Strona 1 z 1

Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

: 26 lut 2021, 19:02
autor: Polaczek
Witam Serdecznie!

Wątek założyłem bo chciałbym dowiedzieć się coś na temat tych wojsk które tak jak widać na poniżej załączonych zdjeciach przebywały/stacjonowały w mojej wiosce.. Za bardzo nie rozumiem co te rysunki/szkice przedstawiają .. Jakby ktoś mi opisał to byłabym bardzo wdzięczny :)

PolaczekAmator

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

: 28 lut 2021, 08:28
autor: Tom
A ta tajemnicza miejscowość w j.rosyjskim "Ajchwir", gdzie to obecnie ?

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

: 28 lut 2021, 15:18
autor: wojtaq
Założyciel wątku pominął ten szczegół, ale jego pytanie dotyczy wsi Eichfier, a obecnie Wołowe Lasy. Cytując za Wikipedią: "Wołowe Lasy (niem. Eichfier) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Człopa. Leży ona 11 km na wschód od Człopy, 23 km na południowy zachód od Wałcza oraz 119 km na wschód od Szczecina."

Obrazek

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

: 01 mar 2021, 21:19
autor: Polaczek
Tak przepraszam powinienem napisać o jaką miejscowość mi chodzi..

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

: 02 mar 2021, 20:05
autor: Tom
Aha,..więc polecam :
1. Najbliższe i duże archiwum Pomorza Zachodniego jest w Szczecinku.
także jedno duże Muzeum w Borne Sulinowo, czasy przed i powojenne Pomorza
Drugie małe prywatne, czasy stacjonowania wojsk Radzieckich
polecam także :
2. Deutsch Kroner Heimatbrief
3. heimatkreis-deutsch-krone.de

Re: Oddziały, wojska w Mojej wiosce (pamyat-naroda).

: 07 mar 2021, 17:59
autor: Krzysztof Ju
Hej Polaczek, wkleiłeś obrazy, które są fragmentami mapy sztabowej 61 Armii na której przedstawiono szlak bojowy jej jednostek w dniach 23-31 stycznia 1945 r. Pas działań wojennych 61 Armii idzie spod Torunia przez Piłę i kończy się nad Gorzowem Wielkopolskim przed Odrą.

Ciekawsza jest ogólna mapa, gdzie zaznaczono te same jednostki, ale także zakreślono linie, które sugerują walki tuż przed i nad wsią Wołowe Lasy oraz wycofanie się Niemców. I wygląda na to, że wieś została zajęta przez czerwonoarmistów pomiędzy 27 a 30 stycznia 1945 r. Aby to potwierdzić - trzeba przestudiować źródła.

W rejonie Wołowych Lasów na pierwszej mapie zaznaczono pozycje trzech jednostek:

* 75 гвардейская стрелковая дивизия [skrót: 75 гв. сд], czyli 75 Gwardyjska Dywizja Strzelecka.

* 12 гвардейская стрелковая дивизия [12 гв. сд].

* Prawdopodobnie 9 Batalion lub Pułk Artylerii przy ww. dywizji, ale to wymaga weryfikacji w dokumentach.

Co dalej? 1). Szukać dalej w ówczesnych dokumentach. Na ww. stronach znajdziesz dzienniki bojowe, przewertuj je, odnajdź dane dotyczące okresu 27 stycznia - 1 lutego 1945 r. i z nich dowiesz sie więcej o samych jednostkach i ich szlaku bojowym, kto dowodził, jakie podjednostki wchodziły w ich skład (masz też wymienione na stronie w części "Подчиненные воинские части"), w co były uzbrojone, jakie straty poniosły itd. Na początku, po drodze lub pod koniec raportów często są mapy i szkice. Na przykład w raporcie 12 гв. сд za luty 1945 r. znajdziesz na stronie trzeciej szkic, na którym zaznaczono zajęcie wsi w dniu 29 stycznia 1945 r. przez 37 гвардейский стрелковый полк [37 гв. сп].

Obrazek
Źródło: https://pamyat-naroda.ru/documents/view/?id=110184204

Ustalasz też, w skład jakiej większej jednostki wchodziła sprawdzana jednostka (to masz wymienione w części "Вышестоящие воинские части" np. 75 гв. сд była wówczas w składzie 9 гвардейский стрелковый корпус [9 гв. ск]) i potem dalej w górę, aż dojdziesz do raportów armijnych lub frontowych z danego dnia (np. 9 гв. ск była w 61 Armii w ramach 1 Białoruskiego Frontu). Mapy 61 Armii pokazują, że już 27 stycznia 1945 r. wieś zajęła jakaś wyżej niewymieniona jednostka, prawdopodobnie pancerna, bo pojawia się też na mapach 2 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Jeśli nie znasz języka rosyjskiego - trzeba znaleźć kogoś, kto ogarnia cyrylicę i poprosić o pomoc. Albo opanować podstawy języka i samodzielnie tłumaczyć korzystając z słowników. "Kopanie" w dokumentach zaproponował Ci też Tom podając wyżej instytucje, gdzie możesz zwrócić się z zapytaniem czy mają coś o historii wsi.

2). Wyruszyć w teren i poszukać śladów po walkach w 1945 r. posiłkując się LIDARem.

3). Porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wsi o tym, co pamiętają lub słyszeli na temat walk wokół wsi w 1945 r.

4). Z badań terenowych, relacji mieszkańców i na podstawie dokumentów z epoki powstają opracowania tematu. Teksty o działaniach wojennych w Twojej okolicy może znajdziesz w książce pt. "Wał Pomorski" autorstwa Janusza Miniewicza i Bogusława Perzyka oraz w artykule Marcina Hlebionka wspomnianym w innym Twoim wątku.