Strona 1 z 3

Kalina

: 19 paź 2005, 21:29
autor: mih
Jak zwykle zestaw pytań ;)
- gdzie szukać jakichś opracowań dotyczących przedwojennych czasów?
- co ciekawego można jeszcze zobaczyć w Kalinie (tzn. oprócz pozostałości restauracji, przyczółku mostowego, dziury po stcyjce i budynku celników)?
- może ktoś zlokalizował pozostałości budynku straży granicznej?
- czy Konigsblick miało status uzdrowiska?
:)

Re: Kalina

: 20 paź 2005, 18:15
autor: SA108
- gdzie szukać jakichś opracowań dotyczacych przedwojennych czasów?
O żadnych opracowaniach na ten temat mi nie wiadomo :(
- co ciekawego można jeszcze zobaczyć w Kalinie (tzn. oprócz pozostałości restauracji, przyczółku mostowego, dziury po stcyjce i budynku celników)?
Smok, budynki RDLP, wiadukt kolejowy, sporo starych dębów oraz parę ładnych starych budynków, np. ten:
Obrazek
- może ktoś zlokalizował pozostałości budynku straży granicznej?
A był taki? :)
- czy Konigsblick miało status uzdrowiska?
O ile mi wiadomo, nie.
Przy okazji: może ktoś wie, czy wcześniejsza nazwa Kaliny brzmiała Motylewobrück (widziałem taką nazwę na pocztówkach z początku XX w.)?

: 22 paź 2005, 11:12
autor: Aragorn
Kalina była bardziej miejscowością wypoczynkową.
Pozostał również do naszych czasów ślad po kontrowersyjnym pomniku dotyczącym podziału granic po I wojnie światowej.

: 23 paź 2005, 09:24
autor: Mistrz
To ja może przytoczę napis z pomnika: "Nigdy Niemcze nie zapomnij, co ślepa nienawiść ci zabrała. Oczekuj godziny, która zmaże hańbę krwawiącej granicy: Gdańsk, Grudziądz, Chełmno, Starogard, Poznań, Bydgoszcz, Gniezno, Chodzież, Rawicz, Inowrocław, Leszno."

Gdzie dokładnie znajdował się ten pomnik?

: 23 paź 2005, 15:10
autor: mih
Odnośnie fotografii: w tym większym budynku obok wiaduktu mieścił się podobno urząd celny, a dalej (w stronę granicy) był budynek straży granicznej po którym został podobno dojazd i trochę gruzu - został wysadzony przez ruskich. Kiedyś wybiorę się do Kaliny i odwiedzę te wszystkie "podobno" i "prawdopodobnie" ;) wiadukt to chyba już polska konstrukcja -> jest na nim powojenna data. Ale i tak hiciorem Kaliny są zgliszcza dawnej restauracji - do dzisiaj można tam znaleźć resztki porcelany, szkła; no i oczywiście jest brukowana droga oraz schody z kilku stron wzgórza. A gdzie dokładnie szukać tego śladu po tym germańskim pomniku?

: 24 paź 2005, 16:28
autor: Aragorn
Co do wiaduktu jest na nim wybity rok 1971 - moim zdaniem to czas kiedy go poddano kompletnemu remontowi.
Pomnik stał na rozwidleniu dróg w kierunku Byszek, Motylewa i Dziembowa. Niezadługo będą fotki - stara z pomnikiem i ogólny widok na dzień dzisiejszy.

: 24 paź 2005, 16:33
autor: SA108
Aragorn pisze:Co do wiaduktu jest na nim wybity rok 1971 - moim zdaniem to czas kiedy go poddano kompletnemu remontowi.
Dolna część wiaduktu jest na pewno przedwojenna, w 1971 r. górna część mogła zostać zbudowana od nowa.

: 24 paź 2005, 19:34
autor: Aragorn
Warto wspomnieć, że przez krótki czas Kalina należała do Polski.
Granicę w rejonie Piły wytyczono 19 marca 1920 roku.
Dzięki staraniom działaczy polskich (zwłaszcza z pilskiej Rady Ludowej), przyznana została wówczas Polsce podmiejska miejscowość wypoczynkowa Kalina.
W tym samym zresztą roku władze polskie sprzedały Kalinę Niemcom.
W dniu 31 marca 1920 roku rano wojska polskie obsadziły te wszystkie wioski w okolicy Piły, które zostały przyznane Polsce.

: 24 paź 2005, 19:47
autor: SA108
W tym samym zresztą roku władze polskie sprzedały Kalinę Niemcom.
Znalazłem informację, że władze polskie zamieniły z Niemcami Kalinę na terytorium w okolicach Kościerzyny.

