Co wyszło z ziemi na wiosnę?

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Co wyszło z ziemi na wiosnę?

Post autor: piotr k »

Panowie Poszukiwacze, pochwalcie się co wykopaliście tej wiosny z pilskiej ziemi!
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Trafiłem na ulicy Kolbe monetę boratynkę i to przypadkiem hehehe, szukałem z teściem pokrywy od gazu, bo jest geodetą, a w teren to ja mam zamiar się wybrać tylko nie wiem kiedy, brak czasu :D.
Pozdrowionka.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Narazie powoli bez większych rewelacji. U mnie trochę dobrze zachowanych łusek sowieckich oraz niemieckich, kilka lotek stabilizujących od amunicji moździerzowej no i standartowa masa odłamków różnej maści. Sezon jednak trwa a my polujemy. Pozdrawiam.
KUKI1945
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2006, 14:05
Lokalizacja: Piła

Post autor: KUKI1945 »

Ja jak na początek sezonu to nie mogę narzekać. W ostatnich dniach wyskoczyła mi pruska klamra, parę ciekawych guzików z 19 i 20 wieku i dość sporo monet z różnego okresu począwszy od drugiej połowy 19 w. na PRL skończywszy :), że nie wspomnę o paru kilo kolorowych śmieci typu łuski, jakiegoś rodzaju ozdoby itp. Ale sezon się dopiero zaczyna, więc panowie szpadle w dłoń i w teren. Jak się nauczę to wstawię parę fotek :wink:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Witam!!!!
Byłem dziś w terenie z moim kolegą, za wiele tego nie było, ale zawsze coś:
budzik duży niemiecki całkowicie zardzewiały, duża stalowa łucha, odłamki :D , parę małych łuseczek stalowych, jakiś trok groszkowany, pilniczek do piły, bardzo duży i ciężki (końcówka) od wyciora do działa, ale jakiego to nie wiem. Może jak obczyszczę to jakieś ładne waffenaty wyskoczą, dość sporo oryginalnej farby na nim zostało i włosków. Mydelniczkę aluminiową oraz nakrętkę stalową od granata.
To wszystko pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Mam pytanko w sprawie tej nakrętki, możesz ją kolego opisać bliżej, interesuję się od niedawna amunicją i na chwilę obecną wiem, iż były dwa rodzaje nakretek od niemieckich granatów trzonkowych. Jak jesteś w stanie to wystaw foto, nawet jeżeli owa nakrętka jest w złym stanie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Mam ją w occie i niedługo jak ją oczyszczę to wstawię foto :D
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...no fajnie, zależy mi na tym, bo jest wiele sporów co do tych nakrętek. Podobno jest wersja klasyczna, również jest wersja zimowa, z powiększonym spodem nakrętki tak aby można było łatwo odkręcić przymarznięty granat. Pozdrawiam i oczekuję foto. Czołem.
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Jako dziecko bawiąc się przy kasztanowcach na ulicy Żeromskiego, można było wykopać z ziemi wiele pamiątek po wojnie. Taśmy amunicyjne od ciężkich karabinów, lotki od moździeży itp. Niestety ale w schronach OPL /zdaje się trzech/ nic nie było. Ciekawe jakie cuda wyskoczyły z ziemi jak budowano LIDER PRICE??? A i na stawkach tego było dużo. Pochłaniacz od maski tam kiedyś znalazłem. Poleciał do wody...
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Na miejscu LIDER PRICE nic nie było, pustki jakich mało ale po przeciwnej stronie kiedy byłem gówniarzem jak tam piach wybierali to tam dopiero cuda wyszły z ziemi, ci co tam mieszkają tyle lat to pamiętają saperów ściągali i nie wiem po co skoro po jakimś czasie bombę lotniczą żeśmy bawiąc się tam wytargali z ziemi, pancerfausta, pasy do MG42 z amunicją, granaty, kupę porcelany dość małej i ciekawej, muszli różnego rodzaju no mówię wam rózności kupa :D
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Tak wyglądają nakrętki zimowe do HGR-24:

Obrazek Obrazek

http://a.gery.pl/show_item.php?item=100317118

POZDRAWIAM
borynio
Posty: 9
Rejestracja: 05 gru 2005, 18:15

Post autor: borynio »

A to nam wyszło na wiosnę.

