Monety

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Monety

Post autor: pavvlo »

Moneta znaleziona w miejscu gdzie znajdował się kiedyś bardzo duży obóz dla jeńców wojennych z okresu I wojny światowej (były poligon wojskowy na końcu ul. Bydgoskiej).
Jest to typowa moneta obozowa którą posługiwali się jeńcy w tym obozie o nominale - 2 fenigi. Wykonana z cynku stąd też jej nienajlepszy stan, przeleżała w ziemi na pewno (minimum) 70 lat więc nie ma co się dziwić. Monet o tym nominale wydano (szacunkowo) około 10000 szt.

Dla potrzeb tego obozu wydano też pięć innych nominałów takich monet. Nie są one datowane i sądzić należy, że do obiegu nie weszły wcześniej niż pod koniec 1916r. Wszystkie monety są z cynku i bite były przez firmę Ludwig Christian Lauer w Norymberdze. Na awersach znajduje się nazwa emitenta KRIEGSGEFANGENEN LAGER SCHNEIDEMUHL i wartość monety, na rewersach jedynie powtórzenie wartości monety wyrażone cyframi.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Przypomniało mi się, iż parę lat temu ukazała się publikacja:

"Pieniądz zastępczy w Pile w 1914-1923" - Bogumił Sikorski - 1984.
Autor jest mieszkańcem naszego grodu. Rozmawiałem z nim osobiście kilka lat temu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

Książka jest w bibliotece szpitalnej (Rydygiera). Czytałem, ale szkoda, że ilustracje nie są kolorowe.
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Ja dzisiaj nakosiłem trochę PRL i ruskich kopiejek. 8)
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

MONETY

Post autor: hose »

Wykopane na terenie Piły i okolic:

Obrazek

Większość niemieckie ale znalazły się też polskie (2 złote 1933, 50-20-10 groszy 1924 ), dolar z USA 1941...
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Ja wczoraj znalazłem stosunkowo rzadką monetę z 1754 trojak (3 grosze) Augusta III Sasa na terenie Ujścia. Jak zdobędę aparat postaram sie wkleić fotki.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Otóż znalazłem kiedyś na przedmieściach Piły dziwną monetę. Jest ona albowiem chyba monetą Zakonu Krzyżackiego. Wybite ma jakieś dziwne napisy. Leżała na polu rolniczym. Czy to możliwe, żeby w naszych okolicach można było takie coś znaleźć? Moneta jest w idealnym stanie, a po obmyciu stwierdziłem, że wygląda jak nowa!!
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Skarby

Post autor: adam »

Myślę, że znaleziska po Zakonie Krzyżackim w naszych okolicach nie powinno nas dziwić, gdyż Zakon ten w naszych okolicach przebywał bardzo długo i miał się całkiem dobrze. Nawet po przegranej bitwie pod Grunwaldem, w Tucznie panowali Oni jeszcze przez 50 lat. Właściciele Tuczna rodzina von Wedel była tak przyjazna Zakonowi, że miasto to przez rycerzy tego Zakonu było nazywane; " dobre miasto Tuczno (Tütz). Gorzej układały się relacje z Wałczem i tak w 1407 r w czasie walk z Władysławem Jagiełło miasto to pomimo przewagi w owym czasie mieszkańców niemieckojęzycznych zostało napadnięte przez Krzyżaków i spalone. To samo nastąpiło w 1460 r. Jeden z najstarszych szlaków jaki przebiegał w naszych okolicach był przetarty przez Zakon Krzyżacki w czasie gdy szli Oni na podbój późniejszych Prus Wschodnich. Przebiegał on poniżej Mirosławca i Nadarzyc. W okolicach Wałcza długi okres przebywał też Zakon Templariuszy np; Witankowo, Ostrowiec. Zakon ten jednak za swoją granicę działania uważał rzekę Dorzyce. W samej Pile nie spotkałem się jeszcze ze wzmiankami o Zakonie Krzyżackim, lecz okolice Wałcza po Czaplinek i dalej na północ były pod ich władaniem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

mathias pisze:...znalazłem kiedyś na przedmieściach Piły dziwna monetę...
Mathias, mógłbyś zapodać fotkę tej monety?
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Chętnie, ale nie mam aparatu:/ :evil:
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

A mnie wyszła taka monetka, nawet bez kopania:

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się