Pilskie schrony OPL

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pavvlo »

Zdjęcia są z dnia wczorajszego. Całkiem możliwe że schron jeszcze istnieje, radzę się spieszyć bo pewnie niedługo pozostanie po nim kupka gruzu.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Schron jeszcze istnieje, byłem sprawdzić. Powiedz mi tylko jak przecisnąłeś się do środka przez tą malutką szczelinkę? :) pozdro.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: ziolek »

W stylu "wiem ale nie powiem", a wszystko dlatego by nie było, że przyczyniłem się do dewastacji. :)

Jest taki schron w Pile do którego bez trudu można wejść i jest on dobrze zachowany i niemal w pełni wyposażony. Zainteresowani niech pomyslą który. ;)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek

Dobrze widoczny napis - Juni 1944 (czerwiec 1944), nie wiem co to za obiekt, nie penetrowałem go, odkryłem przypadkowo na terenie byłej jednostki wojskowej.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Bardzo ciekawa fotka :) czyżby obiekt przypadkowo odkopany przy budowie lub remoncie któregoś budynku? Widać korzenie jakieś więc chyba jest umiejscowiony dość głęboko. Jakaś bliższa lokalizacja? Może być na priv. Chętnie pomogę przy odkopaniu wejścia. Pozdro.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obiekt znajduje się w pobliżu tego koszarowca, istnieje duże prawdopodobieństwo że łączy się on z piwnicami tego budynku. Schodząc do obiektu po lewej stronie idzie tunel około 10m. Dalej jest on zaślepiony ale widać że tunel biegnie dalej. Kierując się na wprost od wejścia idziemy krótką odnogą, po czym skręcamy w prawo i idziemy 10m tunelem, znowu skręcamy w prawo, krótka odnoga i skręt w lewo, następne 10 m do przejścia, potem skręt w lewo i mamy zasypane wyjście ewakuacyjne.
Pozdro :)
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Dzięki wielkie za info, mieszkam tak niedaleko a nic o tym nie wiem.. najciemniej pod latarnią :) wygląda jak schron OPL. Ciekawe ile takich obiektów jeszcze kryje się na tym osiedlu i w całej Pile.
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Sturmgewehr »

@ Aragorn

Przed chwilą znów go oglądałem, teraz już wiem kto się tam przedzierał. :mryellow:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Aragorn »

dizel pisze:wygląda jak schron OPL. Ciekawe ile takich obiektów jeszcze kryje się na tym osiedlu i w całej Pile.
Moim zdaniem jest to były schron OPL, zbudowany niskim nakładem kosztów, sama cegła, o ile faktycznie był zbudowany w 1944 roku to wiadome że III Rzesza cierpiała już na niedostatek materiałów w tychże latach. Widać jeszcze w naszym mieście jest trochę tajemnic do odkrycia :) Podziękowania dla Pavvlo za zmotywowanie mnie do wyprawy :)
Pozdro :)
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Ciekawy schron, zupełnie inny układ korytarzy niż ten występujący w większości schronów w Pile. Przez szczelinę tego zamurowanego korytarza po lewej stronie rzeczywiście widać, że tunel biegnie dalej i to w dwóch kierunkach, ciekawe czy do koszarowca też, moim zdaniem tak bo kawałek dalej na powierzchni widać zapadające się płyty betonowe. Czy te deski ułożone w poprzek na betonowych podkładach były normalnym zjawiskiem w schronach czy może była to jakaś wersja lux podłogi schronu dla szych z jednostki wojskowej? :)
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: czeslaw »

Widocznie był problem z nachodzącą wodą. Zawsze można popytać byłych zawodowych z WOSS-u jakby co :smile4:
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: maritim »

Nie jestem pewien, czy ten wątek jest najbardziej odpowiedni, ale chciałbym wrzucić coś na temat cywilnych czy też prywatnych schronów... Jak wiemy w czasie wojny większość domów miała w piwnicy wygospodarowane odpowiednie pomieszczenie. Nie inaczej było też w poniższym przypadku.
Schron znajdował się w jednej z kamienic w okolicy ul. Żeleńskiego; zdjęcie wykonane ok. roku 2004... Zwraca uwagę 'patriotyczne' nastawienie ówczesnych mieszkańców...

Obrazek
Invisible9
Posty: 6
Rejestracja: 19 lip 2011, 17:45

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Invisible9 »

