Cmentarz przy Al.Wojska Polskiego

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Cmentarz przy Al.Wojska Polskiego

Post autor: adamo »

Przepraszam, że tylko rzucam krótko tematy, ale dziś znalazłem to forum i od razu sygnalizuję to, co gdzieś głęboko we mnie siedzi.
Jako mały chłopiec ciężko przeżyłem to, co działo się podczas poszerzania obecnej Al.WP na wysokości Szkoły Podstawowej nr 7. Była to moja trasa do szkoły i codziennie przechodziłem przez wykopy, w których widać było dziesiątki, a nawet setki zbeszczeszczonych grobów, prawdopodobnie były to groby niemieckich żołnierzy. Na boiskach szkolnych walały się ludzkie kości, a dzieciaki grały w nogę ludzkimi czaszkami. Było tego mnóstwo, po jakimś czasie gdzieś ktoś to wszystko uprzątnął. Powstała piękna, nowoczesna dwupasmówka - duma ówczesnych władz, ale co się stało ze szczątkami i grobami, które zostały, chyba nieświadomie odkryte w czasie prac remontowych? To było poza terenem cmentarza, który jest tuż obok. Byłem wtedy gówniarzem, a moi rodzice, którym o tym mówiłem byli chyba zastraszeni, więc temat ucichł, ale sądzę, że niejeden pilanin wie o sprawie dużo.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Być może były to kości z cmentarza sekty Jana Czerskiego, który znajdował się (o ile się nie mylę) przy cmentarzu na WP, a który został po wojnie zniwelowany, ale to tylko moje przypuszczenia.

Nieco podobna sytucja zdarzyła się na byłym cmentarzu przy ulicy Śniadeckich w latach 80-siątych dzieciaki wykopywały tam kości i czaszki. Zniwelowanie cmentarzy ewangelickich po wojnie wiązało się po prostu z rozkopaniem grobów i zasypaniem cmentarza cienką warstwą ziemi.
Awatar użytkownika
Wodzu
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2005, 12:08
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: Wodzu »

Ten cmentarz, co jest na przeciwko SP7 kiedyś był większy. Stare płyty nagrobne, co prawda mocno zniszczone, są jeszcze w lesie wzdłuż dwupasmówki w okolicach torów kolejowych prowadzących na lotnisko.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Wodzu pisze: Stare płyty nagrobne, co prawda mocno zniszczone, są jeszcze w lesie wzdłuż dwupasmówki w okolicach torów kolejowych prowadzących na lotnisko.
http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/cmen ... ojenne.php
Jest to pozostałość po niemieckim cmentarzu z okresu I wojny światowej.
Romano
Posty: 1
Rejestracja: 08 lis 2005, 21:58
Lokalizacja: Gorzó Wlkp.

Post autor: Romano »

Jeżeli chodzi o rozkopany cmentarz to też bawiłem się tymi kośćmi, pamiętam że wykopano trumny z ocynkowanej blachy praktycznie nie naruszone.... może to kogoś naprowadzi na odpowiedź kto jest tam pochowany..
Kapralq
MODERATOR
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2024, 22:05

Re: Cmentarz przy Al.Wojska Polskiego

Post autor: Kapralq »

Temat cmentarza przy alei Wojska Polskiego, wraca co jakiś czas... w sierpniu 2023 roku prowadzono na tym terenie prace ziemne...Wykopano szczątki ludzkie i resztki trumien. Prokuratura zabrała je do analizy.

IMG_20230828_194351.jpg
IMG_20230828_194051.jpg
IMG_20230828_193747.jpg
IMG_20230828_193731.jpg
IMG_20230828_194100.jpg



https://radiopoznan.fm/informacje/pozos ... na-budowie
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się