Ruiny Piły

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Ruiny Piły

Post autor: tomcio »

Przeglądając zdjęcia na stronie głównej w galerii Ruiny Piły nasunęła mi sie pewna refleksja, mianowicie na jednym ze zdjęć widać zachowany w stanie nienaruszonym kościół sekty Czerskiego. Pytam więc po jaką holerę został on rozpier... nie można go było zostawić, ciekawe kto za to odpowiada :?: pozdro
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Witam.
Zgadzam się z przedmówcą. Niestety tylko w części zniszczenia budynków. Nie rozumię tyko dlaczego występuje słowo uważane za przekleństwo. Gorzej, bo jest ono z błędem.
Pozdrawiam.
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Przepraszam za słowa powszechnie uważane za obelżywe, a napisałem je z błędem ponieważ w ten sposób chciałem wyrazić swój brak szacunku dla takich wyrażeń. Poza tym musiałem przeklnąć bo mnie krew zalewa jak widzę co ludzie zrobili z tym pięknym "kiedyś" miastem :evil:
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

W sumie kościołów po działaniach wojennych w nienajgorszym stanie ostało się kilka, niestety Warszawa potrzebowała cegieł, a ówczesne władze doszły do wniosku że Piła może je dać i dała te cegły.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nie tylko kościoły "padły" łupem owych nadgorliwych. Spotkało te szereg budynków, które nadawały sie do wyremontowania. Z tej "warszawskiej" cegły nie jeden "budowniczy władzy ludowej" ma postawiony dom. Odbywało sie to zgodnie z zasadą - jeden wagon cegły dla Warszawy, jeden pociąg cegły dla siebie i kolesiów. Historia ma to do siebie, iż lubi sie powtarzać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ostatnio w galerii "Ruiny Piły" pojawiło się 11 nowych zdjęć (CZĘŚĆ I - 3 ostatnie zdjęcia, CZĘŚĆ II). Niestety nie umieliśmy zidentyfikować budowli przedstawionych na czterech spośród nich. Jak zwykle liczymy na Waszą pomoc.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Na kilku zdjęciach ruin miasta widoczne są charakterystyczne łuki stanowiące prawdopodobnie byłe witryny jakiegoś sklepu lub lokalu. Posiadam wiele fotek przedwojennych zachodniej pierzei Nowego Rynku lecz nie mogę ustalić w którym konkretnie budynku owe łuki się znajdowały. Albo są one przesłonięte na posiadanych widokach markizami lub zostały wykonane w okresie ostatniej wojny z którego to okresu akurat nie posiadam widoków tego miejsca. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Foto wyżej:

Tego nie wiem. ale czy to nie jest dawniejszy Neue Markt? W pierwszych latach powojennych handel miejski - Rynek, był właśnie na dzisiejszym Pl. Zwyciestwa, a na tej fotografii jest wyjatkowo dużo ludzi.
Albo, czy kamienica w tle to nie jest Bieruta, róg Konopnickiej?

Tom
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Przypatrzcie się uważnie. W tle widać budynek z ulicy Piekarskiej. Tak, to jest Nowy Rynek. Generalnie jest to wschodnia pierzeja Nowego Rynku /owe łuki/.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oczywiście masz Robert rację. Pomyliłem wschód z zachodem przy pisaniu. Owy widoczny budynek to faktycznie zabudowa przy ul. Piekarskiej dzięki czemu można te ruiny umiejscowić.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Te łuki to pozostałość parteru kamienicy z trójkątnym szczytem (na zdjęciu piąta od prawej):
Obrazek

Na tej fotce widać fasadę kamienicy jeszcze "w całości":
http://www.schneidemuhl.net/galeria/rui ... AC0034.jpg

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Trochę się to nie zgadza ponieważ na przedwojennej widokówce widoczne są wyraźnie dwa piętra tej kamienicy, natomiast na foto ruin które zamieściłeś jest widoczne, że budynek posiadał jedno piętro. Jeżeli już to jest to druga kamienica od lewej.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

... druga od lewej, czyli piąta od prawej :D. Chodzi mi o piętrowy jasny dom z trójkątnym szczytem i markizą nad balkonem.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Wkoło mam problem z tymi stronami. Muszę coś z tym zrobić.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

A tak wyglądał w zbliżeniu.

Obrazek

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się