem Gromada jest w trakcie budowy. Niemożliwym był skręt w prawo, czyli w kierunku Poznania. Stąd jak przypuszczam taki a nie inny objazd przy zegarze.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się