: 24 paź 2005, 21:44
autor: mih
Faktycznie różne wersje funkcjonują: w "Zarysie dziejow" stoi, iż władze polskie sprzedały Kalinę niemcom - co trochę mnie dziwi bo to raczej ryzykowna transakcja - chwile po odzyskaniu niepodleglości. Hmmm... tylko gdzie wyczytałem o wymianie?

: 27 paź 2005, 19:39
autor: SA108
O wymianie pisze w kilku książkach W. Łęckiego. Według innej wersji Kalina została sprzedana Niemcom za 50 000 marek. Już nic z tego nie rozumiem :?

: 27 paź 2005, 23:21
autor: Aragorn
Zrozumieć z tego idzie tylko to, że ówczesne władze polskie miały, że tak powiem gdzieś starania polskich mieszkańców Piły dotyczące pozostawienia Kaliny w granicach Polski.
Taka to była polityka w tamtych czasach.

: 04 lis 2005, 21:32
autor: mih
Aragorn pisze:Pomnik stał na rozwidleniu dróg w kierunku Byszek, Motylewa i Dziembowa. Niezadługo będą fotki - stara z pomnikiem i ogólny widok na dzień dzisiejszy.
Jesli to aktualne to proszę o te fotki ;)

Kalina

: 12 lut 2006, 16:33
autor: obserwator
Na rozdrożu w Kalinie jest ślad po starym pomniku. Została tylko podstawa i w niej podłużna szczelina. Chyba w tym miejscu był osadzony jakiś kamień. 11.02.2006 wyglądało to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Może w tym miejscu był cytowany wyżej napis: "Nigdy Niemcze nie zapomnij, co ślepa nienawiść ci zabrała. Oczekuj godziny, która zmaże hańbę krwawiącej granicy: Gdańsk, Grudziądz, Chełmno, Starogard, Poznań, Bydgoszcz, Gniezno, Chodzież, Rawicz, Inowrocław, Leszno."?

: 12 lut 2006, 21:48
autor: Mistrz
Zapraszam TUTAJ

Kalina

: 17 lut 2006, 00:02
autor: obserwator
W Pile mieszkam tylko od 20 lat. Nie wiedziałem, że kiedyś na wzgórzu w Kalinie była restauracja. Obecnie są tam tylko schody (z różnych stron) i brukowana droga. Betonowe resztki na szczycie wygladają jednak na takie z okresu socjalizmu. Jaka jest historia tego miejsca? Czy w Waszych przepastnych archiwach są jakieś widokówki restauracji? Dlaczego nic nie zostało po jej murach? Obecnie wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Kalina

: 17 lut 2006, 15:39
autor: SA108
obserwator pisze:Czy w Waszych przepastnych archiwach są jakieś widokówki restauracji?
Coś się znajdzie... 8)

Obrazek Obrazek

Re: Kalina

: 17 lut 2006, 16:30
autor: BOGDAN
obserwator pisze:W Pile mieszkam tylko od 20 lat. Nie wiedziałem, że kiedyś na wzgórzu w Kalinie była restauracja. Obecnie są tam tylko schody (z różnych stron) i brukowana droga. Betonowe resztki na szczycie wygladają jednak na takie z okresu socjalizmu. Jaka jest historia tego miejsca? Czy w Waszych przepastnych archiwach są jakieś widokówki restauracji? Dlaczego nic nie zostało po jej murach?
Restauracja w Kalinie była własnością miasta Schneidemuhl. Dopóki istniało w Kalinie główne przejście graniczne do Polski (przed otwarciem przejścia w Ujściu) miała ona spory ruch. Później było to miejsce gdzie zatrzymywały się wycieczki oraz wypoczywający tutaj mieszkańcy miasta. Korzystali także z niej miejscowi mieszkańcy oraz sąsiedzi z Kueddowtal (Motylewo). Dzierżawili ją:
- w 1905 - ZIEGLER Wilhelm - restaurator (Kalina wówczas nosiła nazwę Kueddowbrueck - Motylewski Most)
- w 1928 - LIMBERG Robert - kupiec
- w 1938 roku - TOMM Erich - kupiec
Obiekt spaliły wojska niemieckie w styczniu 1945 roku.
To co zdołało przetrwać tutaj i na peryferiach Piły - rozszabrowali mieszkańcy okolicznych wsi. Całe watahy kradły co tylko się dało. Rosjanie patrzyli na to przez palce, prześcigając się z nimi kto więcej ukradnie. Jeszcze w niektórych domach pozostały "pamiątki" z tych czasów. Część sprzedano Niemcom, którzy od lat 70-tych odwiedzali Piłę i okolice. Wielokrotnie byłem świadkiem opowiadań o tym.

