Nekropolie pilskie

ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

W takich momentach zastanawiam się kto jest większym sq*. Ten który kradnie czy ten który to od niego kupuje? :evil:
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Zezwierzęcenie niektórych indywiduów jest niebotyczne - a za tę garść metalu kupią jedną lub dwie flaszki nalewki lub innego płynu alkoholopodobnego - po przecież o nic innego nie chodzi.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Na temat "dbałości" o pilskie (i nie tylko) nekropolie napisano wiele na łamach Forum. Jednakże władze jak widać niewiele robią. Wszak wiadomo kto zajmuje się tym procederem. A punkty skupu nie mają teraz obowiązku legitymowania "dostarczycieli" różnego rodzaju złomu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Niezły refleks ma ta reporterka... Na cmentarzu jenieckim w Leszkowie (bo chyba o ten cmentarz chodzi) nie ma nic metalowego od co najmniej 3 lat. Chodzi tu głównie o metalowe ogrodzenia trzech pomników. Ale jeśli nikt z władz o tym nie wiedział to to faktycznie jest skandal.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Do SA108: nie, tej płyty już nie ma.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Obrazek

To najstarszy nagrobek na cmentarzu komunalnym przy ul. Motylewskiej. Pochodzi prawdopodobnie z cmentarza wojennego w lesie przy ul. Mickiewicza (jest tam identyczny nagrobek). Przy okazji podziękowania dla roberta, który opowiedział mi o nim chyba z rok temu ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

A co tam, pochwalę się:
http://www.kirkuty.xip.pl/pila.htm
Większość tego tekstu to artykuł o historii pilskich Żydów, który kiedyś ukazał się na dawna.pila.pl, dodałem tylko opisy cmentarzy u dołu strony; niedługo na tej stronie będzie więcej historycznych zdjęć.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Kilka lat temu widzialem jeszcze jeden podobny na ul. Motylewskiej. Przeniesiony z jakiegos Niemieckiego cmantarza. Data... chyba 1919r, nie jestem pewien, ale nazwisko zapamietalem FORD. Forma nagrobku byla inna.
Tom
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

macewy

Post autor: hose »

Fajna stronka o tych cmentarzach. Ja byłem w Kocku na miejscu bitwy w 1939 roku i przypadkowo natrafiłem na kirkut. Wrażenia są duże jak się ogląda pomszałe macewy. Klimat rodem z jakiegoś horroru.
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Post autor: maciekpp »

Witam!
skinspila pisze:2 - al. Powstańców Wielkopolskich Katolicki. Zał. na pocz. XX w . Zam. 21.09.1964r. Pow. 1,3 ha. Należał do parafii św. Antoniego.
Ktoś wie, do kiedy ten cmentarz należał do parafii św. Antoniego?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Także Cmentarz Żydowski przy dzisiejszej ul. Konopnickiej. Obecnie na nim jest plac zabaw dla dzieci (Przedszkole).

Obrazek Obrazek Obrazek

Tom
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Może i ja dodam swoje "trzy grosze" w postaci czterech zdjęć. Niestety nie są to póki co zdjęcia z dalekiej przeszłości, ale być może zachęcą kogoś do poznania tego miejsca. Oto fotki z cmentarza cholerycznego:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zastanawia mnie tylko obecność nieprawosławnych krzyży.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Krematorium .

Post autor: adam »

Dowiedziałem się, że w krematorium przy Berlinerstr. palone były zwłoki osób przetrzymywanych w obozach w Schneidemühl. Po wojnie miejsce to było badane przez komisję z Warszawy.
Pozdrawiam.
Rentas
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2008, 17:32
Lokalizacja: Wrząca

Post autor: Rentas »

Widzę, że użytkownicy to prawdziwi pasjonaci.
Cieszy mnie taka incjatywa. Zajrzałem tu nie poraz pierwszy i celowo piszę w tym miejscu.
Właśnie jestem na etapie pisania pracy magisterskiej której pośrednim tematem jest Cmentarz jeniecki z I wś w Leszkowie.
Zrobiłem tam masę zdjęć i chcę zrobić własną inentaryzację.
Poszukuję wszelkich informacji historycznych o cmentarzu, obozie jenieckim z którego pochodzili pochowani.
Za wszelkie informacje będę wdzięczny
Z góry dziękuję.
Tomek
P.S. Prosiłbym o kontakt mailowy tomasz_suchorski@o2.pl
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wczoraj razem z Ikarusem udało nam się odnaleźć pozostałości krematorium w lesie przy al. Wojska Polskiego. Nie wygląda to zbyt ciekawie, tylko trochę gruzu i betonowych pozostałości. Niemniej jednak jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę wrzucić zdjęcia.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Wrzucaj :) nie zwrociles moze uwagi czy gdzies tam leza plyty drogowe ? Podobno maja one przykrywac wejscie do tunelu w strone kostnicy na wojska polskiego ale watpie zeby cokolwiek zostalo, minelo troche lat.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

OK, jak już pisałem nie wygląda to zbyt okazale. O tej porze roku ten teren jest tak zakrzaczony, że nie da się go dokładnie zbadać.

Obrazek Obrazek

To chyba pozostałość po ogrodzeniu. Takich resztek jest tam więcej.

Obrazek

Żadnych płyt drogowych tam nie zauważyłem, zresztą wątpię czy był tam jakiś tunel. Od tego miejsca do kostnicy jest w linii prostej prawie 1 km.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Dobre i to dzieki za fotki :) starsi mieszkancy Pily twierdza ze od krematorium do kostnicy szedl kiedys tunel ktorym transportowano truposzy. Osobiscie tez w to nie wierze, choc chcialbym :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Ciągle słyszę coś o tunelach ciągnących się pod całym miastem... W Pile, we Wrocławiu, w pipidówach pod Wrocławiem...

No super... ale po co ktoś miałby sobie zadać tyle trudu?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

A po co budowano schrony, bunkry i inne podziemia? Do ukrywania sie przed trudami wojny oczywiscie. Wedlug mnie tunele w Pile to fikcja, conajwyzej krotkie odcinki sa (niedlugo mam zamiar sprawdzic jeden czy jeszcze istnieje), ale jak wiadomo Niemiec potrafil i wiedzial co robi :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Wiedział co robi, czyli co wiedział?

Moim zdaniem możliwe, że są jakieś krótkie odcinki - może jakieś przedłużenia schronów...
Coś pod ziemią może być, ale na pewno nie w takiej skali, jak to się słyszy i czyta na forach...
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Post autor: maciekpp »

Czy ktoś słyszłaś coś o tym, że na cmentarzu przy al. Powstańców znajdowała się kaplica cmentarna?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Nigdy o tym nie słyszałem, a dlaczego?
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: maciekpp »

Znalazłem taką oto informację:
"Na Przedmieściu Bydgoskim był osobny cmentarz protestancki przy ul. Śniadeckich z kaplicą cmentarną, zamienioną później na cerkiew prawosławną."

Czy to chodzi o ten cmentarz czy coś namieszałem?
BOGDAN pisze:5. al. Powst. Wlkp. - z II połowy XIX wieku
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się