Lotnicze Skanowanie Laserowe

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Lotnicze Skanowanie Laserowe

Post autor: JAVA »

Hej,

Znalazłem na mapach lotniczego skanowania laserowego ciekawe obiekty ziemne wokół Piły (na południe w stronę Ługów Ujskich.

Znajdują się w bezpośredniej bliskości licznych okopów z czasów 2WW. Zapewne mają one związek z działaniami wojennymi ale nie wiem do czego mogły służyć - może okopana artyleria, itp? Ktoś coś kojarzy, wie?

Obrazek
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Lotnicze Skanowanie Laserowe

Post autor: lubianka »

Jaki jest link do tych map, ze skanami?
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Lotnicze Skanowanie Laserowe

Post autor: Alcatel »

Ewidentnie te pozostałości po umocnieniach ziemnych są pochodzenia militarnego. Niestety, ale po przeszło 76 latach wystawienia na destrukcyjne warunki dokładna identyfikacja może przysparzać problemów.
Kiedyś już się zastanawiałem nad dokładnie tymi stanowiskami i moim skromnym zdaniem są to ślady obecności artylerii. Ze wspomnień Wilhelma Heinricha Schmidta wynika, że w tym rejonie działały jednostki I./ArtLhrRgt. Nr. 5 z Groß Born wyposażone m.in. w 10,5cm leFH 18 oraz 15cm sFH 18. Z kolei raporty np. jednostek 12 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego wspominają, że przeprawa przez rzekę Gwdę (27-28 stycznia) była skutecznie utrudniana poprzez zmasowany ostrzał artyleryjski. Donośność tych haubic ustawionych na zaznaczonych stanowiskach (w linii prostej ok. 3km do Gwdy) spokojnie wystarczała, aby razić ogniem przeprawiające się w rejonie Kalina-Leszków wojska Armii Czerwonej.
Do tego ziemne umocnienia znajdujące się najbliżej linii okopów pasują do klasycznej baterii artylerii np. 4x leFH 18 + ziemianka. Jak taka okopana bateria wyglądała w akcji - (od 1:19) https://youtu.be/KbhLA_bkWLQ?t=79 . Te najdalej położone obiekty wyglądają mi na ziemianki. Niestety padł mi dysk w komputerze i nie mam dostępu do większości materiałów, ale jeśli temat wydał się interesujący to zachęcam do przestudiowania niemieckiej instrukcji budowania umocnień z 1944r „Bildheft neuzeitlicher Stellungsbau. Merkblatt 57/5”.
Jaki jest link do tych map, ze skanami?
Najprościej wizualizacje typu hillshade z danych ALS pozyskanych w ramach projektu ISOK można przeglądać pod adresem https://mapy.geoportal.gov.pl aktywując warstwę rzeźba terenu i następnie interesujące nas typy cieniowania ;)
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Re: Lotnicze Skanowanie Laserowe

Post autor: JAVA »

lubianka pisze:Jaki jest link do tych map, ze skanami?

https://www.archeolot.pl/blog/?p=3830


Udanych łowów :)
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Re: Lotnicze Skanowanie Laserowe

Post autor: JAVA »

Alcatel pisze:Ewidentnie te pozostałości po umocnieniach ziemnych są pochodzenia militarnego. Niestety, ale po przeszło 76 latach wystawienia na destrukcyjne warunki dokładna identyfikacja może przysparzać problemów.
Kiedyś już się zastanawiałem nad dokładnie tymi stanowiskami i moim skromnym zdaniem są to ślady obecności artylerii. Ze wspomnień Wilhelma Heinricha Schmidta wynika, że w tym rejonie działały jednostki I./ArtLhrRgt. Nr. 5 z Groß Born wyposażone m.in. w 10,5cm leFH 18 oraz 15cm sFH 18. Z kolei raporty np. jednostek 12 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego wspominają, że przeprawa przez rzekę Gwdę (27-28 stycznia) była skutecznie utrudniana poprzez zmasowany ostrzał artyleryjski. Donośność tych haubic ustawionych na zaznaczonych stanowiskach (w linii prostej ok. 3km do Gwdy) spokojnie wystarczała, aby razić ogniem przeprawiające się w rejonie Kalina-Leszków wojska Armii Czerwonej.
Do tego ziemne umocnienia znajdujące się najbliżej linii okopów pasują do klasycznej baterii artylerii np. 4x leFH 18 + ziemianka. Jak taka okopana bateria wyglądała w akcji - (od 1:19) https://youtu.be/KbhLA_bkWLQ?t=79 . Te najdalej położone obiekty wyglądają mi na ziemianki. Niestety padł mi dysk w komputerze i nie mam dostępu do większości materiałów, ale jeśli temat wydał się interesujący to zachęcam do przestudiowania niemieckiej instrukcji budowania umocnień z 1944r „Bildheft neuzeitlicher Stellungsbau. Merkblatt 57/5”.
Jaki jest link do tych map, ze skanami?
Najprościej wizualizacje typu hillshade z danych ALS pozyskanych w ramach projektu ISOK można przeglądać pod adresem https://mapy.geoportal.gov.pl aktywując warstwę rzeźba terenu i następnie interesujące nas typy cieniowania ;)

Dziękuję b. czyli dokładnie to co podejrzewałem.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Lotnicze Skanowanie Laserowe

Post autor: lubianka »

Dzięki. Jest kilka miejsc, które chcę sprawdzić
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się