Dworzec Kolejowy

Przeszłość i teraźniejszość kolei w naszym mieście.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: pavvlo »

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: pavvlo »

Koloryzowana wersja pocztówki zamieszonej kilka postów wyżej.

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: pavvlo »

Znalazłem jeszcze inne ujęcie dworca:

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: pavvlo »

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: pavvlo »

Bardzo ładne ujęcie części frontowej dworca.

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: pavvlo »

Dworzec nocą.

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: ziolek »

asta24.pl pisze:Obrazek

Remont dworca PKP w 2015?

PKP przygotowuje projekt remontu i modernizacji dworca kolejowego w Pile.

Obrazek

Dworzec kolejowy Piła Główna od dawna bardziej odstrasza, niż zachęca do podróżowania. Od dawna również, trwają starania, o przywrócenie stacji dawnej świetności. Świetności, bo zawsze odgrywał ważną rolę, był świadkiem wielu wydarzeń historycznych a jego budynek ma piękną architekturę. Nikomu też nie trzeba przypominać, że jest to obiekt zabytkowy.

- Dwa lata naszej pracy i dwa lata pracy naszych parlamentarzystów przyniosły wreszcie efekty. PKP przygotowuje dokumentację remontu i modernizacji dworca. Co więcej nasze uwagi, dotyczące strefy dworca od strony miasta, są i będą brane pod uwagę – cieszy się Piotr Głowski, prezydent Piły.

PKP potwierdza, że prace nad przygotowaniem projektu już się rozpoczęły.

- PKP S.A. przygotowuje dokumentację niezbędną do wykonania modernizacji dworca kolejowego Piła Główna. Po jej opracowaniu zostanie ona przedłożona do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w celu akceptacji. Realizacja robót budowlanych planowana jest w latach 2013 – 2015 – mówi Kamil Migała z biura prasowego PKP S.A.

Jak będzie wyglądał dworzec i ile będzie kosztował jego remont i modernizacja?

- Teraz nic więcej nie mogę powiedzieć ani o pieniądzach, ani o aspektach technicznych. Tym bardziej, że to obiekt zabytkowy, a my mamy doświadczenie z innych inwestycji, że w takich przypadkach zawsze są niespodzianki, które podrażają koszty – odpowiada K. Migalski.

Tymczasem Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków w Pile, którego zabiegi głównie przyczyniły się do wpisania dworca do rejestru zabytków, nic nie wie o przygotowywanym projekcie.

- Nic wprost nie wiem. Oficjalnie nikt się ze mną nie kontaktował, a kolej nie prosiła o żadne informacje. Nie wpłynęły do mnie również żadne wnioski z PKP – mówi R. Chwaliszewski.

Prezydent Głowski jednak uspokaja. - Jestem przekonany, że po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawstwo, kontakty na linii kolejarze – konserwator zabytków będą częste – przekonuje prezydent Piły. A jego słowa potwierdza biuro prasowe PKP.

- Remontowaliśmy zabytkowe dworce i w trakcie realizacji inwestycji okazywało się, że jej koszty były wyższe od przewidywanych. Dlatego teraz dmuchamy na zimne, bo zdobycie dodatkowych funduszy na trwającą już inwestycję jest bardzo trudne – wyjaśnia K. Migała.

"Stacja kolejowa w Pile jest jedną z największych w województwie wielkopolskim. Położona jest w południowej części centrum miasta, przy ulicy Zygmunta Starego. 27 lipca 1851 roku Piła otrzymała pierwsze połączenie kolejowe na trasie Krzyż – Piła – Bydgoszcz. Linia stanowiła część Królewsko-Pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Królewcem'' – pisze Krystian Szczelczyk, na portalu dawna.pila.pl


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 8 sierpnia 2012
A gdy już remont stanie się faktem, będziemy mogli powspominać jego obecny stan dzięki temu filmikowi :)


Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

Z tego o wiem to część biletowa zostanie całkowicie rozebrana. Zostanie całkowicie przywrócony pierwotny kształt dworca, czyli wrócą do łask 4 wierze bez żadnych przybudówek...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Bocian »

A skąd wiesz?

