Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładyszewo

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładyszewo

Post autor: Wesołek »

Witam serdecznie :)

Lasek za byłym schroniskiem.

No właśnie... co tam było? Spora ilość potężnych bloków z betonu zbrojonego, różne metalowe "części", fundamenty budynków, transzeje.

Ktoś uchyli rąbka tajemnicy?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Kanclerz »

Raczej zwykłe, stare, nielegalne składowisko. Ale słyszałem, że może tam być sporo niewypałów. Transzeje to zbieg okoliczności. Można je spotkać również po drugiej stronie szosy, w lesie, za osiedlem domków.
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Wesołek »

Dzięki :), tylko co z fundamentami kilku budynków...?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Kanclerz »

Rzeczywiście, pospieszyłem się z oceną. Przejrzałem książkę "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945" autorstwa Usurski, Ruta, ks. Kulczyński. Na stronie 126 zamieszczone jest zdjęcie rejonu osiedla Gładyszewo z roku 1944. Prawdopodobnie teren ten należał do folwarku Neufier III, który położony był po drugiej stronie szosy. Folwark i miejsce za byłym schroniskiem łączyła polna droga. Mogły znajdować się tam budynki gospodarcze.

Zdjęcie współczesne:

Obrazek


Fragment mapy z 1940 roku:

Obrazek
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Wesołek »

Dzięki Kanclerz, to się nazywa fachowa pomoc :). Przywróciłeś mi wiarę w forum, bo już myślałem, że tu tylko o inwestycjach i imprezach związanych z miastem się pisze...
Czarnulla02
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2017, 23:04

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Czarnulla02 »

Chodziłam tam często za dzieciaka z psami z pobliskiego schroniska... wiecie, że jak miałam jakieś 10-11 lat, jeździłam tam przez całe wakacje wraz z koleżanką i dokarmiałyśmy i poiłyśmy tamte zwierzęta... nikt tam nie zaglądał w upalne dni...
Przyjeżdżała ciężarówka od Stokłosy z resztkami ale nawet oni zostawiali zielone worki z cuchnącym i rozkładającym się mięsem pod brama... za własne kieszonkowe przywoziłyśmy rowerami z osiedla Mickiewicza kupione kości i wodę... dużo psów leżało martwych z odwodnienia... najgorzej było z kotami zamkniętymi w najwyższym tam betonów budynku... dla nas to była przygoda, opiekowałyśmy się tymi zwierzakami i niektóre brałyśmy na spacery na pobliski teren... szkoda, że nie pamiętam jak się nazywał ówczesny właściciel...
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Kanclerz »

Przypuszczam, że w lasku zakopywane były padłe zwierząt ze schroniska. Wydaje się, że zawsze właścicielem schroniska było Miasto Piła. Wiem, że niechętnie przyjmowano psy z gminy Szydłowo, czyli tak naprawdę okolicznych miejscowości. Ludzie którzy tam pracowali /nie wszyscy/ to zupełnie inna historia. Szkoda pisać... Ale świadomość też była inna.
Czarnulla02
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2017, 23:04

Re: Ruiny za byłym schroniskiem dla zwierząt - Gładysze

Post autor: Czarnulla02 »

Tak tylko chciałabym wiedzieć kto wtedy nadzorował ten ośrodek ... to był może 1995-1996... bardzo możliwe ze za betonowym ogrodzeniem były jakieś zwłoki ... tak czy siak minęło tyle czasu a nadal warunki zwierząt niewiele się zmieniły ...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się