Remont pilskiego dworca PKP

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Trasa szybka, dworzec pięknieje, a co z Okrąglakiem?

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację odcinka kolejowego na trasie Piła – Poznań. Remont rozpocznie się w przyszłym roku i potrwać może nawet dwa lata. Po renowacji torowiska pociągi będą jeździć na tej trasie z prędkością 120 kilometrów na godzinę, choć jeszcze pół roku wcześniej Marszałek województwa obiecywał na tej trasie zawrotną prędkość 160 kilometrów na godzinę…

Chcemy, aby docelowo pewnie nie za 3,4 lata, ale za 5, być może trochę więcej lat pociągi z Piły do Poznania jechały z prędkością 160 kilometrów na wybranych odcinkach, gdzie jest to możliwe. To spowodowałoby, by te pociągi dojeżdżały do Poznania w godzinę. To jest nasz cel i uważam, że jest on możliwy do zrealizowania – mówi Marcin Porzucek, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Jednak na razie nie pozwalają na to uwarunkowania środowiskowe. Dlatego w specyfikacji przetargowej przygotowanej przez PKP PLK określono maksymalną prędkość pociągów na tej trasie do 120 kilometrów na godzinę – Ta modernizacja przywróci prędkość 120 kilometrów na godzinę na tej linii kolejowej dla pociągów pasażerskich oraz 80 kilometrów na godzinę dla pociągów towarowych. W przyszłości może będzie można przywrócić do 160 kilometrów na godzinę, ale to na razie jest perspektywa odległa – mówi Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy PKP PLK.

Nie będzie to możliwe bez wymiany taboru, a na taki Urząd Marszałkowski tez się już przygotowuje. Remont trasy Piła – Poznań pochłonie około pół miliarda złotych. W większości są to środki pochodzące z programów unijnych. Ekipy remontowe powinny wejść na tory w przyszłym roku. Na początek modernizowane będą odcinki bliżej Poznania, później te w pobliżu Piły. Poza torami będą też nowe perony. Wszędzie poza Piłą. Tu zmodernizowany zostanie tylko peron numer 3 – ten leżący na trasie remontu oraz przejście podziemne łącznie z nowa windą.
Ale to dopiero za rok. Jeszcze w październiku oddany zostanie do użytku dworzec.

Generalny remont trwa od roku. Zabytkowy obiekt odzyskuje dawną świetność w nowoczesnym wydaniu. A historyczne elementy już błyszczą blaskiem sprzed stu lat – W części restauracyjnej znajdują się i zostały odrestaurowane drzwi. Drzwi, które są smaczkiem w tym obiekcie, a szczególnie w restauracji, poza tym to jest skomplikowany remont i wiele rzeczy wychodziło w trakcie – mówi Henryk Gawroński, Urząd Miasta w Pile.

Trzeba było choćby zmierzyć się z całkowitą wymianą więźby dachowej. Także i te detale stanowiły nie lada wyzwanie dla ekipy konserwatorskiej. Ponadto do końca nie było wiadomo, jaki ostatecznie będzie kolor sali cesarskiej. Właściwy, historyczny ukazał się dopiero po ściągnięciu pięciu warstw farby.

Tymczasem do końca października trwa przetarg na kolejny zabytkowy obiekt na dworcu. Stara okrągłą parowozownię – Budynek nawet okiem laika zachwyca, bowiem jest bardzo nietypowy poprzez zadaszenie okrągłe i zdaniem ekspertów, konstrukcja stalowa tego budynku jak na ówczesne, XIX-wieczne czasy bardzo oryginalna, była wzorcem dla kolejnych – mówi Piotr Ziółkowski, Stowarzyszenie Parowozownia Pilska Okrąglak.

Dlatego jest unikatowa. Jej zakupem zainteresowane jest Muzeum Kolejnictwa ze Śląska. Na tym zależy też miastu – Pan prezydent Piotr Głowski jeździł do Jaworzyny Śląskiej i spotykał się osobiście z prezesem, założycielem Muzeum Kolejnictwa i lobbował za tym, aby ten obiekt znalazł właściciela i zaczął służyć mieszkańcom Piły – mówi Dorota Semenov, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Pile.

