Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jest b. duże prawdopodobieństwo, iż dęby te stoją jeszcze dzisiaj.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Jeden stary Dąb pamiętam, stał niedaleko fontanny w Parku Miejskim.

Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Osobiście już nie pamiętam fontanny w Parku Miejskim.
Co do dębów to pasowało by kilka. Bez wizji lokalnej się nie obędzie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Nie tak dawno bo 4 czerwca 2006 roku pojawił się w mieście nowy pomnik. Jest to pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II. A teraz garść informacji z prasy lokalnej na temat owego pomnika. Maria Bochan ( prezes TMMP ) mówiła o historycznej wymowie wznoszonego pomnika: - Kiedy historycy po latach czy nawet wiekach będą badać przeszłość naszego miasta, stwierdzą że dzień 2 IV 2005 roku oraz 4 VI 2006 roku były znaczącymi dniami w historii Piły. M. Bochan wyjaśniła również, dla czego wybrano akurat plac Zwycięstwa na miejsce, w którym stanie pomnik. - Po pożarze miasta w 1626 roku został wyznaczony przez urbanistów obecny plac Zwycięstwa, który wówczas nazywał się Nowy Rynek. Został tam wybudowany ratusz miejski i murowany kościół, który od XV wieku nosił nazwę p. w. św. Jana Chrzciciela i Najświętszej Marii Panny. Przed ratuszem postawiono pręgierz oraz wagę. Tam pracował wójt, burmistrz oraz rada miejska. W XVII wieku wybudowano kościół luterański. Teren ten przetrwał w niemal niezmienionym stanie aż do 1945 roku. Myślę, że ze względu na znaczenie historyczne teren ten zasługuje na to, by wznieść akurat w tym miejscu pomnik Jana Pawła II, który jest dziełem wszystkich mieszkańców- przekonywała Maria Bochan. Źrodło- Tygodnik Nowy- 06. 06. 2006. Czas wziąść się teraz za zaniedbany cmentarz przy al. Powst. Wlkp. bo stawianie pomników chyba nie świadczy o naszym katolicyźmie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Masz jak najzupełniej rację.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ukaże się opracowanie dotyczące wszystkich pomników, tablic itp., które znajdują sie w naszym mieście.
Autarami tego bedą dwie osoby - historycy zamieszkali w Pile.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Będzie tam wspomniane o pomnikach przedwojennych?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Jesli mowa o ksiażkach - przyszlych wydawnictwach o Pile to:

Chcialbym dodac, ze jest na ukończeniu opracowanie historii Pily i ich mieszkańców z najstarszych zachowanych materiałow Niemieckich i Polskich. Wydanie A4 kolorowe 300 stron, dwujęzyczne Polsko-niemieckie, z ciekawymi niepublikowanymi dotąd zdjęciami. Ma się ukazać na poczatku przyszłego roku.
Część materiałow tego opracowania osobićcie oglądałem. I stwierdzić musze, ze będzie to "coś" co wszyscy zainteresowani Pilanie od dawna szukają.

Pozdrowienia
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Będzie tam wspomniane o pomnikach przedwojennych?
Będę się widział w tym miesiącu z autorami tego opracowania to się dowiem o szczegóły.
Tom pisze:Jesli mowa o ksiażkach - przyszlych wydawnictwach o Pile to:
Chcialbym dodac, ze jest na ukończeniu opracowanie historii Pily i ich mieszkańców z najstarszych zachowanych materiałow Niemieckich i Polskich.
O ile dobrze zrozumiałem ukaże sie ta książka w Austrii. Jeżeli tak to jaka będzie możliwość ją zdobyć?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Książka pisana jest w Polsce. Historyk zajmujący się tym wydaniem nie jest pilaninem, lecz ze Szczecinka. Osobiście z nim się spotkałem w Pile i rozmawiałem. W Pile będę od 18 lipca, zainteresowani - możemy odwiedzić Go i dowiedzieć się jak daleko jest wykonana praca. Skontaktować mogę po przyjeździe.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jestem zainteresowany. Bardzo chętnie się spotkam.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

