Park Miejski

Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Park Miejski

Post autor: BOGDAN »

Wielokrotnie spotkałem się w różnych "mediach" oraz wypowiedziach z tym tematem. Jednakże wiedza o parku wśród mieszkańców naszego grodu jest bardzo mała. Niewielu potrafi powiedzieć kiedy on powstał i dlaczego jest w tym miejscu.
W latach przedwojennych był on uważany przez "znawców" za najpiekniejszy park miejski po wschodniej stronie Odry. Warto o tym pamiętać. Dzisiaj to tylko bardzo nieliczne ślady świadczą o tym. Ciekawe nasadzenia, niektóre na miarę ewenementów, dobrze świadczą o obecnych "władzach parkowych". Jednak dopuki nie wzrośnie poziom przyzwoitości wśród pilan, niewiele da się zrobić. Mam na myśli złodziejstwo i wandalizm. Głupota niektórych jest wprost porażająca!
A tak naprawdę mółby park wrócić do dawnej świetności, czego jemu i nam wszystkim, kochającym to miasto, życzę.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Ja wiem że na uboczach parku stał do niedawna posterunek policyjny. Teraz zostały po nim tylko fundamenty. Podobno dużo narkomanów tam siedziało, dlatego został przeznaczony do rozbiórki. No i do dzisiaj stoi tam dom strzelców (obecnie restauracja).
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

ClausVonStauffenberg pisze:Ja wiem że na uboczach parku stał do niedawna posterunek policyjny. Teraz zostały po nim tylko fundamenty. Podobno dużo narkomanów tam siedziało, dlatego został przeznaczony do rozbiórki. No i do dzisiaj stoi tam dom strzelców (obecnie restauracja)
Nigdy nic takiego tam nie było. Nawet za przysłowioewgo"Niemca". Skąd ta informacja???
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Z muzeum zdjęcia nawet były. Też to mnie ciekawi właśnie dlatego to napisałem. Chodzi Ci o posterunek policji. Z 3 lata temu zrobili tam publiczne toalety (które zostały zdewastowane).
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Będę się jednak trzymał swojego zdania.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Żadnego posterunku tam nie było, o ile pamiętam stała tam muszla koncertowa, bliżej al. WP były szalety. Dodam że za czasów komunizmu było nawet w Parku Miejskim mini zoo. Do dzisiaj zaś pozostały ślady po kulochwytach - 3. Nie zadługo kompletne opracowanie dotyczące naszego Parku Miejskiego.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Wychowalem sie w zachodniej czesci Pily, a park miejski znam jak wlasnä kieszen. Nigdy nie widzialem tam i niespotkalem posterunku policji. Nawet w ostatnich 3 latach.
Tom
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Nie podważam Twojego zdanie, ponieważ sam nie jestem pewien. Dawno to słyszałem, nie będę się kłócił. Napisałem tego posta, aby dowiedzieć się więcej. To nie jest tak zwane ,,Lanie Wody".
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Aragorn pisze:Żadnego posterunku tam nie było, o ile pamiętam stała tam muszla koncertowa, bliżej al. WP były szalety. Dodam że za czasów komunizmu było nawet w Parku Miejskim mini zoo. Do dzisiaj zaś pozostały ślady po kulochwytach - 3. Nie zadługo kompletne opracowanie dotyczące naszego Parku Miejskiego.
Jestem bardzo ciekawy tego gdyż będę miał porównanie ze swoją wiedzą. Kiedyś "stworzyłem" coś na ten temat. Powodzenia.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

No teraz jestem pewnien że byłem w błędzie. Dawno to było dlatego dobrze nie pamietam, teraz czytający forum już na 100% będą wiedzieli co to było.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Park Miejski

Post autor: BOGDAN »

Prócz parku mamy tez sporo pomników przyrody zarówno w samym mieście jak i na jego obrzeżach - np. Kużnik i Kalina. Niektóre okazy są starsze od nasadzeń parkowych.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