Jednak PKP chce na obiekcie zarobić, a Muzeum owszem pieniądze ma, ale chciało je przeznaczyć na generalny remont parowozowni. Czy w takiej sytuacji przetarg dojdzie do skutku? Za miesiąc będzie wiadomo, czy ostatecznie znajdzie się nowy właściciel tego zabytku.





Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 4 października 2015
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

Wielokrotnie wspomniano tutaj o pomyśle powstania tunelu pod dworcem łączącego wszystkie perony oraz Śródmieście z Staszycami. Pojawił się on już w 2006 roku, w projekcie urbanistycznym arch. Joanny Sówka Sowińskiej, opublikowanym w miastowirtualne.pila.pl. Mimo, że część projektu trzeba byłoby napisać na nowo, to warto go przeczytać. Uwzględnia on m.in. stworzenie przejścia podziemnego łączącego plac dworcowy z dzielnicą Staszyce.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: ziolek »

Rav74 pisze:To są panele ledowe. Panele ledowe nie dają takiego światła jak tradycyjna świetlówka stąd taka ich ilość.
Byłem na dworcu w czasie ich włączenia. Światło ich robi przyjemny dla oka efekt.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Czy może mi ktoś odpowiedzieć sensownie na jedno, nurtujące mnie pytanie. Co z tymi budynkami, które są w kierunku okrąglaka, no i z całą tą nawierzchnią, która tam jest? Przecież to będzie komicznie wyglądało... Odrestaurowany dworzec z peronami, a kawałek obok ruiny... Jest jakiś plan dot. remontu chociaż elewacji tych obiektów?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: ziolek »

A pomyśle na zagospodarowanie ich pisałem kilka strony temu. Ale niestety odpowiedzi nie znam i też mnie to nurtuje. Dla pełnego efektu warto by coś z tym obecnym stanem zrobić, stąd podsuwałem pomysł.

W Chodzieży jest jeszcze gorzej bo odnowiona elewacja niemal styka się z elewacją brudną niedonowionej części budynku. Psuje to efekt.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Dworzec wieczorową porą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 7.10.2015
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: ziolek »

Robi wrażenie! :)
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Robiło by przy pełnych pociągów i ludzi peronach :(
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Od czegoś trzeba zacząć.
Miłomi
Posty: 15
Rejestracja: 16 lut 2015, 12:06

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Miłomi »

Matey#24 pisze:Robiło by przy pełnych pociągów i ludzi peronach :(
Uwielbiam! Mieliśmy obszczany po kątach, zasyfiały dworzec, mamy nowy, ale jednak jest nadal do dupy!
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Rav74 »

Miłomi pisze:
Matey#24 pisze:Robiło by przy pełnych pociągów i ludzi peronach :(
Uwielbiam! Mieliśmy obszczany po kątach, zasyfiały dworzec, mamy nowy, ale jednak jest nadal do dupy!
Jako krytyk wielu spraw, zgodzę się z Użytkownikiem Miłomi.
Gdzieś widziałem w sieci pociągi PKP do Berlina (miało być Arriva), do Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia. Coś się rusza. To ludzie jednak decydują czym jeżdżą, co nie zmienia faktu, że trzeba zreformować PKP. Dworzec, z tego co widzę na zdjęciach jest bardzo ładny, a często jak bywałem w sanatoriach, na pytania "skąd jesteś" słyszałem opinie " ładne miasto, tylko dworzec macie obskurny".
Pewnie lata miną by skracać czas przejazdu. Coś jednak drgnęło.
Ja z Rodziną często jeżdżę pociągiem.
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Rav74 pisze:[quote="Miłomi"Pewnie lata miną by skracać czas przejazdu. Coś jednak drgnęło.
Ja z Rodziną często jeżdżę pociągiem.
Popieram.
A "na żywo" ten dworzec wygląda jeszcze o wiele lepiej.
Sporo ludzi lubi sobie ponarzekać zza komputera... Ale jak trzeba korzystać z kolei to już nikomu się nie chce.
Ja już od dłuższego czasu gdy mam gdzieś jechać to wybieram kolej a nie auto.
Jest coraz więcej promocji typu - wcześniej - taniej itp. Ale trzeba chcieć poszukać i znaleźć.
Gosc123
Posty: 15
Rejestracja: 06 cze 2015, 09:18

