Gdzie szukać?

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Gdzie szukać?

Post autor: marek1105 »

---
KUKI1945
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2006, 14:05
Lokalizacja: Piła

Post autor: KUKI1945 »

Podstawą w tym sporcie jest to że trzeba chodzić i szukać :) A z czasem sam sobie wyszukasz własne miejscówki bo nawet w najmniej oczekiwanym miejscu możesz coś trafić. Ale może napiszesz coś więcej jaki okres cię konkretnie interesuje i jakim sprzętem dysponujesz to pomyślimy :)
Pozdrawiam i pamiętaj kto kopie ten ma.
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Ogólnie wszystko, ale najbardziej nastawiam się na średniowiecze.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Szukanie nie ogranicza sie tylko do chybił - trafił w terenie, mam tu również na myśli stare mapy, biblioteki, oczywiście zasoby internetu i jak ktoś ma dobre znajomości archiwa wojskowe (raj). Tak jak wędkarze i grzybiarze, dobry poszukiwacz nie zdradza swoich miejscówek, jak pisze kolega powyżej sam z czasem wyrobisz sobie wizje tutejszych terenów. Czołem braci.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

marek1105 pisze:Ogólnie wszystko, ale najbardziej nastawiam się na średniowiecze. Chociaż ostatnio 2 wojna światowa.
Najlepsza byłaby dolina Noteci. Szczególnie rejony dawnych brodów. W okresie międzywojennym niemieccy rolnicy znajdowali czasami "różności" podczas prac polowych (orka) czy też budowlanych oraz przy kopaniu rowów melioracyjnych. Z okresu potopu szwedzkiego, to rejon Ujścia i Dziembowa z kierunku Piły.
Życzę szczęścia!!!!!!!!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Dziękuje za pomoc, napewno skorzystam.
Czy ktoś ma jakieś informacje o Kotuniu. Chodzi mi o Kotuń wieś.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

marek1105 pisze:Czy ktoś ma jakieś informacje o Kotuniu. Chodzi mi o Kotuń wieś.
W 1586 założono folwark. Kiedy powstała wieś???
Parę dobrych lat temu, jeszcze za PRL-u, byłem w tej miejscowości, m. in. aby ustalić miejsce cmentarza we wsi (z powodzeniem zresztą).

Powodzenia
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

A jakaś przeszłość z drugiej wojny światowej? Ponoć można tam znaleźć w czasie budowy bardzo fajne artefakty.
Pozdrawiam.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Hm...
Jako, że temat poszukiwań jest mi raczej obcy, zatem podzielę się swoimi informacjami.
W roku 1996 przy Al. Wojska Polskiego kładziono instalacje cieplną. Pamiętam, że dzięki temu mój kolega znalazł parę śmieci. Była to złamana łyżeczka i część zegarka, stąd użyłem słowa "śmieci". ;) Wiem że nie był jedyną osobą która coś znalazła. Przedmioty te były w wykopie (przygotowanym wówczas pod rury ciepłownicze) między pomnikiem ofiar obozu Albatros, a płotem okalającym schronisko młodzieżowe.

Jeśli jakiekolwiek przedmioty by w tym miejscu znaleziono proszę o późniejsze zmieszczenie ich fotografii na forum. ;)
Pozdrawiam.
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

A czy w Pile można w ogóle znaleźć jakieś monety? Interesują mnie takie przedwojenne. Jeszcze mi sie to nie udało. Jedynie kilka łusek, a to mnie tak bardzo nie interesuje. Znalazł ktoś jakieś monety?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Są osoby znane mi osobiście, które znalazły monety na terenie byłego obozu jenieckiego. Słyszałem także o znalezisku przy wykonywaniu wykopów pod kawiarnię "Teatralna" - dzisiaj restauracja "Sfinx".

