Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: wojtaq »

Pod nazwą z tematu kryje się obecna Szkoła Policji na pl. Staszica. Prócz Czytelni nie znalazłem żadnego wątku poświęconego temu budynkowi co jest o tyle dziwne, że nie ma on sobie równego w Pile tak pod względem stanu, wielkości, jak historii, architektury, układu przestrzennego i detali wewnętrznych. Poza ciekawym, choć skromnym opisem w Czytelni dotyczącym wszakże placu Gdańskiego, właściwie niewiele o nim wiemy z różnych powodów i chyba pora na szersze poznanie tej ciekawej budowli!

Z wielu interesujących rzeczy intrygują mnie witraże znajdujące się w tzw. 'poczekalni'. Ponoć "(...) niejaki Lüder - zaprojektował tu witraże, które w 24 polach przedstawiają herby przyłączonych do III Rzeszy miast. (...)"

Czy ktoś wie, o jakie fakty lub epizody historyczne chodzi, które wiążą się z tymi miastami przyłączonymi, jak rozumiem bardziej do Niemiec, niż do III Rzeszy?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz

Post autor: Kanclerz »

Wątek z witrażami: viewtopic.php?f=11&t=371
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz

Post autor: wojtaq »

Aaaaa!
Dziękuję Kanclerz za skierowanie ku poprawnemu wątkowi. Zmyliło mnie to 'przyłączenie' bo nijak nie pasowało do mojej skromnej wiedzy, którą trzeba ciągle poszerzać i weryfikować. Jednak ze źródeł wynikać by mogło, że były 'tylko' 23 miasta Marchii w granicach do 1938, natomiast witraże przedstawiają 24 miasta. Czy mógłyś coś napisać na ten temat, skąd różnica?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz

Post autor: Kanclerz »

Niestety nie napiszę, ponieważ nie wiem :smile4:
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz

Post autor: maritim »

Być może chodzi tu o miejscowość Brójce /Bratz/ która po wojnie w roku 1946 utraciła prawa miejskie?
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz

Post autor: maritim »

Nie wiem czy było to już na forum, ale najwyżej... Znalazłem stronę na której są zdjęcia naszego budynku, w tym sali plenarnej z freskiem 'Alegoria Ojczyzny'. Ciekawe konsekwentne wnętrze utrzymane w stylu art deco.

http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.d ... ten=156995
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: maritim »

I jeszcze jedna ciekawostka. Przyznaję że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. W przejściu pod arkadami od strony byłej rzeźni wisi sobie takie cudo... Ciekawa kubistyczna lampa z epoki, wygląda na oryginał. Aż dziw bierze że się uchowała, biorąc pod uwagę to co spotkało nasze miasto...

Obrazek
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: dudi »

Przy wejściu do szkoły policji po prawej stronie wbite jest w ścianie okrągłe żeliwne kółko. Do czego to służyło? Napis na nim jest niewyraźny, ale w języku niemieckim. Niestety nie miałem aparatu na zrobienie zdjęcia.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: pavvlo »

Obrazek Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: maritim »

dudi pisze:Przy wejściu do szkoły policji po prawej stronie wbite jest w ścianie okrągłe żeliwne kółko. Do czego to służyło? Napis na nim jest niewyraźny, ale w języku niemieckim. Niestety nie miałem aparatu na zrobienie zdjęcia.
Chodzi zapewne o reper geodezyjny, czyli stały punkt wysokościowy używany przy pomiarach geodezyjnych.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: Aragorn »

maritim pisze:
dudi pisze:Przy wejściu do szkoły policji po prawej stronie wbite jest w ścianie okrągłe żeliwne kółko. Do czego to służyło? Napis na nim jest niewyraźny, ale w języku niemieckim. Niestety nie miałem aparatu na zrobienie zdjęcia.
Chodzi zapewne o reper geodezyjny, czyli stały punkt wysokościowy używany przy pomiarach geodezyjnych.
Obrazek
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: dudi »

Na ścianach budynku dzisiejszej Szkoły Policji są wzory z cegieł np: łopatka, choinka, rycerz z mieczem itp. Czy są to tylko ozdoby, czy coś oznaczają?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: Aragorn »

Wspominaliśmy już o tym, niestety ucichło to.

viewtopic.php?f=2&t=881
viewtopic.php?f=11&t=243
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: Aragorn »

dudi pisze:Na ścianach budynku dzisiejszej Szkoły Policji są wzory z cegieł np: łopatka, choinka, rycerz z mieczem itp. Czy są to tylko ozdoby, czy coś oznaczają?
Rycerza z mieczem tam nie widziałem, chyba chodzi o wizerunek gryfa z mieczem?
Obrazek

Ogólnie można zaobserwować wzory z cegieł, w postaci kielni, łopaty, klucza, krzyży?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Najciekawszy też jest ten wzór, podobizna budynku, takie moje zdanie.
Obrazek

Przy okazji zamieszczam parę ozdóbek z cegieł.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: dudi »

Przy wejściu do szkoły od strony placu Staszica jest motyw dwóch liter K i B zrobionych z cegieł.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:
dudi pisze:Na ścianach budynku dzisiejszej Szkoły Policji są wzory z cegieł np: łopatka, choinka, rycerz z mieczem itp. Czy są to tylko ozdoby, czy coś oznaczają?
Rycerza z mieczem tam nie widziałem, chyba chodzi o wizerunek gryfa z mieczem?
Obrazek
Jak już kiedyś wspomniano na forum orzeł z mieczem widniał w herbie Marchii Granicznej Poznańsko-Zachodniopruskiej (a wcześniej w herbie Prus Królewskich).