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Gosc123 »

Wygląda pięknie, te lampy ładnie podkreślają historyczny charakter budynku, robi wrażenie
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: mih »

algida pisze:a budka z peronu 3 zostanie również rozebrana?
Dawno zniknęła. Poza tym musicie się pospieszyć z podziwianiem nowych elewacji, bo mimo, że remont trwa jeszcze to już jakiś jełop zdążył zaznaczyć mazakiem swoje istnienie przy wejściu do tunelu, a pewnie za chwile do tunelu zawitają obszczymurki...
A co do korzystania z kolei w najbliższej przyszłości jeśli chodzi o kierunek poznański to szczerze odradzam - w przyszłym roku ma zacząć się remont torowiska i będzie gehenna. Wczoraj z powodu samobójcy organizowano komunikacje zastępczą od Budzynia do Rogoźna - przejazd autobusem zajął 1,5 godziny, bo każdy z 3 dysponentów miał inną koncepcje. Wciąż nie mogę się nadziwić, ze na flagowej linii - ze stolicy województwa nad morze - puszczają latem szroty z plastikowymi siedzeniami i "nieotwieralnymi" oknami. Rozkład jazdy od lat jest dziwaczny, bo komu z dojeżdżających z okolicznych wiosek pasuje połączenie w stronę Poznania o 14:29 skoro większość ludzi pracę kończy miedzy 15-16... ci co kończą o 18.00 pewnie mają zdążyć na pociąg 18:01 - ale z takiej "walki o klienta" zadowoleni są pewnie busiarze ;) Kolej jest niereformowalna - perony jedna spółka, zegary dworcowe inna, tory następna - wszystko z zarządami i radami nadzorczymi... ;) póki co cieszmy się nowym dworcem i trzymajmy kciuki za sprzedaż okrąglaka jakimś entuzjastom kolejnictwa.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Aragorn pisze:
Obrazek
Z tego co się dowiedziałem zostały na tym już umieszczone dwie tablice, jedna nam znana, wisiała swojego czasu w holu dworcowym, upamiętniała Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego, druga to tablica informacyjna o naszym dworcu.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Filip »

A ja durny liczyłem na to że to są odkrywki, i niby miało się nie dać, dworzec otynkowany bo cegła się sypała, a jak widać jest w znakomitym stanie i ten żółciutki tynk nie ma nic wspólnego z kolorem tego szamotu...
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Tablice o których wspominałem wyżej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stan na 10.10.2015
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: mih »

jako, ze wczoraj pisałem coś o kolejowym złomie - zatem sam się "sprostuję" dzisiejszym artykułem z Wybiorczej ;)
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,3603 ... stkie.html
Miłomi
Posty: 15
Rejestracja: 16 lut 2015, 12:06

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Miłomi »