Życzę powodzenia!!!
Może szczęście dopisze!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Ja napewno skorzystam z waszych rad, może znajdę coś interesującego :P

GaWroN :D
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Na piachach już chyba wszystko wyciągnięte :cry:
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Jak powiada moja babka, z tym żelaznym gównem jest jak z otoczakiem na polu, każdego roku wyłażą na nowo szatany. Pozdrawiam.
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Ostatnio szukałem na poligonie w Nadarzycach, ale tu się trzeba trochę pobawić w agenta bo to teren lotniska i baza wojskowa, a w budce na wejściu zawsze siedzi strażnik, ale można przejść kawałek dalej przez płot w lesie. Jest to poligon lotniczy więc pełno tu łusek dużego kalibru (latają tu także Amerykanie i Brytyjczycy, więc łuski są różne). Również tych starych. Niestety wyprawa skończyła się nieprzyjemnie bo dorwało mnie wojsko, ale całe szczęście trafiłem na dobrych ludzi, którzy wywieźli mnie jeepem poza teren poligonu :] Niepomogło to, że schowałem się we wraku starego czołgu jak zobaczyłem nadjeżdżający samochód. Trzeba uważać :twisted: :twisted: :twisted:
UWAGA! Codziennie oprócz niedzieli na poligonie odbywają się loty ze strzelaniem i rzucaniem bomb.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Ciekawa sprawa i warta obejrzenia, takowe loty bojowe to nielada gradka, warto czasem zaryzykować i wyskoczyć sobie na taką wycieczkę. Pozdrawiam
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Słyszałem że na początku XX w. znaleziono monety z IV i V w. w Leszkowie. Wie ktoś coś więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pierwszy raz o tym słyszę. Skąd ta wiadomość???

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ja też pierwsze słyszę. W okolicach Piły znaleziono złote monety rzymskie, jeden z największych takich skarbów w Polsce podobne - może to o to chodzi. Ale nie pochodziłby wtedy z IV czy V w. n. e.
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Jest krótka informacja na stronie miasta. Monety można oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

monety

Post autor: hose »

Ostatnio gdy byłem na wykopkach to spotkałem Pana także z wykrywaczem (tak zwanego Starego Wygę), rozmawialiśmy z 45 min i dużo się dowiedziałem o ciekawych miejscach. Pan ten znajduje srebrne monety rzymskie jak również średniowieczne w okolicach Piły (miejsc nie podam tak jak wędkarz nie mówi jak łowi), również pochwalił się kolekcją 36 srebrnych łyżek i kilkoma ciekawymi rzeczami. Powiedział, że wykrywacz kupił 7 lat temu a przed tym chodził z własnej roboty sondą. Ja się wybieram na niektóre miejsca, które z tej rozmowy zapamiętałem z nastawieniem na monety, srebra, prehistorię (również wspomniał, że takie rzeczy znajduje). Moja myśl przewodnia to "dla chcącego nic trudnego". Pozdrawiam wszystkich forumowiczów a w szczególności Pana Bogdana.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Życzę "owocnych" znalezisk.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Skarb z leszkowa

Post autor: hose »

Skarb w Leszkowie został odnaleziony na polu rodziny Rankavitzów w 1905 roku. Zawierał ponad 5 tysięcy monet i brązową płytkę opisaną łaciną. Z opracowań wynika, że nie były to monety złote tylko ze stopu srebrnego. Zawartość srebra wahała się w granicach 3-5 %. W skarb wchodziło 2774 monet emisji Galliena (w tym 39 dla Salininy), 1878 monet emisji Klaudiusza II, kilkanaście monet wyemitowanych za innych cesarzy (Postumusa - 1 moneta, Aureliana - 2 monety, Victorinusa - 4, Tetricusa I i II - razem 10 monet. Ostatnia data wybicia na monetach to 275 rok (na pewno nie IV lub V wiek tylko wcześniej). Ciekawe jest jak skarb ten mógł się w naszych okolicach (wtedy BARBARICUM) znaleźć. Można przypuszczać, że była to kasa legionowa, łup "barbarzyńców", lub jakieś daniny czy podatki zbierane z terenów podbitych przez Rzymian. Cały depozyt zaginął w zawierusze wojen. Tylko gdzie mógłby się znajdować tak wielki skarb... (chyba nie w prywatnych rękach ). Ktoś go poprostu zacharapcił podczas wojny i zakopał spowrotem, sprzedał wszystkie monety różnym osobom, został wywieziony do niemiec... To tylko takie moje rozważania. Chciałbym się dowiedzieć gdzie to pole Renkawitzów było usytuowane. W 1905 nie mieli chyba sprzętu takiego jak my, więc może coś się ostało.
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Pytanie do Bogdana.
Czy ten herb to symbol twojej rodziny?
Pytam z ciekawości.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Dzisiaj herb już nie ma takowego znaczenia jak to onegdaj bywało. To tylko sentyment do przeszłości.
Ów klejnot nazywa się Prus I. Występował głównie w Wlk. Ks. Litewskim. Moja rodzina pochodziła z Witebszczyzny.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się