Merkury

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Merkury

Post autor: Krzysztof Ju »

Krótka historia SDH a później HSS "Merkury" skopiowana ze strony firmowej oraz kopia biogramu o Romanie Dąbrowskim, twórcy Merkurego, który w 2005 roku został honorowym obywatelem Piły.
merkury.pila.pl pisze:Handlowa Spółdzielnia Spożywców "Społem-Merkury"

W dniu 9 grudnia 1972 r. swoje podwoje dla Klientów otworzył Spółdzielczy Dom Handlowy "Merkury" w Pile. Od tego dnia zaczęła powstawać tradycja Merkurego na polskim rynku - Merkury na lata stał się wizytówką handlu społemowskiego.

Nowoczesny obiekt, o sporej, jak na tamte czasy powierzchni, położony w centrum miasta, zawsze dobrze zaopatrzony, proponujący wysoki poziom obsługi, przez lata cieszył się znacznym zainteresowaniem mieszkańców Piły oraz licznych gości z bliższych i dalszych zakątków kraju, zahaczających przejazdem o nasze miasto. Prowadząc praktyczną naukę zawodu dla kilkuset absolwentów był także Merkury kuźnią kadr dla pilskiego handlu.

25 kwietnia 1990 roku rozpoczął działalność drugi dom handlowy Merkury-II, o dwukrotnie większej kubaturze. Oba obiekty, o powierzchni użytkowej liczącej blisko 4 tys. m2, utworzyły jeden z największych kompleksów handlowych w Pile.

Na bazie tych obiektów wyodrębniła się dzisiejsza Handlowa Spółdzielnia Spożywców "SPOŁEM-MERKURY" w Pile, której samodzielny byt rozpoczęła rejestracja sądowa uzyskana w dniu 9 kwietnia 1990 roku.

Prowadzimy działalność handlową w 7 działach branżowych (art. spożywcze, monopolowe, szeroka gama przemysłowych art. konsumpcyjnych). Współpracujemy z wieloma renomowanymi dostawcami atrakcyjnych wyrobów rynkowych. Jesteśmy otwarci na rozpoczęcie współpracy z nowymi dostawcami z kraju i zagranicy.

Uruchomiliśmy sprzedaż przez internet.

Znaczną część posiadanej powierzchni Spółdzielnia wynajmuje licznym podmiotom gospodarczym zajmującym się handlem, usługami, gastronomią, reklamą etc. (...)
pila.pl pisze:Obrazek

Roman Dąbrowski

Uchwała Nr XXX/361/05 Rady Miasta Piły z dnia 31 stycznia 2005 roku

Roman Dabrowski urodził się 1 września 1923 roku w Starogardzie Gdańskim. Po II wojnie światowej osiadł w Pile i od początku do końca swojej kariery zawodowej pracował i działał w społemowskiej organizacji. Był kierownikiem nie istniejącej już legendarnej społemowskiej „piątki” – jednego z największych wówczas pilskich sklepów. Następnie pełnił funkcje: kierownika pilskiej masarni, a potem dyrektora produkcji ogólnej „Społem” PSS w Pile.

W latach 1954-1972 był członkiem Zarządu ówczesnej Spółdzielni, pełniąc funkcje wiceprezesa ds. handlu następnie prezesa Zarządu. W tym okresie Spółdzielnia burzliwie się rozwinęła, powstało wiele nowoczesnych sklepów i obiektów produkcyjno-usługowych.

Roman Dąbrowski był pomysłodawcą, budowniczym a potem pierwszym dyrektorem Spółdzielczego Domu Handlowego „Merkury” w Pile. Kierował SDH „Merkury” przez cały okres jego funkcjonowania w tamtej strukturze organizacyjnej.

Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu, wieloletniemu doświadczeniu i niewątpliwym talentom kupieckim i organizacyjnym Roman Dabrowski uczynił z SDH „Merkury” modelowy obiekt handlu społemowskiego.

Był także nauczycielem zawodu i wychowawcą wielu pokoleń sprzedawców. Do 1993 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej HSS „Społem-Merkury” w Pile. Aktywnie działał w strukturach spółdzielczych, gospodarczych i społecznych.

Roman Dąbrowski był odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz najwyższymi odznaczeniami społemowskimi, spółdzielczymi, resortowymi, wojewódzkimi i miejskimi.

Obrazek

Źródło: www.pila.pl
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Merkury

Post autor: Bocian »

Cześć,
Gdzie szukać informacji na temat projektantów domu handlowego Merkury?
Wiecie coś więcej o kulisach powstania obiektu?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się