BTW
Prezydent chyba chce postawić konserwatora przed faktem dokonanym...
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

Dowiedziałem się od pewnych osób na stacji, które mają stały kontakt z administracją dworca. Swoją drogą ciekawi mnie co stanie się z peronami od strony PKS, bo podobno nie ma na to zgody, a po za tym po rozmowach z wieloma ludźmi usłyszałem mniej więcej te same odpowiedzi: za drogi koszt zwinięcia linii elektrycznej, szyn oraz brak prawie możliwości przeniesienia rozjazdów na peron 1. Po za tym o ile nie myli mnie pamięć to akurat ta strona dworca jest tą, która powstała szybciej (linia Krzyż - Piła - Chojnice)... Więc komuś chyba marzenia spalą na panewce, bo nie zgodzi się nikt na to.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Bocian »

Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem zostanie zmienione to co powiedziałem wcześniej.
adaptacja pomieszczeń w budynku dworca na potrzeby nowego wc ogólnodostępnego z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych, przebudowa holu głównego w celu zwiększenia powierzchni publicznej oraz poprawy komunikacji podróżnych, przebudowa kas biletowych
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Bocian »

Pod tym może się kryć absolutnie wszystko ;)
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

No racja, ale dzisiaj kolejne informacje jakie dostałem mówią o tym o czym wspominałem wcześniej :) Jutro ma przybyć grupa architektów.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Bocian »

Orientujesz się z jakiej firmy?
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

Niestety nie wiem... próbowałem uzyskać info, ale osoba ta też nie wiedziała dokładnie. Dzisiaj powinienem się coś dowiedzieć :)
nohab
Posty: 23
Rejestracja: 12 sie 2011, 00:43

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: nohab »

Mateusz 24 pisze: Po za tym o ile nie myli mnie pamięć to akurat ta strona dworca jest tą, która powstała szybciej (linia Krzyż - Piła - Chojnice)...
Pierwsze było połączenie do Bydgoszczy.
Mateusz 24 pisze:Więc komuś chyba marzenia spalą na panewce, bo nie zgodzi się nikt na to.
Mylisz konkurs z realnymi możliwościami PKP i miasta.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

Jaki konkurs człowieku?! Przecież sam Szejnfeld i Augustyn mówili, że tory od strony miasta będą zabrane i głośno o tym mówili, tymczasem mogą jedynie pomarzyć o takim rozwiązaniu.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: drstein »

Mateusz 24 pisze:Przecież sam Szejnfeld i Augustyn mówili, że tory od strony miasta będą zabrane i głośno o tym mówili.
Przepraszam za polityczny wkręt, ale nie mogłem się powstrzymać. Wymienieni panowie, podobnie jak cała formacja polityczna, którą reprezentują, bardzo lubią opowiadać bajki. Niestety wciąż wiele osób w nie wierzy...
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: dizel »

drstein pisze:
Mateusz 24 pisze:Przecież sam Szejnfeld i Augustyn mówili, że tory od strony miasta będą zabrane i głośno o tym mówili.
Przepraszam za polityczny wkręt, ale nie mogłem się powstrzymać. Wymienieni panowie, podobnie jak cała formacja polityczna, którą reprezentują, bardzo lubią opowiadać bajki. Niestety wciąż wiele osób w nie wierzy...
Nareszcie ktoś miał odwagę to tu napisać.
nohab
Posty: 23
Rejestracja: 12 sie 2011, 00:43

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: nohab »

Mateusz 24 pisze:Przecież sam Szejnfeld i Augustyn mówili,
Łatwo się dzieli i rozdaje nie swoje.
A kolega wierzy w każdą polityczną obietnicę?
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Mateusz 24 »

Przecież człowieku od początku byłem temu przeciwny i wiedziałem od początku, że to nie ma racji bytu! Kto normalny pozwolił by na takie coś!?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: ziolek »

W marcu 2010 roku na stronie PKP S.A. pojawiła się taka informacja:

Informacja Prasowa PKP S.A. OGN w Poznaniu - Tereny w okolicach dworca w Pile » http://www.pkp.com.pl/node/3720

O rezultatach na razie na stronie PKP cisza.