BOGDAN pisze:
Aragorn pisze:Wracając do pomnika w PWSZ to myślę że kombatanci zgodzili się na jego rozebranie w zamian za ufundowanie tablicy pamiątkowej dotyczącej historii WOSS- u. Moim zdaniem taki pomnik nie przeszkadzał chyba zbytnio uczelni PWSZ- u. Tyle się mówiło i czytało w prasie aby historia samochodówki nie zanikła, aby o niej pamiętano, chociaż już nie istnieje, a tu rozbiórka pomnika poświęconego żołnierzom pilskiej samochodówki. Miejmy nadzieję że orzeł z pomnika nie powędrował na złomowisko.
Dopiero teraz udało mi się dowiedzieć coś bliżej o tym obiekcie.
Orzeł z pomnika znajduje się w Izbie Pamięci przy ul. Kossaka 16. Powstała ona staraniem osób prywatnych i Związku byłych Żołnierzy Zawodowych.
Mam tą sprawe na uwadze i jak dowiem się jeszcze czegoś nowego to poinformuję.
Dopiero dzisiaj ostatecznie udało mi się ustalić miejsce gdzie znajduje się orzeł i tablica z owego pomnika.
Na terenie b. WOOS-u jej były wykładowca mjr Wiesław Andrzejewski posiada stację diagnostyczną samochodów. W tym budynku na pierwszym piętrze założył prywatną Izbę Pamięci. Te elementy pomnika są tam ulokowane na ścianie przed wejściem do niej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Natrafiłem na jeszcze jeden pomnik. Znajdował się na terenie przystani klubu wioślarskiego Schneidemühler Ruderverein (SRV) przy Königsblicker Straße (ul. Walki Młodych). Upamiętniał "poległych członków SRV", pewnie w I wojnie światowej:

Obrazek

Już niedługo powinien się pojawić uzupełniony artykuł o pomnikach z listą tablic pamiątkowych, pomników-drzew i wieloma nowymi informacjami na temat pozostałych pomników.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Zaktualizowany artykuł już się pojawił na stronie, jak zwykle czekam na poprawki, uzupełnienia i komentarze:
http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/pomniki.php
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dodam informację o jeszcze jednym, może nie pomniku, ale kamieniu. Na wejściu na bulwary od strony Muzeum Okręgowego w kierunku Rodła, stoi kamień z napisem Bulawry Chatereault. Taka wzmianka dopełniająca spis pomników pilskich.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Obrazek Obrazek

Powyższy wykaz pochodzi z książki R. Chwaliszewskiego "Pomniki i tablice pamiątkowe w Pile" - o ile wiem jedynego obecnie opracowania na ten temat. Trzeba pamiętać, że książka ta została wydana w 1986 r., a od tego czasu przybyło nam wiele pomników i tablic. Sporo z wymienionych tu zniknęło. Obecnie nie istnieją nr: 1, 3 (w tym miejscu jest nowe popiersie wykonane w latach 80.), 7, 8, 16, 19 (ostał się tylko głaz przerobiony na pomnik Solidarności), 20, 21, 22, 26, 28, 29, 31, 33, 35, 38, 39, 41.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Kilka lat temu też zajmowałem się tym tematem, ale szybko z tego zrezygnowałem.
Przeważająca część dyrektorów różnych firm i szkół mających "nieprawidłowych" patronów kazała pozdejmować tablice. Dzisiaj trudno będzie czasami dojść kto to kazał i gdzie one się aktualnie znajdują.
Nie jest też wykluczone, iż niektóre po prostu zniszczono z nadgorliwości.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej - zdjęcie zrobione niewiele po odsłonięciu pomnika, bo 1946.04.21

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Bardzo ciekawe te zdjęcia :) Masz jeszcze jakieś?
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

