Nekropolie pilskie

Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Nie. Mowa, o nieistniejącym już cmentarzu, znjdującym się w miejscu dzisiejszego parku między ulicami Śniadeckich, Dąbrowskiego i Bema.
Awatar użytkownika
maciekpp
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2006, 11:48
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn / Burnham
Kontakt:

Post autor: maciekpp »

Acha. dzięki. To tutaj była kaplica? Nie wiedziałem.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Lato 2008, Cmentarz żołnierzy z I wojny światowej k/dawnego Krematorium:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wiele Przykrytych jest cienką warstwa piasku, jak płyta nr.1
To tylko 4 małe płyty nagrobne, jest ich dużo. Przypuszczam że chowano tam tylko prochy zmarłych albowiem na tym cmentarzu nie ma tradycyjnych pomników nagrobnych lecz tylko małe tablice.

Tom
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Post autor: Sturmgewehr »

Być może zdjęcia owych nagrobków zostały już gdzieś tu umieszczone, aczkolwiek te są mojego autorstwa, samodzielnie znalezione ;)

Wykonane gdzieś na początku 2008.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Dziś to odnalazłem, lepszej jakości:

Cmentarz Żydowski.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Obecne Miejsce po Cmentarzu.

Tom
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: partyzant »

Cześć! mam pytanie: czy ktoś może mi wyjaśnić (jak chłop krowie na rowie :mryellow: ) jak znaleźć cmentarz choleryczny? bo moje dzisiejsze 2-godzinne poszukiwania nie dały niestety rezultatu :cry: . udało mi się odnaleźć (chyba) tablice informującą o tym cmentarzu, ale niestety pozostała po niej tylko "ramka". W którą stronę trzeba skręcić na "skrzyżowaniu" przy niej żeby tam trafić (interesuje mnie droga od strony Leszkowa)?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: Bocian »

Od strony Leszkowa trzeba iść zielonym (?) szlakiem rowerowym. Jadąc do Leszkowa od strony Wawelskiej, przed przejazdem kolejowym skręcasz w lewo i dalej za znakami.
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: partyzant »

Tyle to ja niestety wiem :smile3: . Chodziło mi bardziej o drogę w lesie, bo znaki zostały zdjęte (nie wiem czy tylko chwilowo czy też na stałe, w każdym bądź razie ich nie ma) a zielony szlak jest dla mnie trochę nie czytelny :cry: . Czy tam trzeba w pewnym miejscu skręcić z drogi i iść pod górę po trawie?
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: jarek »

Z tego co ja pamiętam, to w którymś momencie trzeba od szlaku odbić na lewo (najpierw jest kawałek wyrąbanego lasu a potem cmentarz). Drugi sposób to jeszcze w momencie gdy szlak jest jeszcze "na dole" - jest rozwidlenie dróg i trzeba iść prosto (szlak idzie w prawo) i potem po prawej stronie jest wzniesienie, na którego "szczycie" jest cmentarz. Bardzo ogólnikowe te opisy, ale dokładniej się nie da.
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: partyzant »

Dziękuje za informacje. Po 5 godzinach poszukiwań udało mi sie zlokalizować to miejsce :jupi: .
Ogólnie to nietrudno trafić, tylko szkoda że komuś tabliczki informacyjne przeszkadzały :(
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: partyzant »

Mam jeszcze jedno pytanie: czy ktoś wie coś na temat dwóch cmentarzy na Koszycach? (Mają to być jakieś nekropolie w lesie koło zalewu).
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: RR »

czy ktoś wie coś na temat dwóch cmentarzy na Koszycach?
viewtopic.php?f=4&t=157&hilit=koszyce
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: Tom »

Wlasnie otrzymalem Foto od Pastora, wnetrze kaplicy Ewangelickiej na cmentarzu przy Berlinerstrasse, tak wygladalo:

Obrazek

Thomas
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: SA108 »

Świetne zdjęcie. Ciekawe kto był autorem tego malowidła.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: Bocian »

Bardzo fajne wnętrze. Ładne ławki i super malowidło. Podoba mi się ta czystość formy i łuki paraboliczne, które pojawiają się także w elewacji. Architektura bardzo niepokojąca, wyprzedzająca nieco swój czas. Przypomnę, jak ten budynek wyglądał z zewnątrz:

Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: Filip »

SA108 pisze:Świetne zdjęcie. Ciekawe kto był autorem tego malowidła.
Sądząc po architekturze z zewnątrz, wnętrzu, a w samym malowidle po kresce i sposobie malowania postaci, niewykluczone, że to dzieło tego samego artysty, który malował drogę krzyżową w kościele św. Antoniego.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: tomcio1 »

Moim zdaniem też te malowidła są podobne do tych z św. Antoniego. Nawet architektonicznie te budynki są do siebie podobne. Pozdro
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: Tom »

1. Kto był architektem kościoła św.Antoniego i Kaplicy Ewangelickiej? było już opisane na Forum, wytrwałych proszą o odszukanie i przypomnienie. Jeśli to ten sam architekt, niewykluczone, że w jego projekcie brał udział ten sam malarz!