Wszyscy tu obecni obserwatorzy remontu pilskiego dworca gorliwie śledzili całe przedsięwzięcie. To jak i czy się udało jest kwestią indywidualnej opinii. Jako, że wątek jak i remont się kończy, mam prośbę o dalsze pilne obserwowanie obiektu pod kątem właściwego zarządzania i dbania przez zarządcę. Zawsze oczywiście znajdzie się jakiś idiota, który koniecznie będzie musiał się podpisać na ścianie czy coś zniszczyć, od zarządcy jednak zależy czy będzie to obiekt zadbany, a nie jak dotychczas zapuszczony. Pomijając bowiem wiek budynku i czas, który upłynął od poprzedniego remontu, trzeba przyznać, że był on niemiłosiernie zapuszczony.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Miłomi pisze:
Matey#24 pisze:Robiło by przy pełnych pociągów i ludzi peronach :(
Uwielbiam! Mieliśmy obszczany po kątach, zasyfiały dworzec, mamy nowy, ale jednak jest nadal do dupy!
Rav74 pisze:
Miłomi pisze:
Matey#24 pisze:Robiło by przy pełnych pociągów i ludzi peronach
Uwielbiam! Mieliśmy obszczany po kątach, zasyfiały dworzec, mamy nowy, ale jednak jest nadal do dupy!
Jako krytyk wielu spraw, zgodzę się z Użytkownikiem Miłomi.
Gdzieś widziałem w sieci pociągi PKP do Berlina (miało być Arriva), do Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia. Coś się rusza. To ludzie jednak decydują czym jeżdżą, co nie zmienia faktu, że trzeba zreformować PKP. Dworzec, z tego co widzę na zdjęciach jest bardzo ładny, a często jak bywałem w sanatoriach, na pytania "skąd jesteś" słyszałem opinie " ładne miasto, tylko dworzec macie obskurny".
Pewnie lata miną by skracać czas przejazdu. Coś jednak drgnęło.
Ja z Rodziną często jeżdżę pociągiem.

Aha... Czyli dla was ważniejsze jest, to, że dworzec wyremontowany, a nie, że są połączenia kolejowe? :D Więc idąc waszym rozumowaniem DWORZEC KOLEJOWY nie ważne, czy służy kolei, czy jako stołówka, ważne, że wyremontowany. Genialne :D To w takim układzie kościół może służyć jako dyskoteka, bo są organy, muzyka... Ludzie co wy pieprzycie?! Dworzec kolejowy powinien służyć swojej pierwotnej funkcji, a nie innym! Oczywiście normalne jest, to, że na dworcach mamy kawiarnie, poczekalnie, ale no dworzec, to dworzec, a nie budynek dla innych celów! Co wam się rusza? Gdzie? Mam wam pokazać zdjęcia jeszcze sprzed 10, 12 lat, jak ten dworzec tętnił życiem, ile było pociągów? Po co? Sami wiecie, jeśli w tym okresie byliście chociaż raz na stacji! Teraz dworzec wyremontowany będzie służył jako centrum monitoringu (TFUUU!!!) Straży Miejskiej, którą wszędzie likwidują, ale w Pile trzymają dalej. Ile pociągów dojdzie nowych? 3? 4? To minimum, które powinno już dawno być dodane! Mieszkamy w idealnym miejscu dla wielu połączeń alternatywnych dla Poznania, ale nikt tego nie chce wykorzystać, więc przestańcie pisać bzdury, że nic nie pasuje! Dworzec ma służyć kolei, a ta zanika i nikt kitu nie wciśnie mi, że tak nie jest, bo jest! Pociągu do Berlina nie będzie, bo Lubuskie wypięło się na innych i sobie sami zrobili połączenie, remont do Poznania szykuje się dopiero za jakiś czas, brakuje połączeń z wieloma miastami, chociaż dobrze, że kierunek wschód-zachód zyskuje cokolwiek. Więc proszę was, skończcie z tym hurra optymizmem i przejrzyjcie w końcu na oczy! Nikt nie mówi, że remont dworca to zło! To się w końcu musiało stać, ale dworzec ma służyć pasażerom kolejowym, a nie Bóg wie czemu!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Matey, przed napisaniem tego posta mogłeś zadać sobie następujące pytania:
1. Czy dworzec wymagał remontu?
2. Czy potrzebujemy więcej połączeń kolejowych?
3. Czy odpowiedzi z punktu 2. i 3. się wykluczają?
4. Czy będą kasy, poczekalnia, kawiarnie i kioski na dworcu?
5. Czy straż miejska zajmie pomieszczenia, gdzie powinny być kasy biletowe albo poczekalnia?
6. Czy straż miejska zajmie jednak pomieszczenia na drugim piętrze, które nie nadają się na poczekalnię... bo są na drugim piętrze?
7. Czy przypadkiem nie wmawiasz dyskutantom słów, których nie wypowiedzieli?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Bocian, dlaczego tylko do moich postów masz ciągle odpowiedź? Mogę wiedzieć?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Odpowiadając Tobie:
1. Tak, od dawna
2. Tak, potrzebujemy, zdecydowanie!
4. W założeniu miało być, tylko zastanawia mnie po co, skoro połączeń mało, a czas przesiadki między poszczególnymi pociągami, to przynajmniej parę godzin różnicy...
5 i 6. Straż Miejska powinna zostać już dawno zlikwidowana!
7. Nie mam co wmawiać, bo wystarczy przeczytać co tu wypisują niektórzy... Ja o połączeniach, a ktoś wyskakuje o dworcu