Obrazek
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: lmk »

W związku z pewnym projektem modelarskim mam pytanie o Szkołę Policji i jej okolice ujęte na tym zdjęciu:

Obrazek

Czy ktoś wie z którego roku jest dokładnie ta fota?
Czy ktoś może przedstawić fotkę lub choć słowny opis stanu tego fragmentu Placu Staszica (dawniej Gdańskiego) w momencie przejęcie miasta przez Rosjan - luty 1945?
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: lmk »

Przepraszam za wielkość zdjęcia, mam też trochę inne ujęcie i myślę, że to rok 1931. Proszę tylko o potwierdzenie czy się nie mylę. Nadal jednak zastanawiam się i szukam info jak to mogło wyglądać w 1945 roku?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: Krzysztof Ju »

Zdjęcie, które wrzuciłeś, znajduje się w kolekcji Bildarchiv Foto Marburg i datacja wg archiwum niestety nie jest dokładna, ale bez wątpienia międzywojenna. Jak wejdziesz na ich stronę http://www.fotomarburg.de/ i wkleisz w wyszukiwarkę "Regierungsgebäude Schneidemühl" to zobaczysz inne dwa zdjęcia współczesnej Szkoły Policji, chyba z tej samej serii. W albumie "Piła na fotografiach Romana Zaranka" budynek (generalnie jego fasada) przewija się na kilku zdjęciach, z czego najwcześniejsze jest datowane na 1949 rok.

A ten projekt modelarski to coś w stylu Miasta Ruin? ;)
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Plat

Post autor: lmk »

Dziękuję za informacje. To, że początek lat 30-tych to nie ulega wątpliwości. Zdjęcia Zaranka znam, ale właśnie ideałem byłoby mieć coś z roku 1945-46, ale najpewniej to niemożliwe. U niego dzisiejsza Szkoła Policji występuje kilka razy, najczęściej gdzieś z daleka, jako tło.

Co do Twojego ostatniego pytania - hm... podałeś przykład kosmiczny z jednej strony swoim wykonaniem, a z drugiej akurat nie odpowiadający pilskim realiom tego właśnie miejsca. Owszem Piła była totalnie zburzona, lecz wszystko właśnie wskazuje, że dzisiejsza Szkoła Policji to ten jeden z nielicznych budynków prawie nie naruszony.
Moja wizja modelarska z okazji zbliżającej się rocznicy lutego 1945 jest dość z jednej strony śmiała wykonawczo, z drugiej bardzo umowna swoją sceną. Zależy mi z przyczyn zawodowych by był na niej fragment dzisiejszej Szkoły Policji, myślę o tym narożniku z arkadami, tam w tym miejscu na planowanej dioramie mają Rosjanie prowadzić jeńców niemieckich i... na razie tyle zdradzę.
Dlatego szukam zdjęć wszelakich i informacji - mnie najbardziej uderza różnica pomiędzy tymi zdjęciami z początków lat 30-tych a zdjęciami z lat późnych 40-tych. Na pierwszych nie ma drzew z prawej strony szkoły (dziś parking dla słuchaczy), a w 1949 są już bardzo wysokie. Mniemam, że w 1945 też już były spore, musiały zostać zasadzone gdzieś najpóźniej w połowie lat 3o-tych, tak myślę.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: Krzysztof Ju »

Obrazek
Schneidemühl, Regierungsgebäude. Regierungsstelle für den Verwaltungsbezirk Grenzmark Westpreußen-Posen.
Fot. Willy Römer, 1928 rok, z zasobów The bpk-Bildagentur www.bpk-images.de


Obrazek
Schneidemühl - Blick vom Säulengang des Reichsdankhauses auf das Regierungsgebäude. Einweihung 1939, Architekt Lehmann, Berlin.
Fot. L. Haase & Co., Fricke, około roku 1939, z zasobów The bpk-Bildagentur www.bpk-images.de
Awatar użytkownika
lmk
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 18 kwie 2009, 13:18
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: lmk »

Dzięki, widać różnicę w nasadzeniach pomiędzy tymi ponad 10 latami.

lmk
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: Krzysztof Ju »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Źródło: Zentralblatt der Bauverwaltung mit Nachrichten der Reichs- und Staatsbehoerden. 49. Jahrgang. Berlin, den 2. Januar 1929. Nummer 1. Strony 1-7. Skany pobrane z katalogu Zentral- und Landesbibliothek Berlin https://digital.zlb.de/viewer/metadata/ ... 929_002/1/
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 08:15
Lokalizacja: Piła

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger Platz)

Post autor: sobek4 »

Dzięki za skany. Dobra robota!
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Szkoła Policji (Regierungsdienstgebäude am Danziger

Post autor: Krzysztof Ju »

Heinrich Campendonk, niemiecki malarz i grafik, zaprojektował nie tylko witraże w dzisiejszej Szkole Policji, ale także mural upamiętniający niemieckie akcje i protesty z 1919 r. aby Piła, wbrew pierwotnym założeniom traktatu wersalskiego, nie znalazła się w granicach Polski. Projekt muralu wygrał w konkursie ogłoszonym w 1928 r. Nie zachował się do dziś, ale w publikacji The Société Anonyme and the Dreier Bequest at Yale University A Catalogue Raisonné pod red. R.L. Herbert, E.S. Apter i E.K. Kenney, można znaleźć trzy szkice do projektu muralu oraz informacje o nim.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się