A jesli chodzi o fundamenty obok tego pensjonatu - restauracj, i to jest to nowo wykonana praca ok. 25 lat temu. Miescje polaczenia dosc duzych rur. Jest to albo kolektor wodny, albo z elektrocieplowni, w tej chwili nie pamietam.
A znany"Dom Strzelcöw" nie wiem czy wszyscy wiedzä, pelnil funkcje tzw. Domu Kultury Gminy Ewangelickiej, i byl jej wlasnosciä. Na przedwojennej mapie niemieckiej miasta, ktöra otrzymalem w 1987 roku od jednego niemca, jest zaznaczona ta informacja.
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jesteś w błędzie. Ów budynek został oddany w roku 1898 jako 'Dom Strzelecki" - siedziba Bractwa Strzeleckiego w znajdującym się tam wzdłuż Bergstrasse (ul. Chopina) położonego Parku strzeleckiego.
Bractwo Strzeleckie powstało w roku 1775.
To co podajesz odnosi się (nie całkiem dokładnie) do budynku stojącego na rogu ul. Sikorskiego i ul. Kilińskiego (były Dom Kolejarza), w którym znajduje się Wyższa Szkoła Biznesu. Powstał w 1908 roku.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Nie nie jestem w bledzie. Pamietam jak przecinano park nowa droga dzis AL.WP jak budowano jä. Miedzy nowä ulica, a dzisiejszym pensjonatem kopano döl, ktory cementowano i wstawiano rury. To ja osobiscie widzialem. Wcale nie mialem na mysli dawnego Domu Kultury przy Sikorskiego. Wlasnie ten wolnostojacy budynek w Parku na mapie zaznaczone jest przez drukarnie jako "Eigentum Evangelische Gemeinde". Ja tego nie wymyslilem. A ogölnie znany tylko jako "Dom Strzelectwa". Tak, ale byl wlasnoscia jednego z kosciolöw Ewangelickich, ktöry nie sluzal jako obiekt sakralny, lecz swiecki, -kulturowy.
Tom
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Nie zapominajmy że przez dłuższy czas mieściło się w budynku Bractwa Strzeleckiego, Muzeum Okręgowe, obecnie jest tam Pensjonat Park. Przecięta al. WP. druga część parku jest stopniowo niszczona przez Tiry dostarczające towar do pobliskiego marketu.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Tom pisze:Nie nie jestem w bledzie. Pamietam jak przecinano park nowa droga dzis AL.WP jak budowano jä. Miedzy nowä ulica, a dzisiejszym pensjonatem kopano döl, ktory cementowano i wstawiano rury. To ja osobiscie widzialem. Wcale nie mialem na mysli dawnego Domu Kultury przy Sikorskiego. Wlasnie ten wolnostojacy budynek w Parku na mapie zaznaczone jest przez drukarnie jako "Eigentum Evangelische Gemeinde". Ja tego nie wymyslilem. A ogölnie znany tylko jako "Dom Strzelectwa". Tak, ale byl wlasnoscia jednego z kosciolöw Ewangelickich, ktöry nie sluzal jako obiekt sakralny, lecz swiecki, -kulturowy.
Tom
Bardzo chętnie bym zobaczył ową mapę. Podaj jej dane o ile takowe możesz. Budynek ów znajdował się według niemieckich danych przy Bergstrasse 17 (ul. Chopina). Jego właścicielem było jeszcze w 1938 roku Bractwo Strzeleckie. Było by bardzo dziwne aby przejął ten obiekt kościół ewangelicki. W czasach hitlerowskich mieli oni niewiele do powiedzenia, tak jak i kościół katolicki.
Nawiasem mówiąc, budowę al. WP pamiętam doskonale. Wtedy była to al. LWP.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Nic takiego nie napisalem ze budynek przejäl kosciöl Ewangelicki. Prosze czytac uwaznie.
Od samego poczatku byl jego wlasnosciä. Pod szyldem i dzialalnosciä "Bractwa Strzeleckiego".
A zanim powstalo tam muzeum, bylo domem mieszkalnym. Mapa jest jeszcze w Pile. Jak przyjade postaram sie zamiescic na tym forum.
np. powojenna apteka przy ul.Kilinskiego, tez od poczätku byla wlasnoscia Ewangeliköw. Posiadali wlele budynköw i szkoly w Pile.
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Tom pisze:Nic takiego nie napisalem ze budynek przejäl kosciöl Ewangelicki. Prosze czytac uwaznie.
Od samego poczatku byl jego wlasnosciä. Pod szyldem i dzialalnosciä "Bractwa Strzeleckiego".
A zanim powstalo tam muzeum, bylo domem mieszkalnym. Mapa jest jeszcze w Pile. Jak przyjade postaram sie zamiescic na tym forum.
np. powojenna apteka przy ul.Kilinskiego, tez od poczätku byla wlasnoscia Ewangeliköw. Posiadali wlele budynköw i szkoly w Pile.
Tom
Jednakże użyty zwrot - Eigentum Evangelische Gemeinde - tłumaczy się jako - własność gminy ewangelickiej. Na ogół Niemcy używają zwrotu - Evangelische Gemeinde - na okreśenie ewangelickiej gminy wyznaniowej. Należy to rozumieć jako parafię ewangelicką. Wyznanie to dzieli sie jednak na wiele samodzielnych odłamów. W Pile było ich kilka np. babtyści, metodyści.
Nigdzie się nie doczytałem w niemieckiej literaturze jakoby kościół miał coś wspólnego z tym obiektem. A może chodzi o coś innego????? Ewangelicy z gminy wyznaniowej "Zdecydowany chrześcijanin" mieli od października 1934 roku swój dom modlitwy przy Gartenstrasse 7. Czyżby to było to?????