Wam można wszystko wsadzić i ze wszystkiego się cieszyć będziecie, bo w końcu w Pile coś się dzieje. To zasrany obowiązek władz PKP, czy nawet (chociaż nie wiem dlaczego) miasta żeby takie obiekty były wyremontowane i unowocześnione, a nie rodem z końcówki lat 50. Dalej będę obstawiał przy swoim, że dworzec bardzo dobrze, że wyremontowany, ale żeby to miało sens potrzeba więcej połączeń kolejowych, a nie kilka na krzyż! Policzcie sobie ile teraz jest pociągów, gdziekolwiek i sami przyznacie rację, że mało. Co z tego, że decydujemy sami czym się poruszamy? Dla wielu pociąg, to jedyny możliwy i tani transport... Szczególnie, że jesteśmy w dobrym położeniu dla kierunków kolejowych i to trzeba wykorzystywać ile się da!

I Bocianie zakończ swoje wyjazdy w moim kierunku, bo nie rozumiem kompletnie o co Ci chodzi. Żyję w wolnym kraju i mam prawo mieć swoje zdanie, szczególnie, że mogę je poprzeć faktami!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Matey#24 pisze:
I Bocianie zakończ swoje wyjazdy w moim kierunku, bo nie rozumiem kompletnie o co Ci chodzi. Żyję w wolnym kraju i mam prawo mieć swoje zdanie, szczególnie, że mogę je poprzeć faktami!
Żyjesz w wolnym kraju i możesz mówić, co chcesz.* Ja też w nim żyję i mogę uznać, że mówisz głupoty i to w wybitnie irytujący sposób.
Bo nikt tutaj nie twierdzi, że remont dworca wystarczy. Nie padło tutaj ani jedno zdanie, które upoważniałoby Ciebie do używania pierdyliarda wykrzykników w poście na ten temat.

Straż miejska jak na razie ma się dobrze. Jeśli masz lepszy pomysł na zagospodarowanie drugiego piętra dworca, którego nikt nie chce, czekam z utęsknieniem na propozycję. Razem, na spokojnie zastanowimy się, czy Twój pomysł ma sens.


*O ile nie łamiesz prawa i regulaminu forum.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Głupoty, to Ty wypisujesz i próbujesz je w sposób arogancki i agresywny innym wcisnąć, nie daj Boże ktoś się nie zgadza i już jest "be". Od dłuższego czasu to można zaobserwować (nie tylko zresztą u ciebie [jakieś nowe trendy?]) Dla mnie słowa wypisane przez "Miłomi", to nic innego jak powód do tego by radować się z remontu, który W KOŃCU nastąpił po x latach i to już wystarczy, nie moja wina jak sobie to interpretujesz. Drugie piętro dworca można przeznaczyć na przynajmniej kilka innych rzeczy, a nie na monitoring, który jak widać w Pile się na nic przydaje, udowadniać nawet nie trzeba, bo pełno już było przypadków, gdzie mimo kamer doszło do tragedii - choćby tragiczne pobicie w centrum kilka lat temu. A odnośnie prawa i regulaminów, no to już Twoja sprawa w jaki sposób żyjesz... dla mnie liczy się możliwość wygłoszenia swojej opinii, a nie siedzenie cicho i słuchanie tylko co Ty np. masz do powiedzenia i zgadzania się, chociaż mam inny pogląd. Zresztą widać to po forum, które zamieniło się w polityczne rozważania np. o Ukrainie, a nie o historii Piły.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się