Koszarowiec

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Z tego co wiem koło koszarowca znajdował się kiedyś schron opl. Czy ktoś go kiedyś widział lub słyszał o nim? Zastanawia mnie to ponieważ słyszałem, że został zasypany w latach 70 a na obecnym miejscu znajduje się plac dla elek. Kto ma więcej informacji na temat tego koszarowca?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Koszarowiec

Post autor: Matey#24 »

Ten pierwszy - jadąc od strony miasta, jest sprzed II WŚ niby... Więc możliwe, że był tam schron...
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec Niemiecki

Post autor: lukaszbun »

Matey chodzi mi o schron który prawdopodobnie znajdował się na lotnisku przy koszarowcu niemieckim :woot:
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Koszarowiec

Post autor: Matey#24 »

No, a o czym piszę?
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Koszarowiec

Post autor: czeslaw »

Matey#24 pisze:Ten pierwszy - jadąc od strony miasta, jest sprzed II WŚ niby... Więc możliwe, że był tam schron...
Nie "niby", tylko został wybudowany w 1944 r. Pierwszy projekt powstał w 1937 o ile mnie pamięć nie myli. Drugi w 1942. Co do schronu jest to całkiem możliwe, też dotarły do mnie takie informacje.
Projekt z 1942 r. poniżej:

Obrazek
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Koszarowiec

Post autor: Matey#24 »

Jeden koszarowiec jest w rękach prywatnych, drugi w rękach AMW... a plac?
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Interesuje mnie więcej wiadomości na temat tego koszarowca. Gdy byłem w ubiegłym roku w środku zauważyłem, że zostały przebudowane prowadzące schody donikąd :) Ciekawym aspektem w środku jest strop betonowy na poddaszu. Zastanawia mnie czy jest to już przeróbka naszego wojska czy też jest to stan oryginalny. Na poddaszu znajduje się obecnie była strzelnica. Rozmawiając z pewną osobą dowiedziałem się, że w latach 1996 były przewiercane ściany na co mam mocne dowody. Po co i dlaczego?! Czego szukali?! Zastanawia mnie czy ten budynek został oddany do użytku w 1944? Jeżeli tak, jakie wojska w nim stacjonowały?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Koszarowiec

Post autor: Matey#24 »

Ja tylko mogę opierać się na tym co powiedział mi ochroniarz pilnujący terenu wokół koszarowców i starej kotłowni. Powiedział on, że w tym starym koszarowcu (niemieckim - jak on to nazywał), są piękne pomieszczenia i strych. Niestety nie udało mi się tam wejść nad czym ubolewam niezmiernie, ale to niby jest AMW, więc szkoda czasu by zdobyć zgodę. Co do drugiego koszarowca - widziałem go jedynie przez szyby wewnątrz i wygląda także dosyć ciekawie. Niby jest już w rękach prywatnych i czeka co z nim dalej się zrobi... Sam plac między budynkami jest też dosyć tajemniczy i ciekawy. Jakby powęszyć, można by coś znaleźć ciekawego...
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Koszarowiec, kilka zdjęć...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na kilku z tych zdjęć widzimy schody, które prowadzą donikąd ale wydaje mi się ze są w wersji oryginalnej tak jak były kiedyś. Resztę załatwiła już polska firma budowlana. Część poddasza ma nadal strop betonowy, wydaje mi się że też jest w wersji oryginalnej chociaż też nie jestem pewien ponieważ znajduje się tam strzelnica. Z mojego źródła wynika że było tak od początku ale nie jest to pewna informacja :| Na koniec widzimy dziurę w ścianie w całym koszarowcu jest ich naście, z moich informacji wynika że pewna grupa powiedzmy exploratorów :D szukała już tam kiedyś czegoś i nic nie znaleźli... Szkoda że tak mało informacji jest na temat tego koszarowca...
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Koszarowiec

Post autor: dizel »

Ci bardziej odważni mogą się jeszcze dostać do koszarowców poprzez kanały po rurach ciepłowniczych ;) chyba...
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Zdjęcia z lewego skrzydła, mały plac w środku :D

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Koszarowiec

Post autor: WERWOLF 1945 »

