Pozycje bojowe w centrum miasta

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Pozycje bojowe w centrum miasta

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Piła zamieniona była w miasto-twierdzę. Otoczna była bunkramy, okopami, zasiekami. Jednak w centrum miasta też były pozycje obronne. Osobiście z kolegami znaleźliśmy jedną naprzeciwko Lider Pirce-a. Były tam okopy (widać pozostałości drewnianych wzmocnień) ze stanowiskiem przeciwlotniczym. Znależliśmy Panzerfausta, kilkadziesiąt naboji do Mausera, oraz dziwną odznakę niemiecką z pługiem i dwoma mieczami.. Na drugi dzień pewnien staruszek znalazł tam lufe od Mg-42 oraz przyżądy celownicze do działka przeciwlotniczego.
Może znacie jeszcze jakieś pozycje obronne w centrum Piły?
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

W parku miejskim było stanowisko moździerzowe. Niestety nic już nie zostało wykopali wszystko.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Mieszkam 25 lat na górnym, "Lidera" oglądam z balkonu ale o pozycjach to mi nic niewiadomo a spedziłem tam większość mojego dzieciństwa, owszem za gówniarza to też przez przypadek pancerfausta znalazłem ale odrazu mi go stróż z byłej telekomunikacji zabrał i z 1,5 metra pasa z amunicją do MG, możesz mnie oświecić gdzie te pozycje były lub są?
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Były. Tam gdzie jest to urwisko. Wszystko się osypało, a resztki wyzbierali (widziałem ludzi w wykrywaczami) sam znalazłem tam panzerfausta (zabrali go saperzy). Wiem że były tam okopy, ponieważ miałem :( wiarygodnego świadka, rok temu było jeszcze widać drewniane wzmocienia.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

ClausVonStauffenberg pisze:Były. Tam gdzie jest ot urwisko. Wszystko się osypało, a resztki wyzbierali (widziałem ludzi w wykrywaczami) sam znalazłem tam panzerfausta (zabrali go saperzy). Wiem że były tam okopy, ponieważ miałem :( wiarygodneho świadka, rok temu było jeszcze widać drewniane wzmocienia.
Nieładnie się niektórzy bawią. Widocznie mają za dużo kończyn. Zostawcie to profesjonalistom!!!
Awatar użytkownika
Tryk
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2008, 19:54

Post autor: Tryk »

Żeby nowego tematu nie robić .
Nie wie ktoś czy podczas okupacji lub wyzwolenia na Koszycach były takie stanowiska strzeleckie?? Dokładnie interesuje mnie obszar Wałecka i Pogodna oraz obszar na ich skrzyżowaniu.



P.S. Jestem tu nowy więc witam! :lol:
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Owszem okopy były, a nawet stanowiska moździeży, równolegle do ul. Pogodnej. Wiem to od sąsiadów, którzy zakopywali te okopy. Ponad rok temu przez dwa dni stacjonowali tu saperzy ze Złocieńca, bo natrafiono na sporą ilość granatów moździerzowych. Zabrali ze sobą nawet jeden granatnik. Poza tym na to, że były tu stanowiska moździerzy natknął się ś.p. Bogdan tłumacząc książkę-wspomnienia mieszkańca Koszyc, który umknął Sowietom z pociągu i przybył zakopać te granatniki, aby nie wpadły w ich ręce.
Awatar użytkownika
Tryk
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2008, 19:54

Post autor: Tryk »

Ok, dzięki.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Pozycje bojowe w centrum miasta

Post autor: mathias »

Mieszkam na Bohaterów Stalingradu i tutaj jest pełno jakichś dziwnych starych obiektów... np. na podwórku byłego kościoła ewangelickiego (obecnie tam jest chyba solarium) jest chyba szyb wentylacyjny do schronu OPL.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się