Strona 1 z 1

Lidar - lotnicze skanowanie laserowe

: 19 lis 2014, 11:07
autor: Tom
Darmowy dostęp dla poszukiwaczy, np. co i gdzie, jest pod lotniskiem?
archeolog.pl pisze:Czytelnicy Archeolog.pl krok po kroku mogą zobaczyć dużą część Polski nie tylko na satelitarnych zdjęciach dostępnych w Internecie, ale również na obrazie uzyskanym dzięki technologii lotniczego laserowego skaningu LIDAR. Pomijając naukowy żargon, LIDAR działa podobnie jak radar, ale o ile zdjęcia satelitarne pokazywały nam dotąd to, co widzi ludzkie oko (czyli np. przy terenach leśnych - korony drzew), to skan laserowy pominie "przeszkody" (w przypadku lasu przeniknie przez drzewostan, chaszcze i zarejestruje poziom gruntu). To dlatego naukowcy od roku niemal masowo odkrywają grodziska, forty, okopy, dawne drogi, fundamenty... Ich odkrycia zaczynają się od przeglądania zdjęć lidarowych przed domowym komputerem. Teraz Odkrywcą może stać się każdy z Czytelników Archeolog.pl

Re: LIDAR - lotnicze skanowanie laserowe

: 19 lis 2014, 13:02
autor: pavvlo
Technologa LIDAR (Light Detection and Ranging) polega na lotniczym skanowaniu terenu krótkimi impulsami lasera, którego promień przenika praktycznie przez wszystkie naturalne przeszkody znajdujące się na powierzchni ziemi. W ten sposób powstaje obraz terenu, z którego zostały jakby zdjęte wszystkie drzewa, krzewy, trawy, mech czy liście.

Trzeba przyznać, że zdjęcia wykonane technologią LIDAR, dają niesamowite możliwości nie tylko historykom, ale i też pasjonatom historii. Dla mnie po prostu rewelacja!
W naszym przypadku, idealnym przykładem zobrazowania działania tej technologii, mogą być np. umocnienia polowe wokół Piły. Oprócz samego przebiegu linii transzei, widać także pojedyncze punkty strzeleckie, które można bez problemu policzyć :shock:
Dzięki takiemu narzędziu, można pokusić się o opracowanie bardzo dokładnej mapy pilskich umocnień :wink:


Poniżej przykładowe lokalizacje:

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 19 lis 2014, 14:06
autor: Tom
Więc teraz dokładnie widać, że jezioro Płotki było kiedyś zasilane przez wody z sąsiednich jezior.

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 19 lis 2014, 15:45
autor: Kanclerz
Trzeba przyznać, że robi wrażenie, coś wspaniałego :shock:

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 20 lis 2014, 13:32
autor: RR
Nie spodziewałem się, że tak szybko efekty skanowania laserowego będą powszechnie dostępne. Już przy tej rozdzielczości materiały są rewelacyjne.

Świetnie widać zarys cmentarza przy ul. Mickiewicza:
Obrazek

Oraz trudniejsze do identyfikacji obiekty, również przy ul. Mickiewicza:
Obrazek

W tym przypadku z pomocą może przyjść "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945". W książce znajduje się odpowiedź na pytanie o obiekty, które znajdowały się w tym miejscu. Odpowiedź można znaleźć też na facebookowym profilu książki: http://www.facebook.com/lotniczapila - zamieściliśmy tam zdjęcie, które pokazuje ten rejon obecnej ul. Mickiewicza.

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 20 lis 2014, 15:36
autor: Tom
Link mam od znanego mi Archeologa.
Od razu chciałem się nim podzielić, gdyż jest to dobra rzecz i niezbędna na tym Forum.

Poza tym, kiedyś wspominałem tu o skanowaniu ręcznym i podałem link. Urządzenie, które potrafi wykryć wszystko kilka metrów pod ziemią, ale bardzo drogie i zakup tylko w USA.

Thomas

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 20 lis 2014, 21:34
autor: ziolek
Robi spore wrażenie i "wciąga"! Dzięki. :)

Nawet nie byłem świadomy jak wiele lejów po eksplozjach zachowało się w lesie na Mickiewicza. Całkiem sporo widać ich też przy Kotuńskiej Drodze. Okopy są też dobrze widoczne w lesie między Stobnem, a Ługami Ujskimi. Podejrzewam że fakt, iż w okolicach mamy sporo lasów pozwolił zachować takie pozostałości wojny. Obejrzałem również okolice innej miejscowości, w której w 1945 roku trwały zacięte walki i również w tym czasie było sporo okopów i jak na moje oko nie zachowało się żadne świadectwo walk. Tłumacze to tym, że tamtejsze tereny to uprawy rolne, na których już dawno wszystko zasypano.

Ujęcia te są pozbawione szaty roślinnej, ale czasami to właśnie roślinność może być również świadectwem czegoś. Np. przy ulicy Mickiewicza w miejscu dołów rośną obecnie inne, bo liściaste drzewa odróżniające się od lasu sosnowego.

No i miłośnicy kolei znajdą coś dla siebie. :) Przy linii w kierunku Krzyża bardzo widoczne są ślady całkiem niemałej infrastruktury, której już niestety nie ma.

Jeszcze raz dzięki! :)

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 20 lis 2014, 21:54
autor: ziolek
Okolice Krępska również pełne śladów po wojnie. Widać ogrom prac włożonych w przygotowania do wojny. Pewnie sporo podobnych śladów z czasów wojny znalazło by się na tych mapach. W pewien sposób jest to aż przerażające!

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 26 lis 2014, 17:51
autor: zgredek
"Autodrom" na południe, południowy zachód od żwirowni (nie potrafię wrzucić linku). Obóz jeniecki!!!
A swoją drogą genialne narzędzie. Czy tylko ja mam wrażenie że obiekty podpiwniczone wyglądają inaczej?

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 04 lut 2015, 09:20
autor: MaksLen
Piknie!!! Ten laser to coś niezwykle przydatne!

Re: Laserowe skanowanie miasta

: 17 lis 2016, 19:54
autor: Krzysztof Ju
Skanowanie laserowe jest dostępne także w wersji mobilnej.