Hmm jesteś pewny że to strzelnica? Byłem w tamtym roku w tym koszarowcu i wyglądało mi to bardziej na miejsce czyszczenia broni, można było wejść tam od strony skarpy w jednym z okien jest uszkodzona krata którą można odgiąć, pchnąć okno i wejść do środka :D Tylko po cichu bo co jakiś czas cieć robi obchód...
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Koszarowiec

Post autor: WERWOLF 1945 »

Sorry nie spojrzałem że chodzi ci o pierwszy budynek od miasta ;/ Ja napisałem o drugim w pierwszym niestety nie byłem...
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Zdjęcia tego placu od środka hm dla mnie zwykły plac. Strzelnica na 100 procent znajdowała się na poddaszu :D
Następne zdjęcia:

Zejście z parteru do piwnicy i piwnica na dole oraz następna zamurowana ściana (chociaż by te schody usunęli :D ).
Obrazek Obrazek Obrazek

Następne są korytarze w koszarowcu z lewego skrzydła, dwa dla porównania...
Obrazek Obrazek

Poddasze które już nie posiada stropu betonowego...
Obrazek Obrazek Obrazek

Dla porównania poddasze ze stropem betonowym, to jest robota :wink:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Koszarowiec

Post autor: SA108 »

Otóż budowę koszarowca rozpoczęto w 1939 r. (wg projektu z 1937 r.) i początkowo nie miał on nic wspólnego z wojskiem - był przeznaczony na siedzibę wyższej szkoły pedagogicznej. W 1941 r. budowę przerwano, gdyż coraz więcej zasobów zużywała wojna. Projekt z 1942 r. zamieszczony przez Czesława nie miał więc szans na realizację. Do czasu przerwania budowy wybudowano tylko trzy skrzydła w stanie surowym, taras od strony skarpy (po wojnie wbudowano tam salę gimnastyczną) i dom stróża w dolince na południe od budynku (teraz bodajże własność prywatna). Cały kompleks szkoły miał być ogromny - planowano jeszcze budowę pięciu skrzydeł (w tym jednego na miejscu tarasu przy skarpie, jak widać w projekcie z 1942 r.), sali gimnastycznej (w miejscu obecnego UAM), boisk itp.
Zdaje się, że w czasie, gdy na lotnisku stacjonowały wojska radzieckie, budynek pozostawał nieukończony. Dopiero po 1952 r. polskie wojsko dokończyło jego budowę. W tym samym czasie wybudowano drugi koszarowiec, kotłownię oraz budynek sztabu (rozebrany pod budowę UAM).
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Postanowiłem wrzucić zdjęcia stanu obecnego koszarowca :D W następnym tygodniu zdjęcia z prawego skrzydła ponieważ dzisiejsza próba wejścia zakończyła się fiaskiem :smile3:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Koszary z góry :wink:

Obrazek
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Matey#24 pisze:Jeden koszarowiec jest w rękach prywatnych, drugi w rękach AMW... a plac?
Żaden z koszarowców jak narazie nie jest jeszcze w rękach prywatnych.
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Kilka zdjęć z poniemieckiej kotłowni w Koszarowcu :jupi:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

SA108 pisze:Do czasu przerwania budowy wybudowano tylko trzy skrzydła w stanie surowym, taras od strony skarpy (po wojnie wbudowano tam salę gimnastyczną) ...i dom stróża w dolince na południe od budynku (teraz bodajże własność prywatna).
"dom stróża w dolince na południe od budynku" później znajdowała się tam hydrofornia a teraz jest w rękach prywatnych.
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Przedstawiam kolejne zdjęcia Koszarowca. Żółtą linią oznaczony jest teren na sprzedaż.

Obrazek Obrazek
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Koszarowiec

Post autor: lukaszbun »

Kolejne zdjęcia wnętrz koszarowca.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przedmidorro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2022, 00:23

Re: Koszarowiec

Post autor: Przedmidorro »

Dla tych co nie wiedzą to jeden koszarowiec już jest apartamentowcem :'( a drugi jest strzeżony jakby tam było niewiadomo co. Mimo to z ogromnym stresem udało się pozwiedzać. Na strychu pozostawione były stare gazety, książki oraz zdjęcia :))
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się