Re: Kalina

: 17 lut 2006, 18:44
autor: obserwator
Dziękuję za odrobinę historii. Domyślałem się, że restauracji już dawno nie ma ale nie wiedziałem, że nie dotrwała do powojennych czasów. Wspaniały budynek. Musiało to dobrze prosperować przy przejściu granicznym i moście, którego już też dawno nie ma. W 1945 podobno kradło się wszystko jeżeli na miejscu nikt tego nie pilnował. Słyszałem relacje ojca mojego znajomego, który opowiadał jak to do Piły po wojnie zjeżdżały całe zastępy szabrowników. On też do nich należał. W świadomości większości te "nowe" tereny były tylko przejściowo nasze. Nie wierzono, że zostaną na dłużej. Początkowo nikt nie myślał poważnie o zamieszkaniu na tych ziemiach a wszelkie "dobra" traktowano jako łup do wywiezienia w swoje strony...
"Kres jazdy lokomotywy" jest jak zwykle dobrym ilustratorem ;)
SA108 pisze:Obrazek
Teraz ten budynek wygląda jak poniżej. Jego architektura sugeruje, że został wybudowany jako dom mieszkalny. Całkiem dobrze się trzyma. Ciekaw jestem co jest na samym szczycie w swego rodzaju wieży obserwacyjnej. Jeżeli ktoś tam ma pokoik to gratuluję - fajne widoczki 8)
Obrazek

: 19 lut 2006, 00:59
autor: piotr k
Zawsze podziwiałem ten budynek jadąc pociągiem z Chodzieży do Piły, z pociągu jest niezła perspektywa na "pokoik na górze". Przed wojną kiedy drzewa były mniejsze musiał być stamtąd ładny widok, może na Gwdę?

Wrzucę parę fotek z Kaliny:

Obrazek Obrazek

: 19 mar 2006, 22:54
autor: BOGDAN
Latem 1914 roku otwarto w Kalinie teatr plenerowy. Wystawiono wtedy sztukę pilskiego pisarza Adolfa Mottek'a.
Nie mam pojęcia gdzie to mogło być. Pasuje wiele miejsc.
Pozdrawiam

Re: Kalina

: 22 mar 2006, 21:15
autor: mih
obserwator pisze:Teraz ten budynek wygląda jak poniżej. Jego architektura sugeruje, że został wybudowany jako dom mieszkalny. Całkiem dobrze się trzyma. Ciekaw jestem co jest na samym szczycie w swego rodzaju wieży obserwacyjnej. Jeżeli ktoś tam ma pokoik to gratuluję - fajne widoczki 8)
Od jednego z mieszkanców Kaliny słyszałem wersje, że w czasie wojny byl tam jakiś urząd (celny?). A obecnie podobno jedno z mieszkań jest na sprzedaż - każdy może więc być posiadaczem takiego widoku ;)

Re: Kalina

: 22 mar 2006, 21:56
autor: BOGDAN
Owszem urząd celny był, ale nie w czasie wojny, tylko przed jej wybuchem. Potem nie było już takiej potrzeby, bo niby po co????? Co niby by mieli Niemcy podawać ocleniu?????
To co ukradli?????
Pozdrawiam

: 22 mar 2006, 22:11
autor: mih
No troszkę się rozpędziłem z tą wojną z celnikami ;) tak to jest jak pisze się na skróty: celny przed wojna, a w czasie - też jakiś urząd. Tak mniej więcej brzmiala ta wypowiedź.
No to przy okazji: a gdzie znajdował się budynek straży granicznej kompletnie "wyzwolony" przez czerwonoarmistów? Na wzgórzu przy drodze do Kaczor?

: 23 mar 2006, 21:56
autor: BOGDAN
mih pisze:No troszkę się rozpędziłem z tą wojną z celnikami ;) tak to jest jak pisze się na skróty: celny przed wojna, a w czasie - też jakiś urząd. Tak mniej więcej brzmiala ta wypowiedź.
No to przy okazji: a gdzie znajdował się budynek straży granicznej kompletnie "wyzwolony" przez czerwonoarmistów? Na wzgórzu przy drodze do Kaczor?
Na mapie z 1928 roku jest zaznaczonych kilka budynków, ale brak oznakowania któregoś jako budynek straży granicznej (niemieckiej).

Dla ciekawości - polska straż graniczna mieściła się w budynku należącym dzisiaj do Administracji Lasów Państwowych przy drodze na Dziębowo, mniej więcej około 1,5 - 2 km licząc od wiaduktu kolejowego. Kiedyś była tam leśniczówka.
Pozdrawiam