Dawna ul. Domańskiego, prośba o pomoc

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Rxx_PL
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2018, 13:24

Dawna ul. Domańskiego, prośba o pomoc

Post autor: Rxx_PL »

Dzień dobry,

drodzy forumowicze, piszę do Was, gdyż na prośbę osoby, która miała mieć przodków w Pile, poszukuję informacji o tych przodkach, a szczególnie o miejscu zamieszkania. Kontakt między tymi osobami był wyjątkowo nikły i doszło tylko do jednorazowych odwiedzin w Pile w latach 60. Z relacji osoby, o której mowa powyżej, wynika że jej przodek mieszkał przy ul. Domańskiego 6. Potwierdza to zresztą pismo Komendy Miejskiej MO w Pile z 1956 r., które mi przedstawiono. Tym samym jestem żywo zainteresowany faktami odnoszącymi się do tej ulicy i tego adresu, w tym ewentualnie zdjęciami tego rejonu miasta z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Tożsamo sprawa wygląda w zakresie map - jeśli posiadacie jakiekolwiek z tego okresu, to byłbym naprawdę wdzięczny za ich wrzucenie. Z tego co już wyczytałem, to ul. Domańskiego aktualnie stanowi część placu Domańskiego. Otrzymałem informacje, że w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w tym właśnie miejscu, czyli na dzisiejszym placu Domańskiego, aż po Gwdę rozpościerało się gospodarstwo rolne tegoż właśnie przodka. Czy jest to w ogóle możliwe? Jaka była wówczas zabudowa tych rejonów? Z tego co wyczytałem na stronie Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, to trzy jej budynki, które tam aktualnie się znajdują, wzniesiono w latach 1970-74 (dawna ul. Bieruta, aktualnie 11-Listopada). Czy zatem przed ich wzniesieniem w tym miejscu mogło znajdować się prywatne gospodarstwo rolne? Czy w ogóle w tych okolicach, aż po plac Staszica i po rzekę Gwdę mogło istnieć gospodarstwo? Właśnie takie informacje posiadam i chciałbym je zweryfikować z kimś, kto zna historię Piły i kto możliwe, że dysponuje fotografiami, tudzież mapami obrazującymi wskazane rejony. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się