To może ja opowiem troszkę o ulicy Warsztatowej, kiedyś jak byłem mały to często się przy niej bawiłem. Na początek opiszę to co słyszałem, kiedyś jak byłem mały. Słyszałem, że w budynku przy ulicy Warsztatowej 4 (ten, który jest wykonany z kamienia) to mieszkali jacyś oficerowie, a w bloku obok mieszkali służący oraz wszyscy mniejsi rangą. Schron, który znajduje się w piwnicy na ulicy Warsztatowej 4 posiada wejście i wyjście ewakuacyjne (wyjście ewakuacyjne znajduje się od strony podwórka w takiej małej dobudówce z mini drzwiczkami z drutu, drzwi wejściowe oraz ewakuacyjne są chyba gazoszczelne, nie wiem, nie znam się) oraz filtrację powietrza (rury doprowadzające powietrze wychodzą od strony podwórka). Z tego co pamiętam budynek obok też posiada schron, ale drzwi już nie są gazoszczelne (nie wiem, nie znam się, wiem że były inne) - teraz mam lekko zamazane wspomnienia z dzieciństwa, pamiętam że bawiłem się tam w chowanego :P. Ale pamiętam jedno, kiedyś jak bawiłem się do późna w nocy w okolicach Warsztatowej, to widziałem jak wjeżdżał samochód na podwórko (wjazd jest między tymi dwoma blokami koło siebie) i on się zawalił, jako dzieciak szybko podszedłem i popatrzyłem co się dzieje. Kiedy zauważyłem że wjazd się zawalił to spojrzałem do środka żeby zobaczyć co tam jest, ale nie było widać dna, potem ktoś szybko przyszedł i położył (chyba) blaszane żeby zakryć miejsce, które się tak mocno zapadło a na to dopiero (to już na pewno) betonowe płyty i to wszystko zasypał, prawdopodobnie obydwa bunkry były kiedyś połączone (co zazwyczaj się zdarza). Do tego pamiętam jak kiedyś bawiłem się w chowanego i trafiłem na pierwsze otwarcie od dłuższego czasu bunkra właśnie w piwnicy budynku przy ulicy Warsztatowej 4, pamiętam że widziałem tam gąsienice od wozu opancerzonego lub czołgu - chociaż nie mogę tego potwierdzić w 100% byłem wtedy jeszcze mały dzieciak i mogłem zobaczyć coś innego i myśleć że zobaczyłem wtedy gąsienice.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: SA108 »

czeslaw pisze:Jakieś trzy tygodnie temu przestała istnieć część schronu przy ul. Wyszyńskiego. Położono rury i jedno z wejść oraz część obiektu została zasypana. Szkoda, że dowiedziałem się po czasie :( .

Obrazek
Pozdrawiam
Ten schron już niedługo może zniknąć w całości - w jego miejscu powstanie parking dla budowanych w pobliżu "Apartamentów pod Dębem".

Poglądowa mapka ze strony UM (parking oznaczony jako KDWp2):

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pavvlo »

Korzystając z okazji, że temat tego schronu został właśnie poruszony, dołączam kilka zdjęć z 2005 r.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
© Fot. Paweł Czyżykowski (2005)
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pneuma1977 »

Lotnicza fotka terenu dzisiejszego Mc Donalda z 1944 roku pokazuje budowę schronu przeciwlotniczego. Wszystkie schrony w Pile były tej samej konstrukcji i wyglądały właśnie tak jak na zdjęciu.

Obrazek

Aktualnie pracujemy nad albumem, w którym będą pokazane wszystkie ulice, place, domy i inne miejsca naszego miasta do 1945 roku. Wtedy każdy mieszkaniec Piły będzie miał możliwość zobaczyć jak nasze miasto wyglądało przed zniszczeniem w 1945 roku. Myślę, że pozwoli on na wyjaśnienie większości nurtujących jeszcze niejasności. Niestety poszukujemy wciąż funduszy na ten cel i od tego zależy data ukazania się albumu z lotniczymi zdjęciami Piły z lat 1916-45. Pozdrawiam Ks. Robert Kulczyński SDB
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Super fotki, ale chyba nie wszystkie schrony w Pile są takie same :)
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pneuma1977 »

Te z czasów II wojny wyglądają bardzo podobnie, tylko rozmieszczone są w różnych kierunkach. Poniżej 5 schronów, jeden jeszcze nie zasypany (dla porównania). Mam nadzieję, że wiecie gdzie się znajdowały. Pozdrawiam Ks. Robert Kulczyński SDB

Obrazek
wlinda
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2012, 20:00

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: wlinda »

Te schrony znajdują się chyba, pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Żeromskiego.
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pneuma1977 »

Zgadza się. Pozdrawiam ks. Robert Kulczyński SDB
wlinda
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2012, 20:00

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: wlinda »

Jak byłem dzieckiem w latach siedemdziesiątych, wychodziliśmy do czterech, nigdy nie wiedziałem, że był ten piąty poprzeczny. A może nie pamiętam już.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Hmmm... też go nie pamiętam, jako piątego traktowałem zawsze tego przy dawnej ul. Masława.
Może tego poprzecznego już wtedy nie było.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pavvlo »

pavvlo pisze:Obrazek
W zeszłym tygodniu zakończył swój żywot drugi ze schronów OPL znajdujących się na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy Niepodległości 18 (naprzeciwko Starostwa Powiatowego). Została po nim tylko kupa gruzu widoczna na zdjęciach:

Obrazek Obrazek
Bubles
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2009, 22:37

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Bubles »

Pomyśleć, że tyle tam biegałem i się bawiłem, a pod nogami miałem schrony... Nawet o tym nie wiedząc... No cóż... Chyba mało już zostało tych schronów OPL w Pile, a przynajmniej jak je wyniszczają w takim tępię.

Pamiętam jak Was chwilę obserwowałem gdy otwieraliście schron OPL na Placu Zwycięstwa :)
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Mateusz 24 »

Ja mam taką małą prośbę do was forumowicze, a zarazem pytanie. Czy ktoś z was oznaczał na mapie Piły schrony OPL, które zostały już "odkryte", zakopane, eksplorowane albo chociaż wiadomo, że one istnieją? Ma ktoś taką mapkę z pozaznaczanymi miejscami?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się