Kto mnie jeszcze pamięta?

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: mania »

No to pięknie: mój blok! Zdjęcia zrobione są wg mnie od strony poczty, od klatki nr 11, a na pewno od "podwórka", bo z tej strony nie ma balkonów. Swoją drogą, jak młodzi byli budowniczowie... Rok 1965-66? My zamieszkaliśmy w lipcu 1967 po przeprowadzce z Glicka, gdzie ojciec budował wyrzutnie rakiet w razie wojny z... Danią. Byliśmy jednymi z pierwszych lokatorów tego "wojskowego" bloku. Łza się w oku kręci...
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: jester001 »

Obrazek

Rok 1969.
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: jester001 »

Plac PPR.

Obrazek
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: jester001 »

Obrazek
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: zuberek »

Witam, poszukuję zdjęć domu który stał obok dzisiejszej dyskoteki Browar na ul. Bydgoskiej.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Aragorn »

Obrazek

Co to za miejsce, kiedy i z jakiej okazji odbyło się te zgrupowanie młodzieżowe?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

Płot bardzo przypomina ten, który otacza stadion przy Żeromskiego. Jeśli to prawda, młodzież czeka chyba przy którymś wejściu na stadion, bo na dole widać niski murek a samo zdjęcie zrobione jest z góry/z wzniesienia. Strzelam, że na miejscu, gdzie za płotem siedzą młodzi mężczyźni jest teraz Szkoła Jazdy.

W tle jest chyba Fiat 125p i sądząc po tylnych światłach, był to model produkowany od 1975 roku, czyli najwcześniej w tym roku mogło być zrobione zdjęcie. Na lewo widać jeszcze jakiś Autosan z serii H9 produkowanej od 1970 roku, ale po froncie trudno zorientować się który to konkretnie model by zawęzić datę. Byłoby łatwiej skonkretyzować datę, gdyby popytać byłych pracowników/bywalców stadionu. Datację ułatwiłby też katalog mody z lat 70. i 80. oraz monografia o PRLowskiej historii... reklamówek ;)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Aragorn »

Zgadza się, to lata 80. Stadion na Żeromskiego który wtedy tętnił życiem, dziś wiadomo jak tam wygląda.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Impreza która się tam odbyła to XV Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży w lipcu 1988 roku.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: mariusz1983 »

Byłem na tej imprezie mając wówczas 5 lat :)
Jaca
Posty: 50
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Jaca »

A ja z tej spartakiady pamiętam zwycięstwo Sebastiana Chmary w wieloboju (chyba był to czwórbój), który obecnie jest wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: drstein »

mariusz1983 pisze:Byłem na tej imprezie mając wówczas 5 lat :)
Mniej więcej połowa mieszkańców Piły była wówczas na stadionie. Ja również :) Dokładnie było to otwarcie spartakiady. Swoją drogą to niebywałe, że takie wydarzenie przyciągnęło na stadion kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dzisiaj zgromadzenie takich tłumów na młodzieżowych zawodach jest całkowicie nierealne.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: dizel »

Bo wtedy nie było komórek i facebooka ;) też tam byłem mając 10 lat. Z tego co pamiętam to gruba impreza była :)
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Kanclerz »

Drugie wydarzenie na które przybyło tak wiele osób był wiec wyborczy pana Henryka Stokłosy. Miał facet rozmach :-)

Obrazek

Źródło: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... klosy.html
marasiu
PRZYJACIEL
Posty: 15
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:38

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: marasiu »

A nie było to przypadkiem jedno i to samo wydarzenie? Choć mogę się mylić!
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Kanclerz »

Myślisz, że na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży główną nagrodą był ciągnik? :D

Spartakiada odbyła się w lipcu 1988, natomiast festyn w maju 1989 r.
Ale wydaje mi się, że część artystyczna w wykonaniu uczniów szkół podstawowych była po części taka sama.
Awatar użytkownika
lilith
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2011, 19:16

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: lilith »

BOGDAN pisze:Obrazek Obrazek Obrazek
jarek pisze:FOTO 1 - budynek przy Witosa (od strony mcdonalda), teraz tam jest ksero.
FOTO 2 - jak narazie nie kojarzę.
FOTO 3 - chyba budynek na rogu Dąbrowskiego i Śniadeckich (za berpilem i stacją benzynową) - kojarzę po sklepie jego charakterystycznym "kształcie" i wejściu.
Chciałam nawiązać do zdjęcia nr 1. To Plac Powstańców Warszawy nie Witosa. A na tabliczce do dnia dzisiejszego widnieje nr 2.
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: abi »

Ściągnięte\zapożyczone... :? Czy ktoś kojarzy co to za fragment nieistniejącej już części Piły?

