Pilskie schrony OPL

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: WERWOLF 1945 »

Obrazek

Schron znajdował się pod tym budynkiem z czerwonej cegły w tle, główne wejście było pod tym dużym oknem, zaś ewakuacyjne którym również można było się do niego dostać zaznaczyłem zieloną kropką na poprzednim zdjęciu, widok z góry.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Matey#24 »

Zasypali prawdopodobnie podczas prac przy budowie parkingu do galerii lub też ze względów bezpieczeństwa.
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Wesołek »

Schron pomiędzy ul. Kwiatową, a 14 lutego. Moim zdaniem sprzed II wojny światowej. 10 lat temu jedno z wejść było dostępne, teraz stoi tam garaż, drugie jest na prywatnej posesji.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Krzysztof Ju »

Schrony przy ul. Żeromskiego w obiektywie Janusza Lenarta opublikowane na jego fejsie 2 lutego br.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Informacja o schronie przy ul. Warsztatowej, którą podzielili się 1 i 2 lutego czytelnicy na fejsie Dawnej Piły w komentarzach do zdjęcia ulicy z okresu międzywojennego:
Obrazek

Henryk Leszczewicz
Pamiętam tylko że po lewej stronie były fundamenty było ciekawie zagospodarowane.

Ryszard Szulc
Heniu, Ty się tam wychowałeś, ja trochę dalej. Na pozostałości fundamentów o których wspomniałeś był parkingi dla "kolejowych rowerów".

Henryk Leszczewicz
Parking rowerowy i kolejarze wybudowali bunkier dla samoobrony.

Ryszard Szulc
Myślę, że bunkier to zaadaptowane piwnice po tych budynkach.

Henryk Leszczewicz
Był zbudowany z grubych bali ja tam nawet zwiedziłem.

Bogdan Mazurek
Tak ten bunkier to fakt, był faktycznie wykonany z drewnianych bali. Pracowałem w ZNTK 25 lat, ale nie miałem okazji go zwiedzić, nie byłem w oddziałach samoobrony, a ci członkowie mieli okazje tam bywać w ramach ćwiczeń obrony przeciwlotniczej, zresztą takich bunkrów w Pile było więcej w latach siedemdziesiątych...

Jerzy Czarnecki
Może uzupełnię Wasze wypowiedzi. Obiekt, o którym piszecie to raczej rodzaj schronu (chociaż nie mam pewności czy to moje określenie jest ścisłe). Wybudowany był od podstaw przez pracowników ZNTK. Wykopano dół i wykonany był z desek wagonowych. Obiekt ten służył do ćwiczeń Zakładowemu Oddziałowi Obrony Cywilnej. Jako młodzi mieszkańcy tego rejonu mieliśmy okazję być w środku. Był to pusty, załamany, ciemny korytarz z wywietrznikami w dachu tak jak widać na fot. (przykro mi że słabej jakości). Tak jak pisze Bogdan Mazurek, podczas ćwiczeń był tam punkt sanitarny i znoszono tam rannych.

Obrazek
odozkomodo
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2018, 17:40

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: odozkomodo »

Jak chodziłem do technikum to z klasą zwiedziliśmy schron pod urzędem miasta, wejście właśnie z urzędu a drugie wyjście to właśnie to koło Teatralnej koło dzisiejszego PRL-u o którym tu była mowa, że jest już niedostępne.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się