Co do obiektów przy rogu ulic Kilińskiego i Sikorskiego to już osobny temat. Tak samo jak szkolnictwo wyznaniowe.
Pozdrawiam.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Park Miejski w 1905 r.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jest to wejście do Parku Miejskiego z dobrze widocznym "kamieniem Bismarck'a.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

A cóż to za budynki w tle tej pocztówki?

RR
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Mała korekta odnośnie powyższej fotki. Rzeczywiście jest to wejście do parku. Było ono jednak po drugiej stronie pomiędzy widocznym kominem a tymi drobnymi zabudowaniami. Tam przebiegała dzisiejsza ulica Boh. Stalingradu i stamtąd było owe wejście / do dziś zresztą jest ono zachowane w postaci m.in wysokich i dorodnych kilku dzew /. Fotka o której mówimy wykonanna jest z głębi ówczesnego parku miejskiego w kierunku jego niewidocznego wejścia. Budynek dwupiętrowy widoczny z lewej strony to budowla będąca na dzisiejszej ulicy Dzieci Polskich. Pamiętam, iż w czasie jednej z wystaw w naszym muzeum prezentowana była pocztówka z Piły / rok ok. 1905 / wykonana z wzniesienia przy dzisiejszej ulicy Fr. Chopina w kierunku miasta.
Wszystko widać było jak na dłoni i widok ten bardzo dużo wyjaśnia co do tej i innych budowli w tle.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Po zakończeniu rozbudowy Parku Miejskiego, które nastąpiło wiosną 1929 roku, osiągnął on 200 000 m2.
Czyli przybyło około 40 000 m2.
W mieście znajdowało się około 3 000 drzew rosnących wzdłuż ulic.

Plany władz miasta w 1939 roku:
Według projektów placówki naukowo-badawczej ogrodnictwa z Berlina powinno być zaczęte pogłębianie obszaru bagiennego i utworzenie jeziora w północnej części parku miejskiego między Bergstraße, a Grünstraße na długości około 2 000 m (jako tor regatowy) i szerokości 700 m. W budżecie na 1939 została zaplanowana na ten cel pierwsza suma w wysokości 20 000 marek.

Pozdrawiam
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Park Miejski

Post autor: partyzant »

Tu o pilskim parku cisza od ponad 2 lat :cry: , a tym czasem (chyba od 2 miesięcy) w ogólnopolskich mediach pojawia się on w swej skromnej (ale tej najładniejszej :wink: ) części dzięki zespołowi Verba :jupi:
Tu jest adres strony, jakby ktoś chciał obejrzeć:


Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Park Miejski

Post autor: mathias »

Ja mam zdjęcie dziwnego obiektu przy wyjściu z parku od strony działek ku osiedlu Niemcewicza to znajduje się zaraz obok wyjścia taka płaska budowla.. wie ktoś co tam było?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się