Obrazek
pilanin
PRZYJACIEL
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2006, 03:39
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: pilanin »

lilith pisze:
BOGDAN pisze:Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcie nr 1 to oczywiście Plac Powstańców Warszawy.
Zdjęcie nr 2 to przedłużenie zdjęcia nr 1 (w stronę mostu, mieścił się tam zegarmistrz).
Zdjęcie nr 3 to raczej róg Wawelskiej i Ludowej.
kociu
PRZYJACIEL
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2011, 19:41
Lokalizacja: PIŁA; KRAJENKA

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: kociu »

abi pisze:Ściągnięte\zapożyczone... :? Czy ktoś kojarzy co to za fragment nieistniejącej już części Piły?

Obrazek
Czy to nie kwartał ulic Budowlanych, Piekarska, Wodna, Plac Zwycięstwa? Mogę się mylić... Chyba nie bardzo pasuje...
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

W głębi zdjęcia widać wieże kościoła św. Rodziny i prawdopodobnie ruiny kościoła św. Janów oraz wieżowiec 'Piła wita'. Wieżowiec jest bliżej okolicy zdjęcia niż wieże białego kościoła, więc chodzi o wschodnią część Piły. Zdjęcie przedstawia chyba rejon między aleją Powstańców Wielkopolskich a skrzyżowaniem Roosevelta z Bydgoską. Kamienice na prawo trochę pasują do miejsca, gdzie teraz jest Dom Seniora.
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: abi »

Pudło :jupi: Krzysztof Ju - byłeś blisko! Proszę oto lokalizacja :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Krzysztof Ju »

Czyli na miejscu tych kamienic stoi teraz hotel Gwda? Szkoda, że je rozebrano, bo całkiem ładne były.
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: abi »

No niezupełnie hotel... Wówczas stanął na tym miejscu Komitet Wojewódzki PZPR :rolleyes:
I w ten oto sposób ludzie z tych kamienic dzięki partii dostali mieszkania :wink:
Ale fakt - szkoda...
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: J23 »

BOGDAN pisze:Obrazek Obrazek Obrazek
FOTO 2 - to oczywiście pl. Powstańców Warszawy. Przez długi czas znajdował się w tym miejscu zakład zegarmistrzowski. Budynek jeszcze napewno stał w 1993 r. Kiedy dokładnie został rozebrany nie umiem powiedzieć.

FOTO 3 - trzypiętrowa kamienica stała przy skrzyżowaniu Wawelskiej i Ludowej (Wawelska nr 17). Na parterze znajdował się przez długie lata sklep spożywczy. Była to jedna z tych kamienic na której wyraźnie można było zauważyć ślady ostatniej wojny. Kamienica napewno stała jeszcze w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Kiedy została rozebrana powiedzieć nie umiem. Pamiętam ją dokładnie bo tamtedy chodziłem do podstawówki i codziennie ją mijałem. Któregoś dnia kolega "podprowadził" ojcu kilka fajek i po lekcjach poszliśmy na dymka. Wybraliśmy podwórze właśnie tej kamienicy. Palenie długo nie trwało bo zauważył nas jakiś dziadek i przegonił. Ale pierwszą w życiu fajkę - Piasta zapaliłem właśnie tam :lol:
abi pisze:Obrazek
W nawiązaniu do fotki wrzuconej przez abiego dorzucam inną ze swoich zbiorów przedstawiającą sąsiedni obiekt równeż w budowie czyli siedzibę Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Naftowego. Pośrodku fotografii stoi ta sama buda drewniana, którą mamy na zdjęciu abiego. Po lewej w głębi widać ul. Dąbrowskiego.

Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Kto mnie jeszcze pamięta?

Post autor: Bocian »

J23 pisze: FOTO 3 - trzypiętrowa kamienica stała przy skrzyżowaniu Wawelskiej i Ludowej (Wawelska nr 17). Na parterze znajdował się przez długie lata sklep spożywczy. Była to jedna z tych kamienic na której wyraźnie można było zauważyć ślady ostatniej wojny. Kamienica napewno stała jeszcze w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Kiedy została rozebrana powiedzieć nie umiem.
Jeśli dobrze pamiętam, kamienica stała jeszcze około 2000 roku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się