Baza polskich zabytków

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Baza polskich zabytków

Post autor: Krzysztof Ju »

naukawpolsce.pap.pl pisze:W internecie udostępniono bazę polskich zabytków

Interaktywną mapę prezentująca nieruchome zabytki, pomniki historii i miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udostępnił Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID).

„Chcemy, aby portal mapowy pełnił nie tylko rolę jednego z węzłów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej, lecz był przede wszystkim źródłem informacji na temat wszystkich zabytków rejestrowych Polski dostępnej dla każdego zainteresowanego – mówi PAP Arkadiusz Kołodziej, kierownik Działu Dokumentacji i Baz Danych o Zabytkach NID. – Dane zgromadzone w bazie danych pochodzą w zdecydowanej większości z interpretacji decyzji administracyjnych".

Ogólnodostępny portal http://www.mapy.zabytek.gov.pl w obecnej formie działa od czerwca zeszłego roku. Dane aktualizowane są co pół roku. Obecnie zamieszczono blisko 78 tys. wpisów na temat zabytków umieszczonych do ich krajowego rejestru, w tym ponad 7 tys. stanowisk archeologicznych. Jest to ok. 85 proc. wszystkich danych zgromadzonych w bazie danych zabytków rejestrowych NID. Na portalu udostępnione zostały jedynie informacje o obiektach wpisanych do rejestru, czyli takich, które uznano za szczególnie cenne i istniejących nadal w terenie.

Obrazek
Zrzut ekranu ze strony mapy.zabytek.gov.pl

Pod określeniem „zabytek nieruchomy”, który figuruje w portalu, kryją się przejawy różnych form dziedzictwa. Wśród nich są m.in.: zabytki archeologiczne, budynki, krajobrazy kulturowe, układy przestrzenne, różnorakie budowle, cmentarze, parki, ogrody, miejsce upamiętniające wydarzenie historyczne czy też mała architektura.

Użytkownicy mogą przeglądać bazę polskich zabytków na tle różnorodnych zobrazowań – w tym standardowych map, zobrazowań lotniczych czy numerycznego modelu terenu, pochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, udostępnionego w formie usług danych przestrzennych. Portal umożliwia tworzenie własnych kompozycji zmieniających kontekst, w którym widoczne są zabytki - możliwe jest np. zobrazowanie zabytków na tle fotoplanu Warszawy pochodzącego z lat 1935 i 1945.

Ze względu na troskę o los zabytków, nie wszystkie informacje są dostępne powszechnie. Przykładem są zasięgi stanowisk archeologicznych oraz ograniczenie informacji dotyczących ich chronologii – celem tego działania jest ich ochrona przed potencjalną grabieżą. Specjaliści po zalogowaniu się do systemu informatycznego NID uzyskują szersze informacje, niezbędne do zarządzania i monitorowania stanu zabytków.

Jak wyjaśnia Arkadiusz Kołodziej, docelowo narzędzia informatyczne wypracowane w ramach projektu mają pełnić użyteczną rolę w działaniach Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. „Nasze działanie jest pierwszym skoordynowanym i scentralizowanym działaniem służącym uporządkowaniu oraz strukturyzacji danych o rejestrze zabytków dla całego kraju. O jego kompleksowym charakterze świadczy chociażby fakt, że sięgamy również w czasie wypełniania bazy danych do archiwum - najstarszy dokument zarejestrowany w repozytorium cyfrowym NID pochodzi z 31 marca 1927 r. W chwili obecnej uzyskaliśmy zdolność operacyjną do bieżącej aktualizacji informacji w bazie danych, na podstawie informacji i dokumentacji pochodzącej od Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków” – przekonuje Kołodziej.

Portal jest jednym z efektów wdrożenia zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy – INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information In Europe), której założeniem jest zgromadzenie, upowszechnianie i darmowy dostęp do danych stanowiących rejestr publiczny.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data wydania: 27 lutego 2015
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się