Motorisierte Gendarmerie

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Motorisierte Gendarmerie

Post autor: wojtaq »

W lasku miejskim przy ul. Wyspiańskiego można odnaleźć ślady po niemieckich koszarach żandarmerii. Była to placówka służb zmotoryzowanych, o której niewiele dzisiaj wiadomo. Zakładając temat chcę poszerzyć wiedzę o jednostce, ludziach, jej Ordre de Bataille i samym obiekcie. Mam nadzieję, że wspólnie wyjaśnimy przynajmniej część tajemnic i niejasności dotyczących tego wątku.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: Kanclerz »

@SA108 w 2007 roku zamieścił wizerunek budynku żandarmerii:

Obrazek


@adam napisał:

Wiosną 1938r. przeprowadza się do nowego punktu, zmotoryzowana żandarmeria (Motorisierte Gendarmerie). Nowe koszary znajdują się przy Schönlankerstr. 75 i budowę tego obiektu zaczęto wiosna 1937r. Teren ten ma 13.100 m kw. i znajduje się w starym lesie sosnowym. Koszary te zbudował rządowy budowniczy miasta Schneidemühl Kurt Kirstein, koszty to 410.000.00. RM.

wątek:
viewtopic.php?f=12&t=209&p=9814&hilit=% ... erii#p9814

Temat rzeczywiście ciekawy, może ktoś wie coś więcej?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: wojtaq »

Zacznijmy więc od początku! To mozolne, ale wydaje się konieczne dla rzetelnego potraktowania tematu.

Tworzenie żandarmerii zmotoryzowanej w Niemczech rozpoczęło się 30 czerwca 1937 r. na mocy zarządzenia dowódcy SS i Policji (RfSSuChdDtPol). Miały powstać 42 małe jednostki (pogotowia żandarmerii), w tym dziesięć osobnych plutonów żandarmerii z 1 oficerem i 36 ludźmi, 18 małych kompanii żandarmerii liczących po 2 plutony ze stanem 1/36 każdy, 12 kompanii żandarmerii w liczbie 3 plutonów 1/36 każdy i 2 oddziały (Abteilung) żandarmerii po 4 plutony 1/36 każdy. Miejscami stacjonowania tworzonych jednostek były skrzyżowania Reichsstrasse i Reichsautobahns, ponieważ ich główne zadanie obejmowało monitorowanie ruchu w strategicznych punktach szlaków komunikacyjnych Rzeszy. Prawdopodobnie plany były daleko bardziej zaawansowane, o czym świadczy sprawność rozbudowania i poszerzania kompetencji Motorisierte Gendarmerie po rozpoczęciu wojny. Oddziały żandarmerii wykorzystywano w kraju oraz wszystkich obszarach działań wojennych na terytoriach okupowanych. Schneidemühl znajdowało się w granicach II Okręgu Wojskowego Rzeszy z siedzibą w Stettin, więc należy przypuszczać, że właśnie tam ulokowano jednostkę zwierzchnią z koszarami w Altdamm (ob. Dąbie)
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: Alcatel »

Temat bardzo ciekawy i zarazem tajemniczy. Z ciekawości porównałem ze sobą dwa zdjęcia lotnicze (z 1944 i 1953 roku) znalezione w wątku, wcześniej nadając im georeferencje. Jak widać już na początku lat '50 budynek był zrównany z ziemią.
Natrafiłem również w Schneidemühler Heimatbrief (3/06) na stronie 5 na krótkie wspomnienie o przeznaczeniu tego obiektu pod koniec wojny. Wynika z tego, że został on zaadaptowany na lazaret. "[...] die vom nahen Lazarett (ehmals Gendarmeriekaserne) kamen [...]". Link do czasopisma: https://www.yumpu.com/de/document/view/ ... hneidemuhl

Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: wojtaq »

Alcatel pisze:(...) Natrafiłem również w Schneidemühler Heimatbrief (3/06) na stronie 5 na krótkie wspomnienie o przeznaczeniu tego obiektu pod koniec wojny. Wynika z tego, że został on zaadaptowany na lazaret.(...)
Bardzo ciekawa informacja! Ponieważ Zielone Świątki w 1944 roku przypadały w maju (Pfingstsonntag: 28. Mai 1944, Pfingstmontag: 29. Mai 1944), co może znaczyć, że Motorisierte Gendarmerie nie stacjonowała już przy Schlönlanker Str. 75 i lazaret stanowił wyłączną funkcjonalność dawnych policyjnych koszar. albo dzieliła obiekt z lazaretem! To kolejny element układanki, tak samo efekt porównania zdjęć, z których wynika stan czytelnej ruiny w 1953 roku. Dobra robota Alcatel!
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: Kanclerz »

Fragment zdjęcia z książki "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945" Maciej Usurski, Rafał Ruta, ks. Robert Kulczyński SDB. Zdjęcie z sierpnia 1944 roku:

Obrazek

Od siebie mogę dodać, że rozbiórką budynku w celu pozyskania cegieł zajmował się mój dziadek.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: wojtaq »

Pozwoliłem sobie uzupełnić fotografię wykorzystaną przez Kanclerza o lokalizację jednego z elementów infrastruktury koszar. To zadaszona stacja paliw opisana czerwonym okręgiem i doskonale widoczna na kolejnej fotografii, której reprodukcję znalazłem w tym samym źródle(1):

Obrazek

Na fotografii mamy ujęcie budynków koszarowych widocznych na drugim planie, wykonane spod dystrybutora/-ów wspomnianej wyżej stacji paliw(2):

Obrazek

Ostatnia fotografia zawiera widok koszar w ujęciu od strony południowo-zachodniej(3):

Obrazek

(1) Fotografia z publikacji 'Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945' aut. Maciej Usurski, Rafał Ruta i ks. Robert Kulczyński SDB, Piła 2015. Oryginalne źródło Luftbilddatenbank Dr Carls, Estenfeld, fot. nr 4016.
(2) Fotografia z publikacji j.w. Oryginalne źródło 'K. Kirstein, Unterkunfte für Motorisierte Gendarmerie in der Grenzmark', Berlin 1938
(3) Fotografia z publikacji j.w. Oryginalne źródło j.w.
Materiały wykorzystałem za zgodą M. Usurskiego w intencji wyrażonej przez autorów we wstępie do albumu.
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Motorisierte Gendarmerie

Post autor: Alcatel »

Według danych z lat 1942/43 w Schneidemühl stacjonował pluton Mot. Gendarmerie. Skład wynosił: 36 żołnierzy i 1 oficer = Gend.-Zug (mot.).
Standardowo na taką załogę przypadało uzbrojenie w postaci: 36 karabinów, 36 pistoletów (08), 37 pistoletów (7.65) oraz 6 pistoletów maszynowych.
Pluton regulaminowo miał do dyspozycji: 1 samochód (staff car), 7 ciężarówek, 4 motocykle oraz 1 motocykl z koszem bocznym.
W Schneidemühl dla Mot. Gendarmerie zarezerwowane były policyjne numery tablic rejestracyjnych z przedziału 881-900. Z tego: 881-884 dla motocykli, 890 dla motocykla z koszem, 891-896 dla małych samochodów, 899 dla ciężarówek oraz 900 dla dużych samochodów (stan na koniec 1942 roku).
Informacje te pochodzą z dokumentu "The German Police" autorstwa alianckich służb wywiadu z kwietnia 1945 roku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się