Willa Brandta

Maria
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2009, 20:31

Willa Brandta

Post autor: Maria »

Dobrze, że są ludzie, których zachwyca piękno dawnej Piły. Prawdą jednak jest, że niedługo pozostaną nam tylko stare fotografie. A szkoda, bo dziś można by wiele zrobić, aby nasi wnukowie mogli też podziwiać i fotografować pamiątki architektury przedwojennej Piły.
Przeglądając forum znalazłam widokówkę przedstawiającą willę Gustawa Brandta. Ten budynek zauroczył moich dziadków, którzy w 1947 roku podjęli się jego odbudowy. Dom był zniszczony w 70% przez działania wojenne. Mój dziadek był jednak wytrwały i udało mu się willę uratować. Ja mieszkam w tym domu od 1955 roku. Z przykrością muszę powiedzieć, że właściciel - Gmina Piła - traktuje ten piękny obiekt po macoszemu, dążąc do tego, by znów stał się ruiną i można go było spokojnie wyburzyć. :!: :(
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: Willa Brandta

Post autor: Bwerk45 »

Może posiada Pani jakieś zdjęcia jak wygladała kiedyś.
Maria
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2009, 20:31

Re: Willa Brandta

Post autor: Maria »

Obrazek

Obrazek Obrazek

Niestety starych zdjęć nie posiadam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Willa Brandta

Post autor: Aragorn »

Pierwsze zdjęcie z 2005 roku, dwa ostatnie to stan obecny.

Obrazek Obrazek Obrazek
Stan na 20.11.2017
Maria
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2009, 20:31

Re: Willa Brandta

Post autor: Maria »

A to jest zdjęcie z 1959 roku.

Obrazek
Jaca
Posty: 50
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Willa Brandta

Post autor: Jaca »

Dobrze, że udało się teraz odnowić ten budynek. Jednak szkoda, że wszystkie obróbki dachu i orynnowanie zostały wykonane z blachy ocynkowanej, a nie z powlekanej. Blacha ocynk brzydko się starzeje. Wydaje mi się też, że blacha na górze murka przy wejściu nie będzie zbyt trwała.
Generalnie ładny budynek, w eksponowanym miejscu na wzniesieniu.
Maria
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2009, 20:31

Re: Willa Brandta

Post autor: Maria »

Słuszna uwaga odnośnie orynnowania i blach wykańczających dach. Nawet teraz, gdy są nowe zbyt się świecą i psują estetykę budynku. Wszystko zapewne rozbija się o pieniądze - a przy tych zaniedbaniach z przeszłości, to jest spory koszt jak na kieszeń współwłaściciela prywatnego i Gminy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się