Staram się stopniowo skanować rodzinne zbiory zdjęć z okresu 1930-50, wypożyczając je od krewnych, jednak niemalże wszystkie to różnego rodzaju zdjęcia osób, cenne dla mnie, ale z punktu widzenia miłośników Piły nic nie wnoszące - jeśli natrafię na inne pokazujące obiekty w Pile z pewności wrzucę na forum. Mam nadzieję, że inne osoby posiadające niejednokrotnie bardzo ciekawe zdjęcia ukazujące Piłę, będą chętne do dzielenia się nimi, bo w ostatnim czasie, gdy wymieniam się ze znajomi zdjęciami starej Piły, to ciągle przewija się niemal ten sam zestaw zdjęć, a jestem przekonany, że w szufladach naszych pilskich babć i dziadków kryje się sporo cennych zdjęć.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Także podzielam zdanie SA108.
Czyli "odkurzamy" zbiory rodzinne!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:Szukam fotki i jakiejś informacji o trochę nietypowym pilskim pomniku. Pomnik istniał bodaj do końca lat 80 - tych. Umiejscowiony był przy rzece w rejonie obecnych Bulwarów Chatellerault. Stał w pobliżu mostu Bolesława Krzywoustego, wykonany był z pala drzewa i przedstawione były na nim rzeźbione motywy z historii miasta. Myślę że pomnik został zlikwidowany bo drzewny pal nie był zaimpregnowany i po kilku latach po prostu nadgnił. Dodam że to był współczesny już pomnik.
Proszę:

Obrazek

Fota pochodzi ze wspomnianej już książki R. Chwaliszewskiego "Pomniki i tablice pamiątkowe w Pile". Według tej książki był to "Obelisk ilustrujący dzieje Piły wykonany przez artystę ludowego A. Senskę, Bulwary nad Gwdą - 1979 r.".
Może i to dobrze, że już go nie ma... Chyba nie muszę pisać jak był nazywany ze względu na swój kształt ;)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Trochę szkoda. Osobiście odczuwam brak akcentów ludowych w naszym mieście. Czy ktoś wie czy takowe, autentyczne były kiedykolwiek w historii naszego miasta zauważalne?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Aktualnie z Ikarusem przygotowujemy opracowanie na temat pilskich pomników i tablic pamiątkowych (taka jakby kontynuacja mojego opracowania o pomnikach istniejących przed wojną ;)). Chcielibyśmy, aby opracowanie było możliwie najpełniejsze i obejmowało wszystkie pomniki w Pile. Chciałbym się więc Was spytać, czy wiecie może o jakichś innych pomnikach czy tablicach niż te ze spisu w książce R. Chwaliszewskiego (skan jest parę postów wyżej) albo te wymienione poniżej:
Pomniki
- JP2 - pl. Zwycięstwa
- powstańców wielkopolskich - ul. Bydgoska
- ks. Domańskiego
- Solidarności
- ofiar stalinizmu - ul. 14 Lutego
- ofiar Katynia - cmentarz przy ul. Motylewskiej
- pomnik "byłym - obecnym - przyszłym Pilanom" - Park Miejski
- ojca Pio - przed kościołem św. Antoniego
- JP2 i św. Jana Bosko - przy kościele św. Rodziny
- Lim ;)
- miecze grunwaldzkie - 4 sztuki (kiedyś 5)
Tablice
- Piłsudskiego i Paderewskiego - dworzec PKP
- 20-lecia ZSE
- królowej Jadwigi - gimnazjum nr 2
- 60-lecia WOSS
- 50-lecia Nafty
- jakaś tablica na Szkole Policji (nie pamiętam czego dotyczy :D)
Poza tym chciałbym się spytać, w których kościołach są jakieś tablice pamiątkowe (wiadomo mi o tych w kościołach św. Rodziny i św. Antoniego).
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

W kościele św. Antoniego jest jakaś tablica ... jak się wchodzi to odrazu na ściane po lewej przy konfesjonale :wink:
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

W kościele Św. Stanisława Kostki jest jedna tablica upamiętniająca Solidarność i bodajże o. Popiełuszkę , na ścianie obok zakrystii.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się