Prośba odnośnie pozycji BUNKRÓW

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Prośba odnośnie pozycji BUNKRÓW

Post autor: Wysolek »

Cześć! Jeśli niepotrzebnie założyłem nowy temat to z góry przepraszam, ale myśle że może sie on przydać ludziom takim jak ja. Otóż prosiłbym, abyście napisali jak dokładnie dojść do wszystkich bunkrów znajdujących sie w "mieście" i gdzie one konretnie są. Pisząc miasto mam na myśli teren Piły, po którym można się poruszać autobusami, a chodzi mi głównie o bunkier za Stogroszem, a także o ten w Motylewie, za Primą, no i o inne. Temat wziął się stąd, że mam teraz troszkę czasu, a sadząc po dzisiejszej mojej wyprawie bez konkretnych danych co, gdzie i jak, interesujących mnie obiektów nie znajdę. Z góry dziękuje i mam nadzieje, że pomożecie. Pozdrawiam, Mateusz
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Prośba odnośnie pozycji BUNKRÓW

Post autor: Mistrz »

Wysolek pisze:bunkier za Stogroszem, a także o ten w Motylewie, za Primą,
:?: :?: :?: :?: :?: :?:
Wysolek pisze:Otóż prosiłbym, abyście napisali jak dokładnie dojść do wszystkich bunkrów znajdujących sie w "mieście" i gdzie one konretnie są
Chodzi ci o schrony OPL?
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Chodzi mi o miejsce, gdzie ma powstać skansen bojowy (bunkier z tablica informacyjna), a także o bunkier w Motylewie. Wiem, że było pisane na forum o tym, ale nie moge jakos znależć tego tematu. O schronach OPL wiem, bo jest na forum lista i można poszukać. Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Temat odnośnie powstania skansenu bojowego znajduje się tutaj -
viewtopic.php?t=25
Wystarczy pojechać autobusem nr. 0 do "DREWBUDU" i przejść się troszkę w stronę przejazdu kolejowego, a potem drogą do oczyszczalni ścieków "Gwda". Na mapie pozycji pilskiej jest to obiekt nr. 5.
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Dzięki wielkie, gdyby ktoś miał jeszcze ochote napisać mi, gdzie znajde bunkier w Motylewie, to byłbym bardzo wdzieczny. Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Wysolek pisze:gdzie znajde bunkier w Motylewie
Uważniej czytaj forum, o bunkrze z motylewa jest mowa tutaj: viewtopic.php?t=49&start=0
Ale pierwszy raz słyszę, by za Stogroszem i Primą były bunkry. Może mnie oświecisz. :wink:
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Moze coś pokręciłem, zdaje sie, ze za Primą znajdują sie ruiny z tunelem przy obwodnicy....Odnośnie SKANSENU BOJOWEGO koło oczyszczalni to gratuluję osobom, które sie tym zajeły, bunkry są czyste i zadbane, aż miło patrzeć i wchodzic. Aha, może ktos mógłby napisać jakąś liste odnośnie budowli militarno-fortyfikacyjnych w Pile, oczywiście związanych z I badz II wojną św., znam narazie 3:
1. miejsce skansenu bojowego
2. schron na przeciwko Sfinksa (14 lutego?)
3. bunkier w Motylewie, nie spenetrowany jeszcze przeze mnie
4. no i oczywiscie "budki" na PKP i kilka starych zamkniętych schronów

Czy są jeszcze jakies ciekawe miejsca tego typu, które można obejrzeć?Oczywiście chodzi mi o teren miasta (nie licząc linii bunkrów nad jeziorami)Pozdrawiam serdecznie i prosze o odpowiedz
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Część schronów OPL pochodzi sprzed wojny (np. ten na Teatralnej). Co do bunkrów - wartowni na terenach kolejowych, to znam takie:
- po płn. stronie dworca osobowego (na tyłach domu przy ul. Zygmunta Starego)
- po płd. stronie dworca osobowego (za peronem nr 4)
- na dworcu towarowym (w pobliżu nastawni PŁA)
- w dalszej części dworca towarowego (w rejonie bocznicy do d. ZNTK)
- na Górnym - rejon ul. Krzywej (stoi w ciekawym miejscu - na środku łąki między kotłownią, drukarnią Agory, dawną roszarnią i lasem :), kiedyś obok niego przebiegała bocznica do roszarni; jest trochę inny niż pozostałe bunkry).
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się