2. Poza tym Foto pochodzi z "archiwum Schneidemühl" z... Poznania. Kiedyś na Forum podałem namiary
w jakim Instytucie w Poznaniu i chyba nawet numery katalogowe w którym jest część zebranych i tam wywiezionych przedwojennych dokumentów z Piły. Drugim miastem, który pod względem ilości zgromadzonych dokumentów i posiada wiele oryginałów ze Scheidemühl to Szczecin.
Największy zbiór to co przedwojenni mieszkańcy wywieźli zostało zgromadzone w dawnym DDR, Bibliotekę też tu podałem, oraz Berlin.

Pozdrawiam
Thomas
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: SA108 »

1. Kto był architektem kościoła św.Antoniego i Kaplicy Ewangelickiej? było już opisane na Forum, wytrwałych proszą o odszukanie i przypomnienie. Jeśli to ten sam architekt, niewykluczone, że w jego projekcie brał udział ten sam malarz!
Te kościoły projektowali inni architekci - kościół św. Antoniego Hans Herkommer ze Stuttgartu, a kaplicę cmentarną Eichhorn z Wałcza.
Sądząc po architekturze z zewnątrz, wnętrzu, a w samym malowidle po kresce i sposobie malowania postaci, niewykluczone, że to dzieło tego samego artysty, który malował drogę krzyżową w kościele św. Antoniego.
W pewnej książce fresk z kaplicy cmentarnej (który nawiasem mówiąc przedstawiał Sąd Ostateczny) nawet jest porównany do malowideł z kościoła św. Antoniego, więc to podobieństwo może nie być przypadkowe :)
Znalazłem jeszcze jedno zdjęcie z tej kaplicy - drzwi z płaskorzeźbami symbolizującymi Prawo i Ewangelię:

Obrazek
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: okiennica »

W ostatnich dniach na cmentarzu przy al. Wojska Polskiego zrobiło się niebiesko :)

Obrazek Obrazek Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: adam »

Obrazek
Na jednym z cmentarzy w okolicy Pily znalazlem nagrobek z takim oto napisem w dolnym prawym rogu na tym nagrobku. Uwazam, ze nazwisko Peglow jest nazwiskiem osoby robiacej nagrobki. Czy ktos juz sie z tym nazwiskiem spotkal?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: ziolek »

Hm... Możesz Adamie zdradzić gdzie widziałeś tę nagrobną płytę. Jeśli obawiasz się o jej dalsze losy to napisz mi na PW. Wydaje mi się, że widziałem już gdzieś Peglow Schneidemuhl. Pytanie czy widzieliśmy to samo czy ja widziałem inną nagrobną płytę.
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: Emilca »

adam pisze:Uwazam, ze nazwisko Peglow jest nazwiskiem osoby robiacej nagrobki. Czy ktos juz sie z tym nazwiskiem spotkal?
To zapewne nazwisko wykonawcy płyty nagrobnej gdyż i ja natknęłam się na nie na nagrobku (dolny prawy róg), ale znajdującym się na cmentarzu przy ulicy Powst. Wlkp.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: RR »

Firma kamieniarska Wilhelm Peglow znajdowała się przy Belinerstr. 3 (czyli w sąsiedztwie parku, między dzisiejszą Al. Wojska Polskiego a Bohaterów Stalingradu). W 1930 r. właścicielem firmy był Otto Jeschke. Poza nagrobkami, firma oferowała kamienne posadzki i schody.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Nekropolie pilskie

Post autor: SA108 »

adam pisze:Obrazek
Na jednym z cmentarzy w okolicy Pily znalazlem nagrobek z takim oto napisem w dolnym prawym rogu na tym nagrobku. Uwazam, ze nazwisko Peglow jest nazwiskiem osoby robiacej nagrobki. Czy ktos juz sie z tym nazwiskiem spotkal?
viewtopic.php?p=4141#p4141
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się