Obrazek

P.S. PROSZĘ ZAKOPUJCIE PO SOBIE DOŁY!!!
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Ładny fancik gratuluję, a co do dołów to też jestem za tym, bo aż serce się kroi jak się łazi za kimś slalomem i trza do tego jeszcze dołki zakopywać, że ich sumienie nie rusza. Brzydko, naprawdę brzydko tak postępować :D
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...temat był już poruszany na tym forum. Sprawa jest poważna, będzie czas panowie kiedy leśnicy nasi wspaniali zaczną obsypywać nas mandacikami, a to nie będzie chyba zbyt miłe.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

Też znalazłem nakrętki od granatów trzonkowych i coś niewiadomego dla mnie (kawałek 10 cm rurki żelaznej z dziurkami rozszerzającej się z jednej strony. Rozszerzenie to miało w sobie jeszcze ładunek wybuchowy koloru brązowego. Z drugiej strony chyba spłonka z mosiądzu z opisem: SB 40 5cm.). Jak ktoś wie co to jest to proszę o odp. To coś było ocynkowane, bo jak włożyłem do kwasu to wodór leciał aż się kurzyło. A co do dziurek w lesie to między torami na Trzciankę a Koszalin ktoś narobił takiej trzody!!!, że się w pale nie mieści (las wygląda jak w 1945 roku po walkach).
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

To co opisujesz wygląda na lotkę stabilizującą granatu moździerzowego WURFGRANAT 5cm. Pocisk został wyprodukowany w 1940r przez fabrykę MUNITIONSWERKE SCHOENEBECK AM ELBE (SOLLIER&BELLOT). Owe rozszerzenie to pozostałość po skorupie pocisku, a ten mat. wybuchowy to nic innego jak tylko trinitrotoluen albo 2,4,6-trinitrometylobenzen. Jeżeli w skorupach znajdują się resztki mat. wybuchowego to znaczy, że nie było pełnej detonacji. W fabryce amunicji w której wyprodukowano ten pocisk po prostu źle zaprasowano materiał. Materiał w czasie transportu uległ uszkodzeniu, powstało mikropęknięcie w strukturze materiału. Otwory w korpusie lotki służyły wydostawaniu sie gazów prochowych z wkładu, który był umieszczany nad spłonką. Gazy te znajdujące się w momencie detonacji w wolnej przestrzeni pod granatem umieszczonym w lufie granatnika miotały nam granat na żądaną odległość.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Na przykład takie cuś, zagadka dla poszukiwaczy, kto zgadnie od czego ta łuska, temu stawiam piwo na następnym spotkaniu.

Obrazek
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Witaj, na początek gratulacje znaleziska. Dla mnie rewelacja. Taki czteroelementowy sposób oznaczenia amunicji stosowały fabryki Sp. Akcyjnej na amunicji do karabinu MANNLICHER 8X50mm wz. 1895. Był to nabój produkcji rodzimej, a bicia oznaczały kolejno na 12 kod producenta, na 3 dwie ostatnie cyfry roku produkcji, na 6 dostawca materiału, na 9 dwie pierwsze cyfry roku produkcji. Czy ten nabój jest tym czym się domyślam? Nie wiem, jedno jest pewne, jest ciekawym egzemplarzem i sam jestem ciekaw co to z tego wyjdzie? Warto go dobrze zakonserwować i jeżeli można to proszę jeszcze fotki całego naboju, bo jak widać jest nie wystrzelony. Pozdrawiam
P.S. To z naszych lasów, czy może teren Jeziorek lub Wzgórz Morzewskich? :)
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Kluczem do rozwiązania zagadki jest sygnaturka na dole łuski, proszę sie uważnie przyjrzeć :D
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Moim zdaniem jest to nabój produkcji: Wollersdorf Munitionsfabrik, Wiedeń (produkcja ze stycznia 1935 roku). Zmieniona stylizacja dwugłowego orła. Prawda kolego? :)
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Panie i Panowie, nagrodę główną otrzymuje........ SłOWIANIN.
Gdybym nie dotarł na spotkanie, nagroda będzie do odbioru u barmana (na hasło które podam na prv).
Następna zagadka za parę dni...
postrafiam
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

... no miło, ja niedługo też wystawię pewną łuskę w ten sam sposób. Czołem.
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Zagadka nr 2, co to jest? Niestety zagadka już bez nagrody.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Zamek?

Post autor: Roto »

Moim zdaniem to zamek od MG-42, albo celownik od jakiejś broni.
Pozdrawiam
ROTO~~
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Ciepło, ciepło, jest to celownik ramkowy, ale od jakiej giwery??? :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się