Natomiast tutaj można nieco poznać nasz dworzec:

http://www.dworcekolejowe.pl/article/of ... acz+oferty
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Piterek »

Mateusz 24 pisze:Po za tym o ile nie myli mnie pamięć to akurat ta strona dworca jest tą, która powstała szybciej (linia Krzyż - Piła - Chojnice)... Więc komuś chyba marzenia spalą na panewce, bo nie zgodzi się nikt na to.
Wcześniej jednak była południowa strona a dworzec wyglądał zupełnie inaczej. Ostbahn w pierwotnym kształcie biegł z Krzyża przez Piłę do Bydgoszczy. Wyspowy charakter uzyskał dopiero po wybudowaniu odcinka do Chojnic.
Mateusz 24 pisze:Przecież sam Szejnfeld i Augustyn mówili, że tory od strony miasta będą zabrane i głośno o tym mówili, tymczasem mogą jedynie pomarzyć o takim rozwiązaniu..
W dzisiejszych czasach, kiedy to wzrasta ilość przewożonych koleją towarów i bardzo powoli, ale jednak wzrasta zainteresowanie koleją, z całym szacunkiem dla tych panów, ale tylko głupiec likwiduje infrastrukturę logistyczną. Osobiście też jestem przeciwnikiem likwidacji torowiska po tej stronie. Już nam komuniści zabrali linie kolejowe i wywieźli do Związku Radzieckiego, potem pseudo socjaliści z byłego PZPR podejmowali decyzje o likwidacji stacji towarowej, a dalej fachowcy z Pomorskiej DOKP poprzenosili dla kolesi lokomotywownię do Szczecinka a wagonownię do Gorzowa. Teraz politycy chcą zabierać Pile torowisko. Tym samym nie będą lepsi od tych wymienionych wyżej.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: mariusz1983 »

naszemiasto.pl pisze: Dworzec PKP do remontu. W odnowionym budynku będzie posterunek straży miejskiej

Dobre informacje dotyczące remontu pilskiego dworca kolejowego przekazał podczas wtorkowej sesji Rady Miasta prezydent Piły Piotr Głowski. Wyłoniony został już wykonawca projektu - na podstawie którego realizowany będzie remont. Miasto choć nie zamierza współfinansować remontu, to co do dworca - już po remoncie - ma plany. Jakie? Część z nich zdradził prezydent Piły.

- Już po remoncie chcielibyśmy część pomieszczeń od PKP wydzierżawić - mówił Piotr Głowski. - Docelowo przeniesione zostałoby do nich centrum miejskiego monitoringu. Dodatkowo chcielibyśmy, by na dworcu obecni byli strażnicy miejscy. Jedno z wydzierżawionych pomieszczeń byłoby więc przeznaczone dla nich - dodał.

Jak dotąd wiele wskazuje na to, że planowany na przyszły rok remont dworca kolejowego w Pile faktycznie dojdzie do skutku. Pozytywnie w tej kwestii wypowiadał się niedawno poseł Adam Szejnfeld, który podczas jednej z konferencji prasowych poinformował, że remont może kosztować około 10 milionów złotych i w całości sfinansowany zostanie ze środków kolei. Miasto nie będzie się musiało do niego dokładać. Prace miałyby ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w 2014r. (objęły by również podziemne przejście).

Dziś wiadomo już że PKP nie ociąga się z przygotowaniami do remontu. Wyłoniony został wykonawca projektu, na podstawie którego realizowane będą prace. Projekt ma być gotowy najpóźniej na początku przyszłego roku.


Źródło: www.naszemiasto.pl
Data wydania: 19 września 2012
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się